Gehark van Wark Markante figuren in oost Straks schoolwoningen op oude locatie Kluphuis Oost De Lorentz BI an ken's Fietsherstellersbedrijf 't SCHUURTJE 12 maanden garantie m m m it u m jaargang 2 nummer 3 Je ziet bij het station en op de Horvathweg dat voorbereidingen voor het grote metrowerk worden getroffen: struiken en bomen zijn weggehaald, net als bij een patient die plaat- selijk wordt geschoren voor een operatie. Het gaat daarbij overigens niet alleen om de aanleg van een metrobaan met halteplaatsen, maar om een aaneenschakeling van maat- regelen. Zo zal bijvoorbeeld ook de fietsver- binding met Rotterdam, parallel aan de Horvathweg, worden verbeterd en de T-split- sing Horvathweg-Hogenbanweg op de schop gaan. Vanaf de Schiedamse Hogenbanweg kun je onder de Horvathweg en de spoorlijn door naar een braakliggende terrein. Ik raad iedereen af daar te gaan kijken. Onlangs was dit stuk grand even in het nieuws als mogelijke nieuwe locatie voor het Sparta stadion. De Rotterdamse wethouder Kombrink roemde het voorstel van zijn eigen Partij van de Arbeid- fractie, maar de volkstuinders op het belendende complex Vreelust waren minder enthousiast en wilden beslist niet verkassen. Onze eigen wethouder Hafkamp wees voorstel en werkwijze van zijn Rotterdamse collega volledig van de hand. Kantoren Schiedamse bestuurders koesteren het eerder genoemde stuk grond als een groeibriljant. Wanneer de metro is aangelegd en station Schiedam is veranderd in een hoogwaardig knooppunt van openbaar vervoer zullen achter deze nieuwbouw kantoren verrijzen. Althans als je de maquette met kantoren tot aan het hek van Vreelust - onlangs nog in het Stedelijk Museum te bewonderen op de tentoonstelling over het station - mag geloven. Olifanten Tijden veranderen. Dat blijkt op de Singel waar een nieuw kinderdagverblijf werd geopend, op de plek waar vroeger een slijterij haar producten aan de man probeerde te brengen. Een reclame van het jenevermerk Olifant herinnert nog aan die tijd. Nu trom- pettert het olifanten tegen kinderen tot vier jaar, dat dit het gezelligste kinderdagverblijf van de hele Brandersstad is. Oost Reporter - Theo Gootjes; 'Bevooroordeeld zijn is angst' Door Susan Coster Woeste, witte krullen en een eigenwijs brilletje. Een buurtgenoot waarvan je niet weet hoe hij heet of wat hij doet. Theo Gootjes maakl driemaal per week zijn rake politieke tekeningen voor 'de krant die je niet kunt missen, geen dagBehalve door-de-weeks verschijnt zijn werk ook op zaterdag in het Rotterdams Dagblad. En wel bij de column 'Denkwijzer Door: Marina Monte Waar nu nog het oude, vervallen Kluphuis Oost aan de Galileistraat staat, zullen - als alles naar plan verloopt - in 1998 een aantal schoolwoningen in gebruik worden genomen door de St. Jan- en de Singelschool. En daarmee is de cirkel weer rond, want ooit was op deze plek de Jhr. Mr. A.F. Savorin Lohmanschool ter bevordering van christelijk onderwijs in Schiedam gevestigd. De directeur van de dienst Educatie, D. Kruijt - realiseert zich dat alles op alles moet worden gezet om ervoor te zorgen dat de al eerder genoemde scholen in augustus 1998 een aantal nieuwe lokalen/schoolwoningen in het nieuwe gebouw kunnen betrekken. Daarnaast is het ruimtegebrek op de St. Jan- en de Singel school van dien aard dat langer uitstel niet meer verantwoordelijk is. Bovendien, zo laat Kruijt weten, verhuist het Kluphuis en zijn de financien voor de bouw van deze school- woningen rond. Minimale kosten "De gemeente heeft heel bewust gekozen voor de bouw van schoolwoningen omdat die, mocht het leerlingenaantal weer afnemen, in een later stadium met minimale kosten weer kunnen worden verbouwd tot (senioren)- woningen. Een ingewikkelde weg zo op het eerste oog, maar de behoefte aan lokalen is geen constante factor. Tot ongeveer 2004 zal het kinderaantal in de Branderstad flink toenemen om vervolgens een aantal jaren stabiel te blijven. De verwachting is dat het aantal scholieren na 2007 weer zal afnemen," meldt Kruijt. witgoedservice Lorentzlaan 13c Tel.: 262 39 49 24 uur's service Portacabins Na het plaatsen van een aantal noodlokalen bij het Gemaal, ontstond in de wijk commotie over deze als lelijk, ervaren 'containers.' Kruijt: "Oorspronkelijk was het de bedoeling dat deze tien jaar zouden blijven staan. Een reden te meer voor onze dienst om naar een structurele oplossing te zoeken.zodat we de huidige porta cabins op termijn kunnen verwijderen. Ove rigens zou de Aleidaschool in eerste instantie ook deelnemen aan het school woningenproject, maar deze onderwijsinstelling blijft op de Buys Ballotsingel haar dependance houden." Vormgeving schoolwoningen De nieuwe schoolwoningen zullen ontworpen worden door Rene Meere die verbonden is aan de afdeling Volkshuisvesting en Bouw- kunde. Uit zijn koker is ook het nieuwe Klup huis Oost Omwonenden en andere buurtbewoners worden door Meere nadrukkelijk betrokken bij zijn ontwerp van deze nieuwe schoolwoningen. „Over vormgeving kan ik nu nog niets mede- delen. Wel staat vast dat de bestaande rooilijnen worden aangehouden en de huidige hoogte gehandhaafd blijft," aldus Meere. "Wij woonden in Tuindorp Vreewijk in Rot terdam", vertelt Theo. "Een groot gezin in een gezellige wijk. Mijn vader was een getalenteerd kunstschilder, maar werkte als leraar tekenen want er moest nu eenmaal brood op de plank komen. Ik heb altijd het gevoel gehad dat dat werk hem ongelukkig maakte". Op school was Theo een goede leerling die het advies kreeg om door te leren. Om de studie betaalbaar te maken mocht Theo als twaalfjarig ventje naar het Klein Seminarie in Valkenburg, Limburg. De discipline en gehoorzaamheid die hij daar leerde, hebben hem nooit kwaad gedaan. Maar hij ontdekte ook dat het geloof een sprookje was en in sprookjes geloofde hij allang niet meer. "De broeder legde ons uit dat je altijd goed moest zijn, dan zou je nooit plotseling komen te overlijden. Je zou dan na een ziekbed rustig afscheid kunnen nemen van't aardse leven. Maar op een nacht stierf een broeder zomaar in zijn slaap en waar blijf je dan als goed- gelovig kind?" Carriere Na vier jaar gaf theo de studie aan het semi narie op. Zijn vader meende dat Theo zijn kans op een goede scholing verkeken had. Daarop ging zoonlief vier dagen per week in een drukkerij werken, en een dag per week volgde hij de lessen op de grafische school. Alsof dat nog niet genoeg was vervoegde hij zich's avonds op het gymnasium. Na deze opleidingen volgde hij de kunstacademie, waar hij zijn tekentalent verder ontwikkelde. In het ijdele wereldje van reclameburo's werkte Theo 2,5 jaar. Omdat hij het daar niet naar zijn zin had, verruilde hij de reclame- wereld voor het krantenvak, waar hij het meer naar zijn zin had. Herman Wigbold - voormalig hoofdredacteur van Het Vrije Volk - nam hem aan als journalistiek tekenaar. Voor deze krant maakte theo onder andere rechtbanktekeningen. Nadat deze krant opging in het Rotterdams Daglad is Theo Gootjes als free-lance tekenaar verder gegaan. Zijn politieke mening maakt hij duidelijk in tekeningen die in de haagsche post, de Limburger en het Rotterdams Dagblad geplaatst worden. Gezin Theo trouwde met Jose, dochter van de beroemde Schiedamse glazenier Henderickx. Zoon Marcel is in Rotterdam geboren. Twee jaar later verhuisden de Gootjes naar de Singel waar Menno en Matthijs ter wereld kwamen. De jongens gingen naar school op de Oostsingel waar de heer van Wijk school- hoofd was. Liever dan in dik-betaalde banen ziet vader Theo zijn zoons in een werkkring waar ze zich goed bij voelen. De jongens zijn inmiddels het huis uit. Als drummer, gitarist en schilder laten zij ook hun talenten niet onbenut. Nu woont het echtpaar Gootjes op de Oostsingel en nog altijd vindt Theo dat hij in een leuke wijk woont. Politiek. "In een democratisch land als het onze moeten politici zich niet door vooroordelen laten leiden," meent Gootjes. "Als kiezers uit protest op extreme partijen stemmen wordt het hoog tijd om bij de burgers uit te vinden waar de pijn zit. Politici die proberen partijen monddood te maken zijn ondemocratisch en kortzichtig bezig. Nog niet zo lang geleden was er nog vertrouwen in geloof en politiek. Nu lijkt het wel of mensen met hun geestelijke pijn bij psychiaters te biecht gaan. De tweedeling tussen arm en rijk zal voor steeds grotere problemen zorgen", vindt Gootjes. Maar dat is nu juist brood op de plank voor Theo Gootjes. Lachend zegt hij: "Slechte tijden zijn goede tijden voor politiek tekenaars!" M.C. v/d Stappen Interieurmontage Levering en montage van scheidingswanden, plafonds en kozijnen EETCAFE-ESTABLISHMENT food S drinks Koemarkt 14 3111 JH Schiedam Tel. 010 4271510 bloemen-en plantenhandel Het ad res voor al uw bloemwerk Halleystraat 48 - Schiedam Telefoon 010-4 266527 Sig. Mag. 't Hoekje Boerhaavelaan 80 3112 LL Schiedam Tel.: 010-4265513 Bij cms kunt u komen voor: - Al uw tabaksartikelen - Lotto/Toto en Staatsloterij - Wenskaarten/postzegels - Tijdschriften - Telefoonkaarten - Stomerij depot - Snoep/fiisdrank - Buskaarten/Abonnetnenten Oostsingel 33 31X2 GC SCHIEDAM tel. 010 - 4267076 Openingstijden: Maandag tjm vrijdag: 9.00 - 19.00 uur Zaterdag: 10.00 - 17.00 uur Laurens Costerstraat 31 3112 DL Schiedam Tel.: 010-4271681 Fax.: 010-42716 81 pifNif

Oostreporter | 1997 | | pagina 3