Alarmnummer 1-1-2, daar red je levens mee Niet stoken voor de straat Verhuurders zijn nieuwsgierig naar huurders mening over dienstverlening bouwmarkt TOO FILM VIDEO VAN DER WAAL De Brandweer Voor al uw verf, hastensanitair, keukens, gereedschap, verlichting Sinds 1 maart 1997 is het nieicwe alarmnummer 1-1-2 in gebruik genomen. Met een grote reclamecampagne wordt deze wijziging bekendgemaakt. De bedoeling is dat dit alarmnummer door heel Europa gebruikt gaat worden om politie, ambulance of brandweer te waarschuwen. Johan Postma - voorlichter van de Schiedamse brandweer - legt uit welke (voorzorgs)- maatregelen burgers zelf kunnen nemen om brand te voorkomen, of in geval van brand. Oost Reporter jaargang 2 nummer 3 In het kantoor van Johan Postma hangen naast roosters en planborden twee grote posters. De ene laat in zwart-wit een uitgebrand trappenhuis zien.Welterusten Pappa en Mamma' luidt de tekst schuin over de poster. Postma hierover: "Ja, deze poster is behoorlijk hard aangekomen. Maar zo triest is het als wij ons werk gedaan hebben en je weet dat het allemaal minder emstig had kunnen zijn als mensen voor een paar tientjes een of meer rookmelders in huis aangebracht hadden". Vluchtplan - Levensbelang. De tweede poster laat een rood vlak zien met een doolhof erop. Een duidelijke waarschuwing dat een brandend huis door rookontwikkeling onbekend terrein wordt. Daarmee adviseert de brandweer om een vluchtplan te maken. Een paar van die raadgevingen zijn: - Leer alle gezinsleden dat ze bij brand of onraad 1-1-2 moeten bellen. - Loop het huis door en stel een vluchtroute vast. Maak er met kleine kinderen een spelletje van. - Laat jonge kinderen liever niet alleen thuis. Is dit toch nodig, sluit dan niet alle deuren af en spreek met de kinderen af dat ze in geval van brand zo snel mogelijk naar buiten moeten gaan en bij buren 1-1-2 moeten (laten) bellen. De brandweer heeft zeer informatieve en duidelijke folders over wat te doen en laten bij het uitbreken van brand. Die kunnen aangevraagd of opgehaald worden bij: Gemeentebrandweer Schiedam, Breedstraat 1 telefoon 426 01 28. Ecoteam 29 aan het werk Door Susan Coster Mieke Steenbergen kijkt reikhalzend uit naar de jaarlijkse afrekening van het ONS. Hoewel ze niet nadrukkelijk met het milieu bezig was, hield ze wel de meterstanden in de gaten. Na de koude winter van 1995 had ze zelfs een lager verbruik dan het jaar daarvoor. En nu ze - net als de andere Eco-Teamers - bewuster met energie omgaat, verwacht Mieke dat op de nieuwe jaar-nota terug te vinden. De zeven leden van EcoTeam 29 komen bijeen in het huis van Mieke. Na het eerste kopje koffie wisselen ze meterstanden en 'afgeleverd huisvuil' met elkaar uit. Deze gegevens worden vervolgens opgestuurd naar het Ecoteam Steunpunt (inwonend bij het ONS, Van Heekstraat 15) waar deze in een computerprogramma verwerkt worden door Ati Kiers en Soekarnie Singotanie. Een paar weken later krijgt het team een overzicht van de bereikte besparingen. Gas Mieke heeft bij het Steunpunt gei'nformeerd hoe zij haar onderwerp, namelijk 'zuiniger omgaan met gas', op een leuke manier zou kunnen presenteren. Twee videofilms over 'De weg van gasbel naar consument' boden de oplossing en maken de discussie los over mogelijke bezuinigingen. Mieke vertelt dat het huis waarin zij woont bij een ingrijpende verbouwing voorzien is van dubbel glas en dat ook de kelder en het dak gei'soleerd zijn. De seme aan de kamer is op zonnige winterdagen een heerlijke plek om te zitten, maar is koud op kille avonden. Mieke's man heeft daarom openslaande deuren naar de seme gemaakt. Zo is dat probleem ook weer opgelost. Rond 21 april vallen bij 8.500 huurders in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis een enquete in de brievenbus. Huurders worden mondiger! De kwaliteit van de dienstverlening door verhuurders verstrekt, werd de laatste jaren steeds meer ter discussie gesteld. Huurders hebben geen tijd meer om bij wijze van spreken een hele dag te wachten op het afhandelen van een reparatieverzoek Of de huurder moet zijn 'paleisjebij vertrek min of meer afbreken om weer in oude staat op te kunnen leveren. Verspilling van tijd en energie. Mieke: "Wij hebben jarenlang een viszaak op de Lorenzlaan gehad en daar heb ik heel wat kou gehad. Ik geniet nu echt van mijn warme huis en zal niet gauw de verwarming lager zetten. Maar we doen wel de gordijnen dicht. Het scheelt in het stoken en ik vind het nog gezellig ook". Ecotax Ook de andere EcoTeamers kijken gespannen uit naar de jaarafrekening van het ONS. Sinds 1996 moeten de energiebedrijven een energieheffing (Ecotax) berekenen. Over het verbruik boven 800 m3 gas en boven 800 kWh elektriciteit wordt 3,4% energie heffing berekend. Volgens de voorlichter van het Ministerie van Financien is deze opslag ingevoerd om mensen bewuster met energie om te laten gaan. De energieheffing kan voor mensen met lage inkomens en oude, slecht gei'soleerde woningen wel eens een extra strop betekenen. Alleen al door's avonds de gordijnen te sluiten, tochtstrips aan te brengen en nergens onnodig licht te laten branden, bespaart men op energie. Maar zolang de gordijnen bij windkracht 5 wapperen als vlaggen in de wind, stoken we in Oost voor de straat. De maatschappij verandert snel en dienst verlening moet daarbij in de pas blijven lopen, anders raakt de kwaliteit van de dienstver lening achterop. Kortom, het karakter van de dienstverlening dient klantgerichter te worden. Woningcorporaties realiseren zich dit probleem. Resteert de vraag op welke wijze de kwaliteit van de dienstverlening verbeterd kan worden. Het project 'Kiik, meet, vergelijk en verbeter' Vijf sociale verhuurders in deze regio, waar- onder de Schiedamse corporaties; W.S.N. (Woningstichting Noordvest) en de W.B.S. (Woningbouwvereniging Schiedam), zijn samen met huurdersorganisaties en de Woonbond een project begonnen om in nauw overleg prestaties en kwaliteit van de betrokken corporaties te meten, te vergelijken, vast te leggen en gaandeweg te verbeteren. De enquetes Na een voorstudie, waarin gekeken werd naar de haalbaarheid van het project en waarin een aantal knelpunten naar voren zijn gekomen, is het project inmiddels beland in de onder- zoeksfase. In deze fase worden er metingen vemicht bij huurders, huurdersorganisaties, bewonerscommissies en medewerkers van de betreffende corporaties. In gezamenlijk overleg is een basisvragen- lijst samengesteld die bij 8.500 huurders wordt uitgezet. Rond 21 april zullen de vragen- lijsten bij de mensen in de brievenbus vallen. De enquete bevat een groot aantal, op verge- lijking gerichte, identieke vragen. Naast deze vragen worden er per corporatie specifieke vragen opgenomen. Nieuwe huurders of vertrokken huurders en huurders die in de afge- lopen periode te maken hebben gehad met renovatie of planmatig onderhoud, krijgen een extra vragenlijst. Ook huurdersorgani saties en bewonerscommissies krijgen een vragenlijst toegestuurd. Deze vragen hebben vooral het overleg met hun verhuurder als onderwerp. De enquete die onder de huurders wordt gehouden, wordt ook uitgezet onder de medewerkers van de corporaties. Hoe oorde- en zij zelf over hun eigen dienstverlening? Het belang van een goede respons De deelnemers aan het project realiseren zich terdege dat het resultaat van de enquete afhankelijk is van een goede respons. Om mensen net even over de drempel te helpen, heeft de organisatie gemeend een aantal cadeaubonnen onder de huurders, die de enquete hebben ingevuld, te verdelen. Overigens geschiedt het invullen van de vragenlijsten anoniem. Op een apart vel vullen huurders hun gegevens in om in aanmerking te kunnen komen voor een eventuele cadeaubon. Aan de hand van de resultaten van de enquetes gaan de vijf corporaties, in overleg met hun huurdersorganisaties, werken aan het optimaliseren van de dienstverlening. En dat was toch de bedoeling! Nieuw Mathenesserstraat 35 3029 AV Rotterdam Tel. 010 427 03 81 Fax. 010 426 74 84 Openingstijden: ma. di. wo. 09.00 -18.00 do. vr. 09.00 - 20.00 za. 09.00 -17.00 Schiedam, Rembrandtlaan 71. Telefoon 010-4264374. Fancy Fair I Rommelmarkt op basisschool De Peperklip Zaterdag 5 april a.s organiseert De Peperklip te Schiedam weer haar jaarlijkse Fancy Fair/ Rommelmarkt. De volgende artikelen worden o.a. te koop aangeboden: elektrische apparaten, boeken, glaswerk, serviesgoed en pannen, speelgoed en nog veel meer! Er is een tombola met prachtige prijzen. Daamaast zijn er nog de volgende activiteiten: schminken, grabbeltonnen, darts, ponyrijden, toneelvoorstellingen, kinderbingo, fiets graveren (door de politie), enz. Voor een hapje en een drankje kunt u terecht in het exotische restaurant. Daar worden diverse lekkernijen uit verschillende landen verkocht. De Fancy Fair Rommelmarkt op Basisschool De Peperklip zal duren van 10.30 uur tot 13.30 uur.Het adres is Fahrenheitstraat 2-4 te Schiedam. Forrrfrdo

Oostreporter | 1997 | | pagina 4