Busrit naar Belgie. Gezellig uitje of dure miskoop? D0MMEL Kiezen na de basisschool Nieuwjaar met pasen Betalen zonder een cent op zak? VSB Bank. Ook uw bank voor betaalgemak. Oost Reporter jaargang 2 nummer 3 Door: Ronald Jansen Tussen de talloze reclameblaadjes zit er af en toe eentje over goedkope busreizen over de grens. "Een fantastische dagreis naar Belgie", belooft de kleurige folder van Mercator. Inclusief koffie, middageten, bingo en optre- dens van bekende artiesten met als hoogtepunt "Mieke live".Dat allemaal en nog veel meer voor maar fl. 34,95 dus we sturen ook maar een bonnetje op. Want onderweg, zei de folder, konden we deelnemen aan een "informatieve en gezellige show" en daar wilden we meer van weten. Een week later is het zover. Als op verschillende instaplocaties in Schiedam groepjes mensen aan boord zijn gestapt, zijn bijna alle stoelen in de bus bezet. Eenmaal op de snelweg richting Breda legt de chauffeur een en ander uit. Er is ook een wc'tje aan boord voor noodgevallen. Je scheen er nogal lenig voor te moeten zijn en het was oppassen geblazen met doorspoelen want mocht er wat spoelwater op je kleren komen dan hadden ze hun beste tijd gehad, begreep ik van zijn uitleg. Maar zolang je geen hoge nood had zat je prima en even later stopten we op een parkeerplaats om de reis te betalen. Tegen tienen kwamen op de plek waar het allemaal ging gebeuren. Dancing Willem Tell, langs de grote weg net buiten Zandhoven. Jassen en tassen konden in de bus blijven en we stroomden naar binnen. We waren de eersten en daarom graag aanschui- ven was het verzoek, om niet al te verspreid over de grote zaal te zitten. Er liepen wat kwieke jongemannen rond, in nette overhem- den en stropdassen. Dat bleken verkopers te zijn maar dat hadden we al geraden. De koffie werd geserveerd en de verkoopleider klom op het podium. Dat was Jurjen en hij zou de komende drie uur aan het woord blijven. Hij begint met grappen en grollen, stelt zijn team voor en laat het programma voor deze dag de revue passeren. Dit is dus de verkoopshow maar wat er verkocht gaat worden is nog niet duidelijk. Van lieverlede komt de toespraak op het thema gezondheid en hoe belangrijk het is om een goede nacht- rust te genieten. Volgens Jurjen hebben we allemaal last van stress tegenwoordig. De meeste aanwezigen zijn al jaren geleden gestopt met een actieve loopbaan maar goed, tegenwoordig hebben we nu eenmaal stress. In tegenstelling tot vroeger. De spreker is nog jong en weet dat niet uit eigen ervaring maar van zijn opa. Die sliep op een stromatras en had geen last van stress. Hij is drie kwartier in zijn toespraak en het gaat over slapen en matrassen. Wat zou er verkocht gaan worden? Nu mogen we het weten. Een rood kleed wordt omgeslagen en onder de spotlights ligt een schapenwollen matras. Het gevoel van een gezellig dagje uit kunnen we nu even vergeten. Dit is business en we moeten bij de les blijven. Dat lukt hem wel. Als hij tegengas uit het publiek krijgt kan hij hard uit de hoek komen. En als het publiek er een beetje van schrikt dan weet hij de sfeer weer wat losser te maken met een grapje er overheen. Hij heeft het over reuma, spierpijn, gewrichtspijn, krampen, kouwe voeten en wat al niet. En als de kwalen niet verdwijnen met dat matras dan vermindert toch zeker de pijn. Plotseling noemt hij een prijs: fl. 2500,--. Oeps. Het is ineens doodstil. Kost dat matras zoveel? Gelukkig niet, dat zou een vergelijk- baar matras uit de winkel moeten kosten. Het heeft lang geduurd maar nu rollen de prijzen eruit. Fl. 1298,-- voor een 1-persoons, en fl. 1398,-- voor een 2-persoons matras. Er horen ook dekbedden bij, en onderdekens, ook allemaal van schapenwol. En al die schapenwol is niet van gewone wolschapen maar Merinoschapen. Je krijgt deze extra's er niet gratis bij. Samen met de dekens kost het 2-persoons matras fl. 1898,--. Maar dan krijg je er een pannenset bij, of een bestek, of een fotocamera met hulpstukken en dat kost niets. Ook aan de kinderen is gedacht. Een dekentje met jonge poesjes erop wordt hooggehouden. "Ach..." klinkt de zaal vertederd, want de katjes zien er onweer- staanbaar uit. Nu blijkt dat een aantal mensen in de zaal bij een vorige gelegenheid een matras heeft gekocht en er erg tevreden over zijn. Vlak bij mij aan tafel zit een jonge vrouw uit Oost die wel geinteresseerd is in kopen. Haar vader,moeder en nog wat kennis- sen zijn ook meegekomen. Er wordt druk gediscussieerd over de prijzen die genoemd zijn. Nu mag iedereen naar voren komen om de spullen te bekijken en ondervinden hoe lekker de schapenwol aanvoelt. Zogeheten fabriekspasjes worden uitgedeeld, alleen aan serieuze gegadigden, en aan de zijlijn zitten de verkopers klaar om de bestellingen op te nemen. Er is ook een bar om wat te bestellen. Een pilsje kost er fl. 3,50 en de rest is al even duur. Het is intussen een uur geworden, we zijn suf geluld maar nu kan het feest beginnen. Tomaten-groentensoep wordt in grote schalen binnen gebracht en iedereen laat het zich goed smaken. Maar wat krijgen we nu? Jurjen is weer op het podium geklommen. Tussen de soep en de warme maaltijd zit nog een half uur en hij laat er geen minuut van onbenut. Hij heeft reisjes met korting naar Praag en Parijs, knuffelschaapjes en 110-kruiden wonderolie in deaanbieding. Dit laatste helpt tegen vlooien van huisdieren, honderden kwaaltjes maar ook als rookverdrijver. Eindelijk wordt de warme maaltijd geserveerd. Ons werkals toehoorder zit er op en klachten over het eten zijn er dan ook niet. Zoals de folder al beloofde komen de andere attracties aan de beurt. Er arriveren meer bussen en de bingo begint. Ik was er even tussenuit geknepen voor een wandelingetje maar het was gezellig geweest zei iedereen.Er zijn nu zo'n driehonderd mensen in de zaal waarvan enigetientallen op de dansvloer. Om te dansen op de muziek,afgewisseld door polonaises. Mieke treedt op en weet de zaaleen uur lang goed te animeren. Ondertussen rijst de vraag wanneer de bus weer vertrekt. Dat wordt rond zeven uur. Voor die tijd kun je nog wat bestellen. Een super- tosti vooreen tientje en andere prijzige snacks. Het bedienend personeel houdt zich goed staande in de drukte en blijft sympathiek. Iedereen is binnengebleven die dag maar niets houdt je tegenom de omgeving te verkennen. Vlakbij zijn nog meer horeca- gelegenheden en Zandhoven is tien minuten lopen. Alleen is er niets bijzonders te zien. Bij vertrek krijgen we de caudeautjes die op de folder stonden afgebeeld en om half- negen zijn we terug in Schiedam. Ook voor de chauffeur is heteen lange dag geweest maar als we afscheid nemen is hij isnog even rustig en onverstoorbaar als in de ochtend. Een week later krijgt de jonge dame in Oost de matras thuisbezorgd. Ze had in de zaal de verkeerde maat opgegeven en daarover gebeld naar Enschede. Verve- lend dat er daar voor nog 200 aan extra kosten bijkwamen want daar werd tijdens de show niets over gezegd. De matras bevalt goed en ze was eral voor in de markt. Voor de mensen die niets wilden kopen maar zich laten ompraten, de colportatiewet is van toepassing dus je kunt nog annuleren binnen acht dagen. Dat werd wel gezegd vooraf. VSB* BANK IHONDEN TRIM SALON Sterren Voor een hindoe is elke dag een heilige dag, met speciale offers en rituelen. Deze worden eigenlijk alleen door strenggelovigen uitge- voerd. Omdat elke dag aan een van de planeten is gewijd, komt er vaak een astroloog Wij behandelen op afspraak Haal- en brengservice Buys Ballot Slngel 76 b, 3112 JE Schiedam 010 - 462.68.78 Leerlingen van groep 8 van de Gravin Aleidaschool hebben zich de afgelopen maanden intensief bezig gehouden met de orientatie op het voortgezet onderwijs. Een van de activiteiten die ze in dit kader ontplooide was het inrichten van de tentoonstelling 'Het voortgezet onderwijs Leerlingen maakten hierbij dank- baar gebruik van het informatiemateriaal dat hen door verschillende scholen voor middelbaar onderwijs waren toegezonden. Eind vorige maand was er ook een informatie- avond voor ouders van leerlingen. Vertegen- woordigers van Aquamarijn, Maascollege en Schravelant beantwoordden alle mogelijke vragen. Daarnaast werd een video over de CITO-toets vertoond. Alle betrokkenen waren zeer te spreken over dit initiatief van de Gravin Aleidaschool. Geloven in Oost Door Hannah Wattel Het Hindoestaanse nieuwjaar - Phagwa genaamd - werd dit jaar gevierd op dinsdag 25 maart, een aantal dagen voor het christelijke Pasen. Het Hindoei'sme is de oudste religie ter wereld en telt circa 600 miljoen volgelingen waarvan de meesten in India wonen, de bakermat van deze godsdienst. Over de hele wereld zijn hindoe-gemeenschappen te vinden. Vanuit de voormalige Engelse kolonie India zwierven veel Indiers uit naar alle delen van de wereld. Ook naar Nederland. In ons land wonen veel Hindoestanen afkomstig uit Suriname. Veda's Het Hindoei'sme is een godsdienst die bestaat uit een groot aantal aan elkaar verwante geloofsstromingen, met eenzelfde gemeen- schappelijke oorsprong; de Veda's. Dat zijn oerteksten die - naar geschat wordt - ongeveer tussen 1500-1200 voor Christus op schrift zijn gesteld. Lang daarvoor werden deze teksten al mondeling doorgegeven. aan te pas om te bepalen op welke dag bijvoor- beeld het beste kan worden getrouwd, een reis kan worden ondernomen, of een pasge- borene een naam kan krijgen. Elk jaar kunnen boekjes geraadpleegd worden, waarin de door astrologen uitgerekende belangrijke religieuze festivals worden vermeld. De maan speelt een belangrijke rol bij deze bereke- ningen, evenals hij het vaststellen van de Hindoe-kalender. Phagwa Elke streek kent zijn eigen helden en Goden, met als gevolg dat er een enorme warwinkel aan streekgebonden feesten bestaat. Toch zijn er enkele religieuze festivals die door alle hindoes gevierd worden. In maart zijn dat er deze keer drie: de Nacht van Shiva (Shivaratri) op 7 maart, Holi op 24 maart en Phagwa (nieuwjaar) op 25 maart. Daar kom je verder mee. ALLE HONDEN EN KATTENBEZITTERS! WIJ ZIJN VANAf NU GEOPEND VAN MAANDAG T/M ZATERDAG VAN 09.00 UUR -19.00 UUR

Oostreporter | 1997 | | pagina 6