Nieuwbouw Kluphuis Oost parel in de kroon Een kreet uit de buurt Actieve bewoners starten eigen krant Herhaling is de toverkracht van de reklame jaargang 2 nummer 3 Oost Reporter Door Chrit Wilshaus Dirk Scherpenisse - coordinator van Kluphuis Oost - stelt voor in de koffieruimte te gaan zitten. Daar is het rustiger dan op kantoor. Bovendien is het de enige plek in hetgebouw waar Dirk een shagie mag opsteken. "In de nieuwbouw aan het Van 't Hoffplein zal dat voorgoed taboe zijn", zegt Dirk en hij neemt eenflinke trek aan zijn sigaret. "De gemeente Schiedam heeft in circa vijftien jaar alle club- en buurthuizen van nieuwbouw voorzien. In feite zijn wij de laatste - en naar mijn mening - de mooiste in de rij; de parel in de kroon Als deze Oost Reporter in de bus valt is de verhuizing van Kluphuis Oost naar haar nieuwe behuizing achter de rug, maar op het moment van dit gesprek moet alles nog ingepakt worden. Niets in het gebouw duidt op een naderende verkassing. Toch zijn de voorbereidingen al in voile gang. Het levende bewijs daarvan zijn de verhuisdozen en -kratten, die in de hal staan te wachten tot ze gevuld gaan worden. Dirk Scherpenisse: "De nieuwbouwplannen werden zeven jaar geleden voor het eerst gelanceerd. Ruim 12 jaar nadat Kluphuis Oost in dit voormalige schoolgebouw zijn intrek had genomen. Dat was namelijk in 1978. De geruchten gaan overigens dat dit pand opnieuw een onderwijsbestemming zal krijgen. Waarschijnlijke kandidaten zijn de St. Janschool en de Singel. Maar dan zal dit gebouw wel eerst aan de eisen van deze tijd moeten worden aangepast". dienste van groepen die voor activiteiten komen". Noodzaak nieuwbouw Om de politiek ervan te overtuigen dat Kluphuis Oost hard toe was aan nieuwbouw, organiseerden de welzijnswerkers aan de Galileistraat een politiek forum. Scherpenisse: "Die discussie vond plaats in de gymzaal, waar de plafondplaten half naar beneden hingen. lllustratiever kon het al niet. Gelukkig wisten we de dames en heren politici toen te overtuigen dat er echt iets gebeuren moest". Op de meerjarenbegroting werd een bedrag van 2,6 miljoen gulden gereserveerd voor de nieuwbouw. Het Van't Hoffplein rolde uiteindelijk uit de bus als de beste locatie. "Het heeft mij altijd verbaasd dat de architect eerst de buitenkant van het gebouw heeft Kroeg "Indertijd heeft hier wel een verbouwing plaatsgevonden maar daarbij zijn een heleboel zaken - houtwerk, sponningen en toiletten - gebleven zoals ze waren. Het beperkte onderhoudsbudget heeft er verder voor gezorgd dat het gebouw op dit moment een verpauperde indruk maakt". De manier waarop Kluphuis Oost aan de Galileistraat is ingericht is een blauwdruk van hoe aan het welzijnswerk indertijd gestalte gegeven werd. "Helaas gesitueerd rondom de bar. De filosofie 'achter' de bar was buurtbewoners bij een kopje koffie - op een ongedwongen manier - kennis te laten maken met de activiteiten van het ontworpen, en daarna pas heeft gedacht aan alle ruimtes en functies die wij in het gebouw wenselijk achten. Dat is volgens mij ook de reden geweest, waarom de architect zoveel moeite heeft gehad met de plek in de nieuwbouw waar de sportzaal moest komen. Dat had te maken met de hoogte waaraan de sportruimte moest voldoen", aldus Dirk Scherpenisse. Inrichting De nieuwe inventaris is door Kluphuis Oost zelf betaald, daarbij financieel gesteund door een aantal fondsen. Onlangs besloot de gemeente Schiedam alsnog een subsidie van 200.000 gulden te verlenen, eveneens bestemd voor de inrichting. Dat "Op een gegeven moment kwamen we 700.000 gulden tekort" buurthuis. Maar het bleef niet bij een kopje koffie alleen. Dat bakkie leut werd wel eens een biertje, waardoor het hier verdacht veel op een kroeg begon te lijken. Een aantal jaren geleden hebben we daar definitief een streep onder gezet, en geldt er tot 18.00 uur een alcoholverbod. Bovendien staat de bar nu alleen nog ten geld zal nu gebruikt worden voor de verbouwing van Kindercentrum De Triangel. Scherpenisse: "Op een gegeven moment kwamen we 700.000 gulden tekort en moest er bezuinigd worden. Daarbij dreigde de geplande muziekruimte te zullen sneuvelen. Daar hebben we toen zelf geld voor op tafel gelegd. Dat we hebben moeten bezuinigen is Door Bobby Scheepe Ria Collee - bewoonster van de Van Marumstraat - begon ongeveer acht jaar geleden met het helpen van buren, en het organiseren van activiteiten voor kinderen. Maarten van Soest kwam in 1995 bij haar in de straat wonen, en is sinds een half jaar actief in en voor de buurt (Boyle-, Van 's-Grctvensande- en Van Marumstraat). Beiden willen meer structuur aanbrengen in hun contacten met bewoners en verschillende instanties, met als uiteindelijke doel dat zaken die in de buurt spelen, beter opgepakt kunnen worden. Ria en Maarten op de plek waar nog veel moet gebeuren "Veel bewoners spreken ons aan over gebeur- tenissen die in onze buurt plaatsvinden, onder andere over problemen met de techische staat van hun woningen en als zij het niet eens zijn met het 'opereren' van de (sociale) verhuurders. Ook komen ze met ideeen voor de buurt zoals speeltjes voor de allerkleinsten onder ons. We zijn momenteel zo ver dat we een verbreding van de stoep voor elkaar hebben gekregen, waardoor speeltjes geplaatst kunnen worden, en de kinderen weer voor de deur kunnen spelen terwijl hun ouders een oogje in het zeil houden. Op het Van't Hoffplein an men al een tijd niet meer terecht. We willen veel meer doen maar stoten vaak onze neus omdat het moeilijk is om met slechts twee personen een vuist te maken. Daarom willen wij meer buurtbewoners mobili- seren die zich actief willen inzetten voor hun eigen straat. Als meer bewoners bij het buurt- werk betrokken worden, kunnen we veel meer voor elkaar krijgen", aldus Ria Collee. Start van werkgroep Collee:"We zijn momenteel bezig een overleg op poten te zetten waardoor we kunnen praten met de (sociale) verhuurder over zaken die onze woningen aangaan. Henk van der Velden - opbouwwerker van de Bewonersvereniging- ondersteunt ons daarbij. Zoals bij het inrichten van het Van't Hoffplein". duidelijk te zien. Zo zijn er geen stralings- plafonds gekomen, en ook de plannen voor een glazen lift en het dito dak verdwenen voorgoed in het ronde archief'. Vernieuwend In de nieuwe behuizing zal Kluphuis Oost - meer nog dan nu al het geval is - zich naar de wijk toe richten. "Bij het tienerwerk bij- voorbeeld gaan we door met het bewust op straat aanspreken van rondhangende jongeren, en zullen we ons veel meer richten op na- schoolse activiteiten. Verder gaan we intensiever samenwerken met: het onderwijs, wijk- en buurtbeheer, de GGD en de Thuiszorg. Gezamenlijk zullen we een aantal projecten gaan uitvoeren. Zo komt er bijvoorbeeld een project Spelen, en samen met de Stichting Medelanders en het wijk- en buurtbeheer gaan we het project De Buurt Is Van Iedereen uitvoeren", laat Scherpenisse weten. Ria meent dat bewoners beter beslagen ten ijs waren gekomen, als zij van tevoren afgesproken zouden hebben hoe zij over de herinrichting van het plein dachten. "Nu werden er twee schetsen getoond die min of meer vast leken te staan. Vervolgens is er een voorlopig plan ontstaan dat door een groot aantal oudere omwonenden van het plein akkoord is bevonden, maar waarbij de oudere jeugd ons inziens over het hoofd gezien werd. Toen werd bijvoorbeeld duidelijk gemaakt dat de veelgebruikte basketbalpalen waarschijnlijk niet terug zullen komen. Dat kan toch niet! Maar we krijgen alsnog een herkan- sing. Een bijeenkomst waarbij de jongeren ook hun visie op het plan kunnen loslaten zal spoedig plaatsvinden", zegt Collee De buurtkreet Collee: "Ook willen we de bewoners inlichten over onder andere zaken die onze buurt veili- ger en schoner kunnen maken. Bijvoorbeeld door het organiseren van een inbraakpreven- tiebijeenkomst en een gezamenlijke schoon- maakactie. Deze inlichtingen willen wij verstrekken via een eigen blaadje dat 'De Buurtkreet' gaat heten. Dit blaadje zal een opvallend gekleurd A4-tje zijn met informatie waarmee wij de bewoners eenvoudig en snel kunnen benaderen. We hebben ideeen zat maar we willen ook weten wat de overige bewoners hiervan vinden. Dus hierbij doen wij een oproep voor de bewoners van de Boylestraat, Van Marumstraat,Van 's-Graven- sandestraat, Van't Hoffplein en omgeving". Wie wil meedoen in een werkgroep voor een gezellige, veilige en schone buurt kan contact opnemen met: Ria Collee Maarten van Soest Van Marumstraat 21a Van Marumstraat 17b Telnr. 010-415 34 07 of010-437 05 54

Oostreporter | 1997 | | pagina 7