Verbruik elektrische apparaten vaak hoger dan gedacht r* Groenteabonnement Kattekwaad in de straat 10 Ecoteam 29 aan het werk Door Susan Coster Bewoners van Oost die meer willen weten over zuiniger omgaan met elektriciteit zouden hun licht het beste op kunnen steken bij Ineke hamper. Zij is een van de leden van een EcoTeam 29. In de lichte serre van haar gezellige huis aan de Oostsingel vertelt Ineke Lamper hoe zij de EcoTeam-avond over elektriciteit georganiseerd heeft. Oost Reporter "Andre en ik waren toch altijd al bewust met energie bezig. Elke zondagmorgen nemen we de meterstanden op, in ruimtes waar we niet hoeven zijn gaat het licht uit. Uiteraard hebben we zoveel mogelijk spaarlampen gekocht. Jammer alleen dat er nog geen passende spaar- lampjes zijn voor de meeste schemer lampen, want die brengen juist sfeer in je kamer". Cursusboek stemt tot nadenken Ineke las in het cursusboek (uiteraard gedrukt op gerecycled papier!) hoe je met wat simpele gewoonte-veranderingen toch per jaar zo'n 180,- tot 200,- kunt besparen. Nu blijft de t.v. en geluidsapparatuur bij Andre en Ineke niet meer stand-by staan, de opladers voor batterijen en elektrische tandenborstel gaan uit, zodra het opladen klaar is. Regelmalig het vriesvak ontdooien en alleen wassen met een voile wasmachine helpt ook het energie- verbruik te drukken. En omdat er een hoog/ laagtariefineter in huis is, wast Ineke's nachts of in het weekend, dat scheelt dus ook weer. Energieverslinders De ONS heeft een energiemeter te koop, de EKM 265. Ineke controleerde met deze meter hoeveel stroom de huishoudelijke apparaten gebruiken. Op de EcoTeam-bijeenkomst laat ze haar gasten raden hoeveel stroom er door magnetron, waterbed of computer gebruikt wordt. Dat is een gegoochel met cijfers maar uiteindelijk blijkt dat maar weinigen zich ooit het juiste verbruik gerealiseerd hebben. Dat wijst er ook weer op dat het zin heeft om bij aanschaf van wasmachine, koelkast e.d. te kijken welk apparaat het minste stroomverbruik heeft. In de Consumentengids staan daarover regelmatig vergelijkende warenonderzoeken. De Consumentenbond heeft hier ook folders beover beschikbaar. Jammer genoeg zijn energie-arme apparaten vaak pijnlijk geprijsd. Maar door het lagere verbruik blijkt zo'n duurdere aanschaf toch rendabel te zijn. Lijfspreuk: doe het zelf Voor Tineke en haar collega-EcoTeamers is het belangrijk om over matiging van energie- verbruik te praten. Zij zijn ervan overtuigd dat volgende generaties voor grote problemen komen te staan als wij zo achteloos met natuurlijke bronnen als gas, olie en elektriciteit blijven omgaan. En als je iets wilt veranderen moet je daar zelf mee beginnen, vindt het zeskoppige team. Aan het eind van de avond concluderen ze dat het vooral aankomt op goede afspraken over kleine gedragsregels. Als alle gezinsleden meehelpen onnodig stroomverbruik te vermijden is dat misschien wel even wennen maar het is zeker lonend. In Strijen staan twee boerderijen - Landzicht en Beversoord - die werken volgens de biologisch-dynamische methode. Dat betekent dat ze op een zo natuurlijk mogelijke manier produceren, dus zonder gebruik te maken van kunstmest en chemi- sche bestrijdingsmiddelen. Bij deze boerde rijen kunt u een abonnement nemen op een groentepakket. Er zijn pakketten voor 1,2 en 4 personen, maar ook is een aardappel-en een ffuitabonnement mogelijk. Het groentepakket is iedere keer voor de abonnees een verrassing en leuk is ook dat er vaak recepten bij zitten. Elke woensdag- middag worden de pakketten op een adres in de wijk bezorgd en kunnen daar dan worden opgehaald door de abonnees. Wie er meer over wil weten kan een folder van de bedrijven afhalen bij Rob Wark, Edisonstraat 18. jaargang 2 nummer 4 Zwerfkatten moeten 'geholpen' worden. Door Ronald Loch Het zwerfkattenprobleem in sommige delen van Oost is groot. De viervoeters hielden zich tot nog toe voornamelijk op in een aantal sloop-panden. Maar naar mate deze daadwerkelijk tegen de grondgaan, zoeken de dieren hun heil elders in de wijk Als gevolg hiervan kunnen bewoners hun tuindeuren niet meer open laten staan, zonder van tijd tot tijd in huis ongewenst bezoek te krijgen. De meeste overlast wordt veroorzaakt door de ontlasting; de stank daarvan is vaak niet te harden. '"jf- Wk |f*_i "Dikwijls ligt de oorzaak van het zwerfkatten probleem bij de bewoners zelf. Het voeren van de beesten is de grootste boosdoener. Op deze manier blijven ook de zwakke, zieke dieren in leven, en kan er geen natuurlijke selectie plaatsvinden", aldus Rina Valkhoff. Zij is werkzaam bij Dierentehuis Hargahoeve. Volgens haar laten nog teveel bewoners hun kat 'ongeholpen'op straat lopen. Behalve voor de nodige (ontlastings)overlast zorgen de dieren ook voor veel nageslacht. "Het probleem wordt verergerd door lieden die hun kat op straat zetten als het dier niet langer in huis gewenst is. Op den duur verwilderen deze beesten, of ze trekken zich in een hoekje terug om te sterven". Minder nesten "Het is uiteraard onmogelijk Oost zwerfkat- vrij te krijgen. Wel wordt geprobeerd de kat- tenpopulatie zo beperkt mogelijk te houden. In veel buurten zitten kleine groepjes 'geholpen' beesten die gevoerd en verzorgd worden en waar niemand (over)last van heeft". Sinds vijftien jaar lang zijn medewerkers van de Hargahoeve drukdoende met het sterili- seren en castreren van zwerfkatten. "Hierbij werken we nauw samen met de bewoners in de desbetreffende buurten". Deze werkwijze begint haar vruchten af te werpen; het aantal nesten jonge katten wat wordt jaarlijks wordt aangetroffen, neemt zienderogen af. "In 1996 hebben we ongeveer tachtig zwerfkatten gevangen. Wanneer de dieren onder narcose zijn voor de sterilisatie of castratie, wordt gelijk een klein hoekje uit het oor geknipt, zodat we later - wanneer we wederom de stad in gaan - van een afstand kunnen zien welke dieren al 'geholpen' zijn". Samenwerken "De overlast in de wijk zou een stuk kunnen worden teruggebracht als buurtbewoners - nog meer dan nu al het geval is - met ons zouden samenwerken". Een zwerfpoes laten steriliseren kost de Hargahoeve 70 gulden. Het castreren van een zwerfkat kost het dierentehuis 35 gulden. Informatie over asieldieren, of over het vangen van zwerfkatten is te verkrijgen bij Dierentehuis Hargahoeve Sportlaan 2 3118 JC Schiedam Telefoon: 010-4714151 Langskomen mag ook. Van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 - 12.00 uur en van 13.00 - 16.00 uur. Zaterdags bent u welkom van 10.00 - 15.00 uur. Op zondag en maandag is het asiel voor publiek gesloten. Bewaarblik van Ot Sien voor 5,25 Beau-Beau hondeshampoo ml /5,95 GRATIS 2 munchi kauw-lolly's Kuipjes 100 gr voor de kat rundvlees en gevogelte 0,99. NU 3 stuks voor 2,50 BATA VIA M.C. v/d Stappen Interieurmontage Levering en montage van scheidingswanden, plafonds en kozijnen i - Halleystraat 2 Schiedam Tel. 010 4261011 SNACKBAR Indonesische specialiteiten openingstijden: dit/m do 12.00 -23.00 vrenza 12.00-24.00 zondag 13.00-22.00 s maandags gesloten behalve op feestdagen Celciusstraat 40 8 31 12 VB Schiedam Tel.: 010 - 4158086 Laurens Costerstraat 31 3112 DL Schiedam Tel.: 010 - 4271681 Fax.: 010 - 427 16 81

Oostreporter | 1997 | | pagina 10