'Alles wat anders is deugt met...' Natuurlijk groen: natuurlijk doen! H RICOM REPAIRS Adverteert u nog niet in de Oost Reporter? Bel dan 462 36 89 jaargang 2 nummer 4 Door Susan Coster Ge Grubben van hetAnti Discriminatie Schiedam (ADB) lacht bij de veronderstelling dat zijn wachtkamer wel zal uitpuilen van de klagers, die alweer een discriminerende of racistische opmerking komen melden. "Nee, zo werkt het gelukkig niet. Wanneer iemand naar ons toe komt, luisteren we goed naar zijn of haar verhaal, en proberen we er achter te komen waar het om gaat". Oost Reporter "Was het een domme opmerking, een misse- lijke grap of een provocatie? Wie maakte de opmerking en waarom? Een klager kan van een racistische of discriminerende opmerking een rechtzaak maken als hij twee getuigen heeft van het voorval. Het ADB kan daarbij ook helpen. Maar zonder getuigen verzandt een gesprek over de kwetsende opmerking al gauw in een welles-nietes spelletje en daar komt niemand verder mee." Verkiezingen Na de teleurstellend verlopen gemeenteraads- verkiezingen van 1991, waarbij rechts-extre- mistische partijen vooral in Schiedam-Oost veel stemmen kregen, besloot de Gemeenteraad het ADB opdracht te geven om te onderzoeken wat die politieke aardverschuiving te weeg had gebracht, en hoe hier mee om te gaan. De eerste opdracht aan het ADB (vroeger Instituut Sociaal Raadslieden) was: alle rassen- discriminatie in kaart te brengen. In 1994 kwam daar onderzoek over discrimi natie naar geslacht en sexuele geaardheid bij. Vanaf 1996 worden alle vormen van discriminatie die in de Wet Gelijke Behandeling genoemd worden onder de loep genomen. Ge Grubben (HBO Maatschappelijk Werk) en stagiaire Melanie (studente Sociaal Juridische Hulpverlening) zijn iedere dag drukdoende met het geven van adviezen, onder andere op het gebied van discriminatie- bestrijding. Daarnaast worden er trainingen gegeven over het omgaan met racistische uitlatingen, en wordt aan publieksbei'nvloeding gedaan (Wat moet ik ermee en wat kan ik ermee?) Voor belangstellenden - bijvoorbeeld studenten - beschikt het ADB over een uitgebreide documentatie. Kortgeleden heeft het ADB een onderzoek gedaan naar personeelsadvertenties in regionale dagbladen. Daaruit bleek dat er in 167 van de 299 advertenties fouten gemaakt waren bij het gebruik van de term M/V. Wat maar weer eens duidelijk maakt dat de Wet Gelijke Behandeling heel ingewikkeld is. Rechtzaak Begin januari werd een Hindoestaanse Hagenaar op het Stationsplein in Schiedam gemolesteerd door een aantal jongeren uit rechts-extremistische kring. De daders konden door de politie worden opgespoord en werden op 7 april voorgeleid bij de Rechtbank te Rotterdam. De Recht zaak In de hoge lichtgeverfde rechtzaal van de Meervoudige Strafkamer in de modeme recht bank op de Kop van Zuid hangt een gespannen sfeer. De publieke tribune zit behoorlijk vol. Door twee deuren in de achterwand komen drie rechters en de officier van Justitie binnen. De zwarte toga's met witte, geplooide bef geven hen een streng aanzien. Ze schuiven nog wat met hun dosiers en dan gaat een zijdeur open Voorafgegaan door twee advokaten en een bode stappen twee jongens, pubers nog, binnen die gedwee op hun de toegewezen stoelen gaan zitten. Even lijkt het hele decor op het begin van een toneel- stuk maar doorvoor is de zaak toch te serieus. Met een zachte stem leest de officier alle processen verbaal voor. Die zijn opgemaakt over strafbare feiten die D.G. en S. de G. in de periode van September tot december 1996 gepleegd hebben: In Barendrecht een Opel Corsa gestolen, met lege tank in Westmaas achtergelaten. In Westmaas een Opel Kadett gestolen, naar Gorkum gereden om autoradio's te stelen. In Rotterdam - Zuid twee basisscholen en een koffieshop beklad met hakenkruizen en runentekenen. Verschillende telefooncellen en reclamezuilen beklad. In een telefooncel stond een medelander te bellen. Op 2 november, na afloop van een CP'86-bijeen- komst in Rotterdam-Zuid met een paar 'maten'een Somalier uitgescholden, geschopt en geslagen. Op 9 november, na afloop van een COP'86-vergadering in Schie dam, op het stationsplein een Hindoestaan uit Den Haag bespuugd, geschopt en geslagen. De rechter Na deze opsomming van aktiviteiten van 'gewone Hollandse jongens' vraagt de voorzitter van het rechtelijk trio aan D.G.(17) waarom hij zich zo misdragen heeft. Goed geinstrueerd door zijn advokaat antwoordt D. zachtjes: 'door verkeerde vrienden en zo'. Tijdens een indringend gesprek ontrafelt de rechter dit excuus. "ik lees hier in het proces- verbaal dat u bij de politie gezegd hebt:"Alle buitenlanders zijn criminelen. Die moeten oprotten." Dat begrijp ik niet, uw vader is afkomstig uit Indonesie en de vader van uw vriendin uit China. Moeten die dan ook maar wegD. schudt zijn hoofd. 'Tijdens dat verhoor zei u dat u voor 2 november Heelaas" nog geen buitenlander in elkaar geslagen had. Moest u zich waarmaken?' 'Ja, een beetje stoer doen...'Vaak haalden de jongens hun streken uit als ze zich verveel- den, en geblowd of gedronken hadden. Bij het bekladden van muren en telefooncellen gebruikte D. meestal geel vetkrijt. Vlotte aktie politie Schiedam In de Mei-vakantie amuseerden buurtkinderen zich in het Marconiplantsoen uitstekend met bouwafval dat ze van een bouwplaats hadden weggehaald. Bewoners zagen het vezelachtige materiaal en waarschuwden de politie. Zij waren bang dat er misschien asbest in dat afval zat. De politie kwam op Hemelvaartsdag een kijkje nemen en waarschuwde de ONS. Een medewerker van die instantie controleerde het materiaal, constateerde dat het geen gevaar kon en zorgde dat het op vrijdag opgeruimd werd. Shotokan Karatevereniging DE RUZENDE ZON Schiedam Op maandag gratis proeflessen in Sportzaal Oost van 19.00 - 21.00 uur. informatie: 010 473 78 65 11 Milieuvriendelijk omgaan met de natuur Door Ronald Loch De natuur is ook in een stad als Schiedam dichterbij dan we wellicht denken. Overal kunnen we haar tegenkomen. In plantsoenen, in parken, langs waterkanten en zelfs tussen de stoeptegels. Medewerkers van de Hoofdafdeling Groenvoorziening en Natuur (gemeente Schiedam) houden zich dagelijks bezig met het beheren van het openbare groen in de stad. Onlangs verscheen van deze afdeling de brochure 'Schiedam, natuurlijk groenHierin wordt uiteengezet wat de gemeente doet voor het s tads groen, welke vrijwilligersgroepen zich daarvoor inzetten en welke activiteiten er voor jong en oud op dit gebied bedacht zijn. Een groot aantal daarvan spelen zich af in het Beatrixpark. De groene long van Schiedam, die ook regelmatig bezocht wordt door inwoners van Oost. Sinds de jaren tachtig gebeurt dit op een milieu- en natuurvriendelijke manier. Wat inhoudt dat er geen gebruik meer wordt gemaakt van kunstmest en bestrijdingsmiddelen. Als gevolg hiervan verdween de gifspuit definitief in de kast. De nieuwe werkwijze heeft er ondermeer voor toe geleid dat sierplantsoenen tegenwoordig weer bezocht worden door vogels en vlinders die daar voorheen niet konden worden waargenomen. In het Groenstructuurplan staat precies beschre- ven hoe de kwaliteit van het groen in de toe- komst behouden en of verbeterd kan worden, en welke concrete inrichtingsplannen worden voorgesteld. Brochure Behalve aan het beheer van het openbare groen, besteed de hoofdafdeling Groenvoor ziening ook veel aandacht aan natuureducatie. In de loop van de jaren is het aantal projec- ten op dit gebied verder ontwikkeld en uitge- breid. De onlangs verschenen brochure 'Schiedam, natuurlijk groen' biedt een overzicht van alle natuuractiviteiten, die de hoofdafdeling Groenvoorziening dit jaar voor jong en oud wederom in petto heeft. Natuureducatie De Heemtuin in het Beatrixpark is een van de locaties waar regelmatig activiteiten zullen worden georganiseerd. Deze tuin bevat een grote verscheidenheid aan streekgebonden planten. Eveneens zijn dijken, slootjes, akkers en grienden op schaal nagebootst. De kinderboerderij is voor stadskinderen een belangrijke plaats om in contact te komen met dieren van het boerderijleven. Er is gewerkt aan het opbouwen van een dierenbestand, waarbij de nadruk ligt op Oudhollandse en zeldzame landbouwhuisdierrassen. Respect voor de natuur wordt de jeugd ook bijgebracht op de School- en Kindertuinen, gelegen bij Vijfsluizen en Park Kethel. Jongeren leren hier op een milieuvrien- delijke wijze te (moes)tuinieren. Tuinieren voor ouderen Dat er zich ook onder de 55-plussers genoeg Schiedammers met groene vingers bevinden, blijkt wel uit het succes van het project 'Tuinieren voor ouderen'. Dat gebeurt in de voorbeeldtuinen aan de Harreweg. Zij hebben als doel gei'nteresseerde burgers praktische tips te geven over natuurlijk tuinieren, zodat ze dat ook in hun eigen tuin kunnen toepassen. Informatie Wie met zijn of haar groene vingers in het haar mocht komen te zitten, kan altijd informatie aanvragen bij de hoofdafdeling Groenvoorziening, tel: 2465521 Dependence Dierenkliniek Warande Nieuw adres: van Marumstraat 35 Nieuwe eigenaar: drs N.H.de Kruif U bent van harte welkom op maandag-, dinsdag-, woensdag- en vrijdagmiddag r Dierenkliniek Warande: j) Uw dler In goede handen. J Tel: 415.03.67 9 reparatie van alle merken autotelefoons en faxen Lorentzlaan 14 3112 KJ Schiedam Tel. 010 437 57 53 Fax. 010 437 67 48 Bij ons kunt u komen voor: - Al uw tabaksartikelen - Lotto/Toto en Staatsloterij - Wenskaarten/postzegels - Tijdschriften Sig. Mag. 't Hoekje Telefoonkaarten Boerhaavelaan 80 - Stomerij depot 3112 LL Schiedam - Snoep/fiisdrank Tel.: 010-4265513 - Buskaarten/Abonnementen

Oostreporter | 1997 | | pagina 11