Metrobouw komt op gang Bouw Glasfabriek zorgt voor geluidsoverlast. Cafe Ear Chicken Farm m Horvathweg Knooppunt Stationsomgeving TramPlus Kruispunt Samenwerkine met BVSO Overles met de uvenea mei GlasfaBriek Geluidsdruk Oost Reporter jaargang 2 nummer 4 Door Rob Wark Alle Schiedammers hebben de speciale metrokrant in de bus gekregen. Daaruit valt af te leiden dat het nog tot november 2002 zal voordat we daadwerkelijk een metrotje kunnen 'pikken. Tot die tijd wordt het afzien, want de voorthobbelende bouwput zal niet onopgemerkt aan ons voorbij gaan. De werkzaamheden gaan de komende weken van start, en zullen voor een jaartje of zes troep zorgen, met als beloning; een eigen metro. De beschrijving van de Beneluxlijn, het nieuwe traject van het Groot-Rotterdamse metrostelsel, begint steevast bij het Marconi- plein. Via Schiedam gaat de lijn door de ver- brede Beneluxtunnel richting Hoogvliet, om vervolgens aan te sluiten op de reeds bestaande noord-zuid lijn van station Rotterdam-centraal naar Spijkenisse. Schiedammers krijgen er - via het Marconiplein - een snellere ver- binding met het centrum van Rotterdam bij. De lijn komt over de Horvathweg op Schiedams grondgebied en wel aan de kant van de spoorlijn. Daar is de metro nog niet ondergronds, maar rijdt over een viaduct op palen een paar meter boven de grond. Bij het Benelux Informatiecentrum op het Stations- ,plein hebben ze er mooie plaatjes van. Pas voorbij het station, als de Schie is overgestoken, maakt de metro een spectaculaire duikvlucht onder Plein 40-45 door. Om dit mogelijk te maken wordt het plein enigszins opgehoogd. De metrolijn krijgt ondermeer een halte bij het toekomstige station Schiedam-centrum. De komst van de metro maakt een ingrijpende verbouwing van station Schiedam-centrum noodzakelijk. Het staat nu al vast dat de Hoppe- toren en de lokettenhal het veld zullen moeten ruimen. Het ontwerp voor het nieuwe station is, als dit stuk wordt geschreven, nog niet definitief vastgesteld. Het voorlopige ontwerp oogt nogal "high-tech". De architectuur heeft iets weg van het vernieuwde Feyenoord- stadion. Wat de nieuwbouw van het station allemaal voor gevolgen zal hebben heeft de lezer een tijdje geleden in het Stedelijk Museum kunnen zien. Daar was een foto- expositie over het huidige station toen dat in de zestiger jaren pas was opgeleverd. Als de definitieve inrichtingsplannen voor het gebied zijn gepresenteerd zal de Plan- commissie Oost worden omgevormd tot Begeleidingscommissie. Daar zullen dan alle zaken die met de uitvoering te maken hebben besproken worden met omwonenden en belanghebbenden. Zoiets als het wijk-en buurtbeheeroverleg. De gemeente Schiedam gaat over de omgeving, maar de Spoorwegen over het Station en de RET over de metro. Om het Stationsplein te kunnen omvormen tot de zozeer gewenste fraaie entree naar de stad moet het busstation "naar boven" worden verplaatst, naar de Horvath- weg en moet voor de omlegging van tramlijn 1 een oplossing worden gevonden. In de doorgang onder metro en spoorweg moet langs de Schie een gaatje worden vrijge- houden voor de tram, die volgens de plannen daar ergens een halte zou moeten krijgen. Bezoekers die per trein aankomen kunnen dan meteen de tram naar het centrum of naar noord nemen. Maar voor deze omlegging zal de bebouwing van de Overschiesestraat aan de Schiezijde eerst gesloopt moeten worden. Daarvoor zijn nog altijd geen concrete plannen naar buiten gekomen. Dat zou erop kunnen wijzen dat intern een soort nut en noodzaak-discussie gevoerd wordt, met overdenking van alternatieven. Op het Plein 1940-1945, passeren per etmaal 46.000 voertuigen. Met name in de spits is het er "aanschuiven geblazen", zoals onze Zuiderburen zeggen. Een situatie die in de komende jaren alleen maar zal verslechteren, doordat het aantal rijstroken van twee naar e6n zal worden teruggebracht. Ook van buiten de stad komende automobilisten - met als bestemmingen: Centrum, Nieuwland en Oost - zal het flink persen worden doordat van de zes rijstroken er drie tijdelijk afgesloten zullen worden. Tijdens de bouwvak-vakantie van 1998 zal het plein zelfs helemaal worden afgesloten voor alle verkeer. Weggebruikers die regelmatig van het plein 'gebruik maken', doen er goed aan alvast alternatieve te bedenken (vroeger weg, andere route, ander vervoermiddel, andere bestemming) en in elk geval goed uit te kijken naar de aanwijzingen. From Russia with love de Dolly Parton nit Rowland LIJSY R otter d amsedij k 146 A Tel. OlO 426.80.27 Door Hans Krul Bewoners van de Rotterdamsedijk zijn voornamelijk gedurende de maandjanuari 1997 veelvuldig opgeschrikt door het bouwgeweld van de Glasfabriek. De oude glasoven werd afgebroken om er vervolgens een nieuwe voor in de plaats te zetten. En dat heeft de buurt, en met name de straat naast de fabriek, gemerkt! Deze is een tijd lang zelfs afgesloten geweest. Het was schijnbaar de enige locatie voor het inelkaar zetten van een groot stolen bouwwerk. Een gigantische kraan, die hoog boven de schoorsteen uitstak, plaatste het object vervolgens boven op het dak van de glasfabriek. De bouwactiviteiten die 24 uur per dag door- gingen, hebben voor heel wat geluidsoverlast gezorgd. Vooral 's nachts was dat erg hinder- lijk, en hield het vele buren van de Glasfabriek meermalig uit de slaap. Bewoners hebben hun ongenoegen over de bouwactiviteiten van de Glasfabriek veel vuldig bij de DCMR Milieudienst Rijnmond, de Politie, de Gemeente, de bewonersorga- nisatie BVSO en de Glasfabriek geuit. Behalve dat de bewoners welwillend te woord werden gestaan, leverde dat niet veel op. De Glasfabriek heeft de inmiddels gerealiseerde nieuwe glasoven, met alles wat daaromheen zit, in werking gesteld. Bij de gemeente Schiedam was bekend dat de Glasfabriek niet over een geldige bouwver- gunning beschikte, maar ondanks dat werd de bouw niet stilgelegd. Een situatie die ons tot op de dag van vandaag bevreemd. Om een sterke vuist tegen de illegale praktij- ken van de Glasfabriek te kunnen maken werkt de Vereniging-Van-Eigenaren-235-253 samen met de BVSO. Beide organisaties zijn er ook op gebrand de uitstoot van de verbrandingslucht (dus de schadelijke stoffen) zo vlug en volledig mogelijk te doen reduceren.De uitstoot van de verbrandingslucht, die er kijkende naar de top van de hoge schoorsteen helder en kleurloos uitziet, kan toch schade lijke stoffen bevatten. De gezondheid van de directe buren van de Glasfabriek zou daardoor nadelig kunnen worden bei'nvloed. Maar het is moeilijk te bewijzen dat gezond- heidsproblemen bij omwonenden daarmee te maken hebben. Het blijft wenselijk dat de omwonenden ondersteund door de BVSO een periodiek en planmatig overleg met de glasfabriek tot stand gaan brengen. In dat overleg zal het centrale aspect moeten zijn op welke wijze en op welke termijn het haalbaar is om een wezenlijke geluidsreductie te verkrijgen. Op dit moment veroorzaakt de Glasfabriek een geluidsoverlast die buiten proporties is voor omwonenden. (Technisch gezegd drukt de Glasfabriek met meer dan 65 db(A) etmaalwaarde op de vierde en derde etage van de Rotterdamsedijk 235 t/m 253. De eerste en tweede etage vangen een waarde die dicht onder de 65 db(A) ligt). Hier zou dan ook zo spoedig mogelijk verandering in gebracht moeten worden. Wat dat betreft moet de Milieuwet uitkomst bieden. Die schrijft voor dat bij alle toekomstige wijzi- gingen of uitbreidingen van de Glasfabriek, de grens van 55 db (A) etmaalwaardegrane niet mag worden overschreden. Hand en voetverzorging Mary Cordemans Emmaplein 2,3112DC Schiedam Behandeling op afspraak, in plezierige ruimte met moderne apparatuur TWEEWIELER PALEIS van RIETSCHOTEN Stivas gedipl. Manicure SERVO gedipl. Pedicure LidVoetplus Diabetische Voet tel./fax. 010-4739934 Voetrefexmassage De 4 sterren vakman voor uw fiets en bromfiets altijd een jaar extra Garantie altijd vakkundige montage van bij ons gekochte accessoires. altijd een leenfiets bij reparaties langer dan 2 werkdagen. altijd 3 maanden garantie op alle reparaties, inclusief arbeidsloon en vervangende onderdelen. Prof. Kam. Onneslaan 82 3112 VJ Schiedam Tel.: 4153995

Oostreporter | 1997 | | pagina 4