if Medewerkers gaan 27 mei Adri Reijnhout: "Grote stop in ontwikkeling wijk- en buurtbeheer Veiligheidsassistenten voorlopig nog onzkht- bant" y 6 Oost Reporter jaargang 2 nummer 4 "We zijn nu een paar jaar bezig om meer buurtgericbt te werken. Wijk- en buurtbe heer, vanuit de bewoners vormgegeven, is volgens mij een goede munier om veel buurtgebonden problemen aan te pakken. Met de wijkserviceteams in Oost en Nieuwland zetten we dan ook een grote stap voorwaarts. Deze teams werken alleen in hun eigen wijk, en de bewoners bepalen wat de teams doen." Aan het woord is Adri Reijnhout, wethouder voor wijk- en buurtbe heer. "Ik ben ervan overtuigd dat we allerlei zaken het best buurtsgewijs kunnen aan- pakken. Belangrijk is daarbij dat het initia- tief vanuit de buurt komt. Bewoners moeten iets van hun buurt willen maken. De gemeente kan alleen de voorwaarden scheppen. Die zijn wel belangrijk, zoals nu het instellen van de wijkserviceteams, maar betrokkenheid van de bewoners is essen- tieel. Bewoners moeten betrokken zijn bij wat de teams doen. Anders werkt het niet. Het wijkbeheeroverleg gaat nu de teams De komende weken zijn de veiligheidsassis tenten nog niet in uniform op straat te zien. Ruud van Egten, begeleider van de kant van de politie: "De medewerkers zijn begin april in dienst gekomen. le krijgen nu eerst een goede opleiding, zodat ze straks goed beslagen ten ijs komen. Je moet bijvoor- beeld weten hoe de wijk precies in elkaar zit, alle straten kennen, maar ook weten hoe je met een portofoon omgaat, op wat voor manier je mensen aan moeten spreken op hun gedrag enzovoorts. Het duurt daar- om nog even voordat bewoners de veilig heidsassistenten in uniform aan het werk zien." Dat werk bestaat uit preventie (voorkomen van onveiligheid), toezicht op straat en hulpverlening. Van Egten: "Het zijn geen politieagenten, het zijn burgers in uniform Ze hebben dus dezelfde bevoegdheden als burgers. Maar de politie-organisatie stoat achter ze. lo kunnen ze met portofoons de politie oproepen." Van Egten denkt niet dat dat vaak nodig zal zijn: "Hun aanwezigheid op straat moet in principe voldoende zijn. Ze gaan imoral op zaken letten als te hard rijden bijvoorbeeld bij scholen die juist uit- gaan, parkeeroverlast en alle andere din- gen waarbij de ene burger de andere op de openbare weg overlast bezorgt of in gevaar brengt. Mensen aanspreken op hun gedrag. Dat is de manier waarop ze zullen werken." Het bestaande wijkteam van de politie in Oost blijft gewoon. De veiligheidsassistenten zijn dus extra. Ruud van Egten, de begelei der van de veiligheidsassistenten in Oost, en Fred van Leemput, zijn collega voor Nieuwland, zorgen voor de afstemming tus sen de veiligheidsassistenten en de Politie. IS a?4' T0EZ.1CHT VEUJGHHD aansturen, niet de gemeente. Op die manier wordt de wisselwerking tussen bewoners en de teams vergroot," zet Reijnhout zijn visie uiteen. "Bewoners in Oost en Nieuwland zijn kri- tisch maar betrokken, vooral in Oost. Ik verwacht daarom veel van de wijkservice teams. Ik denk dat het echt teams van de wijk worden. Doordat ze heel concreet din- gen op straat doen, en de bewoners als het ware als opdrachtgever hebben, zullen bewoners ook meer betrokken zijn bij het wel en wee van de straat. Ik weet zeker dat we het wijk- en buurtbeheer hiermee in Oost en Nieuwland een flinke impuls geven." Deze twee wijken zijn voorlopig de enige die een wijkserviceteam krijgen. Dat heeft zo zijn redenen. Wethouder Adri Reijnhout: "Het zou het mooist zijn als je nu al in alle wijken met wijkserviceteams aan de slag kon, maar dat gaat helaas niet. We hebben gekozen voor Oost en Nieuwland omdat die wijken bijzondere aandacht nodig hebben, en de bewoners hebben aangegeven dit graag te willen. Maar de andere wijken worden zeker niet vergeten." Ondertekening van de overeenkomst tussen van links naar rechts de heer Van der Horst IPolitiel, Scheeres IGemeentej en Eikenbroek (ONS). Op de achtergrond een aantal medewerkers van deze organisaties. Wijkservi<etea straat veiliger De medewerkers van het wijkserviceteam gaan binnenkort aan het werk in Oost. Ze zorgen ervoor dat de straat aantrekkelijker wordt. Ze houden de straten schoon, zorgen voor kleine reparaties aan bestrating, paaltjes en dergelijke, en houden de veiligheid op straat in de gaten. De medewerkers van het wijkserviceteam doen dit in nauwe samen- werking met de ONS Milieu, de gemeente en de Politie. Schiedam-Oost krijgt ook een wijkservicepunt. Dit is het onderkomen van het wijkserviceteam. Van hieruit werken de medewerkers. Ook kunnen bewoners van Oost hier terecht met opmerkingen en sug- gesties voor het wijkserviceteam. Het voor- malige gebouw van de bewonersvereniging aan de Franklinstraat wordt het wijkservice punt. Er zijn twee soorten medewer kers van het wijkserviceteam. Om te beginnen zijn er (voor lopig) vijf onderhoudsmensen. Hun taak bestaat onder andere uit: - zwerfvuil opruimen; - gebroken glas opvegen rond glasbakken; - onkruid tussen de stoeptegels en in de plantsoenen wegha- len; - graffiti verwijderen; schoonhouden van speel- alaatsen; Jein onderhoud aan bijvoor beeld speeltoestellen verrich- ten; paaltjes en verkeersborden rechtzetten. - inwoners helpen met vragen op het gebied van veiligheid; - zichtbaar aanwezig zijn op straat, waardoor er minder onveilige situaties zullen ontstaan. De veiligheidsassistenten zijn de oren oen ogen van de burgers. Zij werken ook nauw samen met de Politie. Formeel is ONS Milieu werkgever van de medewerkers van het wijkserviceteam. De gemeente is weer opdrachtgever van de ONS. De politie stuurt de veiligheidsassistenten aan. Op dit moment zijn nog niet alle vacatures voor de wijkserviceteams opgevuld. Een wijk serviceteam bestaat op dit moment uit twaalf medewerkers. Geen Het wij enthoui gekozei capacite belangr er geen grote w wijksert maande geven. Wijkbi vicetet In grot< t m 1 pla - kle Daarnaast zijn er (voorlopig) vier veiligheidsassistenten voor Oost. Hun taak bestaat uit: - toezien dat mensen elkaar op straat geen overlast bezor- gen; - onveilige situaties signaleren en voorkomen; Binnenkort in Schiedam-Oost: veiligheidsassistenten zorgen voor toezicht en veilighe De onderhoudsmedewerkers

Oostreporter | 1997 | | pagina 6