De school aan het Edisonplein (1958 - 1960) DOMMEL Oost van Toen Door Chrit Wilshaus Petra Notenboom wil dolgraag een retinie organiseren voor de medescholieren met wie zij tussen 1958 en 1960 op het Edisonplein op school zat. Helaas is haar speurwerk naar de inmiddels volwassen geworden klasgenoten tot nog toe zonder tastbaar resultaat gebleven. Misschien dat de Oost Reporter hier enigszins verandering in kan brengen. "Het was een school voor kinderen die wat langzamer leerden, maar dat was beslist niet de reden waarom ik er op zat", vertelt Petra Notenboom. "Ik ging erheen vanwege het takenpakket. Als je namelijk klaar was met rekenen en taal mocht je gaan tekenen en omdat ik van nature nogal creatief ben ingesteld, sprak mij dat bijzonder aan. Na mijn middel- bare schooltijd ben ik dan ook de kunstzinnige richting opgegaan, en schreef ik onder andere kinderverhalen en teksten voor het theater. Ik bewaar trouwens nog altijd goede herinne- Wie herkent zich op deze foto? Neem dan contact op met Petra! ringen aan de tijd dat ik in Schiedam op theatergebied actief was. In de tijd dat ik mij kunstzinnig ontplooide ben ik echter nooit oudklasgenoten tegengekomen." Jeroen en de zilveren sleutel' Petra bewaart vooral goede herinneringen aan het voorlezen van het boek 'Jeroen en de zilveren sleutel' door juflrouw Fijnvandraad. Samen met haar man gaf zij les op de school voor bijzonder onderwijs aan het Edisonplein. Notenboom: "Later heb ik de schrijver van dat boek - Daan Zonderland - nog eens gebeld. Hij vond het leuk om te horen dat zijn boek zo'n indruk gemaakt had. Mede door dat contact ben ik zelf in de pen geklommen." 'De Lindenhof Veel medescholieren van Petra woonden des- tijds in het weeshuis 'De Lindenhof. "Hoewel wij als kinderen nieuwsgierig waren waarom zij daar verbleven, werd daar - dat spreekt voor zich - nooit met ons over gesproken. De huidige directie van 'De Lindenhof kon/wilde mij niet aan namen en adressen uit die tijd helpen. Die terughoudendheid kan ik mij wel voorstellen. Waarschijnlijk wil niet iedereen er meer aan herinnerd worden in een weeshuis gewoond te hebben. Dat neemt niet weg dat ik ook graag weer met deze mede scholieren in contact zou willen komen." Volgens Petra Notenboom - zelf afkomstig uit het Oude Westen in Rotterdam - kwamen haar medescholieren uit Schiedam en directe omgeving. Haar beste vriendje Ed woonde destijds aan de Spaanse Bocht in Spangen. "Maar ook van hem ben ik ieder spoor bijster." Rozenbottels Aan de rozenbottelstruiken heeft Petra nogal aparte herinneringen. "Het was een sport om de rozenbottels open te knijpen en in elkaars nek te gooien. De pitjes die daarin zaten, jeuk- ten verschrikkelijk zodat het feest compleet was." Stimuleren "Ik zou graag willen benadrukken dat het feit dat het een bijzondere school was, niet zo zeer betekende dat de schoolbevolking uit allemaal knuusjes bestonden. Bijzonder slaat voor mij meer op het gegeven dat je er heel vrij werd gelaten. En als ze zagen dat je ergens talent voor had, stimuleerden ze je daar mee verder te gaan." Wie zichzelf - of familie - op bijgaande klassefoto herkent, wordt vriendelijk verzocht contact op te nemen met Petra Notenboom. Haar telefoonnummer is 4102049. HONDEN TRIM SALON Wij behandelen op afspraak Haal- en brengservice Oost Reporter jaargang 2 nummer 5 Door Hans Krul Straten dragen vaak de namen van beroemdheden. Soms is duidelijk naar wie een straat vernoemd is - zoals bij de Rembrandtlaan - maar lang niet altijd is dat het geval. Hans Krul neemt deze keer de Christiaan Huygenstraat onder de loep, en vertelt meer over de man die algemeen bekend werd door de uitvinding van het slingeruurwerk. Christiaan Huygens werd geboren op 14 oppervlak) van de hyperbool, de ellips en april 1629 te's Gravenhage en stierf aldaar de cirkel. op 8 juli 1695. Hij was de 2e zoon van de dichter Constantijn Huygens. Zijn vader bezat de heerlijkheden Zuylichem, Zeelhem en een deel van Monnikeland. Christiaan voegde aan zijn familienaam die van Zuylichem toe. Zijn zonen deden dat na zijn dood eveneens. Levensloop Huygens is een van de weinigen uit zijn tijd van wie zoveel bijzonderheden van zijn Ieven en de oorsprong en ontwikkeling van zijn werk zo voliedig bekend zijn. Christiaan hield met zorg zijn levenswerk - de uitgebreide correspondentie met collega geleerden en zijn wetenschappelijk werk-bij. Vandaar dat er anno 1997 nog zoveel bekend is over zijn wetenschappelijke arbeid. Zijn hele leven bleef Huygens ongehuwd gebleven, bekleedde hij ook geen enkel ambt en werd niet betrokken in belangrijke ge- beur tenissen. Tijdens zijn leven verstoorde menigmaal een ziekte zijn werk en tenslotte maakte een ziekte een einde aan zijn zeer nuttige leven. Wis- en natuurkundige Op de leeftijd van 16 jaar werd hij met zijn broer Constantijn naar de Leidsche Academie gezonden om er rechten te studeren. Maar hij werd het meest aangetrokken tot de wiskunde studie. Zijn vindingen trokken de aandacht van de Franse wijsgeer en uitnemend wiskundige Descartes (1596-1650). Huygens behandelde de kwadratuur (berekening van het Ook legde hij de grondslag voor de kansbe- rekening. Die wiskundige verdienste staat in zijn opstel: "Van Rekeningh In Spelen van Geluck". Huygens behoorde tot de belangrijkste wiskundigen van zijn tijd. Astronoom Hij ontdekte een nieuw hemellichaam met een door hem zelf vervaardigde kijker. Door zelf zijn glazen Iensen te slijpen, slaagde hij erin een kijker te bouwen met een grotere lichtkracht en beeldscherpte. Een betere be- stond er destijds niet. Op 25 maart 1655 ontdekte hij bij de planeet Saturnus een satel- liet, die haar omloop in 16 dagen en 6 uren bleek te volbrengen. Lange tijd hield hij zijn ontdekking verborgen. Zijn Franse weten schappelijke vrienden wisten Huygens te overtuigen om zijn ontdekking openbaar te maken. Dat geschiedde in februari 1656. In 1659 kwam hij met een aanvullende publikatie ondermeer gewijd aan de ringen van Saturnes. Ook andere ontdekkingen zoals, de nevelvlek van Orion, de vlekken op Mars, de banden op Jupiter en de schijnbare middel- lijnen derplaneten, werden beschreven. Om zijn metingen te kunnen doen, ontwikkelde hij de oculair-micrometer. Vanaf dat moment werd hij beschouwd als een van de beroemdste astronomen. Slinger uurwerk Reeds in 1656 stond hij alom bekend als de uitvinder van het slinger-uurwerk. Het was hem gelukt om de gebrekkige raderuurwer- ken door het aanbrengen van een hangende slinger geschikt te maken om de tijd veel nauwkeuriger te meten. Die uiterst nuttige vinding verbreidde zich met grote snelheid en het bracht in Nederland - gesteund door de kunstzin van die tijd - een tak van nijver- heid tot grote bloei. In 1675 slaagde hij erin het beginsel van de slingerklok op zak-uurwerken toe te passen. Dat deed hij door gebruik te maken van de richtkracht van een ingewikkelde spiraal- veer, die zich vanzelf weer ontwikkelt. Licht Huygens heeft verder theorieen over lichtbreking en -verplaatsing opgesteld. Hij verklaarde onder andere de rechtlijnige voort- planting van het licht, de terugkaatsing en de breking daarvan. Aantrekkingskracht In 1673 schreef hij over de middelpunt- vliedingskracht en de eerste juiste bepaling van de intensiteit der zwaartekracht. Mede dankzij die gegevens kon de engelse geleerde Sir Isaac Newton (1642-1727) de wet van de algemene aantrekkingskracht grondvesten. Denkbeelden In de laatste dagen van zijn leven legde hij zijn belangrijke denkbeelden te boek. Het betrof het heelal, de natuur en de bewoon- baarheid van andere werelden. Colofon De Oost Reporter is een krant waar in u informatie vindt over de wijk Oost De Oost Reporter is een uitgave van de Stichting Wijkkrant Schiedam en verschijnt tien keer per jaar. De krant wordt in een oplage van 6.000 exem- plaren huis-aan-huis verspreid in Schiedam-Oost Redactie Susan Coster, Hans Krul, Ronald Loch, Marina Monte, Wim Pointier, Bobby Scheepe, Rob Wark, Hannah Wattfel en Chrit Wilshaus. Eindredactie Chrit Wilshaus Fotografie Ed van der Linden Semra Placo Vormgeving Jan Baars en Gerard Spruit Produktie DrukkerijDe Maassluise Courantte Maassluis Ingezonden brieven en persberichten kunt u naar de redactie van de Oost Reporter sturen: Oost Reporter Boerhaavelaan 79 3112 LD Schiedam Tel.: 245 01 69 Fax: 245 01 70 E-mail adres: oostreporter@dsv.nl De redactie heeft het recht brieven of stukken te veranderen, in te korten of niet te plaatsen. Ingezonden brieven worden uitsluitend geplaatst als ze duidelijk zijn voorzien van naam, adres en telefoonnummer. Bij plaatsing wordt echter alleen de naam vermeld. Anonieme brieven worden niet geplaatst. De Stichting Wijkkrant Schiedam heeft het recht advertenties te weigeren. Sig. Mag. 't Hoekje Boerhaavelaan 80 3112 LL Schiedam Tel.: 010-4265513 ALLE HONDEN EN KATTENBEZITTERS! WIJ ZUN VANAE NU GEOPEND VAN MAANDAG T/M ZATERDAG VAN 09.00 WJR -19.00 OUR Buys Ballot Singel 78 b, 3112 JE Schiedam 010 - 462.68.78 Bronnen: Biografisch woordenboek van Nederland- VAN SCHIE, DAM EN SCHIEDAM, Historie en verklaring van Schiedamse straatnamen en lokatie-aanduidingen, door W.P. Rook. Bij ons kunt u komen voor: - A1 uw tabaksartikelen - Lotto/Toto en Staatsloterij - Wenskaarten/postzegels - Tijdschriften - Telefoonkaarten - Stomerij depot - Snoep/frisdrank - Buskaarten/Abonnementen - Filmnet

Oostreporter | 1997 | | pagina 2