Gehark van Wark Remy Poppe in Oost Markante figuren TABOR 'Uitverkoop volkshuisvesting slecht voor huurders met smalle beurs' Een heks gesignaleerd in Oost! jaargang 2 nummer 5 Oost Reporter Die zaterdagmiddag voor het Dunya-festival kwam er een soort windhoos langs. Ik was net binnen en op tijd om openstaande ramen te sluiten. Later zag en hoorde ik de gevolgen van het natuurgeweld. Veel bomen hadden takken verloren of waren helemaal omgewaaid. Leuk voor die mensen van het wijkservice- team, dacht ik. Gelijk in het diepe en met een hele grote hark. Achternaam Een collega redacteur van de Oost Reporter, is in Rotterdam bomenman. Hij had het zo druk met die toestand dat hij op een gegeven moment niet meer wist wat z'n achternaam was. Het is Loch, Ronald. Diana Volgens haar trotse vader had ze al op haar zestiende in zaken willen gaan, maar nu is het er dan toch van gekomen. Diana's Bloemen- hof aan de Lorentzlaan. Ik had hem nog gevraagd of de concurrentie daar nu wel zo blij mee was: weer een bloemenzaak erbij. Maar had pa gezegd: "Iedereen mag haar, ook de collega's in de buurt!" Op die storm- achtige zaterdag stond haar handel nog buiten, maar veel mensen schoten te hulp. Er hangt nu een brieve op het raam. "Lieve mensen, bedankt voor de spontane hulp!" Voorbehoedmiddelen Soms zit het mee. Soms zit het tegen. Net nu hij had vernomen dat er meer geld voor het grote stedenbeleid kwam, werd de penningmeester van Schiedam, wethouder Aad Wiegman opnieuw met Haagse bezuini- gingstruck geconffonteerd. Een deel van het geld in het Gemeentefonds werd voor de zekerheid niet uitgekeerd, maar als "behoedzaamheidsreserve" vastgehouden. Nu is Wiegman bang dat hij deze voorbe hoedmiddelen nooit meer zal zien. Tijdelijk De snackbar op de hoek van de Ampere- straat en de Edisonstraat is nog steeds open. Links en rechts en aan de overkant is alles klaar voor de sloop. Naar verwachting kunnen de zaken straks vanuit een portacabin worden voortgezet om later in de nieuwbouw terug te keren. Dat was ook zo geregeld bij dat cafe op het Boerhaaveplein. Alleen klopt daar iets niet helemaal, want de nieuwbouw is allang klaar terwijl het cafe nog in de noodbouw zit. Als dat daar nou eens een zetje krijgt dan kan die portacabin meteen verhuizen naar het Edisonplein en kan men daar snel verder met sloop en nieuwbouw. Studenten De nieuwbouw aan de Franklinstraat kan bijna opgeleverd worden. Die bouw is hard gegaan. Het is studentenhuisvesting. Studen- tenhuisvesting? Studenten? Het bouwplan zal wel gemaakt zijn in de tijd dat die Ichthus- hogeschool nog aan het Pinas-plein zat, in Rotterdam vlakbij de Hogenbanweg. Remy Poppe (Socialistische Partij) signaleert een toename van het aantal mensen met blijvend ernstige financiele problemen. Volgens Poppe is de huidige kritieke situatie in de sociale volkshuisvesting hier mede debet aan. Op een onlangs gehouden spreekbeurt in Oost pleitte het Tweede Kamerlid onder andere voor een socialer huurbeleid. Rob Wark zat met pen en blocnote tussen de toehoorders. Poppe, tegenwoordig lid van de tweemans- ffactie van de Socialistische Partij in de Tweede Kamer, maar vooral bekend geworden als milieu-activist en gemeenteraadslid in buur- gemeente Vlaardingen, ving zijn verhaal 150 jaar geleden aan. Toen werden overal in Neder- land woningbouwverenigingen op idealisische grondslag opgericht. En aangezien de verschil- lende bevolkingsgroepen destijds sterk verzuild waren, kende iedere 'richting' haar eigen corpo- raties. Zo ook de toenmalige socialisten. De begin deze eeuw ingevoerde Woningwet moest vooral een einde maken aan de barre woonomstandigheden van het grootste deel van de bevolking. Wederopbouw Na de Tweede Wereldoorlog heeft de toen malige generatie hard gewerkt aan de weder opbouw van Nederland. Om er voor te zorgen dat ons land er economisch weer bovenop kwam, kwamen werkgevers, werknemers en vakbonden een gematigde loonpolitiek over- een. De gevolgen hiervan bleven niet uit; de welvaart steeg in een razend tempo. En nu, op de drempel van de volgende eeuw, waarin het Nederland economisch beter gaat dan ooit, ziet Poppe de sociale problemen - mede veroorzaakt door het heilig verklaren van de marktwerking - steeds groter worden. "Als gevolg hiervan is het momenteel in de volkshuisvesting grote uitverkoop. Gepriva- tiseerde gemeentelijke woningbedrijven (een politiek modeverschijnsel) en noodlij dende woningcorporaties zijn genoodzaakt hun bezit aan goedkope huurwoningen uit te dunnen. Slopen of verkopen? Of allebei?" Voorspelbaar Sloop van huizen met lage huren betekent volgens Poppe dat de mensen gedwongen worden te verhuizen. "In de meeste gevallen komen ze daarna in woningen terecht waar ze meer huur moeten betalen, zodat ze dus minder geld over houden om van te leven." Ook van de verkoop van woningen - zoals Woningstichting Noordvest onder andere met het complex Stationsstraat van plan is - worden huurders niet wijzer is de stellige overtuiging van Poppe. "De gevolgen voor de huurders zijn uiterst voorspelbaar. De nieuwe eigenaar zal niets meer aan onderhoud doen en de huren jaarlijks met het maximum op- schroeven. Betalingsachterstanden zullen snel tot huisuitzettingen Ieiden en vervolgens zullen de woningen worden verkocht." Dat de Woningstichting Noordvest zaken heeft gedaan met idealisten lijkt hem hoogst onwaar- schijnlijk. Hij kent de kandidaatkoper niet, de naam zegt hem niets, maar in het algemeen worden dit soort complexen opgekocht door ondernemingen die geen V van sociaal op hun telmachine hebben zitten, maar wel een 'min' van minder kosten voor onderhoud en een 'plus' voor hogere huren. Er staan sombere tijden te wachten is de boodschap, Door Bobby Scheepe De heksen zijn in opkomst! Onlangs was er nog een TV-programma over heksen die nogal wat bekijks hadden. Maar wat is nu eigenlijk een heks en wat doet een heks? Is een heks echt zo gemeen als in de kindersprookjes wordt uitgebeeld? Nu hebben wij er ook nog een in Oost! Dit moet uitgezocht worden. Van te voren heb ik mijn collega's wel gewaarschuwd: 'als er morgen een pad op het werk verschijnt, zou ik dat wel eens kunnen zijn. Een foto van de oude heks Nachtschade Heks Nachtschade Ik bel aan en daar staat ze. Heks Nachtschade, ze heeft lang zwart haar en ze zegt 286 jaar oud te zijn. Wat mij direct opvalt zijn de vele zilveren sieraden die haar versieren en haar zwarte nagels. Om haar vingers heeft zij zilveren ringen die afbeeldingen hebben van slangen en katachtige dieren. Haar kat, ja die ontbreekt niet, loopt tussen haar benen door. We dalen af naar de kelder. Waar gaat dit heen? flitst door mijn hoofd. We komen in een gezellige woonruimte waar de welbekende bezemsteel al in het zicht staat. Diverse heksenmaskers en veel kaarsen geven haar huiskamer een mysterieuze sfeer. Wat is een heks? Een kind en tevens minnares van Satan en kan alleen een vrouw zijn. Mocht er een broertje worden geboren dan eten de zussen hem op! Een heks kan ongeveer 900 jaar worden en is gemeen, vervelend en afgunstig. Een heks wil macht. Ik ben een zusje van de hoofdheks Teutonia en ik mag haar niet. Ze laat mij vaak hyp- notiseren en laat mij dan heel veel dingen doen die ik eigenlijk helemaal niet wil. Ik probeer haar daarom ook af te zetten, vertelt Nachtschade. Wat doet een heks? "Ik werk in een restaurant in Rotterdam De Heksenketel en samen met de hoofdheks en haar hulp Griezel vermaken wij de gasten die op een orginele manier bour- gondisch willen eten. Ik onderga verschil- lende heksenproeven. Ik moet bijvoorbeeld met mijn hoofd op een ton liggen en met mijn voeten op een andere en deze tonnen staan ongeveer 1,5 meter uit elkaar. Teutonia, de hoofdheks, gaat dan met haar 75 kg op mijn buik staan en ik blijf zo stijf als een plank. Niet te geloven he dat ik dat kan met mijn 50 kilogram! Ook spring ik van zo'n zelfde ton af boven op allemaal glasscherven zonder ook maar een 'voetscheur' op te lopen. Lekker mensenvlees We gaan elke tafel langs en betrekken de eters in ons optreden. Toch schrikken vele personen van ons uiterlijk en heksengedrag. Vooral bij vrouwen moeten wij vaak niet te dichtbij komen. Vrouwen kunnen zich na- melijk goed inleven in onze verhalen en fantasieen en krijgen dan ook echt de kriebels. Ik ben gek op mensenvlees en af en toe een hapje uit een lekker lijf levert vaak een nodige gil op. Mannen hebben meestal zoiets van 'nou kom maar op ik heb nog wel iets lekkers voor je. Maar daar weet ik inmiddels wel mee raad. Want uiteindelijk zit aan de benen of de armen het meeste vlees, nietwaar?? Heks of geen heks? Ook worden 'uitverkorenen' getest op hun moed door hen een heksenproef te laten onder- gaan. Ze krijgen bijvoorbeeld een python om hun nek of moeten over glasscherven lopen. Maar als ze echt niet willen dan hoeven ze het natuurlijk niet te doen. Het moet voor iedereen leuk en gezellig blijven. Als slotact word ik in een grote kist gegooid en wordt vuur over mij heen gespuwd waar- na ik verbrand. Ben ik nu toch geen heks?" maar niemand kan Poppe verwijten dat hij niet gewaarschuwd heeft. Dankzij het beleid van dit paarse kabinet verwacht hij dat de SP na de volgende verkiezingen met vijf zetels in de de Tweede Kamer zal zitten. Ironisch: "Tommel mag van mij nog wel een periode staatssecretaris zijn!" aldus Remy Poppe GRILLROOM "geen kwantfteH maar kwalitett" OIO - 473 32 26 J8 STEAK HOUSE SHOARMA Oversohlesedwarsstraal Z7 Uw bestelling v.a. f 20,- binnen 30 min. gratis thuis bezorgd. (bezorgen doen we vanaf 16.00 uur)

Oostreporter | 1997 | | pagina 3