Fout in vorige Oost Reporter Oost verblijd met nieuwe projectleider De vorige Oost Reporter berichtte op pagina 11 over een rechtzaak. Begin januari werd een Hindoestaanse Hagenaar op het Stationsplein in Schiedam gemolesteerd door een aantal jongeren uit rechts-extremistische kring. De daders konden door de politie worden opgespoord en werden op 7 april voorgeleid bij de Rechtbank. In het onderstaande drukken we dat deel van het verhaal, geschreven door Ronald Jansen en Susan Coster, nog een keer af omdat er een stuk was weggevallen: Oost Reporter jaargang 2 nummer 5 De rechtzaak In de hoge lichtgeverfde rechtzaal van de Meervoudige Strafkamer in de moderne Recht bank op de Kop van Zuid hangt een gespannen sfeer. De publieke tribune zit behoorlijk vol. Door twee deuren in de achterwand komen drie rechters en de officier van Justitie binnen. De zwarte toga's met witte, geplooide bef geven hen een streng aanzien. Ze schuiven nog wat met hun dossiers en dan gaat een zijdeur open. Voorafgegaan door twee advokaten en een bode stappen twee jongens, pubers nog, binnen die gedwee op de hun toegewezen stoe- len gaan zitten.Even iijkt het hele decor op het begin van een toneelstuk maar daarvoor is de zaak. toch te serieus. Met zachte stem leest de officier alle processen verbaal voor. Die zijn opgemaakt over straf- bare feiten die D.G. en S.de G.in de periode van September tot december 1996 gepleegd hebben: In Barendrecht een Opel Corsa gestolen, met lege tank in Westmaas achtergelaten. In West- maas een Opel Kadett gestolen, naar Gorcum gereden om autoradio's te stelen. In Rotterdam- Zuid twee basisscholen en een koffieshop beklad met hakenkruisen en runentekenen. Verschillende telefooncellen en reclamezuilen beklad. In een telefooncel stond een mede- lander te bellen. Op 2 november, na afloop van een CP'86-bijeenkomst in Rotterdam-Zuid met een paar 'maten' een Somalier uitgeschol- den, geschopt en geslagen. Op 9 november, na afloop van een CP'86-vergadering in Schiedam, op het Stationsplein een Hindoestaan uit Den Haag bespuugd, geschopt en geslagen. De rechter Na deze opsomming van activiteiten van 'gewone Hollandse jongens' vraagt de voor- zitter van het rechterlijke trio aan D.G.(17) waarom hij zich zo misdragen heeft. Goed gei'nstrueerd door zijn advokaat antwoordt D. zachtjes: 'door verkeerde vrienden en zo.' Tijdens een indringend gesprek ontrafelt de rechter dit excuus. 'Ik lees hier in het proces verbaal dat u bij de politie gezegd hebt: "Alle buitenlanders zijn criminelen. Die moeten oprotten." Dat begrijp ik niet, uw vader is afkomstig uit Indonesie en de vader van uw vriendin uit China. Moeten die dan ook maar weg?' D. schudt zijn hoofd. 'Tijdens dat verhoor zei u dat u voor 2 novem ber 'helaas' nog geen buitenlander in elkaar geslagen had. Moest u zich waarmaken?' 'Ja, een beetje stoer doen...' Vaak haalden de jongens hun streken uit als ze zich verveelden, en geblowd of gedronken hadden. Bij het bekladden van muren en tele fooncellen gebruikte D. meestal geel vetkrijt. Zijn schrijfsels waren ondubbelzinnig. Hij waarschuwde o.a. voor een "burgeroorlog tussen Nederlanders en buitenlanders." Naar de CP'86 vergaderingen gingen ze omdat ze ervoor uitgenodigd werden en er vrij mochten drinken. De vergaderingen op zich vonden ze "eigenlijk maar saai." Toch had de politieke boodschap hen zo opgefokt dat ze na afloop hun mening over allochtonen wel kracht wilden bijzetten. Op Zuid werd een Somalier in elkaar geslagen. D: 'Die Afrikaanse jongen gilde het uit van angst en pijn. Toen vond ik het genoeg en ben ik weggegaan.' Een week later was het weer prijs. Een groep van zeven jongeren liep door het tunneltje van het Schiedamse station, gekleed in bombeijacks met embleem, de meesten droegen kistjes. Ze schreeuwden 'Sieg Heil' en staken de rech- terarm omhoog in een gehaat gebaar. D. meende zich te herinneren dat de Hagenaar(24) tegen hem aangelopen was en had daarom naar hem gespuugd. De Hagenaar rende weg, vier jongens gingen erachteraan. Hij werd tegen de grond gewerkt en zei:'Nu heb je me en wat wou je nou doen?' D. en een maat schopten en sloegen het slachtoffer. Een bewoner van de Singel en een voorbijganger ontzetten hem en iemand waarschuwde de politie. De rechter kan zich niet voorstellen dat de Hagenaar tegen D. opliep. 'Ieder weldenkend mens gaat een groep schreeuwende jongeren uit de weg, zeker als hij alleen is. Wat had die man u misdaan om zo uit te halen?' D.G. haalt zijn hand door zijn dikke dos zwart haar. 'Ik wilde hem geen pijn doen,' stamelt hij maar de rechter kapt dit afl'Iedereen die kistjes aanheeft en tegen het hoofd van een liggend mens schopt weet dat dat zeer doet.' D.G. knikt: 'Ja, ik weet nu dat ik stom beziggeweest ben. Ik heb er ook spijt van. Maar ik ben nu wijzer geworden.' Ook van S.de G.(19 jaar) wil de rechter weten waarom hij zich zo misdragen heeft. Was het baldadigheid? Opgefokt door maten? Verveling? Op de muren van twee scholen had hij met zijn blauw-grijze spuitbus gespoten: Buitenlanders niet welkom in NL. En bij het verhoor had S. nog zeker geweten dat al die buitenlanders criminelen waren. Nu buigt hij zijn blonde stekelkoppie en mompelt iets van 'verkeerde vrienden ik keek tegen die ande- ren op.' De rechter zegt: 'U heeft toch een eigen persoonlijkheid. Je kan niet alles op slechte vrienden schuiven.' S.beaamt dat: 'Ik was ook al van plan om uit dat circuit weg te gaan.' 'Maar u gedroeg zich toch crimineler dan degenen die u daarvan beschuldigt, met het stelen van die auto's en zo?' In voile overtuiging antwoordt S.de G.: 'Ja, maar dat was anders, wij hadden geld nodig!' De verdediging De advokate van S.de G. legt uit dat haar client onjuist gehandeld heeft en daarvoor gestraft moet worden. Toch vindt zij dat zowel de ouders als de maatschappij S. lelijk in de kou hebben laten staan. Ouders gescheiden toen hij negen jaar was; eerst bij moeder gewoond; vanaf twaalfde jaar bij vader en diens tweede vrouw. S.behaalt zijn L.T.S.-diploma en een automonteurs-diploma. Hij vindt zelfs werk maar wordt ontslagen wegens alcoholmisbruik. Hij krijgt geen uitkering en wordt door vader op straat gezet. Rond Kerst 1996 gaat hij terug naar zijn moeder, die inmiddels in Noord Brabant woont. De dag voor hij in een nieuwe baan kan beginnen wordt hij in voorarrest geplaatst waardoor hij deze nieuwe start we! kan vergeten. De advokate vraagt een gevan- genissstraf die gelijk is aan de drie maanden voorarrest, een werkstraf en een intensieve begeleiding van de Reclassering. De advokaat van D.G. had tijdens hun eerste gesprek geeist dat D. zijn racistische houding moest veranderen omdat hij de jongen anders niet zou verdedigen. Hij vindt ook dat de acties van G. niet ongestraft mogen blijven en vraagt daarom eenzelfde straf als er voor S.de G. gevraagd is. Toch dringt de advokaat er in zijn pleidooi op aan verder te kijken dan het wangedrag van twee makkelijk te bei'nvloeden jongens. 'Historisch besefvan deze eenvoudige jongens is nul komma niks. Ze weten wel dat hakenkruisen en andere tekens boosheid veroorzaken. Ze weten ook dat die symbolen staan voor kreten als "Nederland is vol-buitenlanders emit." Politiek gei'nteresseerd zijn de jongens ook bepaald niet, gezien hun commentaar dat de CP'86-vergaderingen maar saai waren. De advokaat zou ervoor zijn om deze bijeekomsten Oost heeft sinds afgelopen mei een nieuwe projectleider. Het is een meisje geworden en we noe- men haar Cathelijne Lamsvelt. Vierendertigjaar jong licht en tenger en volfrisse zin... "Eerlijkheid vind ik de belangrijkste eigen- schap die er bestaat. Straight en fair zijn, daar gaat het in het leven om", zegt Cathelijne Lamsvelt, de nieuwe projectleider in Oost. Haar overtuiging zet ze kracht bij met een felle blik. Het hoofd met het blonde krulhaar knikt ter bevestiging van heftig mee. Het is duidelijk; hier mag niet aan getwijfeld worden. Oost heeft niet alleen een nieuwe projectleider, maar als projectleider is zij zelfs kakelvers. Zij is namelijk afkomstig van het Grondbedrijf. Voordat zij in de Brandersstad actief werd, was zij werkzaam in Den Haag. Waarom heb je op deze functie gesolliciteerd? Cathelijne Lamsvelt in haar nieuwe werkomgeving Cathelijne begint opgetogen te vertellen: "Vanwege de veelzijdigheid. Dat boeit mij waanzinnig. Maar om goed beslagen ten ijs te komen, moet je in deze job wel over de nodige kennis beschikken: volkshuisvesting, stedebouw, ruimtelijke ordening en vooral niet te vergeten de 'centjes, je moet overal kaas van hebben gegeten. De kunst is dan om je niet in allerlei details te gaan verliezen, maar een 'overall' visie als leidraad vast te houden. Wat mij echter bijzonder aanspreekt in deze baan als projectleider is het vele directe contact met bewoners. Om niet alleen van achter een bureau plannen te maken maar in samenwerking met betrok- kenen projecten van de grond te krijgen, vind ik een grote uitdaging." Hoe denk je dat aan te pakken? "In zijn algemeenheid door veel en goed naar mensen te luisteren. Concreet: door bewoners zoveel mogelijk al bij aanvang van een project erbij te betrekken. Kijk bijvoor- beeld eens naar het nieuwe Halleyplein. Een goed en fraai ingericht plein, maar zonder goed beheer raakt zelfs zo'n plein op den duur in verval. Beheer is onontbeerlijk. Daarom moeten omwonenden van het begin af aan geenthousiasmeerd worden om erop te letten dat hun plein of binnenterrein niet achteruit gaat." Wat heeft voorlopig je voomaamste aandacht? "Op dit ogenblik speelt vooral Tweede Tuinsingel en omgeving. Daar moet zo snel mogelijk een eerste paal de grond in, dat 'piekt' echt. Daarnaast lopen nog twee projecten van de 'Vernieuwde Stad': de voormalige gymzaal aan de Franklinstraat, die wordt overigens bijna opgeleverd en natuurlijk het project aan de Amperestraat. Daar moet nog met de bouw worden begonnen. Ook heel spannend allemaal!" Waar wil je je in de toekomst op gaan richten? "Oost is wijk met voornamelijk vooroorlogse woningbouw, waar nog heel veel aan parti- culiere woningverbetering gedaan moet worden. Daar is op dit moment weinig tot geen geld meer voor. Het Rijk heeft de kraan voor de stadsvernieuwing nagenoeg dichtgedraaid. Voorlopig krijgt Schiedam in plaats van de gebruikelijke 8 miljoen gulden uit het Stadsvernieuwingsfonds nu nog maar 2 miljoen. Hopelijk verandert het Rijk van gedachte, of springt de Gemeente bij!" Tot slot nog een gemene vraag: Wat vind je van Oost? "Om eerlijk te zijn" - haar gezicht wordt e6n grote grijns - "vind ik nog heel weinig Tenslotte ben ik net begonnen, maar wat mij wel opvalt is dat 'Oosterlingen' spontaan en 'recht voor hun raap' zijn en reuze gezellig in de omgang en ik ben dol op gezelligheid. Dat kan niet stuk gaan!" Op 12 13 en 14 September wordt het nieuwe Kluphuis Oost aan de Boerhaavelaan officieel geopend en wordt een een enorm feest gehouden. Daar zoeken wij nog mensen en jongelui voor die willen meewerken aan het slagen van het feest. Bel 245 18 18 verrbieden hoewel ze dan misschien onder- gronds doorgaan. Het mag toch niet zo zijn dat de kansaimen op onverholen wijze aangezet worden tot haat en uitlokking tot misdaad. De eis De officier van Justitie heeft het laatste woord. Hij kan zich niet voorstellen dat de jongens werkelijk wijzer geworden zijn. D.G. wordt door de Reclassering gezien als 'ideaal werk- tuig voor leidinggevenden'. S.de G, die aan- gaf te stoppen als 'aktief lid' van CP'86 had zelfs nog flyers in z'n bezit met hakenkruisen en opruiende teksten. Daarom eist de officier voor D.G. 15 maanden gevangenisstraf waar- van 3 maanden voorwaardelijk. Voor S.de G.kwam de officier op een eis van ^maan den waarvan 3 maanden voorwaardelijk.De voorzitter sluit de zitting met de mededeling dat de uitspraak op maandag 21 april zal zijn. De uitspraak Veertien dagen na de rechtzaak wordt de beslissing van de rechtbank bekendgemaakt. Het vonnis voor D.G. luidt vijftien maanden waarvan vijf voorwaardelijk. S.de G. hoorde twaalf maanden eisen waarvan drie maanden voorwaardelijk. -or;

Oostreporter | 1997 | | pagina 6