De aanhouder wint Heeft Oost straks de mooiste kerk in Schiedam? i jaargang 2 nummer 5 Oost Reporter Langdurig actie gevoerd voor speelhoek De speelhoek tussen de Daltonflat en de buurtpost aan de Fultonstraat is eindelijk een feit geworden. De buurtbewoners zijn er bijzoner verheugd over. Bij de ingebruikneming was er een mooifeest, voorbereid door twee werkgroepen. De medewerkers gingen op defoto. Van hetfeest zijn nog veel meer mooie foto's gemaakt en daar kunnen de mensen uit de buurt op intekenen. Rob Wark sprak met enkele betrokkenen over het feest en de veel te lange voorgeschiedenis. Maar de aanhouder wint, valt ook hier te leren. Zeg maar gerust dat de Daltonflat lang een eiland is geweest. De bewoners voelden zich ver boven de mensen in de buurt verheven. Voor de flat uitzicht op een mooie vijver, aan de achterkant een klein stukje kijkgroen, om- sloten door de flat, de garages, de achtertuinen van de Bellstraat en de stoep van de Fulton straat met dat eenzame gebouwtje waar nu de buurtpost zit. Dat gebouwtje heeft jarenlang leeg gestaan en het terrein achter de flat ver- anderde langzaam maar zeker in een vuilnisbelt. Hek Miranda van Wijnen is nu twintig, maar had als kind van een jaar of vijf daar al willen spelen. Dat mocht echter niet want het was priveterrein van de flat. Er stond een hek om- heen. We praten dus over het begin van de jaren tachtig. Het hek roestte weg, er vielen gaten in, het ging tegen de vlakte en het terrein werd tenslotte een dumpplaats voor afgedankt meubilair en andere rotzooi. Zelf heeft ze er nooit gespeeld, maar nu vindt ze het leuk om er een oogje te kunnen houden op de kleintjes. Aangekaart Nel Verwiel en Pleun Escot, trouwe gasten in de buurtpost, hadden nog jonge kinderen toen ze zagen hoe het langzaam verloederde. Als er toch niks mee gebeurt kan het beter een nuttige bestemming krijgen, dachten ze, en ze wilden er best wel een speeltuintje zien. Ze gingen ervoor naar de gemeente, doch vergeefs. De gemeente gaat niet over prive terrein. Ze moesten het maar regelen met de eigenaar van de Daltonflat, maar die was niet zo aanspreekbaar. Dat veranderde toen de huurders zelf eigenaar van hun flat werden en zich in een vereniging van huiseigenaren gingen organiseren. Probleem was alleen dat er een hoop achterstallig onderhoud moest worden weggewerkt en dat er te weinig geld was. Dus ook niet voor het achterterrein. Jaren negentig In de jaren negentig kwam het speeltuintje dichter en dichterbij, maar steeds net niet. Geld van Jantje Beton werd tot hun verbazing in een speelterreintje aan de Stationsstraat gestopt. Ze gunnen het de kinderen daar best, maar hebben zich toen wel even gepasseerd gevoeld. De doorbraak hebben ze uiteindelijk te danken aan Liset van Berkel. Doorbraak Liset werkt nog niet zo lang in de buurtpost aan de Fultonstraat. Maar ze heeft haar tijd goed gebruikt. En dan te bedenken dat ze ook nog in Groenoord als buurtconcierge actief is! Om er achter te komen welke problemen in de wijk speelden, begon Liset met een buurt- onderzoek. Huis voor huis werden vragenlijsten uitgezet en - na te zijn ingevuld - weer persoon- lijk opgehaald. Zo hoorde ze ook van het pro bleem van de dumpplaats achter de Daltonflat en van alle vergeefse pogingen om daar wat aan te doen. Pratend met de bewoners-eigenaren van de Daltonflat bemerkte Liset dat die mensen er behoorlijk mee in hun maag zaten. Ze wilden wel, maar konden nifet. Tot er ineens een oplos- sing was: de vereniging van eigenaren wilde wel afstand doen van de grond en de flatbewoners wilden helpen met opruimen! De grond is nu van de gemeente. Feest Dat is het eerste feest geworden. In een sfeer van eensgezindheid hebben mensen uit de Daltonflat en uit de straten in de buurt de boel opgeruimd. Daarna waren er weinig argu- menten meer nodig om de rest van Schiedam te overtuigen van het nut van een verdergaande verbetercampagne. De bewoners van de Bell straat kregen het materiaal geschonken en hebben zelf nieuwe schuttingen geplaatst. Ver- volgens kwam er geld beschikbaar om het terrein opnieuw in te richten en tenslotte - het hoogtepunt - kwamen de speeltoestellen. En het buurtfeest. Beheer De buurt houdt nu zelf een oogje in het zeil. Als het hek 's-avonds openstaat als Nel haar hond uitlaat, doet ze het dicht. Dat soort dingetjes loopt wel zolang de sfeer goed is. Als er iets kapot gaat moet het gemeld worden. Liset gaat nu met de actieve mensen in de buurt werken aan een beheerplan. Niet alleen voor de speel hoek, maar voor de buurt. Er is nog meer te doen. En ze willen in het najaar weer een feestje bouwen. Tegen het eind van het gesprek komt een jonge moeder de buurtpost binnen. De dochter van Nel Verwiel, intussen zelf moeder. Trots op haar kind, dat straks lekker in de buurt kan spelen. En trots op haar moeder, de aan- houdster die won. Liduina Basiliek, op weg naar de oorspronkelijke staat. Door Bobby Scheepe Pastoor Vismans heeft sinds 1981, precies 100 jaar na de bouw van de Liduina Basiliek zijn intrek in de pastorie genomen. Dit huis bevindt zich aan de Singel naast de kerk Hij geeft de huidige stand van zaken random de kerk en de pastorie weer. In het voor jaar van 1999 verwacht de pastoor dat de Liduina Basiliek in zijn oorspronkelijke glorie is hersteld en dat zowel kerkbezoekers als toeristen hun weg er naartoe zullen vinden. Precies 7 jaar geleden op 18 juni 1990 is deze kerk verheven tot een basiliek. Het achterste gedeelte van de kerk begint al ergens op te lijken. Van de nieuwe fundering die in September 1994 voltooid is viel altijd weinig te zien, maar gelukkig wel te merken. Het staat allemaal steviger en de kerk is gered van slopen. Dat is een hele geruststelling. Tot nu toe zijn in de bovenbouw van het achter- deel van de basiliek de ramen in Duitse natuur- stenen gezet. De oude Franse natuurstenen waren aangetast en de kans dat de glas in lood ramen uit de sponningen zouden springen was heel groot. Tevens zijn de ramen opnieuw gelood en is het glaswerk goed gereinigd. De kleuren zijn nu goed zichtbaar en lijken intenser. Aan de buitenkant zijn er beschermramen tegen de glas in loodramen gezet. Deze ramen zorgen voor bescherming tegen zure regen en ingooien maar isoleren ook de kou en het geluid, De plafond-en wandschilderingen zijn in ere hersteld. We kunnen weer van al dat moois genieten. Eind 1997 zullen de werk- zaamheden in deze ruimte voltooid zijn en zullen we voor de kerkdienst verhuizen van de voorruimte naar deze ruimte. Daarna wordt het voorste gedeelte van de kerk onder handen genomen. Restauratiewerkzaamheden voor 1998 en 1999 Net als het achterste kerkgedeelte worden de ramen, gewelven, plafonds en muren in de voorruimte aangepakt. Maar ook de oorspron kelijke vloer, waarvan nog maar een klein gedeelte voor in de kerk bewaard is gebleven, zal in de voorruimte gepoogd worden na te bootsen. We willen de basiliek openstellen voor toeristen en willen door middel van een hekwerk en indirecte verlichting hen een blik gunnen in de kerk. Het beeld van Liduina, dient gerestaureerd te worden en zal daarna waarschijnlijk voor in de kerk achter een hekwerk geplaatst worden zodat het voor een ieder zichtbaar is. De buitenkant van de kerk zal niet gezand- straald worden omdat hierdoor de kans op beschadigingen aan de voegen in de muren heel groot is. De muren zullen gewassen worden. De roodbruine kleur van de stenen komt weer tevoorschijn en geeft het gebouw een fris aanzien. Begin volgend jaar komt er een nieuwe fun- dering voor de pastorie want die staat nog steeds te schudden op houten palen. De scheu- ren in de muren en plafonds worden wegge- werkt. De serre, die nu gedemonteerd is, zal teruggeplaatst worden, weliswaar opgeknapt ofwel vemieuwd. Financiele acties Om al deze werkzaamheden mogelijk te maken is de kerk door vele instanties onder- steund en tevens hebben wij subsidies van De basiliek nu nog gevuld met steigers Rijkswege ontvangen. Maar wij hebben zelf ook enige acties op touw gezet, omdat wij nog ruim 1 miljoen gulden tekort komen. De eerste actie in 1994 betrof de fundering. We hebben van de parochianen en overige burgers veel geldelijke steun ondervonden. Voor de restauratiewerkzaamheden aan het gebouw en het interieur hebben wij begin 1997 folders onder de Schiedammers verspreid met de vraag voor een bijdrage. Helaas is deze tweede actie niet helemaal goed verlopen want het merendeel van de bewoners hebben de fol ders niet gezien. Daarom hebben wij in mei 1997 nogmaals de folder en de brief met vraag om geldelijke steun verstuurd. Hopelijk gaat het nu goed. Wij zijn momenteel in afwachting van het resultaat. Ook hebben wij wegens grote vraag van de kerkbezoekers tinnen beeldjes van vrouwe Liduina laten maken en de verkoop van deze beeldjes loopt stormachtig. Ja, het zou heel mooi zijn als alles volgens planning verloopt en wij in 1999 op het Liduinafeest, dat elk jaar in het voorjaar gehouden wordt, het herstel van de Liduina Basiliek in oude glon'e kunnen vieren." bloemenhuis van der Welle Franseiaan 298 Rotterdam tel. 010-4155786 415367 TWEEWIELER PALEIS van RIETSCHOTEN Dependence Dierenkliniek Warande Nieuw adres: van Marumstraat 35 Nieuwe eigenaar: drs N.H.de Kruif U bent van harte welkom op maandag-, dinsdag-, woensdag- en vrijdagmiddag Dierenkliniek Warande: Uw dler In goede handen. Tel: 415.03.67 alle voorkomenda bloemwerken speciaal adres voor horeca, scheepvaart en kantoren bruidsbouquetten graftakken- en kransen evEu/tn De 4 sterren vakman voor uw fiets en bromiiets altijd een jaar extra Garantie altijd vakkundige montage van bij ons gekochte accessoires. altijd een leenfiets bij reparabes langer dan 2 werkdagen. altijd 3 maanden garantie op alle reparaties, inclusief arbeidsloon en vervangende ondetdelen. Prof. Kam. 0nneslaan82 3112 VJ Schiedam Tel.: 4153995

Oostreporter | 1997 | | pagina 7