Mmmmm, een bakkie koffie van tante Aal! Het verhaal achter het Van't Hoffplein Apotheek^C.1. Jansen Mevrouw de Regt verleent haar diensten al 13 jaar aan de BVSO! Overstap naar BVSO Ouderen in Oost Overige werkzaamheden Fietsherstellersbedrijf 't SCHUURTJE Nobelprijs Van't Hoff-monument Studie Professor 2 Oost Reporter jaargang 2 nummer 6 bloemenhuis van der Welle Door Bobby Scheepe De bewonersvereniging steunt op een hoop vrijwilligers. Mevrouw De Regt, beter bekend als Tante Aal, is al heel w«2 jaren werkzaam binnen de BVSO. Zij heeft in de loop der jar en verschillende uiteenlopende taken verricht maar centraal staan bij haar toch wel de ouderen en de koffie- en theeverzorging. "Ik woonde toendertijd nog op de PKO-laan en het een of ander klopte in mijn woning niet. Via Anneke van Gurp, die toen nog in Oost bezig was met ouderenwerk kwam ik in het pandje aan de Franklinstraat, waar ook de BVSO gevestigd was, terecht. Nadat mijn woningprobleem was aangepakt vroeg Anneke me om met projecten voor ouderen mee te helpen. Dat leek me wel wat. In de ochtenden assisteerde ik haar bij het spel-doe project. Tevens deed ik wat opruimklusjes en verzorgde de thee- en koffie." "Van lieverlee bleef ik ook's middags rond- hangen en schonk ik voor de medewerkers van de BVSO en hun gasten een kopje koffie in. Vervolgens werd ik gevraagd om ook bij vergaderingen de dorstige kelen, dat kregen ze natuurlijk van dat vele praten en overleggen, te bevochtigen. Wanneer je dage- lijks in het pandje vertoeft dan raak je ook meer bij de werkzaamheden van de BVSO betrokken. En anders zorgde Frans Klijzen, de toenmalige opbouwwerker, daar wel voor. Die Frans, die mis ik zeker! Ik heb de woonproblemen van de Stationsstraat aan- gekaart. Vervolgens ben ik met die proble- matiek heel druk bezig geweest en daardoor ook een regelmatige bezoeker geworden van het Stadskantoor. Ja, wethouder De Leede kent mij wel! "De problemen van de ouderen in Oost gaan mij het meest aan mijn hart. Vaak komen de ouderen, die verlegen zitten om een praatje, binnenlopen en na een kopje koffie komen de verhalen wel los. Het is echt triest te zien hoe sommige ouderen wonen en leven zonder dat iemand maar enige aandacht aan hun besteedt. Ik ben veel bij ouderen thuis geweest als gevolg van het Project Oost Gezond. Sommigen waren ziek, anderen kwamen moeilijk - om wat voor reden dan ook - hun huis uit. Het bezoek werd erg gewaardeerd maar was tevens noodzakelijk. Iedereen wil toch zeker gezelligheid. En zo is de Kerst-inn, een gezellig kerstfeest voor ouderen elk jaar weer een succes. Ik vind dan ook dat er meer bijeenkomsten voor ouderen georganiseerd moeten worden." "Een andere activiteit is het BVSO-krantje dat enkele malen per jaar verschijnt. Ik help nog steeds mee met het in elkaar zetten van het blad door middel van rapen en nieten. Vroeger deden wij dat met een groot aantal vrijwilligers op de donderdag-middagborrel. Helaas zie je steeds meer mensen afhaken. Momenteel fabriceren wij maar met zijn tweeen of hooguit met zijn drieen ongeveer 800 krantjes. De lol gaat er dan wel een beetje af. Ik zie de animo van vele vrijwilligers wel dalen. Maar wie weet krijgen we met deze nieuwe stek allemaal weer nieuwe moed en trekken we nieuwe vrijwilligers aan, die een ffisse wind door de organisatie laten waaien. Zoals mijn stelregel is: Wat gedaan moet worden, doe ik. Dus ga ik gewoon door!" Franselaan 298 Rotterdam tel. 010-4155786 415367 Voor insuline afhankelijke Diabetespatienten kunnen wij teststrips en injektiemateriaal voor alle verzekeringsmaat- schappijen leveren. v.Swindensingel 42 3112 RJ Schiedam Tel. 010 4263917 010 4264018 Tante Aal in het nieuwe Kluphuis Openingstijden: Maandag t/m vrijdag: 9.00 - 19.00 uui Zaterdag: 10.00 - 17.00 uur Door Hans Krul Straten dragen vaak de namen van beroemdheden. Soms is duidelijk naar wie een straat vernoemd is - zoals bij de Rembrandtlaan - maar lang niet altijd is dat het geval. Hans Krul neemt deze keer het Van't Hoffplein onder de loep, omdat het nieuwe kluphuis precies op een gedeelte van dit plein gebouwd is en vertelt meer over deze Nederlandse geleerde die in 1901 voor het eerst de Nobelprijs voor chemie kreeg toegekend. mm Het Van 't Hoffmonument aan de 's-Gravendijkwal Jacobus Hendricus van't Hoff werd geboren in Rotterdam op 30 augustus 1852 geboren en stierfte Steglitzbij Berlijn op 1 maart 1911. Sinds 1917 staat, voor de HBS waar hij op gezeten heeft aan de 's-Gravendijkwal te Rotterdam, een groot bronzen beeld van deze vermaarde Nederlandse chemicus. Van't Hoflf wordt in een stoel gezeten afgebeeld. Op de hoge sokkel van dit beeld staan de werken vermeld die hij verricht heeft, en op de rug- zijde is een bonzen plaat aangebracht met een prachtige afbeelding van zijn laboratorium. Het monumet is ddor de gemeente Rotterdam in 1997 geheel gerestaureerd. In het jaar 1901 werd voor de eerste keer de Nobelprijs voor chemie toegekend. Van 't Hoff viel deze eer ten deel op 12 november 1901. Hij was ook de allereerste Nederland die de Nobelprijs kreeg. Op het gebied van de natuurkunde kreeg de wetenschapper ROntgen in dat zelfde jaar ook de Nobelprijs. De Nobelprijs werd ingesteld door Alfred Nobel (1833-1896). Hij bestemde bij testament de rente van zijn reusachtige vermogen voor het uitreiken van een prijs aan mensen die zich in een bepaald jaar het beste werk geleverd hebben op het gebied van Natuurkunde, Scheikunde, Geneeskunde, Letteren en tot bevordering van de Wereldvrede. In Rotterdam doorliep Van't Hoff de HBS en in Delft studeerde hij aan de Polytech- nische school. In 1871 haalde hij het diplo ma technoloog. Hij studeerde daarna in Leiden, Bonn, Utrecht en Parijs. In Leiden legde hij in 1872 het kandidaatsexamen wis- en natuurkunde met succes af. Aan de universiteit van Utrecht behaalde hij in 1873 het doctoraal examen in de scheikunde. In de jaren 1872-1874 studeerde hij in het buitenland, te Bonn deed hij scheikunde bij August Kekule en te Parijs bij Adolphe Wurtz. In december 1874 promoveerde hij met zijn proefschrift over koolstofchemie met als titel "Bijdrage tot de kennis van cyanazijnzuur en malonzuur". In 1876 volgde de benoeming tot leraar natuurkunde aan 's Rijks Veeartsenijschool in Utrecht. Hij werd in oktober 1878 benoemd tot professor aan de universiteit van Amsterdam waar hij naast chemie ook geologie, mineralogie, kristallogie en paleontologie (tak van de geologie die zich bezig houdt met de bestudering van fossielen) doceerde. In zijn oratie (redevoering) 'De verbeeldingskracht in de Wetenschap' verdedigde hij de noodzaak van de fantasie, naast de waarneming, in de beoefening van de natuurwetenschappen. In 1896 vertrok hij naar Berlijn en werd er hoogleraar en lid van de Koninklijke Pruisische Academie van Wetenschappen. Als professor was hij geen succes, omdat hij niet goed les kon geven. Hij kon zijn inzichten aan zijn studenten niet vaardig overdragen. Ook in zijn boeken en geschrif- ten heeft hij moeite met zich begrijpelijk uitdrukken. Ze zijn daarom moeilijk te lezen. Rotterdam Magazine van juli 1996; Biografisch woordenboek van Nederland; Grote Spectrum Encyclopedie; VAN SCHIE, DAM EN SCHIEDAM, Historie en verklaring van Schiedamse straatnamen en lokatie-aanduidingen, door W.P. Rook. Coloffon De Oost Reporter is een krant waar in u informatie vindt over de wijk Oost. De Oost Reporter is een uhgave van de Stichting Wijkkrant Schiedam en verschijnt tien keer per jaar. De krant wordt in een oplage van 6.000 exem- plaren huis-aan-huis verspreid in Schiedam-Oost. Redactie Susan Coster, Hans Krul, Ronald Loch, Marina Montd, Wim Pointier, Bobby Scheepe, Rob Wark, Hannah Wattel en Chrit Wilshaus. Eindredactie Chrit Wilshaus Ed van der Linden en Semra Placo Jan Baars en Gerard Spruit Produktie Drukkerij: De Maassluise Courant te Maassluis Ingezonden brieven en persberichten kunt u naar de redactie van de Oost Reporter sturen: Oost Reporter Boerhaavelaan 79 3112 LD Schiedam Tel.: 245 01 69 Fax: 245 01 70 E-mail adres: oostreporter@dsv.nl De redactie heeft het recht brieven of stukken te veranderen, in te korten of niet te plaatsen. Ingezonden brieven worden uitsluitend geplaatst als ze duidelijk zijn voorzien van naam, adres en telefoonnummer. Bij plaatsing wordt echter alleen de naam vermeld. Anonieme brieven worden niet geplaatst. De Stichting Wijkkrant Schiedam heeft het recht advertenties te weigeren. alls voorkomande bloemwerken speaaal adres voor horeca, scheepvaart en kantoren bruidsbouquettan graftakken- en kransen MW. DRS H. W1E3MAN MW. DRS. MJ.C.A. TEEUWEN - BOUMANS APOTHEKERS Oostsingel 33 3112 GC SCHIEDAM tel. 010 - 4267076 Bronnen: Fotografie Vormgeving

Oostreporter | 1997 | | pagina 2