Reijnhout wil meer geld voor stadsvernieuwing Nieuwbouw Kluphuis Oost officieel geopend w Bijzonder positie Doorlopend proces Zeven jaren geduldig wachten ruimschoots beloond Opening vooral kinderfeest! Luchtkussen In deze krant o.a.: VSB-filiaal gesloten Cursus helpt bij opvoeden Groot stedenbeleid Uitgave van de Sticking Wij kk rant Schiedam oktober 1997 Jaargang 2 nummer 7 Door Marina Monte De huidige ftnanciele onlwikkelingen op het gebied van de stadsvernieuwing moeten gekeerd worden. Dat is de stellige overtuiging van wethouder Adri Reijnhout van Stadsvernieuwing. Lukt dat niet, dan ontvangt Schiedam tussen 1998 en 2005 uit het Stadvernieuwingsfonds nog maar een schamele 2 miljoen gulden per jaar. En dat terwijl deskundigen schatten jaarlijks 12 miljoen gulden nodig te hebben om de Brandersstad weer bouwkundig op orde te krijgen. De verantwoordelijk portefeuillehouder moet er niet aan denken dat het niet lukt het benodigde bedrag van 'Den Haaglos te peuteren. Stadsvernieuwingswethouder Adri Reijnhout (D66)"Juist voor Oost betekent deze drama- tische terugval van de stadsvernieuwingsgelden - afkomstig van het Rijk - van 8 naar 2 miljoen gulden per jaar, een rampzalige ontwikkeling". Oost is een wijk met een relatief groot aantal vooroorlogse particuliere huur- en koop- woningen. De bouwkundige staat waarin een groot deel van deze woningen zich bevinden is matig tot ronduit slecht. Maar dat geldt ook voor West, Zuid en het Centrum". De wethouder komt tot deze nuchtere consta- tering na onderzoek dat de afdeling Bouw-en Woningtoezicht heeft verricht naar de conditie van de Schiedamse woningvoorraad. De resultaten van dit onderzoek 'Kwalitatieve Woningregistratie' (KWR) zijn tot stand gekomen door te meten met dezelfde criteria en maatstaven, die door het Rijk gehanteerd worden, zodat daarover geen discussie kan ontstaan: een slechte Schiedamse woning is dat naar landelijke begrippen ook. "De rapportage toont aan, gaat wethouder Reijnhout bezorgd verder, "dat ongeveer 6.000 woningen in de voor-oorlogse wijken matig tot slecht zijn. In percentages uitgedrukt, kom je op 44% van de totale voor-oorlogse Schiedamse woningvoorraad. Landelijk bedraagt dit percentage 14%. Het is duidelijk waar de schoen wringt! Schiedam neemt mede door de afwijkende slechte staat van de particuliere voorraad aan huur- en koop- woningen een bijzondere positie in ten opzichte van de andere gemeenten uit de groep van 23, waarbij Schiedam is ingedeeld". De toenmalige staatssecretaris van Volkshuis- vesting Heerma heeft in 1992 een nota laten maken met de fraaie titel 'Belstato'(Beleid van de Stadsvernieuwing voor de Toekomst). Hij kondigde daarbij meteen aan dat in 1997 herijking zou plaatsvinden en dat de stadsver nieuwing in 2005 beeindigd zou zijn. De huidige staatssecretaris Tommel is inmiddels hiervan teruggekomen en heeft erkend dat stadsvernieuwing een doorlopend proces is. De problematiek rond de na-oorlogse wijken is daarbij ook in beeld gekomen. De al eerder genoemde herijking heeft inmid dels plaatsgevonden. Dit betrof vooral het kostenplaatje. Kostensoorten zoals grond, verwerving en bodemsanering zijn vele malen hoger uitgevallen als voorzien was. Hieraan is door het Rijk enigszins tegemoet gekomen. Een ander omstreden discussiepunt bij de herijking was de 'verdeelsleutel'. Schiedam is toentertijd ingedeeld bij de groep van 23-gemeenten met minder dan 100.000 inwoners. Een uiterst willekeurig maatstaf. Wethouder A. Reijnhout tijdens zijn speech bij de opening van de nieuwe speelplaats in de Fultonstraat achter de Daltonjlat Foto Ed van der Linden Immers, een jonge en/of rijke gemeente zal relatief nauwelijks stadsvernieuwing plegen. Terwijl Schiedam met zijn slechte voor-oor logse woningvoorraad daarbij schril afsteekt en toch helaas evenveel ontvangt uit het Stadsver- nieuwingsfonds als de andere gemeen ten uit de zelfde groep. "Met deze verdeelsleutel valt in de praktijk moeilijk te leven", aldus Reijnhout. Daarom hebben wij alle pogingen in het werk gesteld om bij Tommel gehoor voor onze speciale problematiek te vinden, en aange- drongen op een andere verdeelsleutel. Helaas heeft de staatssecretaris aangegeven, dat hij tot 2001 de huidige verdeelsleutel wil handhaven. Dat Iijkt een doodlopende weg. Vandaar dat wij nu een andere weg bewandelen door te lobbyen bij de Vaste Kamercommissie voor Stadsvernieuwing. Hopelijk hebben zij wel oren naar de uitzonderingspositie van Schiedam. Mocht ook dit middel falen, dan gaan wij straks toch een beroep doen op een gemeen- telijke bijdrage. Uit het KWR-onderaoek is gebleken dat voor stadsvernieuwing gedurende 20 jaar zeker 12 miljoen gulden per jaar vereist is, om de stad op peil te brengen en vitaal te houden. Een zaak van Ievensbelang voor Schiedam". Door Bobby Scheepe Zaterdag 14 September 1997 was het dan eindelijk zover! Het nieuwe gebouw aan de Boer- haavelaan werd op feestelijke wijze officieel geopend. Ondanks een gure wind had zich om klokslag elfuur's ochtends een aardige menigte verzameld voor de ingang van het pand. Dirk Scherpenisse, de coordinator van Kluphuis Oost, voerde als eerste het woord In zijnpraatje liet hij de gebeurtenissen die tot de totstandkoming van het nieuwe, moderne gebouw hebben geleid de revue passseren. Met een enorme veel herrie en confettie werd het Kluphuis officieel geopend Verder bedankte hij de mensen en organi- saties die in het gehele traject hun steentje hebben bijgedragen. Zo ook wethouder De Leede, die helaas verhinderd was. In zijn plaats werden de honneurs waargenomen door oud-oost bewoonster Bea Oomens, raadslid voor GroenLinks en lid van de commissie Welzijn. Na haar woorden brak het explosieve moment aan. Drie niet geheel onbekende en zeer actieve, vrijwillige mede- werkers van Kluphuis Oost en Bewoners- vereniging Schiedam-Oost (BVSO) namen de openingshandeling voor hun rekening. Dat deden Door Nieberg, Fya van Keste- ren en Aal de Regt door tesamen op een hele grote fietspomp te drukken, waarna de luide knallen en de confetti de opening symbol iseerden. Wie daarvan nog niet wakker was geworden, werd dat wel van de geluiden die de kinderen produceerden met de honderden uitgedeelde fluitjes. Daarmee werd het motto 'Oost zal het horen' overduidelijk in de praktijk gebracht. Iedereen werd uitgenodigd voor een drankje en een hapje in het kluphuis. Voor wie het gebouw niet kende werd er een leuke rond- leiding gegeven door kinderen die de weg inmiddels weten te vinden en voor wie het gebouw nog maar nauwelijks geheimen kent. Het plein achter het gebouw was door vrijwilligers al vroeg in de ochtend omgebouwd tot een op kinderen gericht vrolijke feest- plek. De kinderen konden hun Iol op. Sommige kinderen verdienden nog een centje bij door hun spulletjes te verkopen en andere waren voor een habbekrats diezelfde spulletjes rijker. Tot de toppers moet zeker het luchtkussen gerekend worden. De door de scholen in Oost bedachte kinderspelen vielen echter ook zeer in de smaak. zie vervolg pag. 4) Oost Reporter V,

Oostreporter | 1997 | | pagina 1