Eco Teamers geven fakkel door aan buurtbewoners Oost van Toen: Schiedam langs de straat IRS HYUni Flet verhaal achter de Dieselstraat PELICAR B.V. Diana's Bloemenhof Fakkel Uitnodigend Postagentschap Franselaan stopt Ingenieur Dieselmotor Overlijden 2 Oost Reporter jaargang 2 nummer 7 Overschieseweg 150 Spaansepolder Schiedam Tel. 010.415 1411 zondags geopend Dependance Dierenkliniek Warande Xfc Dierenkliniek Warande: J Uw dler In goede handen. Tel: 415.03.67 Jjh TWEEWIELER PALEIS van RIETSCH0TEN Colofon Fotografie Door Susan Coster Al een aantal maanden volgt de OostReporter een EcoTeam in Schiedam-Oost. Met behulp van het aangeschafte cursusmateriaal zoeken de leden uit hoe ze kunnen meehelpen om het milieu te beschermen. In de maanden September en oktober gaan Eco Teamers de straat op om buurt enthousiast te maken lid te worden van een Eco Team. Door Chrit Wilshaus Onlangs verscheen het tiende door Henk Kiela samengestelde fotoboek over Schiedam in vervlogen tijden. Daarin zijn 110 nog niet eerder in boekvorm gepubliceerde oude qfbeeldingen van de Brandersstad opgenomen. Voor dit jubileumnummer is gekozen voor opnames die zijn gemaakt in het centrum, de Brandersbuurt, de Gorzen, het westen en het oosten van de stad. Tijdens de strenge winter januari 1963 wordt water verstrekt aan de bewoners in de Galileistraat. Gewapend met emmers wachten de mensen op hun beurt om een rantsoen goed water in ontvangst te nemen. (Collectie: H. Kiela) De titel van Kiela's nieuwste boek is 'Schiedam langs de straat'. En zoals de titel al aangeeft zijn daarin een grote hoeveelheid gevarieerde straatgezichten opgenomen voorzien van interessante, soms bijzondere informatie. In het boek is een belangrijke plaats ingeruimd voor foto's die zijn gemaakt tijdens nationale feesten, zoals de bevrijdingsfeesten in 1945. Daarnaast bevat 'Schiedam langs de straat' kiekjes van oude transportmiddelen en beroe- pen die in vroeger tijden gemeengoed waren. 4 ROVER Ook het verleden van Schiedam-Oost is op een aantal bladzijden terug te vinden, zoals de waterverstrekking in Galileistraat tijdens een strenge winter. Het decor van al die foto's wordt gevormd door de pleinen, hofjes, havens, bruggen, kerken, molens, fabriekspanden en het oude spoorwegstation, die in de meeste gevallen niet meer bestaan of ingrijpend zijn veranderd. Bestellingen kunnen worden gedaan bij uitgeverij De Drie Glazen in Vlaardingen via telefoonnummer: 010 - 4746510 Nieuw adres: van Marumstraat 35 Nieuwe eigenaar: drs N.H.de Kruif U bent van harte welkom op maandag-, dinsdag-, woensdag- en vrijdagmiddag ~- Ieder voor zich bespaart in zijn of haar eigen huishouden op energieverbruik, laat de auto vaker staan en zorgt dat de hoeveelheid afval kleiner wordt door gescheiden inleveren van GFT, papier, bruikbare kleding en zo meer. Een goed streven in deze tijd van verontrustend nieuws over het broeikaseffect, steeds snel- ler smeltende ijsbergen en de aantasting van bomen en gebouwen door zure regen. In Schiedam Oost waren zelfs twee EcoTeams actief bezig. De negen bijeenkomsten zitten er nu nagenoeg op. Beide teams hebben hun deelname aan deze avonden heel positief ervaren en gaan proberen nieuwe EcoTeams bij elkaar te krijgen. Hoe meer mensen bewust met energie en milieu omgaan hoe groter de kans op een schoner milieu. Als wij onze verantwoordelijkheid nemen kan de politiek niet achterblijven. Uit die hoek moeten toch de grote beslissingen komen. De 4 sterren vakman voor uw fiets en bromflets altijd een jaar extra Garantie altijd vakkundige montage van bij ons gekochte accessories. altijd een leenfiets bij reparaties langer dan 2 werkdagen. altijd 3 maanden garantie op alle reparaties, inclusief arbeidsloon en vervangende onderdelen. Prof. Kam. Onneslaan 82 3112 VJ Schiedam Tel.: 4153995 Ontdek zelf de ruime en betaalbare keuze in perkgoed, vaste planten en snijbloemen bij De gezelligste bloemen plantenwinkel van heeel Schiedam e.o.! ook op donderdagavond tot 20.30 open! Lorentzlaan 68 tel. 010 - 262 27 25 In september/oktober gaan Annemiek de Koning, Tineke de Moor,Rob Wark, Mieke Steenbergen en Susan Coster de straat op om hun mede-buurtgenoten uit te nodigen voor een voorlichtingsavond bij hen thuis. Deze aktie voor het opzetten van nieuwe EcoTeams begint in de volgende straten: Oostsingel, Marconistraat, Edisonstraat, Amperestraat, Oosterstraat en omgeving. Op de informatie-avonden vertellen de EcoTeamers samen met een medewerker van het EcoTeam-meldpunt Waterweg- Noord wat het EcoTeam Programma inhoudt. Op die manier kunnen de aanwezigen een in- schatting maken of deelname aan een Eco Team iets voor hen is. Gei'nteresseerden die geen persoonlijke uit- nodiging ontvangen kunnen zich aanmelden bij het Meldpunt, maandag tot en met donder- dag via telefoonnummer 010-446 53 92. Halverwege de Franselaan zit een sigaren- en tijdschriftenzaak waarin ook een post agentschap is gevestigd. Voor mensen met een girorekening (Postbank) was het mogelijk daar tijdens de openingsuren contant geld op te nemen. Daar werd ook gebruik van gemaakt door mensen uit Schiedam Oost, omdat dit dichter bij is dan de Lange Nieuw- straat. In de winkel wordt het gerucht bevestigd dat het postagentschap zal stoppen. Maar, zegt men: er wordt nog bekeken of er een postagent- schap kan worden geopend in het nieuwe Wooncentrum De Mathenesser Bogert, aan het eind van de Franselaan. Door Hans Krul Straten dragen vaak de namen van beroemdheden. Soms is duidelijk naar wie een straat vernoemd is -zoals bij de Rembrandtlaan - maar tang niet altijd is dat het geval. Hans Krul neemt deze keer de Dieselstraat onder de loep, en vertelt meer over de man die algemeen bekend werd door de uitvinding van de Dieselmotor In een raadsbesluit werd de straatnaam "Dieselstraat" door de gemeenteraad van Schiedam vastgesteld.Dit is in de reeks van de straat de eerste keer dat een niet Neder- lander het onderwerp is. Daarvoor is gekozen omdat actualiteiten van de Dieselstraat elders in dit nummer onder de aandacht gebracht worden. Christian Karl Rudolf Diesel werd te Parijs op 18 maart 1858 en is op de Noordzee op 30 September 1913 gestorven. Rudolf Diesel was een Duits ingenieur en constructeur. Hij genoot zijn praktische opleiding aan de bekende Sulzerfabrieken te Winterthur en werd de scheper van de naar hem genoemde dieselmotor. Diesel was gespecialiseerd in de thermodynamica en kwam op het idee een verbrandings- motor te construeren die het kringproces van Carnot zou verwezenlijken en dan een hoog nuttig effect bezat. Na zeer veel experi- menten kwam hij ten slotte uit op een met water gekoelde, op kerosine lopende motor met een compressie- druk van 35 maal de atmosferische druk. Hij publiceerde in 1893 zijn geschrift "Theorie und Konstruktion eines rationellen Warmemotors", dat de zegetocht van de Dieselmotor inleidde Dit belangrijke krachtwerktuig berust op een ander principe dan de gewone benzinemotor. Terwijl hierin telkens een ontploffing Wordt opgewekt, berust de dieselmotor op de ver- branding van brandbare stoffen in een sterk verhitte luchtmassa. De motor begint met het aanzuigen van lucht, die door de zuiger (teruggeduwd door middel van het snel rond- draaiende vliegwiel) zo snel wordt samen- geperst, dat de temperatuur ervan honderden graden stijgt. Op het moment dat de zuiger zijn hoogste stand heeft bereikt, wordt er op een of andere wijze een bepaalde hoeveel heid dieselolie ingespoten die met de aan- wezige zuurstof zeer snel verbrandt. Er komt daardoor zoveel warmte vrij en wordt de druk van de gassen zo sterk verhoogd, dat de zuiger weer met kracht omlaag gaat en energie aan het vliegwiel overdraagt. Daardoor wordt de zuiger weer teruggeduwd en drijft de verbrandingsgassen voor zich uit, die door een geopende klep kunnen ontwijken. Daarna volgt weer aanzuiging van nieuwe lucht en een nieuwe werkperiode begint. Tijdens een reis naar Engeland kwam hij om het leven. Op de Kanaalboot "Dresden" sloeg hij overboord. Sommigen zien dat als zelffnoord wegens financiele tegenslagen en voortdurende twisten over rechten en octrooien. Bronnen: Zoek-licht encyclopedic vraagbaak voor Noord- en Zuid-Nederland; Van Schie, Dam en Schiedam, Historie en verklaring van Schiedamse straatnamen en lokatie-aanduidingen, door W.P. Rook. De Oost Reporter is een krant waar in u informatie vindt over de wijk Oost De Oost Reporter is een uitgave van de Stichting Wijkkrant Schiedam en verschijnt tien keer per jaar. De krant wordt in een oplage van 6.000 exem- plaren huis-aan-huis verspreid in Schiedam-Oost Redactie Susan Coster, Hans Krul, Ronald Loch, Marina Monte, Bobby Scheeoe, Rob Wark, Hannah Watt&l en Chrit Wilshaus. Eindredactie Chrit Wilshaus Ed van der Linden en Semra Placo Vormgeving Jan Baars en Gerard Spruit Produktie Drukkerij: De Maassluise Courant te Maassluis Ingezonden brieven en persberichten kunt u naar de redactie van de Oost Reporter sturen: Oost Reporter Boerhaavelaan 79 3112 LD Schiedam Tel.: 245 01 69 Fax: 245 01 70 E-mail adres: oostreporter@dsv.nl De redactie heeft het recht brieven of stukken te veranderen, in te korten of niet te plaatsen. Ingezonden brieven worden uitsluitend geplaatst als ze duidelijk zijn voorzien van naam, adres en telefoonnummer. Bij plaatsing wordt echter alleen de naam vermeld. Anonieme brieven worden niet geplaatst.

Oostreporter | 1997 | | pagina 2