Duivenmelker in Oost Atlantic Logopediste Soja Reynders Cafe - BiUarf De Totferbal Apotheek^C.1, Jansen Duivensporters zien ze graag vliegen Concurrenten Overlast Markante figuren in Schiedam-Oost Spreken is goud Ben ik dat? Radio Schiedam jaargang 2 nummer 7 Oost Reporter 3 Door Ronald Loch Leo Lems (76) is al vanaf zijn twaalfde jaar duivenmelker. En ook anno 1997 is de duiven- sport nog steeds zijn grote passie. Iedere dag is hij samen met zijn vrouw Johanna in de weer met zijn schattebouten. Reden genoeg voor de Oost Reporter haar eigen postduif uit te laten vliegen voor een gesprek met het duivenechtpaar, in de Van Leeuwenhoeckstraat in Oost. De duivensport werd vroeger vooral veel be- oefend door het arme deel van de bevolking. Leo Lems kan zich dat nog goed herinneren. "Het was ook een sociaal gebeuren, waarbij het buurtcafe een belangrijke rol speelde, vanwege de vele samenkomsten van de melkers die er plaatsvonden. De duiven werden vaak gehouden in zelfgetimmerde hokken. Meestal op zolder. Soms ook in de achtertuin. Leo's vereniging S.C.V. De Postduif stamt uit 1932. In de crisisjaren hield deze club haar duiven op Het land van Ris. "Maar later moesten we wijken voor de nieuwbouw," zegt Leo Lems, en in zijn stem klinkt nog steeds een beetje weemoed door. Een duivensporter ziet ze graag vliegen. Van- daar dat er regelmatig wedstrijden worden gehouden. Lems: "Er wordt doorgaans op zaterdag gevlogen. De voorbereidingen voor zo'n wedstrijd beginnen al op de donderdag daaraan voorafgaand. Dan worden de klokken ingesteld. Vervolgens worden deze op vrij- dag weer opgehaald en door de deelnemers tegelijk aangezet. Afhankelijk van de lossings- plaats worden de dieren op donderdag of vrijdag ingekorfd. Deze kunnen overal geplaatst worden, maar wij doen dat vooral in de provincie Noord-Brabant, in buurland Belgie en - iets verder weg - in Frankrijk. Duiven worden geleidelijk getraind voor een wedstrijd. Daarbij worden de beestjes iedere keer een stukje verder weggebracht, om dan uiteindelijk echt gelost te worden. Overigens worden de dieren - die zo'n 60 tot 100 km per uur vliegen - bij slecht weer niet gelost. Vroeger waren we - wat het wel of niet kunnen lossen - afhankelijk van de duiven- berichten op de radio, maar tegenwoordig halen we onze informatie van Teletekst- pagina 417. Zijn we door de week binnen de vereniging dikke vrienden, in het weekend veranderen we in felle concurrenten, maar ja dat hoort er nu eenmaal bij." Het is voor een duivenmelker iedere keer weer spannend om de terugkomst van 'zijn' duiven afte wachten. Bij aankomst moet de gummiring van het duivenpootje worden gehaald en in de klok worden verwerkt. Onsportievelingen - die met de duif van een ander vliegen - begaan een strafbaar Leo Lems voor zijn til op de oude R. K begraafplaats voert z 'n duiven Foto Ed van der Linden feit, en kunnen maximaal tien jaar van de duivensport worden uitgesloten. Dit kan vastgesteld worden doordat iedere duif een eigendomsbewijs heeft. "Onze hokken staan tegenwoordig op de oude R.K.-begraafplaats. Dat hebben wij te danken aan de gemeente Schiedam, die ons deze plaats heeft toegewezen. Wij verzorgen onze dieren goed waardoor ze geen overlast veroorzaken. Die komt van de verwilderde exemplaren. Zij zorgen voor veel troep, waardoor de duivensport - naar mijn smaak onterecht - in een kwaad daglicht komt te staan," aldus Leo Lems. Hij is - zoals hij het zelf uitdrukt - besmet met het duivensportvirus. Ook zijn zoon en kleinzoon hebben het te pakken gekregen. Er gaat dan ook geen dag voorbij zonder duiven. "Zelfs niet in de vakantie!" Tot slot wil Leo nog kwijt het jammer te vinden dat in de duivensport zo weinig aandacht aan nieuwelingen wordt besteed. Vooral voor de jeugd is er weinig belang- stelling. Lems: "Doordat de jeugd blijkbaar geen interesse in dit soort dingen meer heeft, dreigt het een uitstervende hobby te worden, en dat zie ik met lede ogen aan." Shotokan Karatevereniging DE RIJZENDE ZON Schiedam Op maandag gratis proeflessen in Sportzaal Oost van 19.00 - 21.00 uur. informatie: 010 473 78 65 voor een befaalbaar pofje biUarfen P.K.O. laan 149 3112 VG Schiedam Tel. 473.13.59 Meer dan 600 soorten SNOEP Ook snoep uit grootmoeders tijd en snoep zonder kleurstoffen Door Susan Coster Jeroen van zes holt, zo snel zijn korte beentjes hem dragen kunnen, naar zijn vader in de wachtkamer. Vol trots geeft hij hem een kleurig schriftje en zegt: "Nou magjij naar Sonja. Terwijl zoonlief zich amuseert met het aanwezige speelgoed legt logopediste Sonja Reynders aan de vader van Jeroen uit wat zij hem geleerd heeft. Gelijk noteert Sonja een aantal oefeningetjes in een schrift. Het is de bedoeling dat de krullenbol deze de komende week thuis uitvoert. Zodra de twee weg zijn is er even tijd voor de Oost Reporter. Als kleuterleidster was Sonja al zeer gei'n- teresseerd in de taalontwikkeling van kinderen. Na tien jaar werkzaam te zijn geweest in het kleuteronderwijs besloot ze logopedie te gaan studeren. Na de zware opleiding mocht ze zich in 1988 als gediplomeerd logope diste vestigen. Driekwart van haar praktijk bestaat uit kinderen. "Spraakles is bittere noodzaak", zegt Sonja stellig, "en gelukkig is dat ook bekend bij schoolartsen, keel-, neus-, en oorartsen en orthodontisten. Hoe sneller de behandeling begint hoe groter de kans op verbetering is". "Het meest rechtstreekse kontakt is nog altijd praten met elkaar", gaat Sonja verder in haar praktijkruimte, waar grote spiegels, kasten vol spelletjes en lichte kleuren de boventoon voeren. "Alsje door een flinke kou je stem kwijt bent merk je dat al gauw. Die schorre stem gaat wel weer over alsje hem een paar dagen rust gunt. Maar als praten moeilijk gaat door bijvoorbeeld stotteren, verkeerd gebruik van de mond, een beroerte of een hazenlip dan is profes- sionele hulp toch echt geboden". "Als ouders zich zorgen maken over de spraak- of taalontwikkeling van hun kind is het verstandig daarover op het consultatie- buro, op school of met de huisarts te praten. Een arts kan een kind dat al langer dan drie maanden stottert het beste naar een logope- dist verwijzen. Die kan beoordelen of er sprake is van een tijdelijke stoornis of dat behandeling noodzakelijk is. Overigens vergoeden ziektenkosten over het algemeen de kosten van een logopedische behandeling". Met behulp van allerlei spelletjes en liedjes leren kinderen hoe zij hun tong, mond en keel moeten gebruiken bij het spreken. Vaak worden de oefeninger. opgenomen op een cassette- of videoband. In de zachte stem van Sonja klinkt een lachje door. "Het is grappig als kinderen hun eigen stem niet herkennen. Meestal zijn de kids uiterst verbaasd wanneer ze hun eigen stem voor de eerste keer terughoren op een bandje. Ze vragen zich ook af of dat werkelijk hun eigen stem is. Dan leg ik ze uit dat ze hun eigen stem binnen in hun hoofd horen en dat zorgt ervoor dat ze hun stem anders horen dan 'buitenstaanders' doen". De mooie stem van Sonja Reynders was ook presentator Bas Barendregt van Radio Schiedam opgevallen. Hij vroeg haar in zijn praat/plaatprogramma wat te komen vertellen over het verschijnsel stotteren. Na dit programma werkte Sonja ook nog mee aan een radio-serie over de gedistilleerd- industrie in Schiedam. Deze programma's werden in de zomer van 1995 door de lokale radio-omroep uitgezonden. In haar vrije tijd houdt Sonja zich voornamelijk bezig met haar mooiste bezit: dochter Sanne van bijna drie, die net zo graag praat als haar moeder. Logopediste Sonja Reynders met een van haar pupillen A.s.zondag 2 november bent u welkom op de rommelmarkt in Kluphuis Oost. Open van 11.00 uur tot 16.00 uur M.C. v/d Stappen Tlnterieurmontage Levering en montage van scheidingswanden, plafonds en kozijnen Voor insuline afhankelijke Diabetespatienten kunnen wij teststrips en injektiemateriaal voor alle verzekeringsmaat- schappijen leveren. v.Swindensingel 42 3112 RJ Schiedam Tel. 010 4263917 010 4264018 Lorentzlaan 30 Groenelaan 26b 3112 KK Schiedam 3114 CH Schiedam (010) 437 90 07 (010) 426 67 55 Laurens Costerstraat 31 3112 DL Schiedam Tel.: 010 - 427 1681 Fax.: 010 - 427 16 81 MW. DBS H. WIEQMAN MW. DRS. MJ.CA TEEUWEN - BOUMANS APOTHEKERS

Oostreporter | 1997 | | pagina 3