Nader kennismaken met de Bewonersvereniging Schiedam-Oost Feesten 1 ED Spreekuur Cement van de samenleving Wijk-en Buurtbeheer Stadsvernieuwing Een toffe wijk Lidl-supermarkt in voormalig postkantoor Dieselstraat jaargang 2 nummer 7 Oost Reporter 5 Door Marina Monte In de media duikt nogal eens hel woord 'bewonersvereniging op. Wie daar nooit daadwerkelijk mee te maken heeft gehad, staat niet gauw stil bij de vele activiteiten die een bewonersorganisatie verricht. Tot het moment dat jouw huis bij een stadsvernieuwings- plan wordt betrokken of je jezelf groen en geel ergert aan overlast veroorzaakt door horeca, drugspanden, rondhangende groepen jongeren, buren- ruzie etc. In dit soort vaak netelige kwesties kan de Bewonersvereniging Schiedam-Oost (BVSO) een bemiddelende rol spelen. Een lastige en veelzijdige rol, maar met ongekende mogelijk- heden. Dit artikel laat u nader kennis maken met de B VSO. Bij conflicten probeert de BVSO te bemid- delen. Dat kan gebeuren op verzoek van de betrokken partijen, of op initiatief van de bewonersvereniging zelf. Er wordt naar gestreefd om in een neutrale omgeving en onder leiding van een onafhankelijke voor- zitter van gedachten te wisselen, en het probleem de wereld uit te helpen. Soms lukt dit door de inschakeling van deskundige derden, zoals maatschappelijk werkers, de Thuiszorg, het RIAGG, de woningbouw- vereniging of de politie. Overigens gebeurt dit altijd in overleg met de betrokken partijen. Maar vaak is een 'luisterend oor' al voldoende. Dat 'luisterend oor' staat trouwens vier middagen (van maandag tot en met donderdag) geheel en al ter beschikking van elke bewoner van Oost, samen met een enorme kan koffie tijdens het 'Spreekuur' van de BVSO. U kunt dan met uw vragen en/of klachten over uw woning, woon-en leefomgeving bij de BVSO terecht. Verder is de BVSO onder meer behulpzaam bij het invullen van uw huursubsidie-aanvraag of belastingformulier. In na-oorlogse wijken veelal door hoogbouw getypeerd, is de sociale samenhang helaas weinig aanwezig. Oftewel, men kent zijn buren nauwelijks. Gelukkig bestaat deze situatie (nog) nauwelijks in Oost. Geholpen door de vele laagbouw maar zeker ook door de sterke gebondenheid aan de eigen wijk; soms al generaties lang, kent de 'Oosterling' niet slechts zijn buren maar tevens het hele straatje. De sociale controle is daardoor hoog en dat bevordert op zijn beurt weer het gevoel van veiligheid. Om het sociale verband; het cement van de samenleving, te stimuleren en daardoor de leefbaarheid van de buurt/ wijk te verhogen, organiseert de BVSO het oprichten en ondersteunen van werk-en beheergroepen in de hele wijk. De BVSO heeft zich altijd sterk gemaakt om in het kader van het Wijk-en buurtbeheer te streven naar buurtvertegenwoordiging. Daarvoor wordt de wijk opgedeeld in een aantal buurten. In deze buurten wordt een werkgroep geformeerd, die op haar beurt vertegenwoordigers naar het wijk-en buurtbeheer afvaardigen. Mensen, die aan het wijk-en buurtbeheer mee willen werken, zijn hierbij van harte uitgenodigd. In het kader van de stadsvernieuwing wor- den werkgroepen geformeerd, waarin bewo- ners over de toekomstige inrichting van hun buurt kunnen meedenken. Welk type huis is nodig en welk soort architectuur past bij de buurt, en hoe gaat de leefomgeving eruit zien? Met dit soort vragen wordt de werkgroep onder andere geconfronteerd. U heeft al veel informatie, maar de BVSO doet ook veel. Voor u als bewoner maar ook voor de wijk. Want Oost is een toffe en saamhorige wijk, waar het goed toeven is. Laten we er met z'n alien voor zorgen dat Oost zo blijft. Wilt u een extra steentje bij- dragen door in een werkgroep of anderszins deel te nemen dan bent u van harte welkom (Tel. 245 01 69 BVSO) en natuurlijk mag u altijd lid worden van de BVSO. Jolanda van der Lubben is sinds 1 oktober 1997 in dienst gekomen van Stichting Color. Zij gaat het tienerwerk in Kluphuis Oost aan de Boerhaavelaan 79 organiseren zolang haar voorgangster Joke Rheijngoud ziek is. Jolanda (32) komt uit Utrecht, ze volgde haar studie Sociaal Cultureel Werk aan de HBO in Rotterdam en koos als speciali- satie Jongeren werk. Op andere werkplekken heeft ze de nodige ervaring opgedaan die ze nu gaat gebruiken om de aktiviteiten voor de groep 10-14jarigen voort te zetten. Het is de bedoeling dat de computergroep, de meidenavond, de kooklessen (voor jongens en meisjes) en de popmuziek- cursus kort na de herfstvakantie beginnen. Ook wil Jolanda de straat op om met de jongeren in de buurt te bepraten hoe zij gebruik kunnen maken van het nieuwe wijkcentrum. Er zijn zeker mogelijkheden in het mooie gebouw met z'n sportzaal en muziekruimte. Jolanda van der Lubben houdt zich in haar vrije tijd bezig met dochter Naomi van 16 maanden en haar man, die een geboren Schiedammer is, net als haar schoonouders, die in Oost wonen. Op dinsdag, woensdag en donderdag is de nieuwe tienerwerkster in het wijkcentrum te bereiken op tel.nummer 245 18 18. Jolanda, de nieuwe tienerwerkster in Oost Foto Ed van der Linden In September draaide de kermis voor mijn vroegere huis aan de Broersvest op voile toeren. De kermis is voortgekomen uit de jaarmarkt, maar is steeds meer gaan lijken op een rond reizend attractiepark. De kermis-exploitanten betalen veel geld om in Schiedam te mogen staan en hopen vervolgens dat ze genoeg verdienen om er wat aan over te houden. Dat lukt meestal, want ze komen steeds weer terug. Jaren geleden werd de oude traditie van een groot meerdaags festijn tijdens de jaarmarkt, in ere hersteld en Schiedam gaf er zijn eigen naam aan: de Brandersfeesten. Een festival met eigentijdse elementen, doch zonder echt herkenbare onderdelen die de historische naam rechtvaardigen. Veel Schiedammers denken bij de naam Brandersfeesten dan ook in de eerste plaats aan het vuurwerk dat het einde van de feestelijkheden enige luister bijzet en alle blikken richt op het dak van het stadskantoor. Vanuit mijn ru'ine keek ik op de achterkant van twee attracties. Bij een daarvan werden de bezoekers in een wagentje langs allerlei griezeldingen door een spookslot gevoerd. Ik moest ineens denken hoe burgers zich kunnen voelen wanneer ze iets bij de gemeente gedaan willen krijgen en vele afdelingen en loketten langs moeten. De komende maand wordt de Stadswinkel opengesteld en dan kunnen de burgers hun zoektocht uitbesteden aan het balieperso- neel. Dat moet klantvriendelijk zijn en mag hopen op behulpzame collega's in de rest van de organisatie. Ik keek ook uit op de achterkant van een andere kermis-attractie. Daarin onderwierpen de bezoekers zich geheel vrijwillig en tegen betaling aan de werking van de middelpunt vliedende krachten. Een soortgelijke sen- satie staat ook een grote groep medewer- kers bij de gemeente te wachten, maar dan onvrijwillig. Zij hebben een dringende uitnodiging ontvangen om mee te doen aan een soort ambtelijke stoelendans. U kent het vast wel van een feestje: men loopt in een kring rond een aantal stoelen. Er is n stoel te weinig voor het aantal personen. Op een signaal van de spelleider Snellen de deelnemers naar eer. stoel en blijft er dus n verliezer over. Bij elke ronde wordt er weer een stoel weggehaald tot er uitein- delijk een stoel en twee spelers overblijven. U begrijpt dat deze stoelendans de betrokken medewerkers momenteel wat in beslag neemt. Voor hen is het geen spel, maar gaat het om de knikkers. Over knikkers gesproken: daarmee zijn de kostbare zitjes op het Stadserf ingelegd. Het is een detail in de fafade waarachter het lelijke stadskan toor met grootstedelijke allure is weg- gemoffeld. Ik verheug mij erop dat de gemeenteraad straks zijn vergaderingen weer gaat houden waar het thuishoort, namelijk op het Stadserf en onder mijn toeziend oog. De toekomstige deelnemers aan het maandelijkse feest der democratic lopen zich nu warm voor de verkiezingen en begeven zich weer in toenemende mate onder het gewone volk. Dat is ook een soort kermis, maar dan om de vier jaar. Aleida Spelletjesmiddag voor volwassenen Vanaf heden is er elke maandagmiddag in Kluphuis Oost een spelletjesmiddag voor volwassenen. Mannen, vrouwen, jong en al wat ouder, zijn welkom. Van 14.00 lot 16.00 uurkunt u terecht voor een praatje, een spelletje rummicup of kaarten, sjoelen of om gebruik te maken van ons biljart. Het is gewoon een gezellige middag, u komt als u zin hebt. U betaalt alleen uw drankje. Af en toe kan er iets extra's gedaan worden, bijvoorbeeld een bingo. Klaverjassen in Kluphuis Oost In Kluphuis Oost kunt u met ingang van woensdag 5 november weer klaverjassen of jokeren. Het kaarten begint om 20 uur en het kost f 3,- per avond. Als u van klaverjassen houdt, komt u dan eens een avondje meedoen. We spelen niet met het mes op tafel: gezelligheid staat voorop. Zorgt u ervoor dat u vddr acht uur aanwezig bent? Dit in verband met de indeling van de tafels! Het adres van Kluphuis Oost is Boerhaavelaan 79. Het telefoonnummer is 245.18.18. In de winkelruimte onder de Daltonflat, waarin ooit een wijk postkantoor zat, het postkantoor Dieselstraat, komt in de plaats van de on langs gesloten Basismarkt een grote supermarkt. In een advertentie, waarin personee! voor de nieuwe vestiging werd gezocht, omschreef Lidl zichzelf als een van de snelst groeiende discount-super- marktketens van Europa. De nieuwe super wordt groter dan de Basismarkt was, omdat ook de ruimte van de naastgelegen Shoarma-snackbar erbij getrokken is. Bij bouwmedewerkers die in de zaak aan het werk zijn is niet bekend wanneer de vestiging open gaat. Wel heeft iemand het telefoonnummer van Lidl-Nederland in Huizen. Daar wil men niet kwijt wanneer de nieuwe zaak open gaat, hoeveel Schiedammers er komen werken en waarin de supermarkt zich van de Basismarkt of Bas van der Heiden zal onderscheiden. Wanneer het zover is zal men zich met nieuws bij de pers melden en tot die tijd mag niemand iets naar buiten brengen: "Dat is onze strategic." Van nature betrokken VSB'BANK VSB. Daar kom je verder mee.

Oostreporter | 1997 | | pagina 5