Morsestraat probleemstraat? Museum in huis Morsestraat: de meneer Atlantic Cafe - Biljart Colofon Oost Reporter jaargang 3 nummer 1 Politie, je beste kameraad... Woningbeleid De heer Batelaan van de Buys Ballotsingel creeert al heel zijn leven lang kunstwerken op velerlei gebied. Boetseerles Nog meer creativiteit Vrijheid in de geest voor een betaalbaar pofje biljarfen P.K.O. laan 149 3112 VG Schiedam Tel. 473.13.59 Redactie Eindredactie Fotografie Vormgeving De bewoners van de Morsestraat zijn boos op de pers. Ze hebben het gevoel dat hun straat- je afgeschilderd wordt als een samenleving van criminelen en maatschappelijke dwarsliggers. En dat is, vinden ze. onterecht. Nel Terwiel, bewoonster van een beneden- woning in de Morsestraat, zegt: 'Als je straat eenmaal zo'n naam heeft blijft dat heel lang hangen. Dat was vroeger met de Parallelweg, de Mariastraat en de Van Marumstraat. En nu is het de Morsestraat. Maar waar slaat dat nou op? We zijn trots op ons straatje. We hebben zelfs gezorgd voor een speeltuin voor de kinderen uit de buurt. En met el- kaar onderhouden we die speeltuin.' Zoals overal valt er ook in de Morsestraat wel eens iets voor dat niet door de beugel kan. Maar moet daar de hele straat op aange- keken worden? Soms worden gebeifrtenissen in de krant verkeerd weergegeven. "Tante Nel" zegt: 'Zo schreven de kranten dat bij het vreugdevuur van Oudejaarsnacht een macht politie op de been was. Hoe komen ze erbijStemmingkwekerij is dat. Er was tijdens de kerstbomenjacht in onze straat wat voorgevallen tussen de politie en een paar jongens. Maar dat was uitgepraat. We hebben juist een goed kontakt met de politie. Wijkagent Birol Davarci is ons vaste aan- spreekpunt.' Hoofdagent Ruud van Egten van het Wijkservicepunt bevestigt Mevrouw Terwiel's verhaal: 'Er waren als altijd twee wijkagenten bij het vreugdevuur. De Morse straat geeft niet meer problemen dan welke andere straat in de buurt. Zolang je de mensen in hun waarde laat is er niets aan de hand.' Tante Nel en haar buurtgenoten hebben nog wel meer ergernissen. Hun buurt wordt 'uit- gekleed' vinden ze. Allerlei voorzie- ningen verdwijnen. Eerst de ruimte in de Fahrenheitstraat waar ze konden kaarten, bingo of biljart spelen. Van tijd tot tijd werd daar voor de jeugd een disco georganiseerd. Nu worden die aktiviteiten in het nieuwe Kluphuis Oost aan de Boerhaavelaan geor ganiseerd, maar daar voelen de buurtbe- wo- ners zich niet thuis. De bank en het postkantoor in de Franselaan zijn gesloten. Dat zijn voorzieningen waar- voor alle Schiedam-Oostbewoners nu naar Schiedam Centrum moeten, niet bepaald naast de deur dus. De wijkconcierge van de buurtpost in de Fultonstraat, Lisette, is al een paar maanden ziek is. Nu kunnen Nel Terwiel en de anderen hun verhaal over de gang van zaken in hun buurtje niet meer kwijt. Een buurman van Nel Terwiel zegt: 'Je mag niet discrimineren, wordt er altijd gezegd, maar ik ken geen straat in Schiedam waar zoveel huizen aan buitenlanders toegewezen worden. Degenen die daarover beslissen zouden eens moeten kijken naar de samen- stelling van nationaliteiten in een buurt. Het is makkelijk genoeg om te roepen dat iedereen zich aan elkaar moet aanpassen als je's avonds in je auto stapt en naar een mooi huis in een rustige buitenwijk rijdt!' De bewoners van de Morsestraat zijn boos. Ze voelen zich in de steek gelaten door aller lei beleidsmakers die zo druk vergaderen dat ze geen tijd hebben om oplossingen uit te voeren. Maar hun roep om gehoord te worden vervaagt net als Morsetekens op zee als er geen hulpschip in de buurt is. SOS SOS De speeltuin achter de Daltonflat tijdens de officiele opening Er is volgens W.P. Rook in zijn Schiedamse straatnamenbijbel over de Morsestraat tweemaal een raadsbesluit genomen. In maart 1927 kreeg de straat die liep van de Fahrenheitstraat naar de Lorenztlaan de naam Morsestraat. In oktober 1979 kreeg deze Morsestraat de status van woonerf. De straat is genoemd naar de Amerikaan Samuel Finlay Breese Morse (1791-1872), uitvinder en schilder. Hij bedacht een sys- teem van korte en lange signalen waarmee boodschappen konden worden overge- seind. De verbeteringen in de techniek hebben het gebruik overbodig gemaakt. Van nature betrokken Bobby Scheepe ging bij hem op bezoek en keek haar ogen uit. Het huis is een tentoonste- ling van schilderijen, boetseerwerken, mozaiekstukken en zelfgemaakte houten sloven. De heer Batelaan is niet voor een gat te vangen. In zijn jeugd was hij al erg creatief en wilde best wel kunstenaar worden. Maar veelal bracht dit beroep geen brood op de plank. Het was beter om een vas'te functie te hebben en in zijn vrije tijd zich uit te leven op zijn hobbies onder andere schilderen en boetseren. I De heer Batelaan bij een aantal van zijn kunstwerken "Na 5 jaar studie ben ik als tekenleraar gaan werken op een HBS, eerst in Dordrecht en later in Den Haag. Ik kreeg het voor elkaar dat ik een vrije dag in de week had, zodat ik die dag kon wijden aan het fabriceren van verschillende creaties. Schilderen is een van mijn hartstochten. Hierbij heb ik niet een bepaalde stijl. Mijn eigen gemaakte collec- tie loopt uiteen van stillevens en landschappen tot heel abstracte, kleurrijke schilderijen. Ook portretten en zelfs zelfpor- tretten behoren tot deze verzameling. Ik heb nu ongeveer nog 100 schilderijen uitgestald staan, verdeeld over 4 verdiepingen, inclu- sief de kelder. In al die'jaren heb ik er ongeveer 100 verkocht. Uren kan ik in mijn 'zogehe- ten atelier', dat zich op zolder bevindt in verband met een goede lichtval, vertoeven". Naast schilderen doe ik onder andere ook aan boetseren. Hierbij laat ik mij niet door een vaste structuur leiden. Ik gebruik diver se kleisoorten en vind het een uitdaging om verschillende zaken vorm te geven. Deze vormen kunnen personen, dieren of niet te definieren werken zijn. De ene keer worden zij beschilderd en de andere keer gegla- zuurd. Momenteel geef ik nog boetseerles aan ouderen in het Bejaardencentrum 'De Harg'. Dit doe ik sinds ik met pensioen ben gegaan, dat is dit jaar alweer 25 jaar. Mijn groep is heel enthousiast maar een keer per week de reis maken van Schiedam-Oost naar Groenoord is op negentigjarige leeftijd wel genoeg". "Verder heb ik in de kelder ook een timmer- tafel staan, waaraan ik zelf stoven in elkaar zet. Ik maak ze van diverse houtsoorten en precies zoals vroeger met een laadje eronder. Ik heb tot nu toe niet kunnen achterhalen waarvoor dit diende. Misschien om de kaarsjes erin op te bergen of de lucifers? Ik zou het graag te weten willen komen. Wie weet krijg ik via dit artikel wel antwoord!" "Wat ik ook vreselijk leuk vind om te doen is mozaiekschilderijen maken. Dit is wel een erg tijdrovende en 'zware' klus. Net als in mijn geverfde schilderijen pas ik hierbij ook veel kleuren toe. Felle kleuren spreken mij het meest aan. Het duidt voor mij vrijheid aan waardoor ik gemakkelijker mijn fantasie op de loop laat gaan. Dit breng ik in veel van mijn kunstwerken tot uitdrukking", aldus de veelzijdige kunstenaar de heer Batelaan. De Oost Reporter is een krant waarin u informa tie vindt over de wijk Oost. De Oost Reporter is een uitgave van de Stichting Wijkkrant Schie dam en verschijnt tien keer per jaar. De krant wordt in een oplage van 6.000 exem plaren huis-aan-huis verspreid in Schiedam- Oost. Susan Coster, Hans Krul, Ronald Loch, Marina Monte, Bobby Scheepe, Rob Wark Wim Nottroth Ed van der Linden en Semra Placo Jan Baars en Gerard Spruit Drukkerij: De Maassluise Courant te Maassluis Ingezonden brieven en persberichten kunt u naar de redactie van de Oost Reporter sturen: Oost Reporter Boerhaavelaan 79 3112 LD Schiedam telefoon 245 01 69 fax: 245 01 70 De redactie heeft het recht brieven of stukken te veranderen, in te korten of niet te plaatsen. Inge zonden brieven worden uitsluitend geplaatst als ze duidelijk zijn voorzien van naam, adres en te lefoonnummer. Bij plaatsing wordt alien de naam vermeld. Anonieme brieven worden niet geplaatst.

Oostreporter | 1998 | | pagina 2