Nieuw leven voor afgedankte spullen. Oude Kluphuis Oost gesloopt! Raadsverkiezingen 4 maart De nieuwe voorkeursregeling Kandidaten uit Oost jaargang 3 nummer 1 Oost Reporter 5 Van tijd tot tijd verandert Kluphuis Oost in een grote rommelmarkt waar kijkers en klanten snuffelen naar leuke koopjes. Een boek van Konsalik voor twee kwartjes, drie glaasjes voor een piek, jaren-zestig tierelantijnen, potten en pannen, tweedehands kleding en nog veel meer voor de krappe beurs. Riek Groenendijk heeft het staangeld alweer terugverdiend maar deze zondag in januari 1998 is zeker geen beste dag: 'Nee, want er is ook een rommelmarkt in de Ahoyhal en in de Margriethal. Dat kan je gelijk aan de toeloop merken. Net als wanneer de koop- zondag samenvalt met de rommelmarkt, dan zie je ook minder mensen. Alleen de wijkcentra houden rekening met elkaar als ze hun markten organiseren.' Sieger Wynia slentert langs de tafels en con- stateert: 'Niet veel keus, vandaag. Ik heb een bakelieten telefoon gekocht maar eigen- lijk zoek ik naar oude klokken. Die repareer ik, dat is m'n hobby. Ik zou wel een groter huis willen hebben zodat ik ruimte heb om aan m'n aankopen te werken. Dat doe ik nu allemaal in m'n huiskamer.' Niet roken Een bezoeker pakt z'n baaltje shag en draait een peuk. Achter de tafels klinkt: 'He,.Opa, ga lekker naar buiten met je sjekkie, je mag hier niet roken.' De man mompelf 'Niet roken? Kom effe, daar heb ik niks mee te maken... 'Waarop z'n wandelend geweten zegt: 'Ja, jij misschien niet maar wij krijgen er gedonder mee.' De man loopt mopperend door maar het rokertje steekt hij terug in z'n zak. Mevrouw van Meurs is wel blij met het rookverbod, ze moet om gezondheids- rede- nen stoppen met roken en hier komt ze niet in de verleiding. 'Ik ben graag onder de mensen en zo verdien ik ook nog een grijp- stuiver. Soms vertellen collega's dat ze honderden guldens op de rommelmarkt ver- dienen. Nou, dat is mij nog nooit gebeurd, de mensen willen alles voor niks maar dat gaat niet. Ik moet ook mijn kraam betalen. 'Ze verschuift wat spulletjes op de tafel, wat overbodig is voor de een is aantrekkelijk voor een ander. 'Als het zo stil is als vandaag denk ik dat de rommelmarkt een aflopende zaak is. De standplaatsen hier zijn wel veel mooier dan in het oude Kluphuis Oost.' Goed overzicht Willem van Grootveld staat met zijn tafel midden in de grote zaal op de eerste ver- dieping. Hij is heel tevreden in het nieuwe buurtcentrum en hij mag het publiek wel. 'Er wordt wel flink afgedongen maar d'r wordt niet gepikt. Laatst liep een kindje weg met een speeltje maar later kwam z'n moeder helemaal terug om alsnog te betalen.' Willem gaat op een kruk zitten, zo'n hele dag staan is ook niet alles. Op de volgende markt staat er iemand anders bij zijn goed gesorteerde kraam, dan is Grootveld op va- kantie. Het loopt tegen vieren, de klanten vertrekken en de verkopers ruimen hun han- del op, tot de volgende rommelmarkt. De volgende rommelmarkten in Kluphuis Oost zijn gepland op 29 maart en 26 april van 11.00 tot 16.00 uur. Entree gratis, tafelhuur f 12,50. Voor reservering en informatie tel. 245 18 18. Weer een stap dichterbij nieuwbouw. door: Ronald Loch In december 1997 was al een voorzichtig begin gemaakt met de sloop van het oude Kluphuis Oost. Eind januari 1998 zijn de laatste restanten opgeruimd en is er een groot gat tussen de woonhuizen van de Lange Singelstraat en de Galileistraat overgebleven.De directe omwonende waren van de sloop op de hoogte gebracht door middel van een brief en een informatieavond. Helaas moest het pas aangelegde speeltuintje en het nieuwe straatwerk weer verdwijnen om de sloopfirma de ruimte te geven. Bouwhekken met houten platen eraan bevestigd schermen de werkplek af.Het weinige asbest dat in het gebouw aanwezig was, is vakkundig verwijderd en verwerkt. Het houtwerk is verwijderd en in grote containers afgevoerd voor hergebruik. De vrachtwagens reden af en aan om de containers, later ook met stenen en beton, te vervoeren. Dat moest allemaal door de smalle Lange Singelstraat. MSB door Rob Wark Vier jaar geleden begon de nieuwe raad met acht fracties en eindigde met elf. De grootse fractie, de PvdA, onderging al heel snel een kleurspoeling. Vier raadsleden eruit, vier nieu we erin. Daar begon het gedonder mee. Het CD A begon met een fractie van zes personen, maar drie leden van het eerste uur vertrokken. Fractielid Schoenmakers bleef in de raad, maar ging verder onder de nieuwe naam Platform Schiedam. Later splinterden Krommen- hoek en Sanderse zich af van de Centrum Democraten. En die CD zag zich ook nog hun leider, Tweede Kamerlid Zonneveld, ontvallen door vroegtijdig overlijden. Kortom: een slagveld. Waar in zo'n situatie de ambtenaren de macht plegen over te nemen, viel in Schiedam voo- al stilte en stilstand. De ambtenaren waren vooral met zichzelf en hun ego bezig in een moeizaame reorganisatie. De dagelijks be- stuurders spraken rechtstreeks met de bevolking over het nieuwe beleid en aanne- mers voerden het oude beleid uit: het steeds duurder wordende prestigeuze inpakken van het verkeerde stadskantoor. En de metro die de halve stad in een bouwput veranderde. Ook werd de halve, intussen opgeheven, Dienst Gemeentewerken van het werk gehouden door drie raadsleden die wat gevonden dach- ten te hebben: de sloopaffaire. Maar er zijn uiteindelijk geen strafbare feiten of onregel- matigheden gevonden. Bik sloopt gewoon door omdat 'ie nog steeds de goedkoopste is'. Dat feit en het herstel in z'n oude functie van de betrokken ambtenaar was geen nieuws meer, net zo min als de afgang die dit in feite bete- kende voor die drie politieke actieve- lingen. Niet lui, maar wel mis dus. Blijkbaar. Nieuwe ronde, nieuwe kansen Kan Oost iets verwachten van de nieuwe raad? Er valt in ieder geval weer genoeg te kiezen. Er verschijnen elf politieke groep- eringen aan de start. Nieuw voor Schiedam zijn de combinatie AOV/Unie 55+ en Neder- land Mobiel. Solidair en de CD-afspIitsers Krommenhoek en Sanderse doen niet meer mee. De kandidaten En wie valt er te kiezen? En zit daar mis schien een toekomstige wijkwethouder voor Oost tussen? Die zou je dan wel in de wijk willen zien wonen. Er zitten twee lijsttrekkers tussen. Ad Bierhuizen (38) voor de CD en de jongere oudere Cathelijne Raaphorst-de Groot (34) voor de combinatie AOV/Unie 55+. Bierhuizen heeft de afgelopen raads- periode voornamelijk geschitterd door afwe- zigheid. Spijbelen mag niet beloond worden. Van de serieuze landelijke partijen hebben PvdA, CDA en D'66 niemand (niemand!) uit Oost op de kandidatenlijst staan. De WD heeft wel twee kandidaten uit Oost, GroenLinks drie en de SP zelfs zes. Maar niemand daarvan staat op een echt verkiesbare plaats. Hoewel voorkeurstemmen de volgorde wat kunnen veranderen. (Zie kader). Platform Schiedam, de club van Theo Schoenmakers heeft 23 kandidaten waarvan er Iiefst 10 in Oost wonen. De andere plaatselijke lijst, Gemeentebelangen heeft 20 kandidaten, waarvan 2 uit Oost. Het com plete keuzemenu van oosterlingen is in een kader afgedrukt. Of het wat uithaalt is de vraag. Dorpsbelangen In het Brabantse heeft een gemeentelijke herindeling de bevolking van Rosmalen op de kast gekregen. Na de annexatie uitten de inwoners hun woede door zich te verenigen in Rosmalens Belang. Deze partij werd me- teen de grootse fractie in de nieuwe gemeen- teraad van Den Bosch. Actiepunt: het nieu we gemeentehuis van Den Bosch in Ros malen. Dat hoeft voor Oost nou ook weer niet. Het Stadserf is al binnen. Nu de aan- dacht nog. Kader 1 De democratic heeft een kleine verfijning ondergaan. De regeling voor kandidaten met voorkeurstemmen is gewijzigd. Een rekensom leert het volgende: bij ongeveer 58.000 stemgerechtigden en een opkomst- percentage van ongeveer 60 zullen er afge rond zo'n 35.000 kiezers in het stemhokje komen en het rode potlood hanteren. Op 35 raadszetels betekent zo'n opkomst een kiesdeler van 1.000. Afhankelijk van het totaal aantal op de lijst uitgebrachte stem- men kan de volgorde door de nieuwe rege ling makkelijker door elkaar worden ge- gooid. Bij de nieuwe regeling doet ie mand met 25 procent, dus met zo'n 250 stemmen mee. Die kan, bij voldoende stemmen iemand boven zich op de lijst passeren die minder voorkeurstemmen heeft gekregen. Kader 2 WD Johan Jongen (62) /-Marconistraat Hans den Houting (42) /-B. Ballotsingel GroenLinks Loes Schrijver (36)/- Boerhaavelaan Rob Wark (56) /- Edisonstraat Inge de Zeeuw (50)/- Reaumurstraat AOV/Unie 55+ Cath. Raaphorst-de Groot (34)/-Singel Nico Bakker (70) /-Van's-Gravesandestraa Riet v. Osnabrugge-v.Putten (66) /- Rotterdamsedijk Jozina Koster-v.Leeuwen (70) /-Van Swindensingel Jeanne Feelders (66)/-Rotterdamsedijk CD Ad Bierhuizen (38) /-Dr.Zamenhofstraat SP Cor Jansen (45) /-Boylestraat Kimo Grashuis (25)/- Edisonplein Jan Ippel (31)/- Stationsplein Engel Bij] (48)/- B. Ballotsingel Dharambeer Seeamber (50)/- Halleystraat Wilma Uitermarck (71) /- PKO-laan Gemeentebelangen Henk Groenwegen (49) /- Oostsingel Sjaak de Vos (70) /- Wattstraat Platform Schiedam Nic van Seters (50) /- Korte Singelstraat Henk van Vessem (58) /- PKO-laan Marina Monte (43) /- le Tuinsingel Wim Post (44) /- Stadserf Belen Cantere Rubio (33) /- Stadserf Dirk Langerveld (41)/-Boerhaavelaan Marianne Buring (54) /- PKO-laan Arma Brouwer (45) /-Swammerdamsingel

Oostreporter | 1998 | | pagina 5