Communicatie verandert Belangrijke adressen: "De Oost Reporter is een leuke krant" Diana's Bloemenhof 8 Oost Reporter jaargang 3 nummer 1 Vervolg van pagina 7 Met drie anderen uit het progressievere deel van de PvdA heeft hij kort daarna de raad verlaten en de politiek de rug toegekeerd. Ooit bolwerk van de PvdA was Oost nu vooral een basis van de CD geworden. Maar dat is intussen ook op een grote teleur- stelling uitgelopen. De verwachting is dat nu de SP hier z'n slag zal slaan. Terwijl de raad er geen raad mee weet komt Tweede Ka- merlid Remy Poppe in het kluphuis voorlich- ting geven over het nieuwe volkshuisvestings- beleid en wat de huurders van de woningen in het door de Stichting Noordvest, de ge- privatiseerde gemeentelijke woningdienst, af te stoten complex aan de Stationsstraat en Reaumiirstraat te wachten staat. De cijfers De NRC heeft een schat aan cijfermateriaal verzameld over 2000 buurten in de grotere steden. Op 2000 buurten staat onze buurt 15 met bijna 25 procent werklozen in de top 20 over dat onderwerp. En in de top 30 bij de concentraties van armste huishou- dens. De cijfers zijn voor gemeentelijke insiders geen verrassing. En ze zijn ook niet echt nieuw. Men weet dat de problemen daar van generatie op generatie overgaan. Het is de vicieuze cirkel van onderwijs ach- terstand, minder kansen op de arbeidsmarkt, lage inkomens, ongezonde leefgewoonten en een cultuur waarin een jongere met een beetje belangstelling voor school en huiswerk buitenstaander is. Een cultuur waarin de verleiding van tabak, al cohol en drugs en het gemakkelijk verdien- de geld in de schemerwereld heel dichtbij is. Cultuur die wordt doorgegeven op straat. Van hangplek naar hangplek. Grote steden beleid De wijk scoort lekker voor de welzijnsprofs. Indicatoren genoeg voor extra geld en leuke projecten. Oost krijgt z'n eigen plan. Dat er overigens al weer drie jaar ligt intussen: het afgestofte integrale veiligheidsbeleid. Lasti- ge jongeren, hoge criminaliteit. De mensen weten het nog wel: Keet in de buurt, buurt in de keet. Die schaftwagen als klachtenbalie. Heibelwijk Het nieuwe gezelschapsspel voor de huise- lijke kring. Maar gespeeld door mensen in een ivoren toren, meer gewend aan schaken en stratego, met buurtbewoners als pionnen en opbouwwerkers als stukken wordt het een spel met gevaarlijke trekjes. Dan wordt het risk. Een spel met veel verliezers, maar zonder winnaar. Hoe dan? In de Triangel wordt extra aandacht gege- ven aan de jongsten in de wijk en hun ouders. De toegevoegde waarde is het wer- ken aan de emotionele intelligentie. EQ, het nieuwe begrip, waarvoor in Amerika al tes- ten bestaan en programma's om individuen en buurten meer kansen te geven in het le- ven. Dat werkt daar op veel plaatsen uitstekend. Maar voorlopig blijft het in buurt 15 beperkt tot de nieuwste generatie. Goed, maar te weinig. Is de keus dan om de lagen daarboven op te geven? Berust ieder- een daarin of wordt de lat van de sociale ambitie toch een paar treden hoger gelegd? Eeuwenlang waren schepen op de wereldzeeen onbereikbaar.Dat hadzo z'n voordelen maar de nadelen waren vele malen groter. Het was de Amerikaan Morse die in 1836 een sein- stelsel uit vond waarmee schepen met kuststations en andere schepen kontakt konden maken. Morse zette alle letters van het alfabet om in puntjes en streepjes." SOS de kreet om hulp van schepen in nood is wereldwijd bekend. Op de Hogere Zeevaartschool in Rotterdam werden jongens in twee jaar opge- leid tot marconist. Ze leerden o.a. seinen met de seinsleutel en de codes die voor alle zeevaren- den gelijk waren. Zo stond - ....QTH voor: wat is je positie? En -ETA voor: verwachte tijd van aankomst. Ook de ruim- tes tussen letters en woorden zijn onmisbaar. Waren die spaties er niet, dan zou de bood- schap een grote, onleesbare brij van punten en strepen zijn. Het werk vergde een vaste hand, een scherp gehoor en geduld want het lukte niet altijd even makkelijk om kontakt te krijgen met de ontvangers. Marconisten waren de schakel tussen schip en buiten- wereld, ze vormden samen met de tweede stuurman en de tweede machinist het mid- denkader aan boord. Muishandje Via het Gewestelijk Arbeidsbureau voor de Scheepvaart vonden de marconisten em- plooi op lijnschepen of op de wilde vaart. Hun werk deden ze vanuit de radiohut die volgestouwd was met zend-en ontvangap- paratuur. Het lange tikken op de seinsleutel veroorzaakte vaak pijnlijke overbelasting van de hand en arm zoals we die nu kennen van het muishandje bij de computer. Maar menig slimme marconist knutselde een arm- steun aan zijn werkblad, daar kwam geen GAK-arts aan te pas. Acht uur per dag zat de marconist bij zijn radio, bouwde met Q-codes verbindingen op, gaf boodschappen door of luisterde de zee uit voor noodsignalen. Als het rustig was maakte hij een praatje met een collega op een ander schip. Dan was het, zeker met de later ontwikkelde half-automatische sein sleutel, alsof ze samen in de kroeg zaten. Kwam het schip in de buurt van een haven waar aangelegd werd, dan gaf hij de ver wachte tijd van aankomst door, bestelde brandstof en geld bij de agent van zijn reder. Nieuwe technieken Door de komst van nieuwe technologieen raakte Morse steeds meer in onbruik. Satel- lieten kunnen precies vaststellen waar het schip zich bevindt. Je verschuilen op de oce- anen is er niet meer bij. Met schotelantennes en grondstations (o.a. in Burum in ons land) zijn kontakten veel sneller gelegd. De marconist verzond 20 woorden per minuut. Tegenwoordig zijn dat er 500 per seconde via een modem! In scheepvaart- kringen over de hele wereld is besloten dat Morse per 1 januari 1998 officieel afgedaan heeft. En zo verdwijnt ook het romantische beeld van de eenzame marconist die in zijn radiohut wan-hopige pogingen doet verbin- ding te krijgen met een schip in nood. Save Our Souls Vervolg van pagina 1 Tien nummers zat er echter niet meer in, het zijn er acht geworden. Op naar 1998 In november kregen de leden van de commissie Stadsvernieuwing, Volkshuisvesting en Communicatie een brief van Reynhout. Zij lazen: "Tot mij heeft zich gewend de Stich- Dat was volgens Reynhout vragen om iets on- mogelijks. Dat had de commissie zelf eerder zo vastgesteld. Het verzoek zou dus moeten wor- den afgewezen, maar daarmee zou, stelde de wethouder, een leuk initiatief van de baan zijn. Daarom stelde hij voor om het nog een keer, alleen voor 1998, door de vingers te zien en de wijken te vragen wat die er van ting Wijkkrant Schiedam met het ver zoek om financiele medewerking bij het op- zetten van wijkkranten voor alle zeven wijken. Een initiatief dat in beginsel mijn sympathie heeft, zowel vanuit de optiek van de porte-feuille communicatie als van de portefeuille wijk-en buurtbeheer. Over middelen om het initiatief financieel te steunen beschik ik echter niet. Daar is door de Stichting ook niet om gevraagd." Wat had de Stichting dan wel gevraagd? Om er- aan mee te werken dat de wijkkranten in de toekomst, dus structured, met geld uit de (grote re) wijkbudgetten zouden kunnen worden ondersteund. hamvraag. Vindt dit overleg goed dat er een bedrag voor de Oost Reporter uit het wijkbudget 1998 wordt gehapt. Toch wat gemor. Vragen of het ook anders kan en: "Mogen we dan wel even de financien van die stichting zien." Het is half tien en ie- mand vraagt om de conclusie. Moet er niet gestemd worden? De wethouder is al opge- staan. Hij weet genoeg. Een zouden vinden. Voor de jaren daarna zou in de gemeentebegroting een post wijkkran ten moeten worden opgenomen. De commissie- leden wilden best kwijt dat ze de Oost Reporter een leuke krant vonden. Ze hadden hem allemaal gelezen. Maar of de wijken deze - eenmalige - sigaar uit eigen doos zouden opbrengen waagden ze te betwij felen. Een "mission impossible" voor de wethouder? Onduidelijk In het wijkgesprek noemt Reynhout de Oost Reporter weer een leuk initiatief en niemand in de zaal die dat tegenspreekt. Maar dan de ambtenaar zegt in de gang dat het toch duidelijk positief was. Hogere poli tiek? West en Centrum positief Als navolger van de Oost Reporter is in ja nuari het nul-nummer uitgekomen van de wijkkrant "Het Hart van West". In het wijkoverleg daar voelde men wel voor het idee van Reynhout. Ook bij het overleg in het Centrum was men positief. Al geeft men daar wel voorkeur aan samenwerking met een andere redactie. In andere wijken is een eigen krant nu nog niet aan de orde, is gebleken. De Klussendienst van de Stichting Servicewinkel voor al uw klussen zoals: behangklussen verfklussen witklussen timmerklussen tuinklussen verhuisklussen enz. Tel: 462 17 03 of bgg: 473 77 73 Boerhaavelaan 83 a Ontdek zelf de ruime en betaalbare keuze in perkgoed, vaste planten en snijbloemen bij De gezelligste bloemen plantenwinkel van heeel Schiedam e.o.! ook op donderdagavond tot 20.30 open! Lorentzlaan 68 tel. 010 - 262 27 25 Arbeidsbureau Schiedam Laan van Bol'Es 3 telefoon: 403 98 00 Gemeentewerken Groenonderhoud telefoon: 415 46 05 Klussendienst Schiedam Boerhaavelaan 83 A telefoon 462 17 03/473 77 73 RADAR-Schiedam Grotekerkplein 5 (R'dam) telefoon 411 39 11 De Triangel Celsiusstraat 2 telefoon 245 01 23 Bewonersver. Schiedam oost Boerhaavelaan 79 telefoon: 245 01 69/245 01 70 Centraal Meldpunt Burg. Honnerlage Gretelaan 57 telefoon: 246 32 61 Gemeente Brand weer Breedstraat 1 telefoon: 112 of 409 19 99 Gemeente Buro Voorlichting Stadserf 1 telefoon: 246 55 55 Gemeentelijke Sociale Dienst 's-Gravelandseweg 567 telefoon: 246 51 55 Gemeente werken Riolering en bestrating telefoon 437 73 00 Gemeentewerken Spoedgevallen na werktijd telefoon:473 58 95 G.G.D.-N.W.N. Vlaardingen Van Hogendorpstraat 501 telefoon 248 80 80 Instituut Sociale Raadslieden Nieuwe Haven 147 telefoon: 426 99 57 Kluphuis Oost Boerhaavelaan 79 telefoon: 245 18 18 Maatschap. Dienstverlening NW Van Swindensingel 40 telefoon: 473 10 33 Oost Reporter Jan van Avennesstraat 32 telefoon 426 64 42 Openbaar Nutsbedrijf Schiedam Van Heekstraat 15 telefoon 262 10 00 Politie Buro Schiedam Bijdorpplein 1 telefoon 274 02 15 Politie Spreekuur Oost Franklinstraat 11 A elke woensdag 14.00 - 16.00 uur Radio Schiedam Korte Haven 127 telefoon: 426 36 00 R.O.G. NWN (Maassluis) Koningshoek 93.050 telefoon: 593 19 00 Steunpunt Vrijwilligers Nieuwe Haven 147 telefoon 246 50 11 Thuiszorgcentrale Burg. Honnerlage Gretelaan 57 telefoon 246 73 00 Thuiszorg Servicepunt Burg. Honnerlage Gretelaan 57 telefoon 246 73 00 Woningbouwvereniging Schiedam Kerklaan 33 telefoon 247 58 88 Woningstichting Noordvest Noordvest 18 telefoon 437 91 66 Wijkservicepunt Oost Franklinstraat 11 A telefoon: 426 96 22

Oostreporter | 1998 | | pagina 8