27 mei Opzoomerdag Van Leeuwenhoeckstraat. Het verhaal achter het Emmaplein TABOR Oost Reporter jaargang 2 nummerl Sponsors Ook een feest voor de kinderen Nieuwbouw Jjafi .w-w:- vyLJ Actiegroep Slachtoffers Algemene Nabestaandenwet GRILLROOM "geen kwantiteit maar kwaliteit" OIO - 473 32 26 Colofon Redactie Eindredactie Vormgeving Produktie Al eenjaar lang kijken de bewoners van de Van Leeuwenhoeckstraat uit naar de volgende Opzoomerdag. Op 27 mei is het zover. "De bewoners van de Van Leeuwenhoeckstraat hebben woord gehouden zegt Jeff Risteruw. "Verleden jaar hebben we een start gemaakt met de gevelbakjes gevuld met planten om de straat op tefleuren. Nupakken we het grootser aan. Op woendag 27 mei gaat het gebeuren. Dan toveren wij de straat om tot een mooie, vrolijke en nog gezelligere woonomgeving". "Vanaf vorig jaar zijn we al vele malen bij el- kaar gekomen en ook in de werkgroep 305 hebben we onze plannen besproken" vervolgt buurman Hans Bal het verhaal van Jeff. "We hebben onze ideeen steeds meer uitgewerkt en zijn tot een voorlopig programma gekomen voor onze Opzoomerdag. We zijn van plan sa- men te werken met de medewerkers van het Wijkservicepunt die op die dag hun eenjarige bestaan gaan vieren. Ook roepen wij de hulp in van professionele organisaties zoals het ONS voor onder andere het afzetten van de straat en enige veegactiviteiten. Via Groen- voorziening kunnen we nieuwe plantjes voor onze gevelbakken en borders regelen." Aad Hoogstad is al bij de E-markt aan de Van Swindenstraat gaan informeren voor sponso ring in de vorm van koffie, thee en beleg voor de hardwerkende vrijwilligers. "De filiaal hou- der van de E-markt reageerde enthousiast en hij wil heel graag bijdragen aan de inspanningen van de bewoners. Hij heeft dan ook hiervoor zijn toezegging gedaan. Bakker't Fijntje laat ons ook niet in de steek en zal zorgdragen voor pake voor bij de koffie en broodjes voor de lunch. Ja, voor het inwendige van de 'Op- zoomeraars' wordt wel gezorgd." "Maar de Opzoomerdag is niet alleen voor volwassen. We zullen natuurlijk heel blij zijn door Susan Coster Het was maar een klein lapje grond, begrensd door de Algemene Begraafplaats, de Broersvest en de Singel. Het werd altijd Bokkeneiland genoemd maar dat was geen officiele naam. Er was ook geen enkele historische grond voor deze naam. Daarom stelden Burgemeester en wethouders op 19 mei 1897 aan de gemeenteraad voor het terrein Emmaplein te noemen. Het voorstel werd een week later aangenomen. Emma, voluit: Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, dochter van vorst George Victor van Waldeck Pyrmont werd geboren in 1858. In 1879 werd ze de tweede vrouw van Willem III, koning der Nederlanden. Zij kregen op 31 augustus 1880 een dochter, Wilhelmina. Op 23 november 1890 overfeed Willem III. De drie zonen uit zijn eerste huwelijk waren hem al voorgegaan naar het hiernamaals. Om- dat zijn dochter Wilhelmina minderjarig was trad Koningin Emma van 1890 tot 1898 als re- gentes op. In 1898 besteeg de nog maar net achttienjarige Wilhelmina de troon en zij be- sloot haar moeder, die zeer geliefd was bij haar onderdanen, de eretitel Koningin-Moeder te geven. Ter gelegenheid van de kroning van Koningin Wilhelmina schonken de bewoners van het Singelkwartier een twee meter hoge smeed- ij- zeren bloemenvaas met versieringen aan de Gemeente. Het smeedwerk was ontworpen en vervaardigd door het Schiedamse bedrijf G.J.Vincent Co. De bijbehorende oorkonde was in duplo gemaakt. Een exemplaar ligt in het Gemeentearchief, het andere kreeg een plaatsje in een loden koker onder het voetstuk van de vaas die nog steeds op het Emmaplein staat. Dat oude Bokkeneiland heeft in de loop der eeuwen heel wat om zich heen zien veranderen. De oudste bebouwing in dit stukje Schiedam is Huis te Riviere, uit het midden van de dertiende eeuw. Rond de restanten van dat trotse kasteel, ook wel de rui'ne van Mathenesse genoemd, lag lange tijd een grote moestuin. Aan het eind van de achttiende eeuw werd een klein deel van deze tuin in gebruik genomen als Joodse begraafplaats en in 1825 werd weer een deel van de moestuin afgesnoept voor de Algemene Begraafplaats. Met de bouw van de Hoogere Burgerschool in 1869 bleef er praktisch geen grond meer over voor de groenteteelt. Aan het Emmaplein woonde de gegoede bur- gerij van Schiedam. Veel van deze herenhui- zen zijn inmiddels gesloopt. Tegenover het plantsoen lag een aantal huizen met een onder- verdeling van huisnummers, wat aangaf dat die panden onderverdeeld waren in gangen met woninkjes voor bewoners met een krappere beurs. En allemaal leefden ze onder de klok- ken van de Heilige Rozenkranskerk, nu de Li- duina-basiliek, waar broodnodige herstelwerk- zaamheden in voile gang zijn. In 1949 werd de Algemene Begraafplaats ge- ruimd en hiervoor in de plaats kwam het Singel- plantsoen. In 1961 verhuisden de stoffelijke resten en grafstenen van de Joodse Begraaf plaats naar het Toepad in Rotterdam. De ruimte die vrijkwam werd samen met het Singelplant- soen bestraat en in gebruik genomen als parkeer- plaats. Het vele groen maakte plaats voor uit- laatgassen en glimmend blik maar ook de jaar- lijks terugkerende kermis. Anno 1998 is de omgeving van het Emma plein onherkenbaar veranderd. De bouw van het grote bankgebouw en de uitbreiding van de onooglijke ambtenarensilo, die sinds 1970 de omgeving domineert, hebben de oostzijde van de Broersvest een heel nieuw gezicht ge- geven. Het nieuwe Stadskantoor, met de Rui' ne van Mathenesse weggestopt in een hoekje, biedt de burgers allerhande onmisbare voorzie- ningen zoals de bibliotheek, theater, gemeen tearchief en stadswinkel, waar infor- matie en officiele paperassen verkregen kunnen worden. Het plein tussen de bank en het stads- kantoor moet een ontmoetingsplek worden met een grootse, Italiaanse uitstraling. Het kleine plantsoen aan het Emmaplein heeft nog die rustige, ouderwetse sfeer behouden die aan goede tijden uit een ver verleden doet denken. Bronnen: Van Schie, Dam en Schiedam door W.P.Rook Schiedam langs de straat door H.Kiela Schiedam Oost en Singelkwartier door H.Kiela Schiedam verleden tijd door Hans v.d.Sloot \-y:- Stutm als de straat er verzorgd en vrolijk uitziet maar we gaan ook iets doen voor de kinderen"brengen Nel van Oudenaarde en Ria Mulders ter sprake. "Rond negen uur gaan wij ons verzamelen en de hele ochtend houden wij ons bezig met het schoonmaken en opfleuren van de straat. O ja, bewoners uit Oost zijn natuurlijk van harte welkom om's middags het resultaat te bekijken. Vanaf 13.30 uur hebben wij voor de kinderen uit Oost leuke acitiviteiten georganiseerd. Maar dat is nog een verrassing!" Bobby Scheepe Het kabinet Kok, dat heeft beloofd dat ie- dereen zal delen in de stijging van de wel- vaart, heeft in ieder geval een groep over het hoofd gezien. Of sterker: door een - aangenomen - wetswijziging bevorderd dat nabestaanden met ingang van 1998 ernstig worden geslachtofferd. Weduwen en weduwnaars die na het verlies van hun partner alleen - of alleen met hun kinderen - verder moeten, krijgen soms vele honderden guldens per maand minder. Gelukkig heeft een kamermeerderheid een motie aangenomen die als doel heeft de el- lende wat te verzachten. Slachtoffers hebben intussen een groep gevormd om elkaar te steunen en actie te voeren richting politiek. Deze Actiegroep hanteert het symbool 'De Zwarte Knijper'. Weduwen en weduwnaars die in moeilijkheden zitten kunnen contact opnemen met Hannah, tel: 426 76 11. STEAK HOUSE SHOARMA Oversohiesedwarsstraat 27 Uw bestelling v.a. f 20,- binneri 30 min. gratis thuis bezorgd. (bezorgen doen we vanaf 16.00 uur) Een opname van het Emmaplein rond 1923 (collectie: H. Kiela) De Oost Reporter is een krant waar in u informatie vindt over de wijk Oost. De Oost Reporter is een uitgave van de Stichting Wijkkrant Schiedam en verschijnt acht keer per jaar. De krant wordt in een oplage van 6.000 exemplaren huis-aan-huis verspreid in Schiedam-OosL Susan Coster, "Ronald Loch, Marina Monte, Bobby Scheepe, en Rob Wark. Wim Nottroth en Susan Coster Jan Baars en Gerard Spruit Maassluise courant te Maassluis Ingezonden brieven en persberichten kunt u naar de redactie van de Oost Reporter sturen: Oost Reporter Boerhaavelaan 79 3112 LD Schiedam Tel.: 246 01 69 Fax: 246 01 70 E-mail adres: oostreporter@dsv.nl De redactie heeft het recht brieven of stukken te veranderen, in te korten of niet te plaatsen. Ingezonden brieven worden uitsluitend geplaatst als ze duidelijk zijn voorzien van naam, adres en telefoonnummer. Bij plaatsing wordt echter alleen de naam vermeld. Anonieme brieven worden niet geplaatst. De Stichting Wijkkrant Schiedam heeft het' recht advertenties te weigeren.

Oostreporter | 1998 | | pagina 2