Drie wijkbewoners in nieuwe gemeenteraad T0JA De Toverbal In gesprek met Rob Wark TEXTIEL - MODE De spectoalzaak voor al uw lingerie Fietsherstellersbedrijf 't SCHUURTJE 6 Oost Reporter jaargang 2 nummerl Wijkwethouder voor Oost Als tweede komt aan het woord: Politiek Actief Kennismaking Politiek Jong Kloof Kloof Jongeren Wijkwethouder Als derde gemeenteraadslid Politiek Jongerenproblemen Wijkwethouder Snackbar de KROON 7 dagen per week geopend Franselaan 212 Rotterdam Tel. 010 - 415 32 57 Meer dan 600 soorten SNOEP Ook snoep uit grootmoeders tijd en snoep zonder kieurstoffen Cathelijne Raaphorst-de Groot, de jongste AOV-er? De gemeenteraadsverkiezingen hebben drie medebewoners van onze wijk in de gemeenteraad gebracht. De Oost Reporter wil de afstand tussen bestuur en burger verkleinen en laat daarom de volksvertegenwoordigers die de komende 4 jaar deel uitmaken van het stadsbestuur aan het woord. Het zijn Caihelijne Raaphorst, Ad Bierhuizen en Cor Jansen. moeite mee zich te ver- plaatsen in de problemen waarmee burgers worste- len. Ze staan gewoon te ver van de mensen af." Van de wethouders die in het college komen heeft ze geen al te hoge ver- wachtingen. "De zittende wethouders zijn erfelijk be- last." In de campagne is haar echter een kandidaat opgevallen: AnnekeMeijer van Groen Links. Dat lijkt me wel een goeie voor Oost, maar die komt pas over twee jaar aan de beurt. Verder had ze Van Wijk van de WD het voordeel van de twijfel willen geven als hij wethouder was geworden: "Hij was tot een paar jaar geleden schoolhoofd in de wijk." Cor Jansen, SP, 45 jaar, weduwnaar. Hij is gebo- ren in West, in de Huysmanstraat en opgeleid als timmerman op de LTS aan de Mgr. Nolens- laan. Dat vak heeft hij maar heel kort uitgeoefend. Onlangs kreeg hij een FNV- speldje opgeprikt wegens 25 jaar trouwe dienst in de petroche- mische industrie. Al velejaren is hij aktief ka- derlid voor de vakbond. Hij was in z'n jonge jaren lid van de P.v.d.A. maar concludeerde dat daar de dienst werd uitgemaakt door een paar oudere regenten. Een kameraad van z'n werk was in Vlaardingen actief voor de SP. Langzamerhand begon hij meer sympathie voor die club te krijgen. Na de verkieziitgen van 1994 was hij zo geschrokken van de grote stemmenwinst voor de CD dat hij overtuigd was weer iets te moeten gaan doen. "Ik had m'n ogen gesloten voor de problemen in de di- recte omgeving en m'n vrouw moedigde me aan hier actief te worden." "Via het districtsbestuur kwam ik aan andere namen van SP-sympathisanten in Schiedam en samen hebben we toen een afdeling opge richt. Daarna zijn we medestanders gaan opzoeken. We stonden met het blad De Tribune op de Hoogstraat, steunden de mensen in de Van Markenstraat en stelden een spreekuur in op de Hoogstraat. We hebben nu al 120 leden." De Oost Reporter had de drie het liefst tegelijk gesproken, maar daar wilde Cor Jansen niet aan meedoen. "De CD is een eenmanspartij zon- der programma die reclame maakt voor een ge- dachtengoed waar ik zoveel mogelijk afstand van wil bewaren." Cathelijne verafschuwt datzelfde gedachtengoed evenzeer, doch voor haar is dat juist een reden temeer haar collega-raadslid met open vizier tegemoet te treden. Omdat dames voorgaan beginnen we met: Cathelijne Raaphorst-de Groot, AOV/Unie 55+, 34 jaar. Zij is in Haarlem geboren en heeft daarna in verschillende plaatsen in Nederland gewoond. Dat hield verband met de baan van haar vader. Na de middelbare schooltijd ver- huisde ze vanuit Middelburg naar Rotterdam om rechten te studeren. In die tijd heeft ze als Alpha-hulp in de thuiszorg gewerkt. "Dat is mantelzorg tegen een karige vergoeding, waar nog belasting over betaald moet worden ook." Dat laatste komt er ineens wat feller uit. Ze heeft de verandering in de zorg voor ouderen, de verzakelijking, van nabij meegemaakt. In die tijd heeft ze haar man ontmoet. Is nu moeder van drie kinderen. De laatste is een paar weken oud. Sinds tien jaar woont ze met haar gezin in Schiedam. Van huis uit was Cathelijne niet bijzonder po litiek gei'nteresseerd, maar vond de oprich- ting van het Algemeen Ouderen Verbond op 1 december 1993 wel een goede zaak. Ze werd al snel actief in die club, richtte de afdeling Schiedam-Vlaardingen op, kwam in het bestuur van de provinciale afdeling en is nu zelfs lid van het landelijk bestuur. De afgelopen jaren heeft zij de Tweede Kamerfractie van het AOV ondersteund en alle affaires van nabij meege maakt. "Maar nu is het kaf wel van het koren gescheiden. We gaan als lijst 5 de verkiezingen in en we rekenen op een goede uitslag". Dat zij jong is voor een partij van 55-plussers ontkent zij. Dat "plus" gaat eraf, want dat is leeftijdsdiscriminatie. En bovendien: "Iedereen wordt een keer oud." Haar leeftijd is geen punt, zegt ze. "Waar het om gaat is dat ik het vertrouwen heb gekregen. Overigens zal ik me niet uitsluitend met ouderenbeleid bezig- houden. Sinds ik hier woon heb ik me met alle mogelijke onderwerpen bezig gehouden. Ik heb al heel wat vergaderingen van raad en commissies bijgewoond en hoef me niet meer echt in te werken". Cathelijne wil graag Schiedammers die daaraan behoefte hebben de weg wijzen en met raad en daad terzijde staan. Waar nodig zal zij burge- meester en wethouders de spiegel voorhouden en achter de vodden zitten. "De afdoening van zaken laat vaak veel te wensen over en bestuur- ders en ambtenaren hebben er opvallend veel Een vermoeide Cor Jansen na een nachtdienst "De gemeente heeft de afgelopen jaren te wei- nig aandacht gehad voor gewone mensen en te veel geinvesteerd in dure prestigeprojecten, zoals die tegels op het Miljoenenplein en die buitenlandse kunstenaar. Terwijl er zoveel straten met achterstallig onderhoud kampen en Schie- damse kunstenaars zoiets ook wel hadden kunnen ontwerpen." Cor was in z'n jeugd bezoeker van de St.Joris Doele. Dat was een thuis voor de jongeren die elders niet precies in de programma's en opvattingen van het georganiseerde jeugdwerk pasten. Ook in Nieuwland was zoiets, maar steeds werd dat soort jongerenwerk wegge- drukt. Hij durft er nu eerlijk voor uit te komen: "Als ik toen daar, bij meneer Venema, m'n opstandigheid niet kwijt had gekund, had ik nu misschien in de criminaliteit gezeten." "Nee, ik laat me niet verleiden tot een uitspraak. Wij zullen te zijner tijd in de wijken vragen welke voorkeur onze leden daar hebben. Dus dan komen we ook in Oost in het Kluphuis en dan stellen we dat aan de orde. Voor mij persoonlijk mag die wethouder "Ocst" gaan doen die wil opkomen voor de zwakken en zich teweerstelt tegen onrecht." Ad Bierhuizen, CD, 38 jaar, werkt bij een handel in ankers en kettingen voor zeeschepen en werkt van uit Hoek van Holland, is getrouwd en heeft drie kin deren. Hij zit sinds 1994 in de raad. Zijn partij heeft een zware nederlaag geleden. Hij is nu het enig overgebleven CD- raads- Ad Bierhuizen CD-er lid in het land. Dat de CD zoveel stemmen heeft verloren heeft volgens hem niks te maken met of ze het goed of slecht hebben gedaan. "Nee, we werden ge woon te gevaarlijk. Net als D'66, die waren ook te groot geworden en dat wordt nu ook de kop in gedrukt. En toen de WD te groot werd gingen ze daar spitten om ze in een kwaad daglicht te stellen." Dat hij zelf z'n raadszetel heeft behouden be- schouwt hij als een persoonlijke overwinning. Hoezo? "Ze hebben mij nooit op een foute uitspraak kunnen betrappen." Dat is geen kunst als je nooit naar een verga- dering gaat of alleen maar je mond houdt. "Nee, nee, dat klopt niet. Althans niet helemaal. Die commissievergaderingen vond ik zinloos. Daar gaat het over de vraag of een tegel blauw of groen moet zijn. Maar in de raad was ik wel haast altijd. Alleen was het niet zo zinvol om over alle onderwerpen mee te spreken. Ik had een keer een heel verhaal over het parkeerplan en wat lees je daar later over in de krant? Dat de CD tegen was. We werden ge woon genegeerd!" "Ik ben politiek actief ge worden uit teleurstelling. Er was hier in de wijk iets aan de hand waarover we steun zochten bij gemeente- raadsleden van PvdA en WD. Die hebben ons toen zo arrogant behandeld dat ik lid van de CD ben geworden. Maar ik ben niet tegen de multiculturele sa- menleving. Ik heb ook niets tegen allochtonen. Ik zeg tegen mijn kinderen: Pappa is niet tegen die mensen, maar tegen het beleid. Mijn kinde ren spelen gewoon met alle kinderen in de buurt en die komen ook bij ons thuis. Ik vind wel dat allochtonen die hier eenmaal zijn zich moeten aanpassen. En verder moeten we een strenger toelatingsbeleid voeren voor econo- mische vluchtelingen. Dat we oorlogsvluchte- lingen opvangen vind ik wel terecht." "Allochtone jongeren worden thuis heel kort gehouden. Ze krijgen heel weinig zakgeld, maar zien hun Nederlandse leeftijdgenoten met dure Nikes lopen of staan vissen met een mooie hengel. Dat wekt afgunst. Maar het probleem begint thuis, want de vader rijdt wel in een auto vanwege de status." "Iemand als Wiegman zou volgens mij voor Oost wat kunnen betekenen. Van Wijk had ik niet zo zien zitten. Die is arrogant. Door hem en de P.v.d.A. ben ik uit protest bij de CD ge- gaan. En weet je wie ook een goeie zou zijn: Guus Klepke van de P.v.d.A., maar die wordt nooit wethouder." uit teleurstelling Milkshake's Voor al uw snacks en satd's Div. belegde broodjes Div. soorten vers en vexpakt ijs Div. firisdranken Wij leveren ook voor feestjes, partijen en bedrijven, enz. Groenelaan 26b mVox 3114 CH Schiedam (010) 437 90 07 (01 o) 426 67 55 Boertiaavelaan 75 3112 LD Schiedam tel. 4152672 Oosttingel 33 3112 GC SCHIEDAM tel. 010 - 4267076 Openingstij den: Maandag t/m vrijdag: 9.00 - 19.00 inir Zaterdag: 10.00 - 17.00 uur

Oostreporter | 1998 | | pagina 6