M 5. Zaterdag 10 April 189T. Eerste Jaargang. Irbeid. Dit blad verschijnt Zaterdags. Prijs per kwartaalf 0.65. Afzonderlijke nommers- 0.05. Redacteur: Dr. J. VAN LEEUWEN. Hitgever Or. ODE. SCHIEDAM. Prijs der Advertentien per gewonen regel 15 cts. Dezelfde Advertentie viermaal geplaatst wordt drie- Stukken voor de Redactie aan den Redacteur, Advertentien en Abonnementen aan den Uitgever, beiden te Schiedam. I N H 0 U I)Qnthouding. Arbcid. V. De Spaafbank te Arum en Witmarsum. Nationalc tentoonstclling van vrouwmarbeidJ)e Oranje- bond van Orde. (Slot.) ii t It o is <1 i ii Hoe te handelen bij den aanstaanden stembusstrijd, indien men de over- beerscliing van dogma en geestelijkhcid in strijd aclit met de uitcjdijke en innerlijke levensbelangen van ons volk, en indien men van een eventueele niet-clerioalfi meerderbeid in de Kamer geen krachtsontwikkeling van eenige beteekenis verwacht op grond van de groote meeningsverschillen onder de niet-clericale fracties? Sleebts twee liandelingen zijn tnogelijk: of men steunt den niet-clericalen candidaat, onverschillig welke kleur-nuance hij draagt, of men onthoudt zich van deelneming aan den strijd. Velen zijn er, die zeggen: tocb nog beter een liberate meerderlieid, uit hoeveel beterogene bestanddeelen ook samengesteld, dan een clericale meer derbeid die ten slotte Rome de grootste voordeelen bezorgt. Van een partijstandpunt rait is liiervoor zeer veel te zeggen. Maar meer valt er te zeggen voor ontbouding in deze omstandigbeden. 0 zjeker,, wanneer zeer velen zich ontbouden, dgm rijzen de kansen van de cleriealen. 'En in verscbeidene districted zal zell's een kleine ontbonding beslissend kunnen zijn. Wat zou dat evenwel sebaden? Hpe eerdcr de vol- ledige ontbinding der liberate partij intreedt, boe beter dat is voor ons land. Want het gescbarrel der liberalen oin onder de leus van anti-cleri- calisme tot aaneensluiting te komen bewijst alleen, dat de verdeeldbeid volkomen is. tin het opportunisme van zulk een aaneensluiting verlamt alien krachtigen vooruitgang. Bovendien, de clericale partijen liebben even- eens belang bij een handhaving der bestaande partijverdeeling: de houding van den R. K. Volksbond overal waar de arbeiders tot organisatie komen bewijst ten voile, dat de cleriealen geen aaneensluiting der menschen naar bun gemeenscbappelijke belangen willen maar van plan zijn bun partij- verdeeling zooveel mogelijk te handhaven. Indien dus de liberalen zelf als anti-clericalen poseeren, doen zij de cleriealen een grboten dienst. Alleen die tegenstelling maakt bet clericalisme sterk. Zoodra die tegenstelling wegvalt, is ook de groote kraclit van bet clericalisme gebroken. Om deze redenen zou een algeheele uiteenval der liberate partij en een overheer- scliing der cleriealen volstrekt niet ongewenscht zijn. Men bedenke boven dien, dat de clericale meerderbeid tocb altoos nog uit twee zeer hetero- gene bestanddeelen zou bestaan: aanhan<jers van Rome en van Rordt. Verbinding van meer principieele vijanden is niet denkbaar. En al zullen zij tezamen al veel kunnen uitricliten, dat volgens de overtuiging der niet- clericalen verkeerd en nadeelvol is, ook aan bet opportunisme van znlk een verbinding komt een eind! De uiteenval der liberate partij zou ook liierom van groot voordeel zijn, dat de kansen voor een nieuwe partijvorming dan zouden stijgen. Want dan zou den liberalen als oppositiepartij blijken, dat het oud-liberale par- tijbeginsel niet meer past in de omstandigbeden van thans, waarin een voorbereiding voor den naderenden klassenstrijd duidelijk valt waar te nemen. A7alt de liberale partij nu direkt uiteen, dan bestaat de mogelijk- heid dat een dee! ervan de idee van den komenden klassenstrijd voetstoots aanvaardt en van die idee uit een nieuwe partij gaat vormcn, waarin plaats is voor menschen van iedere godsdienstige en politieke partij van thans, want dan zal niet meerr de leus zijn: voor of tegen Rome, of welke andere ook, maar dan zal de kapitaal-en-arbeid-kwestie de partijgrocpee- ring maken, en dan zal bet gaan om de rechten van den arbcid. Nu, er zijn er onder de liberalen, die voorvechters zijn voor de recbten van den arbeid maar daarbij worden vastgehouden door het liberale verband en tegengehouden. Zoodra die band voor hen niet meer bestaat, zullen zij zich vrijuit kunnen ontwikkelen en op die manier de kern worden eener nieuwe partij, waarvan groote kraclit zal kunnen uitgaan in de komende jaren. Blijft de liberale partij zij liet dan ook in naam als een eenbeid bewaard, dan zal zulk een nieuwe partijformatie buitcn de liberalen om- gaan en hen wellicht ten slotte gebeel ter zijde laten. Dat bij een eventueele overwinning der cleriealen de liberale partij zou uiteenvallcn, geheel uiteenvallen, is zonder twijfel. Want er zullen er dan onder de liberale fracties gevonden worden, die met bet ultra-demo- cratische element onder de cleriealen voeling zullen vinden en daardoor zich zullen losmaken van de liberalen die zulks een booze daad achten. En bovendien zal dan, zooals steeds in dergelijke omstandigbeden, ook aan niet-liberale oppositie-mannen een plaats worden ingeruimd. Een later gevolg van zulk een uiteenval der liberale partij zou wezen cen uiteenval der clericale fracties in een democratisch element dat groote Overbelling% naar het socialisme toont en een conservatief element dat boven alles de puur-clericale beginselen wenscht boog te liouden. Deze uiteenval zou van zelf komen door de aaneensluiting der verschillende democratische elementen onder de afzonderlijke partijen. Om al deze redenen is onthouding bij den aanstaanden verkiezingsstrijd gcwenscht indien men te kiezen heeft tusschen een clericaal en een niet- clericaal. Over een nieuwe partijformatie in een volgend artikel. -1 v. Het klinkt bij het eerste booren wellicht eenigszins vreemd: dat de arbeiderspartij zelve veel kan bijdragen tot de denkbeeldenverandering ten opzichte der loonkwestie. Y'reemd, omdat schijnbaar alles afhangt van de werkgevers, wRr mecningen bierin schijnbaar den doorslag moeten geven. Tocb is bet volkomen waar. Want niet door zelf-denken en zelf-rede- neeren veranderen de denkbeelden en meeningen der meeste menschen maar door de verande r i rigen den drang der omstandigbeden. In ieder geval moeten de omstandigbeden een mensch den stoot geven tot wijziging zijner ideeeh. Een ieder kan dat in eigen omgeving waarnemen: de kinderen worden opgenomen in bet kerkgenootschappelijk verband waarin bun ouders teliuis booren, gaan doorgaans met de politieke en maatscbappelijke denk beelden hunner ouders mee, en zijn in onderdeelen natuurlijk wel iets meer „geavanceerd" dan bun ouders maar over bet algemeen tocb bun gelijk. In gevallen, waarin dat niet zoo is, zijn altoos omstandigbeden aan te wijzen die tot de afwijkmg leidden en gewoonlijk dan een besliste tegen stelling brengen. En dit geldt nu nog sleebts van de kleine massa, die werkelijk iets geeft om een eigen gedacbteleven en niet tevreden is met den uiterlijken vorm van een geprepareerd gedach tensy steem. Maar hoe- velen zijn er daarbuiten, die met zulk een uiterlijken vorm wel genoegen nemen en dus alleen zijn mee te sleepen door den grooten stroom van tijd en mode. Daarom nu, omdat dit zoo is, kunnen de arbeiders veel, zoo niet alles, doen om een wijziging in de denkbeelden over de loonregeling te brengen. En zij kunnen dat door de omstandigbeden te scbeppen, die den dwang tot wijziging in zich sluiten. Zij kunnen dit op dezelfde wijze als zij een loonregeling naar vraag-en-aanbod mogelijk maakten. Indien zij de waarde van den arbeid als maatstaf voor de loonregeling liadden gebandhaafd, was er nooit een kwestie als de nu besprokene gekomen. Door evenwel bun eigen arbeid tegen ieder aangoboden loon te verkoopen, zij bet dan ook dat zij hiertoe kwamen onder den dwang en den druk van honger en werkeloosheid, maakten zij zelf een loonregeling naar de marktkoersen mogelijk en onvermijdelijk. Dat zij nu in een allerellendigsten toestand leven en zoeken moeten naar middelen ter verbetering, is dus voor een groot deel ook hun eigen schuld: zij hebben niet bijtijds ingezien dat zij bun eigen maatschappelijken onder gang voorbereidden. Intusscben, de zaken staan zooals ze nu staan, en de kwestie is, hoe tot verbetering te komen. De eenig zekere weg is, dat de arbeiders zelf ook nu weer over de loon regeling beslissen, evenals zij dat te voren deden. Daartoe is in de eerste maal berekend. Abonnementen op zeer billijke voorwaarden.

Onze Tijd | 1897 | | pagina 1