27 een groote groote plaats aan toekennen in cle maatschappij, zooals velen die met liaar begeeren. T)it zijn eenige bescliouwmgen en opmerkingen naar aanleiding der ten- toonstellingsplannen, geschreven met do' eerlijke bedoeling de goede zaak te helpen voor zoover dit weekblad dat kan. Mogelijke bedenkingen of weerleggingen zullen gaarne worden geplaatst, want alleen in een eerlijk heen een weer redeneeren kan er nut liggen voor een denkbeeldenont- wikkeling. De Oranjebond van Orde. I)e Redactie van bet weekblad „S t a Pal", bet orgaan van den Oranje bond van Orde, weidt een uitvoerige bespreking aan de artikelen over dezen bond in „Onze Tijd". Aangezien iedere eerlijk bedoelde beliandeling van een onderwerp wint door een even eerlijk-bedoeld daarop volgend debat, is bet zeer gewenseht op bet artikel in „S±a Pal" in te gaan. Bovendien geeft een debat een uitmuntende gelegenheid zijn meeningen te onderstreepen. In de eerste plaats geeft de Red. eenige opbeldering over bet gebruik van bet woord socialisine in de beteekenis van sociale liefde. Wei wordt erkend, dat ,,liet algemeen spraakgebruik" aan de woorden socialisme en sociaal-democratie gelijke beteekenis toekent, maar de Red. aclit liet gewenscht de beide woorden in verschillende beteekenis te gebruiken, omdat zij volgens liaar in oorsprong zeer uiteenloopend van beteekenis zijn. Indien de Red. eens de ontwikkeling van de beteekenis dor woorden naging, zou zij bemerken, dat in bet leven der taal vaak de meest onlo- giscbe veranderingen en benoemingen burgerrecht verkrijgen, tegen de zuiveringspogingen van alle taalkundigen in. Waarom dan met bet woord socialisme opnieuw zulk een zuiveringspoging gewaagd? en waarom niet liever voor dat booggeacbte en mooigevonden begrip een ander woord gebruikt? Het woord sociaal-democratie is voor dagelijkseh gebruik te lang, vandaar bet woord socialisme. Men spreekt zelfs al van socialen in plaats van socialisten. Met geen tbeorie of redeneering kan men daar- tegen ingaan. Het eenige dat de redactie ermee bereikt is verwarring. l)e bewering dat de bestrijding der sociaal-democratie niet in overeen- stemming is te brengen met de bedoelingen van verzoening der verschil lende klassen, beantwoordt de Red. met de erkenning, dat de sociaal- democratie juist ook onder de arbeiders grooten aanliang beeft, dat ,,vele sociaal-dcmocraten, wat de onbaatzuchtigheid bunner bedoelingen, den adcl bunner drijfveeren betreft, op bene lijn gesteld kunnen worden met predikers der sociale liefde", maar: ,,wij houden vast aan* hetgeen wij steeds gezegd hebben, dat zij, opbou\yen willend en liefde zaaiend. zicb niet mogen indeelen of laten indeelen bij bet leger der geweldpredikers. dat zij, aan den kant van bet socialisme behoorend, bet, door plaats te nemen onder de vanen der sociaal-democratie, aan zichzelven te wijten bebben als onze Bond vijanden der maatscbappelijke orde en niet vrienden, die bet verbeteren der maatschappelijke toestanden en verboudingen beoogen, in ben ziet." En daarna licht de Red. liaar standpunt nader toe door te zeggen, dat zij niet twee partijen wil verzoenen, maar een groote partij wil vormen, die uitgaat van de sociale liefde en wars is van de sociaal-democratie. Feitelijk sluit dus de Oranjebond de sociaal-democraten bniten de verzoe ning der verschillende klassen"! Maar is daarmee niet ronduitverklaard, dat de sociale liefde" door den Bond alleen tegenover geestverwanten zal worden aangewend dat dus de groote grondidee van sociale liefde wordt opgebeven door den strijd tegen de sociaal-democratie? Of wil de Bond sociale liefde en sociale haat als de twee factor en van een zelfde begrip opvatten zooals vele cliristenen naast bun cbristelijke liefde een groote dosis cbristelijke haat bezitten? Wil de Bond werkelijk uitgaan van sociale liefde, waarom dan die haat tegen de sociaal-democratie, waarmee men immers niets anders bereikt dan dat de bestreden partij zicb steeds sterker en actiever ziet worden Het groote bezwaar, dat sociale liefde en uitslui- ting van welke groep van personen ook niet zijn te vereenigen, is dus niet opgebeven. De Red. van „Sta Pal" zal met een nader antwoord de Red. van „0 n z e T ij d" groot genoegen doen. Bovendien indien men een prediker wil zijn van de sociale liefde, waarom begint men dan niet met de ,,tollenaren en zondaren". dat zijn bier volgens den Oranjebond in de eerste plaats de sociaal-democraten? Ook bet andere hoofdbezwaar tegen den Oranjebond is niet opgebeven door de Red. van „Sta Pal," bet bezwaar nl. dat er geen samenhang is to vinden tusschen de verzoeningsidee en de 9 groote daden. Daarover wordt dit thema zeer kort uitgewerkt. ,,Hij (de Oranjebond) moot vereenigen het practisch-sociale en bet verkondigen van bet denkbeeld eener algemeene sociale liefde." En dat moet bij, omdat bij bot vangt met de denkbeelden alleen, en met het zuiver practiscli werk alleen op materialistiscb terrein komt. Was het dan niet doelmatiger die denkbeelden-verkondiging achterwege te laten, en alleen met hart en ziel zicb aan den praktiscben arbeid te wijden, waar- van een ieder dan de bezielende grondgedachten zal moeten opmerken? Dat spaart arbeidsverlies en ook geld uit. En wellicht zal bet ook rneer bereiken. Want, ronduit gezegd, menigeen die sympathie beeft voor bet „practisch-sociale" werk van den Oranjebond, wordt van een betuiging van sympatbie teruggehouden juist door de opentop onwezenlijke idee der sociale liefde, die iets wolkenachtigs aan den Oranjebond geeft. Bovendien hoe de sociale liefde in de praktijk leiden kan tot de 9 daden van den Oranjebond, is toch zeker zeer onduidelijk. Ieder ziet den Bond die beide werkingen verrichten, maar hoe ze samenhangen is nog nooit betoogd, omdat er geen samenhang te vinden is. Zoo komen wij terug tot dezelfde vraag, gedaan bij de bespreking der brochure: ..Hoe verdwijnt bet roode spook?" nl.waarom bepaalt de Oranjebond zicb niet bij een der beide werkingen? I n g e z o ii tl e n- Aan de Redactie van „0 nze T ij d." M. de R! Als secretaris van bet Bestuur der Spaarbank van de Departementen „Ar.um c. a. en „Witmarsum c. a." mag ik op bet scbrijven van den Heer M. C. M. de Groot in uw laatste nummer niet zwijgen en verzoek U daarom lieleefd mij de gelegenheid tot spreken te willen geven. Aangenaam was bet mij den door ons genomen maatregel door U zoo gunstig beoordeeld te zien. Hoewel deze niet dienen moet om den strijd aan te binden tegen de Levensverzekering-maatscbappijen, die in vele opziehten zoo nuttig werken, is bij in werkelijkbeid het uitvloeisel van de bij ons ingewortelde overtuiging, hoewel deze niet duidelijk uitgesproken is, dat bet kapitaal geen recht beeft overmatige winsten te trekken van de spaarpenningen van den arbeider, door hem in bet zweet van zijn aan-' Schijn verdiend en dikwerf met ontbering van bet noodigste voor zijne kin- deren afgezonderd. Wij gaan dan ook niet tot de arbeiders 'met de ver- rnaning: „Weest toch spaarzaam want wij begrijpen bet niet boe, ten minste in onze omgeviag, vele arbeiders van hunne karige verdiensten nog iets kunnen afzonderen. Maar, rekening houdende met de werkelijkbeid, bieden wij hen onze liulp aan ten einde zorg te dragen dat bet kapitaal geen misbruik make van bunne onkunde en den vlag strijke met een groot deel van bunne zuur verdiende spaarpenningen. Onze maatregel vindt dan ook onverdeelde sympathie behalve wellicht bij H.H. vertegenwoordigers van Levensverzekering-maatscbappijen, wier belangen bierdoor wel eenigszins worden uit bet oog verloren. Pijnlijk deed mij daarom aan bet scbrijven van den Heer de Groot met de, niet nader te qualihceeren, ondoordachte vraag: „Weten de genoemde „Spaarbanken van dat alles (bet streven van hot Xed. Werkliedenfonds, „opgericht door de Xed. Pensioenvereeniging 'voor werklieden) niets af, „of weten zij met bun leegen tijd geen raad?" Op bet laatste gedeelte dier vraag dit ter geruststelling, dat ons Bestuur niet een rentenier in zijn midden telt en wij alien eer tijd te kort komen dan over bebben. En op bet eerste: de Heer de Groot wende zicb om inlicbtingen tot de Directie van heft Xed. Werkliedenfonds. Uit bet vol- gende blijke Z.Ed, evenwel voorshands dat gen. fonds mij niet ten eenen- male onbekend is. Tarief E Xed. Werkl. fonds (uitkeering op 60-of 65-jarigen leeftijd of bij vroeger overlijden) is volstrekt niet hetzelfde als wat door onze Spaar bank bedoeld wordt. Onze spaarverzekering, meen ik, is niets dan eene aanvulling van bet Xed. Werkl. fonds of eene voorziening in hetgeen daataan ontbreokt. En dat daarmede voorzien wordt in eene diepyevoeWv behoefh' blijke bieruit dat, terwijl er einde 1896 van tarief E Xed. Werkl. fonds 101 polissen in omloop waren, de polissen van andere maatschappijen waarbij arbeiders zich of bunne kinderen een klein sommetje verzekerd hebben om over korter of langer tijd te ontvangen, bij tienduizendtallen over ons kleine land verspreid zijn. Terecbt bebben andere maatschappijen daarom twee verschillende tarieven 1°. voor uitkeering op bepaalden leeftijd gelijk tarief E van bet Xed. Werkl. fonds, en 2°. voor uitkeering op bepaalden leeftijd met teruggave bij overlijden van de gestorte premien of van 95 der gestorte premien, bebalve die van bet eerste jaar en met verlies (geheel of gedeeltelijk) van de gestorte premien bij staking van premie-betaling, welk laatste er evenwel als niet reclame makend meestal niet bij gezegd wordt. Ter vervanging van bet laatste komt onze Spaarbank met hare spaar verzekering; want anders is bet niet en waarborgt aan de inleggers al bare spaarpenningen met intrest op intrest. Volgens eene zuivere matige renteberekening beeft de Spaarbank de gelegenheid tot sparen gegoten in den door duizenden verlangden vorm dat de spaarders geene gelegenheid bebben aan bunne spaarpenningen te komen, en daar men absoluut een stimulans wil hebben om te blijven sparen en dien meent gevonden te hebben in het verbeuren der gestorte gelden bij staking van premie- betaling, bebben wij, niet om er winst uit te halen, maar om aan dat verlangen eenigszins te voldoen, er de bepaling bij gemaakt, dat in dat geval de gestorte premien met bijvoeging van 2 0 enkele intrest op den bepaal den tijd worden uitgekeerd. Hoe enorm de winsten dier maatschappijen moeten zijn, op die duizende kleine verzekeringen behaald, wordt eerst recht duidelijk, wanneer ik het door ons aangehaalde voorbeeld van eene verze- kering van 100 toepas op eene b. v. van f 10.000.De inlegger (verze- keraar) zoude in dat geval (overlijden na 19 jaar bij eene verzekering van uitbctaling na 20 jaar) bij onze spaarbank f 2300 winst bebben. Voeg bierbij dat vele Verzekeringen vervallen door staking van pr-emie- betaling en men kan nagaan welke ontzaglijke winsten bet kapitaal trekt uit dien lofwaardigen trek in het karakter onzer minder bevoorrechte medemenschen. Ik weet bet wel, bierdoor worden de toestanden niet gelieel beter, bet is maar eene kleinigbeid voor den arbeider, maar als anderen en bet is te liopen velen ook eens eene kleinigbeid ten zijnen bate doen, zullen de toestanden langzamerhand vrij wat verbeteren. U beleefd dank zeggende voor de verleende gastvrijheid, Uw dienstw. Dienaar W. MEKKIXG. Arum, 19 April 1897. L. S. Wegens plaatsgebrek moet ook het in de inhoudsopgave vermelde artikel .Een radicaal Weekblad" tot liet volgend nnnimer blijven liggen. Red.

Onze Tijd | 1897 | | pagina 3