Een vraag van „De Volksvriend." De redactie van Onze T ij d zoekt het daarin, dat de 0. v. 0. zichniet of bij bet practisch-sociale alleen of bij het verkondigen van zijn denk- beelden alleen bepaalt. Zou 't dan volstrekt aan den Bond moeten liggen Kan 't niet veeleer mogelijk zijn, dat bet niet aan den Bond ligt inaar aan de menscben, wien het te veel moeite is den Bond te leeren kennen zooals bij is, te steunen omdat bij is, wat bij is en wezen wil, maar nooit te veel moeite om hem te parodieeren en dingen van hem en zijn arbeid te vertellen. die een geheel onjuist beeld van hem geven? Toen de Bond begon zijn denkbeelden te verkondigen, stond de critiek gereed met haar,,Alles vaag." Toen de Bond la morale en action kwam brengen, liep deze en gene met de action weg, maar heette bet alras:' ,,Schei nir met de morale maar uit!" De zaak is, dat s Bonds woorden middel, 's Bonds daden voorbeelden en dat ze samen s Bonds ziel en bet antwoord op zijn beloften zijn. „0 n ze T ij d" gewaagt telkens van's Bonds „groote daden''. Ik verzoek dat men hiervoor alleen daden" leze. Zijn daden zijn niet groot, alleen en zoo is bet in de brochureHoe verdwijnt bet roode spook? bedoeld de negen gerelateerde daden, de z. g. ,,groote", bebben niet op zichzelf gestaan, maar zijn geflankeerd geweest door kleine daden, die geen naam mogen bebben maar toch ook bet hare bebben bijgebracht om 's Bonds karakter in bet licbt te stellen en af te spiegelen zijn geest. Het staat aan Nederlands volk om waar te maken wat de Bond van dat volk verwacht. Daden van sociale liefde in de plaats komend van dien wuften, zicb van den ernst der tijden zoo weinig bewusten geest, die bet zaad der sociaal-democratie is en zicb den tijd niet gunt om over socialen strijd en socialen vrede na te denken. Het weekblad „De Volksvriend" besprak bet eerste artikel over „Een nieuwe partijformatie" (Onze Tijd no. 6), en doet dan ten slotte deze vraag ,,Als gij toestemt dat bet kapitaal alles beheerscbt (ergode kapi- taal bezitters alles beheerschen) en deze invloed wilt breken, om daardoor de vloekwaardige slavernij en bet parasitisme te doen opliouden, welke regeling zoudt gij dan willen voorslaan?" Zeer in bet kort kan bier op een antwoord worden gegeven: maak een regeling volgens welke kapitaal en arbeid optreden als compagnons, alle in D e Volksvriend" genoernde i'eilen worden te niet gedaan. Want bij een compagnonscbap van kapitaal en arbeid verdwijnen „de scbadelijke belemmeringen om tot een goed leven te geraken", welke zijn „de slavernij, de loondiefstal en de woeker." Immers de eene compagnon levert dan bet kapitaal en ontvangt daarvoor bet hern toekomende deel in de winst, en de andere compagnon levert den arbeid en ontvangt daarvoor eveneens ten voile alles wat hem toekomt. Daar nu kapitaal en arbeid elkander ten eewigen dage zullen noodig bebben, en daar ton eeuwigen dage door verschil in aanleg, gaven, energie enz. een volkomen gelijkheid der inenschen onmogelijk is, wat tocb een eerste voorwaarde zou wezen voor een kommunistisclie maatschappij, daarom kan men uit de tegenwoordige wantoestanden en wanverhou- dingen nimmer uitraken door een eindelijk-bereikt kominunisme, maar wel door het compagnonscbap van kapitaal en arbeid. Er moot bij deze kwestie niet vergeten worden, dat bet niet geldt de inrichting van een totaal ongeordende, geheel nieuwe maatschappij, waarbij men precies kan bepalen wat men wil. De bestaande maatschappij met haar economische en sociale verboudingen kan niet worden ter zijde gesteld maar van die verboudingen uit moet men verder redeneeren en zijn maat- regelen nemen. En hoe men van die verboudingen uit ooit tot een korn- munisine kan komen, is met de beste logica niet aan te wijzen. Men kan zeer goed een kommunistische maatschappij schetsen maar men kan niet zeggen, hoe men daartoe van onze maatschappij uit kan komen. Daarin ligt een hoofdverschil tusschen ,,D e Volks vr.iend" en „0 nze T ij d." Het compagnonscbap van kapitaal en arbeid is zeer goed bereikbaar, zelfs in zeer korten tijd. Daaraan mee te werken is hetdoel van dit weekblad. Het zal de red. van nze T ij d" zeer aangenaam zijn, met de red. van ,,D e Volksvriend" hierover in nader debat te treden. IVsitionale tentoonstelling van vrouwenarbeid. (Ingezonden.) Zeer geachte Redactie, Met veel belangstelling las ik in uw geeerd blad in drie achtereenvol- gende nummers uwe bespreking van de Nationale Tentoonstelling van vrouwenarbeid. De welwillendheid voor ons streven welke uit die bladzij- den sprak, stel ik ten zeerste op prijs, gaarne echter zou ik de bezwaren die u aanvoert tegen onze wijze van werken thans met een enkel woord willen weerleggen, en dit zal mij te gemakkelijker vallen, daar uwe be- denkingen voortvloeien m. i. uit een misverstand. Zooals U in bet laatste gedeelte (in bet blad van 2-t April) zelf zegt: „De leiding, inrichting enz. der Tentoonstelling, moeten geheel in handen blijven der vrouwen." Dit is ook bet principe van ons bestuur geweest van den beginne af aan. Deze Tentoonstelling, haar organisatie, versie- ring enz. moet zooveel mogelijk het werk der vrouw zijn, maar van een stelselmatig ons isoleeren is inderdaad nooit sprake bij ons geweest. Waar bet integendeel ons grootste verlangen is dat in de toekomst de man en de vrouw beter zullen leeren samenwerken, waar wij meenen dat juist alleen door een nauwer samenwerken van man en vrouw betere toe- standen zullen worden geboren, zou bet van onze zijde zeer zonderling zijn zoo wij de hulp van den man, waar wij die voor ons doel noodig bebben, niet met vreugde zouden aannemen. Zoo hebben wij den bouw der Tentoonstelling opgedragen aan den beer van Nieukerke, architect Mr. van Rossum, advocaat, zeide ons zijne recbtskundige bulp toe bij bet vaststellen van het inzendifigs-reglement, het sluiten van contracten enz. enz. En nu mogen wij bet betreuren dat ons land nog zoo ver achter staat bij anderen, waar men ook onder vrouwen knappe rechtsgeleerden en bouwkundigen vindt, (bet zou in dit buitengewone geval zooveel eigen- aardiger zijn geweest, niet waar als wij (dies aan vrouwen hadden kunnen opdragen, zooals bet b.v. geschiedde te Chicago) wij waardeeren daarom toch niet minder de bulp der beide genoernde heeren. Verder aanvaardden wij met groote dankbaarheid den finantieelen steun van enkele vriendende circulaire der rubriek-commissie voor industrie is. ter perse, waarin de medewerking van alle industrieelen wordt gevraagd in wier werkplaatsen vrouwen arbeiden, ook wendden wij ons tot ver- sc.billende autoriteiten, welke met nimmer genoeg te waardeeren hulp- vaardigbeid aan onze verlangens tegemoet kwamenin de circulaire der rubriek-commissie voor maatschappelijk werk staat duidelijk uit- gedrukt dat wij ook sprelcerS bopen te zien in onze zaal, terwijl wij ons richtten tot alle besturen, ook die waarin heeren zitting hebben, van wel- dadige of nuttige instellingen welke eenigszins betrekking hebben op den arbeid of bet welzijn der vrouw. U ziet, geachte Redactie, dat er bij ons geen sprake is van een kinderachtig isolements-beginsel, dat zoo als u terecbt zegt, verslappend voor ons werk zou zijn. Integendeel, bopen wij zeer door deze beweging, waaraan honderde vrouwen deelnemen over bet heele land, de gedachte meer en meer ingang te doen vinden dat vijand- schap tusschen man en vrouw beiden onwaardig is en voor beiden op den dour hoogst nadeelig, dat zij beiden recbt bebben op het bestaan, en elkaar dus niet mogen misgunnen bet brood van den eerlijken arbeid, en dat wie thans werkt voor de verbetering van den economiscben toestand der vrouwwerkt voor heel het volk, want het is reeds een oud beroemd en volkomen waar woord, dat de welvaart en de beschaving van een land kunnen worden afgemeten naar de plaats die de vrouw daarin inneemt. Bindelijk aan uw bezwaar tegen de hooge eontributie is tegemoet gokomcn reeds sinds geruimen tijd. De kleinste bijdrage wij ontvingen er van 2% cent is ons barteiijk welkom! Een oud vrouwtje liet een lijst op haar naaikransje rondgaan die nog geen twee gulden opbracht. En ofschoon bet ieder duidelijk zal zijn dat er nog andere giften noodig zijn om een tentoonstelling tot stand te brengen, er zijn weinig lijsten die door ons met grooter vreugdevolle ontroering zijn ontvangen dan dezeVeel klein- tjes maken een groot, was de spreuk onzer grootmoeders. 0mochte'n de vrouwen en ook de mannen van thans dit bedenken en elk bun kleine bijdragen offeren voor dit groote vrouwen- d. i. volksbelang! Met beleefden dank voor de verleende plaatsruimte en hartelijke aanbeveling dezer zaak in uwe blijvende belangstelling, Hoogacbtend C.' GOEDKOOP-de Jong Van BEEK en DONK, Yiee-presidente van het Bestunr der Vereeniging Nationale Tentoonstelling van vrouwenarbeid. Ken radieaal weekblad. Dt radicalen hebben eindelijk een eigen orgaan, bet weekblad ,,Radicale Hervorming", waarvan bet eerste nummer jl. Zaterdag verscbeen. Zeer merkwaardig is in dat nummer, dat er openlijk in wordt gestreefd naar annexatie van de Liberate Unie. In bet hoofdartikel staat o. a.„de marfnen der Liberate Unie, zij zijn zoover naar ons opgescboven dat bun pro gram een overwinning der radicalen is genoemd." Waar om sluiten de radica len zich dan niet aan bij de L. U. dat zou eerder goede gevolgen bebben dan de pogingen tot annexatie). In het 2e artikel wordt openlijk de can- didaatstelling der Uniemannen aanbevolen. En in bet daaropvolgend artikel van den beer G err it.sen worden duidelijk de spijt en de teleurstelling aan den dag gelegd over de houding der Unie-partij, die liever met de conser- vatief-liberalen dan met de radicalen blijkt te willen samenwerken. Zoo wordt op bet oogeijblik de geheele radicale politick beheerscht door een zoeken naar versterking en kiezers, dat alles daarop uitgaat. Kans op succes bebben zij weinig; bet artikel van den Heer C. V. G. wijst dat duidelijk aan. Het onverbloemde partijstreven der radicalen zal hen voortdurend in den weg staan bij bun pogingen om aan bet bewind te komen. Er wordt nu naar wat anders verlangd dan naar een nog zoo radicale partij, die den klassenstrijd weigert te aanvaarden. Behalve de drie genoernde artikelen bevat bet eerste nummer van Radicale Hervorming' een reeks schamper-humoristische stukjes, die voor een deel aan Uilenspiegel, voor een ander deel aan Brommeyer uit de Groene Amsterdammer kerinneren. De Yoorzitter van den Oranjebond van Orde, HORA SICCAMA Driebergen, 27 April 1897. In het volgenil nnmrner eenige opnierkingen naar aanleiding van dit ingezonden artikel. Red.

Onze Tijd | 1897 | | pagina 3