M 9. Zaterdag- 8 Mei 1897. Eerste Jaargang. A rbei *1. Dit blad venschijnt Zaterdags. Prijs per kwartaalf 0.65. Afzonderlijke nommers- 0.05. Redacteur: Dr. J. VAN LEEUWEN. Uitgever Gr. ODE. SCHIEDAM. Prijs der Advertent'ien per gewonen regel 15 ds. Stukken voor de Redactie aan den Redacteur, Advertentien en Abonnementen aan den Uitgever, beiden te Schiedam. INHOUD: Arbeit]. VIII. Opvoeding in lid ge.tin en op school, -r- De international' Eurogteeschc politiek in 181)7. - Nationale tentoonsteUing ran vrouwenarbeid. De Oranjebond van Or etc. VIII. Bij. de bespreking der loonkwestie werd herhaaldelijk over arbeiders organisatie gesproken. De regeling van bet loon naar de waarde van den arbeid en niet langer naar vraag-en-aanbod bleek zelfs voor een groot deel at te liangen van een werkelijk goede organisatie der arbeiders. Daar nu de loonkwestie voor liet oogenblik wel de allerbelangrijkste voor de arbeiders is, is het dus gewenscbt nader over de organisatie te spreken. In vele vereenigingen van arbeiders overbeerscbt of bet beginsel van verzet of het beginsel van genot. Dan heeft de vereeniging plaats of om sterk te zijn tegenover den patroon in den dan meestal reeds uitgebroken strijd tusscben kapitaal en arbeid, tusschen werkgever en arbeider, of om zich gezellige avondjes te verscbaffen. Op zicbzelf ligt daarin niets ver- keerds, maar verkeerd is bet dat zich daarnaast niet bet eenig ware beginsel van vereeniging laat gelden, waarvan in werkelijkbeid kraelit bar pjtgaan in de;. gro. u n strijd der kbwsen. Het is zoo jammerlijk, in tijden van nood, als er bijv. een werkstaking gaande is, een waarlijk krachtige organisatie te zien optreden, maar die na bet einde der staking weer geheel te zien uiteenvallen, dikwijls onder bevige ruzies en akelig wantrouwen. Daaruit blijkt, dat men over bet algemeen nog niet verder is gekomen dan de noodzakelijkbeid van aaneen- sluiting in tijden van gevaar. bin nu is bet wel zeer ondankbaar werk om in zulke omstandigheden over solidariteit en organisatie te spreken, maar bet belang van bet onderwerp staat hooger dan de meerdere of mindere ondankbaarbeid van zijn arbeid. Daarenboven, wij leven in een tijd, waarin arbeid zelden wordt gewaardeerd. Dat een aaneensluiting der arbeiders meest plaats heeft onder den drang van den patroon, uit lust en behoefte om zich niet langer te schikken naar de willekeurige arbeid- en loon-regelingen van den werkgever, spreekt vrij wel van zelf, want de onderdrukking van den arbeid is te groot en te zwaar geweest om den arbeider nog eenige kracbt van zelfstandigbeid te laten. Het is de onmiskenbare verdienste van de sociaal-democratie, dat hierin een begin van verandering is gekomen. Niet goed is bet evenwel, indien de aldus (onder dien drang) ontstane aaneensluiting louter berust op verzet, indien met andere woorden feitelijk geen ander gevoel van te moeten samonwerken en bij elkander te hooren bestaat dan bet gevoel van gemeenscbappelijk eenzelfden vijand voor zich te bebben. Dit is niet goed, omdat daarin voor de onderlinge verbouding der aaneengeslotenen niet de minste waarde en niet de geringste kracbt ligt, en tocli hangt de beteekenis van alle vereeniging juist daar van af. Wat is bet waard. of men bij een werkstaking of iets dergelijks al eens hand aan band gaat? Niets is dat waard, zooals reeds blijkt uit het ver- loopen van menige werkstaking, die alleenlijk verloopt omdat de een bet verzet eerder rnoe is dan de ander, omdat de een met meer overtuiging en meer hart is gaan meedoen dan de ander, kortom omdat ieder persoonlijk uit eigen belang meestaakt. En zoodra bij meent, dat zijn eigen belang een verandering van houding meebrengt, legt bij bet boofd in den scboot en bervat bet werk. Dit is alleen mogelijk, indien men zich alleen vereenigt tot gemeenscbappelijk verzet zonder eenigen anderen band van solidariteit. - - Gresteld dat bij een werkstaking alle meestakenden bun persoonlijk belang achterstellen bij bet gemeenscbappelijk belang van die gebeele groep waar- toe zij behooren, en dat het bewustzijn van bij elkander te hooren en samen te moeten optreden tot bet einde toe alien bezielt, zou bet dan mogelijk zijn dat een staking verloopt door schuld der deelbebbenden zelf? Neen, niet waar Maar dan is er naast bet belang van verzet een ander belang gekomen, dat booger staat en meer waard is voor de aaneensluitin0-, en meer zekerheid biedt voor de blijvende kracbt van zulk een vereeniging. Om deze redenen moet de grondslag van de arbeiders-vereeniging niet zijn het beginsel van verzet. Men zou er nog deze reden aan kunnen toe- voegen, dat de partij, waartegen verzet gepleegd wordt, op die manier nooit zal te bewegen zijn tot toegeven, omdat de ondervinding haar de waardeloosheid van dat verzet meer dan voldoende aantoont. Ontstaat de behoefte van aaneensluiting dus al door de behoefte aan verzet, voor de werkelijk-waardevolle arbeidersorganisatie is een betere grondslag noodig. "Wil die nl. eenige beteekenis bebben, eenige kracbt ont- wikkelen, en vooral van eenigszins blijvenden aard zijn, dan beboort zij te rusten op deze drie beginselen1 bet beginsel van de eenheid van alle belangen van alien arbeid, 2°. bet beginsel van het recbt van den arbeid op bet compagnonscbap met bet kapitaal, en 3°. bet beginsel van de ver- plichting van den arbeid, zich degelijk voor te bereiden voor de taak van compagnon van het kapitaal. Het voornaamste dezer drie is aanvankelijk bet eerste: het beginsel van de eenheid van alle belangen van alien arbeid. Dit is het belang- rijkste thans, omdat het in een enkele korte formule bet karakter van alle goede organisatie bcpaalt en een duidelijke aanwijzing geeft van de richting waarin zich de organisatie moet bewegen. v> einig wordt dit beginsel nog erkend. Dit ligt nu wel voor de band, omuat men veelai nog niet eens tot het inzioht is gekomen, dat er eenheid Van belangen is voor alle arbeidenden in hetzelfde yak, en 'omdat zelfs de vakorganisatie nog in haar eerste beginperiode leeft. Maar dat neemt niet weg, dat een werkelijk waardevolle organisatie zonder dat beginsel onbestaanbaar is, en dat men dus goed zal doen daarop voortdurend de aandacht gevestigd te bouden. I )e toestand is immers aldusbet kapitaal bezit de macht, iederen arbeid, welke ook, te koopen en zelf de koopsom daarvoor vast te stellen. Of dat handenarbeid is of bersenarbeid, maakt geen onderscheid. Wie geen kapitaal bezit, in welken vorm ook, dat hem in staat stelt zonder arbeidsverdienste te leven, is verplicht zijn arbeid ter markt te brengen en hem daar te verkoopen tegen den door het kapitaal vastgestelden prijs. Wat volgt hieruit Dit: dat iedere arbeid afhankelijk is van bet kapitaal en zich moet schikken naar de loonregeling, die het kapitaal gelieft te maken. In zijn verbouding tot bet kapitaal is dus alle arbeid gelijk. In zijn verdedigingstrijd tegen het geld staan dus alle soorten van arbeid op een lijn. Volgt hieruit reeds de eenheid van belangen van alien arbeid, nog duidelijker wordt dit, indien men een oogenblik de verhouding van kapi taal en arbeid ter zijde stelt en let op het karakter en de levensvoor- waarden van alien arbeid. Arbeid is de productief gemaakte aanleg en kennis. De levensvoorwaarden voor arbeid zijn: een zoo volkomen moge lijk ontwikkelde aanleg en kennis en voor productie zoo gunstig mogelijke omstandigheden. Welken arbeid men ook neemt, van den minsten lichaams- arbeid tot den boogsten geestesarbeid, voor elken gelden deze zelfde waarnemingen en waarbeden. Scberper en duidelijker bewijs voor de een heid van alle arbeidsbelangen is moeielijk denkbaar. Alleenlijk dient men niet te vergeten, dat men bij bet begrip arbeid zich niet heeft te be- palcn bij den handenarbeid. De gevolgen van de aanvaarding van dit groote hoofdbeginsel zijn zeer groot. Opvoeding in lift geziu en op school. "V eel sleclits wordt er in den thans in gang zijnden verkiezingsstrijd gezegd ten nadeele van bet Openbaar Onderwijs. Dat dient nu veelai wel om de liberalen nog meer af te broken dan anders mogelijk zou zijn. Maar Onze Dezelfde Advertentie viermaal geplaatst wordt drie- maal berekend. Abonnementen op zeer billijke voorwaarden. he aansluiting van deze stukken over arbeidersorganisatie aan de voorafgegane artikelen over Arbeid maakt het gewenselit, deze serie niet te verbreken maar de volgnummers regel- matig voort te zetten.

Onze Tijd | 1897 | | pagina 1