Ziekenhuistoren wordt lichtbaken Kinderboerderij kan eindelijk worden gebouwd EMBO cursus van start Jongeneel Houtloop Getuiqenoproep vernielingen begraafplaats POSTILJON AUTOBRANCHE UITGAVE VAN Info: 015 - 361 50 50 Fax: 015 - 361 50 52 Sprookjesachtig Wachten NA 2 2 SEPTEMBER 1998 DE POSTILJON EDFTIE 12 PAGINA 3 SCHIEDAM - Op 12 en 13 Septem ber doet Schiedam mee aan de landelijke Open Monumentendag. Rond het thema 'Steengoed' val- len ambachtelijke presentaties te bewonderen in de Grote Kerk, de Singelkerk en molen De Walvisch. Door scholieren gemaakte foto's in het kader van een Europese fotowedstrijd hebben een plekje gevonden in het Woon Informatiecentrum. Onder leiding van een gids vinden wandelingen plaats. Bovendien is er de gebruikelijke monumentenroute langs onder andere het Gedistilleerd Museum en het Molenmuseum. SCHIEDAM - EHBO Nederland, afdeling KETHEL start haar begin- nerscursus op 23 September 1998 voor het officiele eenheidsdiplo- ma. De lessen worden gegeven op woensdagavond van 20.30-22.30 uur in gebouw 'De Tamboerijn', Nijhoffplein 20 nabij het Faassenplein/Woudhoek te Schiedam. Kosten van deze cursus bedragen 150,- inclusief het leer- boekje en het oefenpakket. Inlichtingen en aanmelden: M.J.J, van Komen (010) 426 41 30 of F. v/d Hoeven (O10) 470 63 28. SCHIEDAM - De Jongeneel Houtloop wordt dit jaar voor de vierde maal georganiseerd op een snel parcours. Men kan kie- zen uit de 5 of 10 km. Voor kin- deren is er een loop van 1 km. Het is een loop voor topatleten en recreatielopers. De loop vindt plaats op zondag 13 Sep tember. Start 1 km: 13.00 uur. Start 5 km: 13.20 uur. Start 10 km: 14.15 uur. Start en finish zijn bij Houthandel Jongeneel aan de Buitenhavenweg 34 te Schiedam. Inschrijvingen mogelijk bij WV Schiedam, Jongeneel Schiedam en Jongeneel Rotterdam. Inschrijven op de dag zelf is mogelijk vanaf 12.00 uur bij Jongeneel Schiedam. Meer informatie: (010! 470 19 87 (topatleten (0186) 621 422). SCHIEDAM - Zondagmiddag 23 augustus werden er vernielingen geconstateerd op de oude katho- lieke begraafplaats aan de Vlaardingerdijk. De begraafplaats is al sedert 1972 niet meer in gebruik. Een groot aantal grafzer- ken is vernield door onbekenden. De politie van het district Schiedam stelde een onderzoek in, maar dit heeft tot nu toe nog niet geleid tot het aanhouden van verdachten. De politie vraagt daar- om eventuele getuigen of perso- nen die anderszins informatie kun- nen verschaffen, zich te melden via (010) 274 02 05. Verschijnt op woensdag en donderdag in: Zoetermeer-regio, Rotterdam-regio, Krimpenerwaard West, Capelle-regio, Krimpenerwaard Oost/Lopikerwaard, Alexander/Ommoord, Berkel-regio/ Pijnacker-regio, Gouda stad, Waddinxveen.Boskoop-regio. Verschijnt wekelijks als bijlage In de Postiljon editie: Zoetermeer-regio, Berkel/Pijnacker-regio, Capelle, Krimpenerwaard en Lopikerwaard. GRAFIA PRINT&MEDIA groep Ambachtsweg 4, 2641 KS Pijnacker Postbus 85, 2640 AB Pijnacker Ingeschreven K.v.K. nr. 26030207 Algemene voorwaarden, gedeponeerd bij de K.v.K. Rotterdam. 01-06-98 SCHIEDAM - De Schiedamse wijk Nieuwland ondergaat een metamorfose. Een groot aantal straten, pleinen en singels is her- ingericht en ook de Thorbeckesingel is doorgetrok- ken. In verband met de aanleg van de metro in dit deel van Schiedam, werd gezocht naar een goede afwatering. Die werd gevonden door het afgesloten deel van de Thorbeckesingel uit te graven. Het resulteerde in een vijver in de omgeving van de Burgemeester Stulemeijerlaan. Die vijver bleek tevens een prachtige lokatie te zijn voor het zeven meter hoge torentje van het Leids Academisch Ziekenhuis. Dat torentje werd ruim anderhalf jaar geleden naar Schiedam vervoerd en ligt sindsdien bij de Dienst Groenvoorziening Schiedam. Beeldend kunstenaar Yvon Koopman ontdekte in Leiden het torentje dat, voordat de sloop van het academisch ziekenhuis begon, verwijderd werd. De architect van het nieuwe ziekenhuis zag geen kans het 5.200 kilo zware gevaarte in te passen in zijn ontwerp en het Leids gemeentebestuur zat min of meer in haar maag met het histori- sche object. Yvon Koopman was direct gecharmeerd van de toren en toen zij Kees van Oorschot van de afdeling Voorbereiding van de Dienst Groenvoorziening meetroon- de naar haar vondst in Leiden, raak- te ook hij enthousiast. Hoewel niet duidelijk was welke functie het torentje moest vervullen in de stad, werd het naar Schiedam getranspor- teerd. De ziekenhuistoren is aan de bovenzijde bedekt met leistenen en is aan de onderzijde afgewerkt met veel glas. "Yvon en onze dienst zijn er nu uit", verklaart Kees van Oorschot. "De toren gaat midden in de vijver van de Thorbeckesingel dienst doen als lichtbaken. We hopen dat de werk- zaamheden in het najaar kunnen beginnen. Het geld hiervoor is inmiddels beschikbaar, alleen moet nog een bouwvergunning worden aangevraagd omdat het lichtobject, dat inclusief de betonnen sokkel en de gietijzeren punt op het dak ruim twintig meter hoog zal worden, niet past in het bestemmingsplan. Jan van der Steen van de afdeling groenvoorziening restaureert op dit moment de bovenkant.van de toren en Yvon is druk doende om de bouwvergunning voor de plaatsing van het gevaarte te verkrijgen. Zij is tevens verantwoordelijk voor het laten aanleggen van een aparte stroomvoorziening om het torentje optimaal te laten stralen. Het is de bedoeling dat de toren een sprookjesachtig licht gaat verspret- den over het wateroppervlak. Vier maal per jaar zal de kleur van het licht met de seizoenen mee verande- ren en dat zal volgens Yvon Koopman in de directe omgeving van de singel een bijzondere sfeer oproepen. Vooral omdat de aan- plant op de oever zal bestaan uit een reuze variant van het groot hoefblad en voorts door de plaatsing van bankjes. De kosten voor de installe- ring van het lichtobject, de aanleg van een trap op het talud en het straatmeubilair zijn geraamd op 220.500 gulden. Jan van der Steen van de afdeling groenvoorziening is bezig met de res- tauratie van de bovenkant van de toren. Beeldend kunstenaar en ontdekker van de toren Yvon Koopman assisteert. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - Na jarenlang touwtrekken met de gemeente is het dan zover. De vereniging Kinderboerderijtje de Gorzen heeft de bouwvergunning bin- nen. Het bouwen van een kin derboerderij in Schiedam Zuid kan beginnen. "We kunnen het zelf nog haast niet geloven, maar het is toch echt waar", roept Matthijs Rorije, voor- zitter van de vereniging Kinderboerderijtje de Gorzen uit. "Nu kunnen we eindelijk beginnen met wat vier lange jaren geleden al de bedoeling was: een kinderboerde rij in Schiedam Zuid. Daarbij heb ben we alle hulp van de wijkbewo- ners nodig. We hopen dan ook dat de door velen toegezegde hulp wordt omgezet in daden!" Het plan voor de bouw van de kin derboerderij stamt al uit 1994. Matthijs Rorije: 'Iedereen vond het een goed plan: wijkbewoners die zelf een vereniging oprichten om in hun wijk een kinderboerderij te realiseren en te exploiteren. Scholen, middenstand, wijk- en buurtbeheer en welzijnswerk, allemaal steunden ze het initiatief van de bewoners. De gemeente hoefde alleen het terrein beschikbaar te stellen en bouwrijp te maken. Om de bouw te kunnen bekostigen werden acties gehouden en sponsors gezocht. Een eigen ini tiatief van burgers waar je als over- heid blij mee kan zijn, lijkt me." Maar het liep wat minder voorspoe- dig dan verwacht. Rorije: "Niet dat het aan ons lag, of aan de plannen, nee, alles was keurig officieel gere- geld. Statuten, beleidsplan, dek- kingsplan, begroting, allemaal dik in orde. Nee, het liep allemaal niet zo lekker bij de gemeente en dat was "Nu kunnen we eindelijk beginnenaldus een tevreden Matthijs Rorije van de Vereniging Kinderboerderijtje de Gorzen. (Foto: Van Det fotoprodukties) dikke pech voor ons." De vrijwilli- gers kregen schoon genoeg van al dat wachten. Al die tijd vergaderen en praten over een kinderboerderij, en het kwam er maar niet van. Tot overmaat van ramp zag het er vorige maand zelfs naar uit dat de gemeente na al die jaren niet binnen de wettelijke termijn de bouwver gunning kon verlenen. Alles was goed voorbereid, maar wegens onvoldoende kennis van de gemaak te afspraken in het 'voortraject' dreigde het verlenen van de bouw vergunning voor onbepaalde tijd te worden uitgesteld, "en we kregen toen nog niet eens te horen hoelang we nog waarop moesten wachten", aldus Rorije. Maar gelukkig liep het toch nog goed af en kwam de ver- gunning er. Enthousiast vertelt Matthijs Rorije hoe de vrijwilligers van plan zijn er een prachtige kinderboerderij van te maken: met een ontvangst- en ten- toonstellingsruimte voor scholen en andere groepen, een terras, hooizol- der, caviadorp, konijnenheuvel en nog veel meer. 'Handige' mensen in de wijk worden van harte uitgeno- digd om te helpen bij het bouwen, "maar ook kunnen we mensen gebruiken die willen helpen met het verzorgen van de dieren en de bege- leiding van kinderen en kinderactivi- teiten. Hoe meer mensen, hoe vaker we open kunnen zijn!" De vereni ging heeft ook een aanvraag voor twee 'banenpoolers' ingediend en de subsidie hiervoor heeft de gemeente inmiddels goedgekeurd. Vrijwilligers kunnen zich opgeven bij de voorzitter van Vereniging Kinderboerderijtje de Gorzen, p/a Leliestraat 10, 3114 NK Schiedam, (010) 427 00 06 of (06)525 46338.

Postiljon | 1998 | | pagina 3