Gala/Benefietveiling voor 'De Walvisch1 if Mm m Pteriaas Tropische cyclonen Servicepakket Roken 2 SEPTEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Voor dc verwachting voor dc komende 10 dagen: bel 0900-910 910 9 (75 a. p.m.) De afgelopen dagen kreeg ik veel vragen over tropische cyclonen. Dit naar aanleiding van de hurri cane Bonnie'. De afgelopen week waren Bonnie en Daniela in bet meuws. Vooral Bonnie, want die richtte veel schade aan. Bonnie en Daniela zijn tropische cyclonen. Cyclonen zijn spectaculaire weer- gebeurtenissen. Een cycloon is een enorm spiraalvormig weer- systeem en gevuld met warme lucht. Dit in tegenstelling tot een gewone depressie die gevuld is met koude lucht. In de kern van een cycloon, het oog, is een klein gehied met vrijwel geen wind en volop zon. Tropische storingen die naar het Caraibisch gebied trekken, ont- staan voor de westkust van Afrika. Voor het ontstaan zijn twee belangrijke elementen nodig, namelijk warmte en vocht. Ze ontstaan dan ook alleen boven zeewater met minimaal een tem peratuur van 27 graden. De storingen trekken van West- Afrika richting Caraibisch gebied. De luchtdruk daalt vaak ottder de 950 hectopascal(milibar) en soms zelfs tot onder de 900 hectopas- cal. In de cycloon worden enorme windsnelheden gemeten, vaak meer dan 200 km. per uur en soms windstoten tot 500 km. per uur. Naast wind brengt een cycloon ook enorm veel regen, soms wel 500 tot 1.000 millime ter binnen 24 uur. Tropische cyclonen zijn vrij klein, de omvang is enkele honderden kilo meters, gewone depressies, meten soms wel 1000 kilometer of mcr De cyclonen nemen boven land snel in kracht af, want warmte en vocht (van het zeewater) zijn niet meer voldoende aanwezig om de cycloon te voeden. Een groot ver- schil tussen een gewone depressie en een tropische cycloon is dus: een gewone depressie is gevuld met koude lucht, een tropische cycloon is gevuld met warme lucht. Wij horen vaak over de cyclonen die in het Caraibisch gebied huis- houden, maar ook in andere delen van de wereld komen ze voor. Op de Atlantische Oceaan, de Golf van Mexico en het ooste- lijk deel van de Stille Oceaan heten ze 'hurricanesOp het wes- telijk deel van de oceaan, dus in de omgeving van de Filipijnen, China en Japan heten ze 'tyfoons'. Bij de kust van Australie worden ze Willy Willies' genoemd (oorspronkelijk zo genoemd door een soldaat die de pest aan zijn commandant had die Willy heette). In de Indische Oceaan en in de Golf van Bengalen hebben ze de algemene benaming 'tropische cyclonen'. Hoe je ze ook noemt, ze kunnen allemaal even verwoestend zijn. Veel belangstelling voor appartementen de Drielanen SCHIEDAM - Voor de luxe appartementen de DrieLanen die in januari 1999 worden opgele- verd bestaat op dit moment al zoveel belangstelling, dat de directie van Woon- zorg- en dienstencentrum Frankenland Sint Liduinastichting vreest dat zij veel mensen moet teleurstel- len. "Het is eigenlijk onvoorstel- baar", verklaart zorgdirecteur Annemarie van der Linden. "Wij stuurden alleen aan mensen waarvan wij het idee hadden dat zij gei'nteresseerd waren in het project een brochure. Binnen een paar weken kregen we maar liefst honderd aanmeldingen binnen." In maart 1998 werd een begin gemaakt met de bouw van 29 twee- en driekamer appartementen die bestemd zijn voor personen boven de 55 jaar. De woningen varieren in grootte van 67 tot 122 m2 en zijn verdeeld over twee bouwblokken aan respectievelijk de Francois Haverschmidtlaan en Burgemeester Knappertlaan. Beide blokken beschikken over een eigen entree en bestaan uit drie woonlagen. Afhankelijk van het type woning beschikt men over een terras, serre of balkon. Deze ruimten grenzen aan de woonkamer die gesitueerd is aan de straatzijde. Aan de achterzij- de bevinden zich galerijen van twee meter breed met uitzicht op de omsloten tuin. De woningen zijn in vier verschillende typen uitgevoerd en zijn bedoeld voor zowel zelfstan- dige 55-plussers als voor ouderen vanaf 65 jaar die in het bezit zijn Voor de luxe appartementen de Drielanen die in januari 1999 worden opgeleverd, bestaat veel belangstelling. (Foto: Van Det fotoproducties) van een indicatie voor zorg aan huis. Met deze laatste categorie wordt naast een huurovereenkomst ook een zorgcontract afgesloten. Van der Linden: "Het is algemeen bekend dat in Schiedam vraag bestaat naar luxere appartementen en dat deze nauwelijks beschikbaar zijn. Dit was voor ons aanleiding in het DrieLanen project een aantal duurdere woningen in te plannen. Hoewel de exacte huurprijs voor de verschillende woningen nog niet is aan te geven, verwacht men dat de duurste appartementen (drie stuks) in de buurt zal liggen van 1.825 gul den. Voor de andere typen wordt voorlopig gedacht aan een huur van 895 tot 1195 gulden. Huurders van de DrieLanen zijn verplicht gebruik te maken van een standaard service pakket waarin onder meer de schoonmaak en energie van algeme ne ruimten zit, alsmede het gebruik van recreatie voorzieningen en de tuin. Hiervoor is men maandelijks honderd gulden verschuldigd. "Dit zijn voorlopige bedragen", benadrukt mevrouw Van der Linden. "Het is mogelijk dat bij de ingebruikname van de DrieLanen een aanpassing nodig is die wellicht hoger of lager uitvalt. In ieder geval weten belangstellenden die zich aan- melden nu ongeveer waarmee zij rekening dienen te houden." Voor meer informatie kan men op werkdagen tussen 09.15 - 10.00 uur contact op nemen (010) 426 49 25 met het hoofd Dienst Buiten- wonerszorg van Frankenland. Het nieuwe Theater aan de Schie SCHIEDAM - "Het ontwerp van het VSB Theater aan de Schie is van prof.ir. Hans Ruijssenaars en hij liet zich inspireren door het uit hout opgetrokken Teatro Farnese in Parma. Het geurende hout en de uitgekiende lichtval maken het VSB Theater aan de Schie tot een uniek Theater. De eiken theaterzaal biedt plaats aan ruim 700 personen en behoort tot de dertig grootste van ons land. De grenen foyer geeft het theater een extra dimensie." Dit lezen we in het prachtige pro- grammaboek van het Theater, op bladzijde drie. Daarna volgt de ser- vicepagina. Er is aan alles gedacht. Kom je met het openbaar vervoer naar het Theater? Op vertoon van een geldig theaterkaartje kun je op de dag van de voorstelling (vanaf drie uur voor aanvang van de voor stelling) gebruik maken van alle tram-, bus- en metrolijnen van de RET. Het plaatsbewijs is tevens ver- voersbewijs. Vind je het aantrekke- lijker met de theatertaxi te reizen? Wederom op vertoon van het geldi- ge plaatsbewijs wordt er met kor- ting vervoerd. Het pauzedrankje en de garderobe hoeven niet meer apart betaald te worden. Dit bedrag zit verwerkt in het entreebewijs. Er zijn vier rol- stoelplaatsen beschikbaar en er is een perfecte aanpassing voor bezoe- kers die slechthorend zijn. Roken mag in het nieuwe Theater aan de Schie boven op de omloop. Niet rokers blijven op de begane grond. Kom vooral op tijd en laat de mobiele telefoon uit tijdens de voor stelling. Het fototoestel mag thuis- blijven. Schiedams Theater wordt goudgeel feest van hout!", schreef de Volkskrant lovend. Ik heb al een keuze gemaakt uit het scala van voorstellingen. De ene lijkt me nog mooier dan de andere. "Verras vriend of familielid ook met deze theatergids!" Dat kan met die van mij niet meer. Ik heb er eerst veelvuldig in zitten krassen. Luid en duidelijk aanstrepen welke voorstel ling ik toch vooral niet wil missen. Vervolgens ben ik gaan zitten knip- pen. Lieve vrienden heb ik uitbundig getracteerd op een theaterbon, met daar ongevraagd een tip bij, naar welke voorstelling ik zeker zou gaan, als ik zo'n bon zou krijgen, met de foto van de uitvoerende perso(o)n(en) erbij. Vrij dag 11 September ben ik van de partij als Scapino de wereldpremiere van twee nieuwe dansstukken uit- voert. In een chique gele robe, met bijpassende schoenen en tas, want dan kleur ik mooi mee met het geheel. Kathy Korporaal-Huitema SCHIEDAM - Op zaterdag 5 September wordt er in het Theater a.d. Schie een benefiet- gala en -veiling gehouden waar prominente (oud-)Schiedammers een actieve rol zullen spelen. Het gala is georganiseerd door het Comite Help De Walvisch uit de Brand. Het is bedoeld om het nog ontbre- kende bedrag voor de totale restau- ratiekosten van de in 1996 door brand verwoeste molen De Walvisch bijeen te brengen. Spontane acties van de bevolking, bijdragen van fondsen en gemeente- lijke steun hebben het merendeel van het benodigde restauratiebedrag (een kleine twee miljoen gulden) opgebracht. Er moet nog circa 350.000,- bijeengegaard worden. Op het benefietgala zijn onder ande- ren aanwezig Mr. Pieter van Vollenhoven met zijn Gevleugelde Vriend Louis van Dijk, 'weerman' John Bernard, veilingmeester Pieter Glerum en TV-persoonlijkheden als Victor DeConinck en Joop Daalmeijer. Het feestelijke program- ma vindt plaats in het gloednieuwe Theater a.d. Schie aan het Stadserf. Er is aan alles gedacht in het nieuwe Theater a.d. Schie. (Foto: Van Det fotoproducties)

Postiljon | 1998 | | pagina 5