Stedelijk Museum Schiedam oraaniseert kunstklassen Koeienkoppen Eigenzinnig Kunst voor kinderen 2 SEPTEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 Opmerkelijke kunst geeft Schiedam eigen gezicht SCHIEDAM - Met de installatie van de Advies Commissie Beeldende Kunst (ACBK), is het roer voor wat betreft het vers- trekken van kunstopdrachten in Schiedam radicaal omgegooid. Het betekent dat in de toekomst meer eigentijdse en opmerkelijke kunst het straatbeeld en de openbare gebouwen van de stad gaat bepalen. De adviescommissie is vanaf 1996 actief maar heeft pas sinds kort de vrije hand gekregen in het uitstippe- len van een beleid dat onder meer gericht is op kunst bestemd voor openbare ruimten. Dit uitgestelde beleid werd veroorzaakt door de afwikkeling van een aantal eerder verstrekte opdrachten door de gemeente. De ACBK bestaat uit vijf leden, onder wie beeldend kunstenaars Han Goam Lim en Peter Lindhout die regelmatig werk vervaardigen dat bestemd is voor ruimten waar het publiek vrij toegang heeft. Voorts maken de directeur van Stedelijk Museum Schiedam, Diana Wind en beeldend kunstenaar Lowieke Duran deel uit van de com missie. De laatste, woonachtig in Rotterdam, is door het college van B W als voorzitter aangetrokken vanwege haar ervaring in dergelijke adviserende commissies. Lowieke Duran: "Onze taak is gericht op het vormen van een dui- delijke visie voor het gemeentebe- stuur, met daarnaast een (mee)stu- rende rol bij de uitvoering van het kunstbeleid door gemeentelijke diensten, bedrijven en particulieren. Dus ook bij schenkingen van parti culieren of bedrijven telt onze mening mee. Hieruit vloeit als van- zelf voort dat wij aan opdrachtge- vers en uitvoerende kunstenaars voorwaarden kunnen stellen. Alleen op die manier schep je een gunstig kunstklimaat." De afgelopen twee jaar hield de ACBK zich intensief bezig met de afwikkeling van acht opdrachten waarvan de meeste al waren gepland voordat de commissie aantrad. Daarbij ging het om initiatieven die waren ontwikkeld door individuele ambtenaren, die van mening waren dat het (bouw)project waarmee zij zich bezig hielden meerwaarde kreeg door een directe relatie met een kunstwerk. Een zienswijze die door het stadsbestuur werd toejuicht, hoewel in die benadering een alge- hele visie ontbrak. Bovendien was men afhankelijk van het beschikba- re budget en dat had vaak tot gevolg 1 Een van de bronzen koeienkoppen op de Koemarkt. (Foto: Van Det fotoproducties) dat voor plekken in de stad waar een kunstwerk nodig was, geen geld was. Een en ander heeft volgens de ACBK geleid tot een sterk in kwali- teit varierende kunstcollectie in de stad. Enkele van de acht eerder genoemde kunstwerken zijn inmiddels opgele- verd. Hieronder zijn - de niet door iedereen gewaardeerde - bronzen koeienkoppen op de Koemarkt. Stadgenoten die Bert en Brigit van dichtbij bekijken, zullen overigens tot de conclusie komen dat het die- ren zijn met een geheel eigen uitstra- ling. En hoe men ook over deze cre- atie denkt, het is wel de eerste kun- stuiting in de stad die, op een speel- se manier, verleden en heden laat samenvloeien. Het verwijst naar de voormalige functie van de Koemarkt en naar de huidige overheersende hamburgercultuur op het rommelige pleintje. Ook het metalen 'kamerscherm' van Paul Beckman bestemd voor het Rozenburgerplein, is anders dan anders. De kunstenaar werd geinspi- reerd door de geborgenheid van het plein en de knusse uitstraling van de woningen rondom en voorzag het scherm van een sierlijk kantmotief. Nog meer eigenzinnige en bijzonde- re kunst gaat binnen afzienbare tijd de Schiedamse openbare ruimten verfraaien. Zo is Peter Hellemons druk in de weer met kinderfiguurtjes van kunststof. deze krijgen op de speelplaats van het nieuwe Kinderdagverblijf Nijntje aan de Warmoezenierstsraat een vaste plek. Marcel Warmenhoven ontwierp voor de gevel van Kluphuis Oost (het gebouw wordt in het najaar opgele- verd) een halftransparant scherm, met een afbeelding. Inge van Haastert ten slotte bedacht voor Kinderdagverblijf Honki Ponk aan de Piersonstraat, een uit zes delen bestaande glazen wand. Zoals gebruikelijk werd vooraf aan buurt- bewoners en andere direct betrokke- nen gelegenheid gegeven hun oor- deel uit te spreken over het ont- werp. Dit leverde vaak praktische informatie op die bij de uitvoering werd meegenomen. ACBK voorzitter Duran: "In een notitie gericht aan het gemeentebe- stuur gaven wij onlangs een eerste aanzet tot het ontwikkelen van een specifieke kijk op beeldende kunst in de Schiedamse openbare ruimte. Door de adviescommissie een grote- re rol toe te kennen worden wij in staat gesteld voorstellen te doen voor kunstopdrachten, waarbij onze belangstelling onder andere zal uit- gaan naar veelbelovende jonge kun stenaars uit binnen- en buitenland. Op die manier moet het mogelijk worden de stad een originele en eigenzinnige uitstraling te geven. Inmiddels is een aantal opdrachten opgeleverd. Hieronder bevinden zich de bronzen koeien, de tegel- vloer voor het plein van het Stadserf, waarop binnenkort een in relief uitgevoerde afbeelding van de kenmerken van Schiedam wordt geplaatst en een meerkleurig, zeer apart uitgevoerd gordijn in de multi- functionele zaal van het Stadserf. Nans Wolters Detail van de bewerkte glazen wand voor Kinderdagverblijf Honki Ponk. Een van de nieuwe kunstuitingen die door de gemeente Schiedam worden bevorderd. (Foto: Inge van Haastert) SCHIEDAM - Het aan de Hoogstraat gevestigde Stedelijk Museum Schiedam organiseert jaarlijks kunstklassen voor vol- wassenen en kinderen. De lessen, die wekelijks worden gegeven, vinden plaats in een museum- zaal, die als creatieve werkplaats is ingericht. Het museum wil kinderen en volwassenen in de gelegenheid stellen hun creatieve en kunstzinnige mogelijkheden te ontdekken en te ontplooien: van tekenen en schilderen tot boetseren en het maken van gra- fiek. Zowel beginners als gevorderden zijn welkom. Een vooropleiding is niet nodig. In het seizoen 1998/1999 worden verschillende thema's aangeboden. Enkele daarvan sluiten aan op de tentoonstellingen in het museum, maar ook het model-, portret- en stilleventekenen of -schilderen komen aan de orde. De lessen wor den gegeven door de beeldende kun stenaars Maaike Heemskerk, Mieke van Laren, Roel Rienstra, Janet van Schagen, Marjo van Soest en Joke de Vries. Iedere docent heeft zijn eigen manier om cursisten te bege- leiden. "In mijn cursus ontdekken de deelnemers via eenvoudige opdrachten de mogelijkheden van het tekenen en schilderijen", aldus Janet van Schagen. "Het is uiteinde- lijk de bedoeling om zelfstandig een werkstuk te maken. Het is belang- rijk om met plezier te werken en het totale beeldende proces is net zo belangrijk als het resultaat." Marjo van Soest: "Tijdens mijn cursus komen technische aspecten aan de orde, zoals diverse teken- en schil- dertechnieken. Het doel van de cur- Het Stedelijk Museum Schiedam geeft volwassenen en kinderen de gelegenheid hun creatieve en kunstzinnige mogelijkheden te ontdekken en te ontplooien. (Foto: Van Det fotoproducties) sus is dat cursisten een zelfstandige, kritische werkhouding krijgen en door de toename van hun beeldend zelfvertrouwen tot meer in staat blij- ken te zijn dan zij aanvankelijk dachten." Roel Rienstra wijst erop dat bij hem het accent ligt op het tekenen en schilderen, "maar ook wordt aandacht besteed aan het boetseren van tegels, mens- en dier- figuren, potjes en bakjes die gebak- ken en geglazuurd worden. Verder behandel ik met de kinderen tekenen met (kleur)potlood, krijt en houts- kool; tekenen met pen en Oost- Indische inkt of ecoline; schilderen met plakkaatverf en het maken van collages en linosneden. Naast de cursussen voor volwassse- nen en kinderen in het museum zelf, is er ook een kunstklas in het wijkcen- trum 'De Blauwe Brug' op het Bachplein in Schiedam Noord. Deze cursus is bestemd voor kinderen vanaf zes jaar. Er wordt met allerlei materialen gewerkt, zoals verf, klei, inkt en (kleur)potloden. "In de kunst klas in 'De Blauwe Brug' ervaren de kinderen wat het is om beeldend bezig te zijn. Er is ruimte voor het zelf ontdekken, het zelf doen, dit ontwik- kelt het zelfbewustzijn en de identi- teit", zo zegt Maaike Heemskerk. De lessen in het museum (voor vol wassenen) worden gegeven op dins- dagochtend en -middag en op don- derdag- en vrijdagmiddag. Op woensdagmiddag en zaterdagoch- tend worden de lessen voor kinde ren verzorgd. De kunstklas voor kinderen in 'De Blauwe Brug' wordt gegeven op zaterdagochtend. Meer informatie: Stedelijk Museum Schiedam, Hoogstraat 112, (010) 246 36 66.

Postiljon | 1998 | | pagina 7