Aleida van Schiedam verdient beter Kastanjeblaadjes nu al in herfstkleur Videoclub start cursus Tentoonstellingen Mishandeling Collecte kankerbestrijding Prinses Beatrix Fonds collecteert Aleida van Avesnes Familietwisten 9 SEPTEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 11 REGIO - Maandag 14 September start de Videoclub van de Vrije Academie Vlaardingen met zijn bijeenkomsten. Vanaf die datum komen de leden om de twee weken bijeen in het Hollandiagebouw, Oosthavenkade 42. De club is opgezet met het doel elkaar te adviseren bij en te stimuleren tot het maken van betere videofilms. Ook is het mogelijk met een klein team of de hele groep films te vervaardigen of eigen films te monteren in de studio. Op gezette tijden worden lezingen en excursies georgani- seerd. De contributie bedraagt momenteel 6,50 per middag. Gei'nteresseerden zijn a.s. maan dag om 13.30 uur van harte wel- kom. Wilt u meer weten: J.A. Kooij (010) 434 17 11. 'Twee vrouwen van Schiedam - Aleida van Henegouwen en Lidwina 1250 - 1598', Stedelijk Museum, t/m 3 januari. 'Beelden voor het stadserfeen tentoonstelling van vrij werk van de kunstenaars die ontwer- pen hebben gemaakt voor een beeld voor het stadserf; Gijs Assmann/Tom Claassen/Mat Mullican, Stedelijk Museum, 12 September t/m 22 november. 'Windstreken', Maps Farber - keramiek, Katarina Zaric - grafiek, Galerie Distanza, 12 September t/m 10 november. SCHIEDAM - Vrijdagavond rond kwart voor elf werd een 28-jarige Schiedammer op de Borodinlaan, ter hoogte van de Smetanalaan, onverwachts door drie knapen van zijn fiets getrokken, waarna het drietal geld van hem eiste. Toen het slachtoffer zei dat hij geen geld bij zich had, werd hij in elkaar geschopt en geslagen, waarbij hij mond- en gezichtsletsel opliep. Na de mishandeling renden de drie knapen weg in onbekende rich- ting. Onder het motto 'Geef om LEVEN' houdt de Nederlandse Kankerbestrijding/Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) van 7 tot 12 September haar jaarlijkse col lecte. Informatie over de beste- ding van het geld staat in 'De krant van uw leven' die huis aan huis is bezorgd. Van elke gulden die wordt ontvangen komt 88 cent rechtstreeks ten goede aan kan- keronderzoek, nieuwe behandelin- gen en aan voorlichting en bege- leiding. Bij de Nederlandse kan kerbestrijding zijn kosteloos bro chures verkrijgbaar. Wie vragen heeft over kanker en kankerbestrij ding kan bellen met de Hulp- en Informatielijn van het KWF: 0800 022 66 22. Van 13 t/m 19 September wordt de jaarlijkse landelijke collecte van het Prinses Beatrix Fonds gehouden. Dit Nationaal Fonds richt zich op bestrijding van spierziekten, polio, ziekte van Parkinson, ziekte van Huntington, multiple sclerose en spasticiteit. Het Prinses Beatrix Fonds gebruikt de gel- den die via de collecte binnen- komen voor wetenschappelijk onderzoek in uitsluitend Nederlandse onderzoekcentra. Daarnaast wordt veel hulp geboden aan individuele patien- ten. Indien u nog geen collec- tant aan de deur heeft gehad, kunt u een gift overmaken op giro 969 t.n.v. het Prinses beat- rix Fonds. Nadere informatie: (070) 360 76 07. \j Het beeld van Aleida. Het beeld staat sinds acht jaar slecht zichtbaar op het plein voor het Stedelijk Museum in de Hoogstraat. Vanaf 12 September staat Aleida van Schiedam bij de kasteelruine aan de Broersvest. (Foto: Stedelijk Museum) Land winnen uit water nam in 'Nieuwland' was geboren. onze contrijen een aanvang zo rond het jaar 1100. Vaak tot aan de knieen wegzakkend in de modder werd op zeer primitieve wijze terrein blootgelegd en van dijken voorzien. In de winter van 1164/1165 werd als gevolg van geweldige overstromingen het werk groten- deels teniet gedaan. In 1200 ech- ter was men er in geslaagd om ten westen van de Schie een dijk aan te leggen. De polder Ongeveer 25 jaar later was er spra- ke van de polders Oud-Mathenese en Riviere. Het daar tussenin liggen- de gebied was nog niet van dijken voorzien. Daarom werd er een dam gelegd dwars door de monding van de Schie. De bedoeling hiervan was de waterstand te kunnen regelen. Maar al gauw bleek dat deze maat- regel extra voordelen opleverde. Schepen die vanwege de dam niet verder konden, moesten gelost en geladen worden. Kleinere boten werden door middel van een lier over de dam getrokken waarna ze hun tocht konden voortzetten. Zo ontstond Schiedam. Het is Aleida geweest die aan Schiedam in het jaar 1275 stadsrechten heeft verleend. Wie was die Aleida? Aleida van Avesnes was de zuster van de zoge- naamde Roomskoning Willem II, Voogdes van Floris V en Regentes van het Graafschap Holland. In die laatste hoedanigheid heeft zij veel gedaan ter bevordering van de han- del, de nijverheid en de nog zo noodzakelijke inpolderingen. Ook liet zij een kerk bouwen en stichtte een gasthuis. Voorts kocht zij het poldertje Riviere en liet er een kasteel bouwen. Door haar toedoen kwam er in 1270 een jaar- en week- markt in Schiedam. Tevens zorgde zij voor tolvrijheid voor het gehele Graafschap. De officiele stichtingsakte waarin de stadsrechten voor Schiedam zijn vastgelegd, is niet gedateerd 1275 maar: 1274, op de dag na Sint Geertruid. Dit heeft te maken met het feit dat men in het Graafschap Holland vanaf het begin van de der- tiende eeuw de Paasstijl als jaarstijl hanteerde. 1 januari 1275 volgens onze jaartelling begon in de 'Stylo Curie Hollandiae' pas op 14 april, de dag waarop het toen Eerste Paasdag was. Sint Geertruid was op 17 maart. Dus de dag na Sint Geertruid, 18 maart viel volgens de Paastijl in 1274. Een van de eerste rechten die Schiedam kreeg was het recht om wetten uit te vaardigen. De recht- spraak werd toevertrouwd aan de Baljuw, de Schout en de Schepenen. De Landsheer wees de Baljuw en Schout aan. De Schepenen werden door de Landsheer uit de burgerij gekozen. Die Schepenen werden in hun taak bijgestaan door raadslie- den. Indien men het over bepaalde zaken niet eens kon worden, moest men overleg plegen met de Schepenen van Dordrecht, de oudste stad van het Graafschap Holland. Aleida's echtgenoot, Jan van Avesnes, mede-Regent van Henegouwen, was in 1256 gestor- ven. De in Vlaanderen wonende Henegouwse Avesnes deden veel moeite om het Regentschap over de kleine Floris V naar zich toe te trek- ken. Dit leidde tot hooglopende familietwisten. Ter versteviging van de positie van het Graafschap Holland probeerde Aleida evenwel zoveel mogelijk de invloed van haar tijdelijke heerschappij te vergroten. Van 1277 tot 1281 was Aleida tengevolge van een ruzie met Floris V echter gedwongen Holland en Zeeland te verlaten. De in die perio- de afgeschafte tolvrijhheid werd na het bijleggen van de ruzie in 1281 weer in ere hersteld. Toen Aleida in 1284 stierf, erfde Floris het Huis te Riviere. Hij had voor zowel dit kasteel als het hele Schiedamse gebeuren weinig interes- se. Na Floris' dood ging het kasteel over in handen van Graaf van Holland Willem IV die het in 1339 in bruikleen gaf aan Dirk van Mathenesse. Uiteindelijk werd Huis te Riviere in 1340 definitief geschonken aan Dirk van Mathenesse. Helaas werd hier- door voor Schiedam de mogelijk- heid ontnomen om in oostelijke richting verder uit te breiden. Schiedam heeft als stad veel aan Gravin Aleida te danken. Het is dan ook onbegrijpelijk, dat die gemeente tot voor kort aan zowel de kasteel ruine als het standbeeld van Aleida zo'n onbeduidende plaats heeft weten in te ruimen. Piet Pensioen De Bomenstichting wordt veel gebeld door mensen die zich ongerust maken over de paar- denkastanje. De bladeren van deze bomen worden de laatste weken steeds bruiner, alsof het al herfst wordt. Oorzaak van het bruin worden van de blaadjes is de onschuldige schim- melziekte Phyllastica paviae of ook wel guignardia aeculi genaamd. Deze schimmel veroorzaakt onregel- matige gele, en later bruine vlekken op de randen van de bladeren, die bij ernstige aantasting helemaal bruin worden en vervroegd afvallen. De bomen lopen in het voorjaar ech ter weer normaal uit en ondervinden meestal geen nadelige gevolgen van de aantasting. Alleen als een paar- denkastanje als gevolg van teveel pekel of andere ongunstige invloe- den een slechte conditie heeft, zal deze bladvlekkenziekte de reserves van de boom nog verder aantasten. Bestrijding van de ziekte is niet nodig. Het is veel belangrijker dat de bomen een goede conditie heb ben. Gunstige groeiomstandigheden en bescherming tegen onder- en bovengrondse beschadigingen zor- gen daarvoor. Soms worden aange- taste bladeren in de herfst wegge- haald, om herbesmetting in het vol- gende voorjaar te voorkomen. Dit heeft alleen zin, als het op grote schaal gebeurt,want een boom kan ook besmet worden via de bladeren van een paardenkastanje die honderden meters verderop staat. Deze bestrijding is dus in de praktijk nauwelijks haalbaar. De folder 'Bomen en bladeren" geeft hierover meer informatie (te bestellen door f 3,50 over te maken op giro 210 87 55 o.v.v. de titel).

Postiljon | 1998 | | pagina 11