Nieuwe Honda Accord zuiniger, stiller, comfortabeler en ruimer Turbodiesel motor voor Suzuki Grand Vitara Sintra's voor koninklijk huis Minder doden in verkeer Nieuwe vinding van Mitsubishi Maatregel files op A2 Eisen 9 SEPTEMBER 1998 DE POSTILJON EDIT1E 12 PAGINA 14 Honda is voornemens om de komende jaren nog nadrukkelijker op de weg aanwezig te zijn. Met de Honda wordt de eerste aanzet gegeven tot die verovering. Opel heeft ook toegang tot het Engelse koninklijk huis. Onlangs zijn er twee Sintra's toegevoegd aan het wagenpark van Koningin Elisabeth. Ze heeft overigens al de keuze uit zeventig Vauxhalls. Vauxhall heeft de leidster van het land toegezegd dat bij grote gebeurtenissen trailers met meer Sintra's voor de poort van Buckingham Palace worden neer- gezet. De favoriete auto van de Queen schijnt overigens een 950 Cresta Estate te zijn. In 1997 vielen er 1.163 verkeersdo- den in het verkeer. Dat zijn er zeventien minder dan in 1996. Het aantal doden in de categorie auto- bestuurders/passagiers liep sterk terug van 575 in 1996 tot 547 vorig jaar. In de kwetsbare groep van gemotoriseerde tweewielers waren vorig jaar 180 doden te betreuren, tegen 198 in 1996. Bij zowel fietsers als voetgangers was een lichte toename in het aantal- dodelijke verkeersslachtoffers, aldus RAI Voorrang. Een speciale staalsoort die zich eenvoudig laat vormen en bij een botsing bovendien tien procent meer energie absorbeert dan con- ventioneel staal. Dat is een van de nieuwste vindingen van Mitsubishi. Het materiaal is zo'n veertig procent buigbaarder. Daarnaast is het staal 26 procent lichter. Dit betekent een besparing van ongeveer tien kilo per auto. Het staal is door Mitsubishi voor het eerst toegepast op de Pajero iO en die debuteerde in Japan. Het is een doom in het oog van Rijkswaterstaat dat er steeds meer sluipverkeer bij Everdingen de A2 op komt. Daarom worden in de ochtendspits voortaan duppelsge- wijs voertuigen toegelaten op de A2 bij Everdingen. De doorstro- ming op de snelweg Den Bosch- Utrecht zou daardoor een stuk beter moeten worden. Elke werk- dag vormen zich bij knooppunt Everdingen files. De opstoppingen worden steeds heviger doordat automobilisten via binnenwegen op de A2 invoegen. Op de invoeg- strook staat inmiddels een lichtin- stallatie, die om de vier seconden een auto doorlaat. De maatregel gaat volgens Rijkswaterstaat deze week in. "In mijn beleving de beste auto die we ooit hebben gemaakt." Dat zei Kenzo Suzuki, Executive Vice-President R&D Honda Europe, tijdens de persintroduc- tie van de nieuwe Honda Accord. Worldwide is het de lan- cering van het zesde Accord- model en in Europa gaat het om de tweede generatie na een face lift in 1996. Een enkel greepje of knopje daarge- laten, zo'n vijf procent, is het model geheel nieuw. Behalve veel informa- tie, veel cijfers en veel techniek kre- gen we ook de gelegenheid om uit- gebreid kennis te maken met de Accord 1.8i, Accord 2.0i automaat en de Accord Type-R. Op de Schwarzwaldhochstrasse in het Zwarte Woud is de nieuwe Honda- telg inmiddels een graag geziene gast, uitgezonderd die rode uitvoe- ring. Maar inmiddels weten de Duitsers en vakantiegangers daar ook dat dat het race-speeltje uit de Honda-stal is. "Honda doet zaken vanuit een internationaal oogpunt. Onze pro- ducten komen tegemoet aan de eisen van de verschillende markten en dat worldwide." Suzuki verwees daar- mee naar de ontwikkeling van de Europese Honda Accord. Met de nadruk op Europese, want de auto is afgestemd op de doelgroep in dit werelddeel. Niet nieuw, want ook andere Japanse collega-autobou- wers volgen die strategic. Met de Europese Accord gaat Honda de strijd aan met de Volvo 40, de VW Passat, Toyota Avensis, Opel Vectra en Ford Mondeo. Het D-segment, zoals dat heet. Volgens Honda pr-dame Janneke van Muijen is 'de topklasse sedan op vrijwel elk detail verfijnd ten opzichte van zijn voorganger, zodat hij een duidelijke voorsprong neemt op de concurren- tie'. Milieu- en veiligheidsaspecten liggen heel hoog. Bovendien, en dat zijn we al jaren van Honda gewend, is de nieuwe Accord voorzien van onderscheidende en vooruitstreven- de technieken. Weten we van Type-R-versie dat ie de slordige som van f 67.990,- moet opbrengen, vragen over de prijzen van de andere Accord werden zowel door de Japanse als Nederlandse- vertegenwoordigers van Honda angstvallig ontweken. "We zijn nog aan het rekenen." Misschien dat we op dat vlak een suggestie kunnen geven. Naar onze verwachting zal de instapper iets hoven de veertig mille liggen. Voor dat geld krijg je wel een uiter- mate geavanceerde auto. Wij maak- ten tijdens de introductie in het Duitse Baden-Baden als eerste ken nis met de Accord 1.8i. Die straalde veel kracht, snelheid, wendbaarheid en comfort (ook lekker stil) uit. Dat laatste is te danken aan de uitgebrei- de isolatie maar ook aan Honda's vijf-punts double wishbone achter- wielophanging. Dat maakt in deze nieuweling zijn Europese debuut en is verantwoordelijk voor meer rij- plezier en een stabielere wegligging. De lengte en de wielbasis van de nieuwe Accord is wat korter dan die van zijn voorganger. Overigens is dat per marktgebied verschillend. De flexibiliteit van de bodemplaat zorgt er voor dat de auto, dus met hetzelfde onderstel, in Amerika lan- ger is en in Japan smaller. Ook is de Europese Accord wat breder en hoger dan de vorige Accord en heeft een interieur dat behalve mooi ook ruim is. Uiterlijk kent de auto een duidelijke wigvorm. De koplampen zijn slank en lopen in een hoek naar de grille waarop de grote 'H' niet ontbreekt. De lampen lopen iets door in de zij- kant. Die is strak en kent twee door- topende lijnen, zowel op de hoogte van de sluiting vain de motorkap (in V-vorm) als in het midden van het portier. De boiling van het dak gaat vloeiend over in de grote achteruit. In de kofferdeksel zit een lichte knik. Daaronder zit een fikse berg- ruimte, zo'n 427 liter. Voldoende voor vier golftassen, meldt het pers- bericht. Het zegt iets over de doel groep waarop Honda mikt. "Sociale status A en B1 en een leeftijdscate- gorie tussen de 35 en 45 jaar", vol gens Waterman. De Type-R zal ook de jongere autorijder aanspreken al moet die door de geavanceerde tech niek en uitvoering nogal wat kosten. Rijdt de reguliere nieuwe Honda Accord 'braaf, de Type-R is onmis- kenbaar een renpaard, dat vraagt om opgejaagd te worden. De rode uitvoeringen, straks in ons land is de uitvoering in een gelimiteerde opla- ge en wit leverbaar, lieten heel wat rustgenieters in het Zwarte Woud verschrikt opkijken. De VTEC, 'Honda's turho', komt boven de 6.000 tpm pas echt goed tot leven. Dan komen de 212 pk's pas goed tot hun recht. Een pracht speeltje maar op de reguliere autowegen misschien wel iets te veel van het goede. Desalniettemin een bijzondere bele- venis om in te rijden. Over het ver- bruik is Honda duidelijk: zuinig. Zelfs het renpaard vraagt niet meer dan 1 liter brandstof op 10,5 kilo meter. De 1.8i vraagt 8,4 liter op de 100 kilometer en dat bij regulier gebruik. 'De zuinigste in zijn klasse', klonk het triomfantelijk. Nog even terug naar de voorzienin- gen. Op het gebied van veiligheid laat de Accord niets te wensen over, Ook is de auto voorzien van anti- diefstalsysteem met speciale Honda- sloten. Er is rekening gehouden met zo laag mogelijke reparatiekosten. Tien uur onderhoud op de 100.000 kilometer en dat kan vertaald wor den naar elke 15.000 kilometer een beurt. De garantietermijn is ver- hoogd van twee naar drie jaar. Qua uitstoot van gassen voldoen de motoren aan normen die voorlopig nog niet gelden. Een ander positief aspect dat er heel wat van de Accord recyclebaar is. Met deze Accord zet Honda in het jaar dat vijftig jaar bestaat een stap in de toekomst, een waarin de Japanse firma nog nadrukkelijk aan wezig wil zijn op's werelds wegen. Met de Accord komt die doelstelling weer een stap dichterbij. De robuuste Grand Vitara van Suzuki is nu ook met turbodiesel motor leverbaar. De Suzuki Grand Vitara is er nu ook met turbodiesel. De auto was al leverbaar met een 2.0- liter viercilinder- en een 2.5-liter V6 benzinemotor. De 2.0-liter TDi is er vanaf f 55.995,-. Standaard heeft de wagen air- conditioning en twee airbags. De robuust uitziende Grand Vitara in turbodiesel uitvoering is herken- baar aan de luchtinlaat op de motorkap. Zijn benzinebroertjes moeten deze missen. De turbodiesel motor levert maximaal 64 kW/87 pk bij 4000 tpm. Z'n koppel van 216 Nm komt al vrij bij 2000 tpm. Door de turbo reageert de motor snel op het gaspedaal. Mede door de intercooler wordt een hoog rende- ment bereikt en een gunstig brand- stofverbruik. De 70-liter tank brengt de 2.0-liter TDi zo'n 900 kilometer ver. Dankzij het standaard Drive Select 4x4 System is de vierwielaandrijving onder het rijden inschakelbaar. Tot een snelheid van 100 kmAiur kan er gewisseld worden tussen achter- en vierwielaandrijving. Het 'quick star tup system' zorgt voor een minimale uitstoot van uitlaatgassen bij de koude start. De elektronische injec- tie voorziet in een efficiente verbran- ding en een gering aantal decibellen. Al met al is de Grand Vitara 2.0 TDi een forse aanwinst binnen het Suzuki programma. Van huis uit heeft de 4x4 een handgeschakelde vijfversnellingsbak. Er is echter oflk een automatische transmissie te leveren. Dan kost de Grand Vitara 2.0 TDi f 59.350,-. Er zal ook een Van leverbaar worden op grijs ken- teken.

Postiljon | 1998 | | pagina 14