Op zoek naar groene oases in en om Rotterdam Fokker expositie publ iekstrekker Kinderopvang Honki Ponk: origineel en functioneel Open Dag vereniging IVN in Natuurmuseum Kfaas lie Wmfkms Natte zomer Open Dag Natuur 9 SEPTEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Voor de verwachting voor de komendc 10 dagen: bel 0900-910 910 9 (75 ct. p.m.) De septembermaand verloopt tot nu toe sterk wisselvallig en nat. Vorige week viel in Boskoop in twee uur tijd 92 mm regen. Zo'n grote hoeveel- beid in zo'n korte tijd is zeld- zaam. De kans daarop is eens in de tienduizend jaar. In De Bilt is dit jaar al ruim 730 mm geval- ten. Normaal is dat 803 mm voor een heel jaar. Dus als de komende tijd nog regelmatig regel valt, komen we boven de 1000 mm. En dat is pas vier keer eerder m deze eeuw voor- gekomen. Toppers zijn 1965 en 1966 met 1.152 mm en 1.148 mm. De meteorlogische zomer (juni, juli en augustus) is weer voor- bij. De laatste jaren waren we verwend met veel zon en hoge temperaturen. Maar dit jaar viel dat allemaal tegen. In voor- gaande zomers hadden we te maken met soms extreem warme maanden. Vorig jaar was augustus nog record warm. Maar echt veel warmte bebben we dit jaar niet gehad, soms een paar warmere aagen, maar dat was steeds van korte duur. Vooral de maanden juni en juli scoorden slecht. Juni was sterk wisselvallig met op de meeste dagen wel enige tijd regen of een paar buien. Op 6 juni waren er zware buien met plaatselijk veel regen en wind- stoten. De buien waren vooral zwaar in bet midden van bet land, daar vielen in de namid- dag en avond hagelstenen met een doorsnee van 7 tot 9 centi meter. Het Zuiden kampte met plaatselijk stortbuien, in Schtnnen viel in een uur tijd 50 mm. In juli was bet ook teleurstel- lend: nu en dan buien en vaak maxima onder de 20 graden. Augustus was voor veel vakan- tiegangers de beste maand. Vooral de eerste drie weken brachten aangenaam zomer- weer. Op de tiende werd bet in Oost-Maarland (Limburg) zelfs 35 graden. In die eerste drie weken viel er op de meeste plaatsen maar 5 mm, maar daarna ging het weer helemaal mis. Er viel veel regen, vooral in de nacht van 23 op 24 augus tus. In onze regio op de meeste plaatsen meer dan 20 mm, maar bier en daar zelfs 40 tot 50 mm. De gemtddelde temperatuur in De Bilt voor de zomer was 16.2 en dat is precies normaal. Dit was de koudste zomer sinds 1993 toen een gemtddelde van 15.7 werd gemeten. Juni had een gemiddelde van 15.8 (0.5 te warm), juli 16.3 (0.5 te warm) en augustus 16.5 (0.2 te koud). De zomer als geheel was ook te nat, landelijk viel er 262 mm (normaal is 221 mm). Ook de zonneschijn viel behoorlijk tegen, landelijk gezien scheen de zon 515 uur, tegenover 575 uur normaal. We kunnen dus spreken van een vrij saaie zomer en voor degenen die in juni en juli vakantie badden was bet weer teleurstellend. Kijken we even naar de rest van Europa, dan vallen de tempera turen op in Zuid-Italie. Daar werd het in juni nu en dan 45 graden. In augustus was het erg warm in Frankrijk en op drie dagen wist de hitte zich uit te breiden naar het midden en noorden van Frankrijk, op uit- gebreide schaal werd het toen 38 graden. Loek Bergman en Wim Grin zijn beiden actief in de vereniging voor Natuur- en Milieueducatie IVN, afdeling Rotterdam en omstreken. (Foto: Van Det fotoproducties) REGIO - Wanneer je als stads- of havengids mensen van buiten Rotterdam in dit gebied rond- leidt, is hun reactie dikwijls: "Een opwindende en dynami- sche stad met een indrukwek- kende haven, maar ik ben als buitenmens toch weer blij naar mijn eigen dorp of stad in het groen te kunnen terugkeren", en daar blijft het bij. Als rondleider slik je dan even iets weg en denk je: de volgende keer zal ik ze dan maar eens het groen in en buiten de stad laten zien. Want dat is er wel degelijk. Wim Grin, actief in de Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie IVN en Loek Bergman, werkzaam bij de milieufe- deratie Zuid Holland en ook actief in het IVN, kunnen dit bevestigen. Wim Grin is gepensioneerd en als enthousiast natuurgids bij het IVN, afdeling Rotterdam en omstreken leidt hij regelmatig groepen geinte- resseerden door de natuur in en bui ten Rotterdam. Op een terras in het park tussen de Parkkade en de West Zeedijk aan de voet van de Euromast, waar een dag eerder nog het geroezemoes van honderddui- zenden bezoekers van de Wereld Haven Dagen was te horen, vertel- len beide heren ons over de actvitei- ten van de vereniging. Een gesloten poort was er de oorzaak van dat het onderhoud niet kon plaats vinden in het Parkje Schoonoord, een schit- terd stukje groen in het hart van Rotterdam, een oase van rust en natuur. "We hebben als IVN een belangrijk doel dat het best kan worden samengevat als: zorg voor de natuur. Daar willen we zoveel mogelijk mensen bij betrekken. Daarom heb ben we een team van natuurgidsen. Zij gaan regelmatig met groepen de natuur in, in onze stad maar ook in de omgevjng daarvan", vertelt Loek Bergman. Juist voor stadsmensen is het belangrijk het contact met de natuur niet te verliezen. Maar dat hoeft ook niet. Het Park Schoonoord toont hoe dichtbij een 'groene oase' kan zijn. Bergman wijst verder op het bestaan van het Natuurmuseum Rotterdam, dat midden in de stad is gevestigd, aan de Westzeedijk. Op donderdag 17 September wordt in dit museum een Open Dag gehou- den. De lokale afdeling van het IVN vertoont dan tweemaal de film 'Natuur Nabij' ('s middags om 13.30 uur en 's avonds om 19.30 uur). Deze Nederlandse natuurfilm kreeg tijdens het International Wildlife Festival in het Amerikaanse Montana een bijzondere hoge onderscheiding. Een van de makers van de film, Jan van den Ende, zal de film toelichten en na afloop vra- gen beantwoorden. Vervolgens vindt een korte natuurexcursie plaats in het nabijgelegen Park Schoonoord. Tevens wordt op de Open dag de nieuwe groencursus van het IVN gepresenteerd, die in de herfst zal starten. De cursus is geschikt yoor iedereen die belangstelling heeft voor de natuur. "Daarbij is nieuws- gierigheid belangrijker dan kennis van biologie", zo beklemtonen onze gesprekspartners. "Het is voor zowel inwoners van Rotterdam als van bijvoorbeeld Schiedam of Vlaardingen een goede gelegenheid kennis te maken met de vereniging en haar doelstellingen." De cursus bestaat uit negen bijeen- komsten, te weten zes woensdag- avonden en drie excursies op zater- dagmorgen die leiden door de Carnisse Grienden, de kinderboer- derij De Molenwei in Rotterdam- Charlois en het Kralingse Bos. De kosten van de cursus bedragen f 65,- per persoon. Voor meer informatie over het het IVN en de Open Dag kan men het uitgebreide programma, een mfor- matiefolder en een cursusprogram- ma aanvragen. Graag een voldoende gefrankeerde envelope sturen naar IVN, Afdeling Rotterdam e.o., Al bijna 40.000 mensen hebben sinds de opening van de Grote Fokker-expositie de tentoonstei- iing bezocht. In het Nationaal Luchtvaartmuseum Aviodome op Schiphol staan maar lieft 25 echte historische Fokker-vliegtuigen. Van de allereerste Fokker 'Spin' uit 1911 tot het door het faillissement van Fokker niet meer afgebouwde Fokker 50-verkeersvliegtuig uit 1996. Tevens zijn er honderden foto's en duizenden kleine herinne- ringen aan de geschiedenis van de vliegtuigfabriek tentoongesteld. Het is nu ook mogelijk om in Merellaan 192, 2902 JK Capelle a.d. IJssel. Voor bezoekers van de Open Dag op 17 September is het Natuurmuseum Rotterdam (West zeedijk 345) gratis toegankelijk. Co van Schaik Aviodome een 'echte' parachute- sprong te maken. Men komt in een parachuteharnas te hangen en stapt uit een echte Fokker 50. Met een 'Virtual-Reality' bril op lijkt het alsof men werkelijk in de lucht komt te hangen. De expositie is nog tot 15 januari 1999 te zien. Openingstijden: tot 1 oktober elke dag van 10.00 rot 17.00 uur. Na 1 oktober in het weekend van 12.00-17.00 uur en van dinsdag t/m vrijdag van 10.00- 17.00 uur. Voor meer informatie: (020) 406 80 00. SCHIEDAM - Begin 1997 wer- den op het Stadskantoor de eer ste plannen ontvouwd voor de bouw van het nieuwe kinderdag- verblijf Honki Ponk aan de Piersonstraat. In September van dat jaar ging de eerste paal de grond in en precies een jaar later wordt het gebouw officieel geo- pend met een feestelijk program ma. Bij de opzet van het origineel ogen- de gebouw werd uitgegaan van het gedachtegoed van de antroposoof Rudolf Steiner (1861-1925), in wiens filosofie kinderen gerespec- teerd dienen te worden en gestimu- leerd moeten worden om de wereld te ontdekken. Veel belang wordt gehecht aan een vaststaand ritme van dag, week en jaar. Tevens wordt aandacht besteed aan de ontwikke- ling van het gevoelsleven en de kunstzinnige vorming van het kind. Stadsarchitect Rene Meere die het Honki Ponkgebouw ontwierp heeft bij zijn ontwerp rekening gehouden met de antroposofische gedachte, maar heeft deze niet als doorslagge- vend gegeven toegepast. Wel ver- wijst het gebouw door de ovale bloemvorm, de afwerking met mos op het dak en de verwerking van berkenhout naar de natuur die in de antroposofie een belangrijke rol speelt. Het gebouw bestaat uit twee verdie- pingen. De begane grond, met onder meer zes groepsruimten, is ingericht voor de kinderen (in totaal 72 plaat sen). Gerard Beijn, gespecialiseerd in de toepassing van kleur kreeg de opdracht zijn inzichten over te bren- gen op vloeren, kozijnen, deuren en ruimten van Honki Ponk. Ook de sanitaire ruimten voor de kleintjes werden daarbij niet vergeten. De entree van het gebouw bestaat uit acht glazen panelen die door beel- dend kunstenaar Inge van Haastert werden vervaardigd. Het gebouw is niet alleen voor opvang van jonge kinderen een aan- winst, ook de stad kreeg er een bij- zonder architectonisch pand bij. Woensdag 16 September wordt het gebouw om 15.00 uur officieel geo- pend, waarna gelegenheid bestaat deel te nemen aan een rondleiding door het gebouw. Tevens kunnen bezoekers van de feesttent optredens bijwonen van ondere andere Circus Malabarista, Rijn Trijn en muziekkorps Harpe Davids. Om 19.00 uur is het feest afgelopen.

Postiljon | 1998 | | pagina 5