Ex-profvoetballer wil meer individuele trainingen Dick Beek geniet in 'Schiedamse' vierde klasse Start tafeltennis- competitie De Korenbeurs Cursus recreatiesportleider Creatieve Schiedammers in bibliotheek Leer luisteren Witte Reus Stratenmaker 9 SEPTEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAG1NA 8 *§IiI ■mM* f Ex-profvoetballer Dick Beek: "Een trainer kan urenlang praten, maar als je iets voordoet, dwing je meer respect af.(Foto: Seert) SCHIEDAM - Aanstaand weekend start voor de landelijke teams van tafeltennisvereniging De Korenbeurs de najaarscompetitie. Voor alle teams staat er dan een uitwedstrijd op het programma. Het vernieuwde eerste herenteam moet proberen de degradatie uit de eredivisie goed te maken. In de eerste divisie poule lijken de teams aan elkaar gewaagd, zodat dit een opgave van formaat is voor het jonge Korenbeursteam. Door het vertrek van diverse spe- lers is het tweede herenteam vol- ledig vernieuwd. Ook dit team staat voor een zware opgave. Het eerste damesteam moet na twee achtereenvolgende kam- pioenschappen in de eerste divisie eveneens alle zeilen bijzetten om het gewonnen terrein te behou- den. Het tweede damesteam debuteert na het kampioenschap in het afgelopen seizoen in de tweede divisie. Voor het eerst is ook een derde damesteam gefor- meerd. Dit komt uit in de vierde divisie. Voor meer informatie: Ernie Dekker (010) 420 59 37. SCHIEDAM - Op dinsdag 15 Sep tember begint de cursus voor recreatiesportleider, in het kader van het sportproject Schiedam, georganiseerd door de dienst Sport en Recreatie en de Stedelijke Stichting Welzijn Schiedam. Met zo'n 25 enthou- siaste deelnemers, mannen en vrouwen, wordt gestart. De cursus is bijna vol, maar er zijn nog enke- le plaatsen over. De opleiding duurt 34 lesweken, daarnaast moeten de deelnemers nog twee weekeinden meedraaien en 25 stage-uren maken. De les sen worden op een praktijkgerich- te manier gegeven. De deelne mers verzorgen vanaf het begin zelf lespresentaties. In juni wordt de cursus afgesloten met het exa- men. Degenen die hiervoor slagen krijgen het door het Ministerie van VWS erkende RSL-A diploma. Nadere inlichtingen: Stichting Color, Klubhuis Zuid, Dwarsstraat 42, Schiedam (010) 426 72 97. SCHIEDAM - In de September staat de Bibliotheek Schiedam- Noord aan het Bachplein in het teken van de creatieve Schiedammers. Na het succes van voorgaande jaren is dit de vijfde keer dat vijf Schiedammers hun creatieve hobby zullen demonstre- ren. De demonstraties zijn op de woensdagmiddagen: 9, 16, 23 en 30 September van 14.00-16.00 uur. De gehele maand staan werkstuk- ken van Joke Kouwenhoven (decoboeken), Corinne Streefkerk (mandala's tekenen), Hannie Lycas (merklappen ontwerpen), Hanny van Kroesveld (3D kaarten knip- pen) en Niny Bottenberg (creatief met perkamentpapier) tentoonge- steld in de bibliotheek. Openingstijden: ma./woe./vr. 14.00-17.00 uur; di. 10.00-17.00 uur; do. 14.00-20.00 uur; za. 10.00- 13.00 uur. Meer informatie: (010) 470 83 20 of 470 37 28. REGIO - De Vertrouwenslijn biedt een gesprekspartner voor ieder- een die behoefte heeft aan een vertrouwelijk gesprek. De mede- werkers van deze hulpdienst krij gen een hoogwaardige training in telefonische gespreksvoering en doen dit werk vrijwillig. De Vertrouwenslijn zoekt vrijwilligers die de opleiding tot gesprekspart ner willen volgen om zo.telefoon- medewerker te worden. Inlichtingen bij TeleTrust, telefoon (070) 365 8945. SCHIEDAM - Hoewel de Vlaardingse stratenmaker Dick Beek bij Voetbalvereniging Germinal werkzaam is, geniet hij volop van de Schiedamse vierde klasse G. Met clubs als Hermes DVS, Excelsior'20, VFC, Ursus, Fortuna Vlaardingen RKWIK en MSV'71 speelt Beek wellicht in een van de aantrekkelijkste afde- lingen. "En dan heb je ook nog VOC, HWD, Aeolus en DRGS, onze tegenstander van afgelopen zondag. Een heerlijke poule", geeft de 51- jarige Beek aan. "Hermes DVS pro- beert al jarenlang uit de lagere klas- sen te komen en haalt ieder jaar nieuwe spelers. Ursus heeft het dit seizoen moeilijk gekregen, omdat het nu een eigen complex mist. Bovendien zit de club middenin een fusie. RKWIK heeft een goede ploeg, die hebben we in de voorbereiding al tegen gehad. Maar toen had ik zestien spelers voor twee elftallen. Op de wedstrijddag belden er nog een paar af." Ook tijdens het interview, op de ochtend voor de match, belt een van zijn spelers voor het duel af. "Dat is tegenwoordig heel normaal joh, daar kijk ik niet meer van op. Ik hoor weleens dat spelers naar hun opa moeten, die al jarenlang niet meer schijnt te leven. Dergelijke ver- halen hoor ik overal om me heen. Andere collega's maken soms de gekste dingen mee. Bij ons valt het gelukkig mee, omdat mijn groep heel trouw is. Maar je hebt jonge voetballers, die bijna niet vooruit te branden zijn." Een trainer anno 1998 heeft het moeilijker dan zijn collega's van tien of twintig jaar geleden. Beek: "Ach, ik vind het nog veel te leuk om te doen, dus leg ik me bij de situatie neer. Vakanties, feestjes, weekendjes weg, visites bij achterooms en tan- tes, het hoort er allemaal bij. Soms dol ik mijn collega's er weleens mee als we elkaar voor de wedstrijd tref- fen. Dat past toch een beetje bij mijn stijl. De anderen stangen en uit de tent lokken, heerlijk vind ik dat. Dat beetje 'oorlog maken' past al heel lang bij mij. Zo was ik als voetballer ook. Ik geef een collega meestal geen hand voor de wedstrijd. Dat hoort ook bij het spel, hahaha! Nu kom ik veel bekende collega-trainers tegen en dat belooft heel wat. Ja, ik kijk al maanden uit naar deze competitie", aldus een immer strijdvaardige Dick Beek, die met zijn ploeg met 3-1 van DRGS won. De Witte Reus, De Blonde Tornado, De Stormram of de Blonde Goaltjesdief. Dick Beek had veel bij- namen. Dick Beek was populair. En Dick Beek was succesvol, trouw, loyaal en ijzersterk. Trainers als Rinus Smits (Excelsior) lieten hem in z'n vrije tijd keihard werken aan zijn tekortkomingen. lets wat de door- zetter pur sang mist. "Individuele trainingen zie je bijna nergens terug. Ook niet in het betaalde voetbal hoor. Het is bijna overal een partij- tje of het beroemde combinatiespel- letje. Twee tegen vier, zes tegen acht of weet ik veel. Trainers proberen wedstrijden na te bootsen, de team- spirit er in te krijgen. Dat stukje teambuilding is natuurlijk hartstik- ke belangrijk, maar of spelers iets bijleren op een training? Ik vraag het me af. Een week heeft 168 uur. Daar train je drie tot vier uur van. Dat is nooit genoeg om veel bij te leren. "Vroeger had je Wiel Coerver", ver- volgt Beek. "Hij liet jongens ontzet- tend veel oefeningen doen waarop ze in een wedstrijd konden terugval- len. Frans Thijssen was een comple te voetballer die van Coerver niet alleen kappen en draaien had geleerd, maar ook wist hoe je een sliding moest inzetten./ Bij Go Ahead Eagles hadden we vroeger een een kopgalg en een Schutting. Ik moest daar uren mee oefenen, met als resultaat dat ik een uistekende kopper werd. Een trainer kan uren lang praten, maar als je iets voor doet, dwing je meer respect af bij die gasten. Die jongelui van nu weten heus niet meer wie Dick Beek was, maar ik zie soms collega's in het bos op de fiets meegaan. Ik zal altijd proberen mee te lopen. Ook omdat ik het gewoon prettig vind. Tijdens een warming up zie je spelers soms vlak voor een trainer rekken en strekken. Dat doen ze dan een paar keer, zonder dat het echt effect heeft, want ze doen het niet goed. Ik laat mijn spelers daar vrij in. Als ze bles- sures willen voorkomen, doen ze een goede warming up, klaar uit." Dick Beek is als ex-prof door de wol geverfd. Als zestienjarig ventje kwam hij bij Excelsior in het betaal de voetbal terecht. Vijf jaar speelde hij in Rotterdam. Vervolgens werd Beek voor 82 mille verkocht aan Telstar en kon Excelsior van dat transferbedrag maar liefst acht spe lers van Xerxes/DHC kopen. Zijn eerste profcontract leverde Beek 35 gulden per wedstrijd op en drie kna- ken per training. "Joh, ik was een harde werker en gaf niet om geld. Als Nol de Ruijter bij FC Den Bosch zei dat ik op maandagavond daar in de sauna moest komen voor de ver- zorging, dan kwam ik. Ik werkte als stratenmaker en stond om zes uur op om's middags te kunnen trainen. Nu werk ik vier dagenvoor de gemeente Vlaardingen. Hier ben ik terecht gekomen nadat ik had gespeeld bij Haarlem (onder Barry Hughes en met een zestienjarige Ruud Gullit), Harelbeke en Germinal Ekeren" (mede door Beek behaalde de Belgische club drie pro- moties in drie jaar). "Bij FC Vlaardingen heb ik onder Theo Laseroms mijn laatste jaren in het betaalde voetbal gesleten. Vlaardingen is nog steeds een leuke stad. Ik voel me hier thuis. Vroeger was ik een straatvoetballer, later werd ik stratenmaker. Miljonair ben ik nooit geweest. Wei kon ik via een zaakwaarnemer naar een grote Franse club, maar daar had ik geen zin in. Ach, ik ben nu toch ook gelukkig", aldus Dick Beek. Cor Hulsbus

Postiljon | 1998 | | pagina 8