"Binnenstad bestaat uit prive eilandjes" Jonge uitgeverij groeit voorspoedig (Cathy Winkel overvallen Aanrijding met dodelijke afloop Nieuw seizoen bij Filmhuis Schiedam Volkstuinders komen op voor hun hobby Actie 'verzet je blik1 Alle hens aan dek Betrokken Persoonlijk management GEVONDEN -- 9 SEPTEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 SCHIEDAM - Een nog onbekend gebleven man heeft maandagmor- gen omstreeks elf uur een winkel aan de Hoogstraat overvallen. Met een vuurwapen bedreigde hij het personeel en eiste geld. Er waren op dat moment twee klanten in de zaak. Nadat de kassa was geo- pend, deed de man een greep erin. Met een nog onbekend geld- bedrag aan buit vluchtte hij de winkel uit en rende weg in de rich- ting van de Lange Haven. SCHIEDAM -Bij een aanrijding vrij- dagmiddag omstreeks half twee op de Vlaardingerdijk, is een 18- jarige Schiedammer om het leven gekomen. Het slachtoffer reed op zijn bromfiets op het fietspad en werd geschept door een rechtsaf- slaande vrachtauto (zandwagen). De chauffeur van de vrachtauto had de bromfietser niet opge- merkt. Het slachtoffer kwam onder de vrachtauto terecht en werd een stukje meegesleurd. Even later kwam de chauffeur tot de ontdek- king dat er iets mis was. Het slachtoffer werd ernstig gewond overgebracht naar het Schielandziekenhuis, alwaar bij aankomst bleek dat hij inmiddels aan zijn verwondingen was over- leden. De chauffeur van de vracht auto raakte in een shocktoestand. SCHIEDAM - Het nieuwe filmsei- zoen begint weer bij Filmhuis Schiedam. Op donderdag 10 en vrijdag 11 September wordt de film 'Jackie Brown' vertoond. Op zaterdag 12 September staat de film 'On connait la chanson' op het programma. Het filmhuis Schiedam is geves- tigd in gebouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12. Aanvang van de films is 21.00 uur. De zaal gaat een half uur voor aanvang open. Toegang voor donateurs 7,50, voor niet-leden is het donateur- schap 10,- inclusief toegang voor de film. Op een onlangs gehouden inter- nationaal congres in Brussel stel- den volkstuinders vast dat zij de laatste jaren te veel in stilte heb- ben gewerkt. Zij willen de vele goede kanten van hun hobby beter onder de aandacht brengen. De waardevolle elementen van het volkstuinieren worden bij allerlei politieke besluitvorming te vaak uit het oog verloren, waardoor volkstuincomplexen te gemakke- lijk verdwijnen of steeds weer moeten worden verplaatst. Volkstuinders leveren onder ande- re verse groente en fruit, houden direct contact met de natuur, vin- den het grootste deel van hun recreatie dicht bij huis en hebben dus minder vaak de auto nodig, en leveren een waardevolle bijdra- ge aan het behoud van maat- schappelijke contacten. Wilt u meer weten bel dan met Chris Zydeveld, voorzitter AWN (010) 470 28 63/06 53 23 0711 of Herman Vroklage (036) 538 44 36. SCHIEDAM - Onlangs startte de politie van het district Schiedam in de wijk Oost met het project 'Verzet je blik'. Het project is bedoeld om de parkeeroverlast in deze wijk aan te pakken. Bewoners van de wijk Oost ervaren fout par- keren als zeer overlastgevend. De politie zal daarom, van 14 Septem ber tot en met 4 oktober, foutpar- keerders in deze wijk eerst waar- schuwen. Vanaf 5 oktober gaat de politie van het district Schiedam repressief optreden en worden foutparkeerders daadwerkelijk bekeurd. SCHIEDAM - Zo'n vijf jaar geleden zag Gerjan de Waard zich voor de vraag gesteld: ga ik door met de baan die ik heb of sla ik een andere richting in. Hij koos voor een nieuwe uitdaging en liet het redacteurschap van een huis-aan-huisblad in Schiedam voor wat het was. Tot op heden heeft hij absoluut geen spijt van zijn beslissing. Alle energie gaat nu naar Uitgeverij Scriptum, waarvan hij samen met Martijn van Dansik en Hans Ritman directeur is. Ook voelt De Waard zich zeer betrokken bij de ontwikkelingen in de Schiedamse binnenstad. Gerjan de Waard: "Thuis was ik, samen met Hans, die als freelancer werkte voor het Nederlands Studiecentrum, al een uitgeverij gestart, naast mijn werk voor de krant. Daar waren we echter niet zo actief mee bezig dat het een behoor- lijke bron van inkomsten vormde. De stap om een andere loopbaan te kiezen heeft me wel wat slapeloze' nachten bezorgd, maar dat blijkt achteraf niet nodig te zijn geweest. Als journalist werd ik toch gezien als een verlengstuk van de commer- cie. De vaak onterechte, neerbuigen- de houding van publiek en dagblad- pers ten opzichte van het werk van een huis-aan-huis redacteur, ergerde me steeds meer. Hoe goed je ook schrijft, als je eenmaal het stempel op je hebt van: journalist van een De Waard: "Op een uitzondering na geven wij geen populaire boeken uit." Dat ene boek waarop De Waard doelt is het glossy Snoecks Jaarboek, dat dit jaar al de 74e jaar- gang beleefde. Met ingang van 1998 is het boek, dat bekend staat om de bijzondere (bijna naakt) foto's, reportages, kunst en literatuur, in omvang toegenomen. Het bevat meer pagina's en de afmeting is 20 procent groter geworden. "Deze nieuwe editie bleek aan te slaan bij het publiek, de uitgave was snel uitverkocht", aldus De Waard. "Voorts brengt Scriptum onder meer fotoboeken over streken en steden met Nederlands/Engelse tekst op de markt, alsook het maandblad voor Kunst en Antiek. Voor deze en andere uitgaven werken we nauw samen met de Snoeck drukkerij in Gent." Op de vraag of de Scriptum direc- teuren op korte termijn denken aan uitbreiding en dus aan verhuizen, antwoordt De Waard wat vaag. Wel wil hij kwijt dat ook Scriptum wel 1 symbolische gulden aan de gemeen- te had willen betalen om de voor- malige Openbare Bibliotheek aan de Lange Haven te kunnen betrekken. "Maar we hebben er begrip voor dat de voorkeur uitging naar Jan de Bouvrie die ook De Korenbeurs, direct tegenover ons in gebruik gaat nemen. Overigens zullen wij als uit geverij geen profijt trekken van de Gerjan de Waard en Hans Ritman van Uitgeverij Scriptum. (Foto: Van Det fotoproducties) huis-aan-huisblad, dan kun je een baan bij een dagblad wel vergeten. Nog geen dag heb ik spijt gehad van mijn keus voor Scriptum." Volgens Gerjan de Waard waren zowel hij als Hans Ritman als star- tende uitgevers er goed van door- drongen dat, als zij hun bedrijf een kans van slagen wilden geven, dit niet van uit een thuissituatie kon gebeuren. "Dat was te vrijblijvend", aldus De Waard. Op de hoek van de oudste straat van Schiedam, de Dam, werd een representatieve ruimte gevon- den. Het ziet er nu naar uit dat bin- nen afzienbare tijd het pand te klein wordt voor de expansiedrift van de uitgeverij. "Vrijwel direct nadat we besloten alle aandacht te vestigen op de uitgeverij kregen we een grote opdracht van de Rijkspolitie in ver- band met de opheffing van dat onderdeel. Vanaf die tijd ging het lopen." Inmiddels is Scriptum uitgegroeid tot een van de drie grootste uitgeve- rijen op het gebied van management literatuur. Veel boeken, vaak vert- alingen van Amerikaanse publica- ties, worden uitgegeven over onder- werpen waarvoor tegenwoordig in het bedrijfsleven grote belangstelling bestaat. Daarbij gaat het om boeken die veranderingen in organisaties op een menselijke manier bespreekbaar maken. Een van de laatste uitgaven van Scriptum op dit terrein is 'Ondernemen met gevoel'. aantrekkingskracht die De Bouvrie op het publiek zal uitoefenen. Voor de stad betekent de vestiging van De Bouvrie een aanwinst, maar of daar- mee de binnenstad wordt gered is nog maar de vraag", stelt Gerjan de Waard, die blijk geeft zeer betrok ken te zijn bij de stad. "Nog steeds bestaat de binnenstad uit prive eilandjes, die de WV allang aan elkaar had moeten sme- den. Ik vind dat dit maar eens dui- delijk gezegd moet worden. Misschien dat een nieuw team van enthousiaste mensen gezet moet worden op het promoten van de stad. Het is toch te gek dat er nog zo weinig van de grond is gekomen en dat onder meer een klein aantal behoudende bewoners van de Lange Haven de macht heeft, om plannen in de kiem te smoren. Iedereen runt zijn eigen toko en daar blijft het bij. Daarom hoop ik dat burgemeester Scheeres er van afziet om naar een andere gemeente te vertrekken, want hij is samen met wethouder Wiegman een van de weinigen die er voor kan zorgen dat het nog wat wordt met Schiedam." Nans Wolters Het goedkoopste adres voor grenen, rotan en eiken meubelen. Jan Wooning Meubelen, Berg weg 62, Rotterdam. Tel. 010 - 466 48 27. Tot ziens. NU GIGANTISCHE OPRUIMING! Zaterdag 5 September is de Gala/Benefietveiling gehouden ten behoeve van Molen De Walvisch. Op 14 februari 1996 stond een van de vijf grootste molens ter wereld die toevallig in Schiedam staat, "m de hens", zoals Burgemeester Scheeres een omstander citeerde in zijn speech tijdens dit gala. Ik ben inmiddels ook een ingeknetterde Schiedammer en woon het gala bij. Tegen de klok van zeven uur's avonds spoed ik mij naar het nieu we Theater aan de Schie. "Zet ik mijn auto neer in de parkeerga- rage ja of nee?vraag ik mij af tijdens de rit daarnaartoe. Ja, in de garage, want op het kleine parkeerterrein is geen plaats. Terwijl ik op de afrit naar de garage toe rijd, bekruipt mij een angstig gevoel. "De garage zal toch niet dicht zijn?" Ja dus, het hek is dicht en de zuil aan mijn litikerhand waar normaliter de kaart uitkomt na het indrukken van de knop zegt: parkeergarage gesloten.Met mijn ogen dicht en op goed geluk, hopend dat mijn engelbewaarder op mijn schouder zit, rijd ik met mijn voertuig achteruit, zoals ik er vandaag nog niet mee vooruit heb gereden... Mijn met vlijt gecoiffeurde haardos ligt accuut platzoveel transpi- ratievocht druppelt er uit mijn hoofd. Ik rijd wanhopig de par- keerplaats rond en vind uiteindelijk een plek. lemand verlaat die plek, en nadat ik mijn auto hier heb geparkeerd weet ik ook waar- om. Ik kan aan de bestuurderszijde de auto niet uit, zo krap is de parkeerplaats en mijn galakleding staat niet dat ik mijn benen over de versnellingspook sla. Dan de adem en de buik maar even inhou- den. De ontvangst in het theather is allervriendelijkst. Na een wel- komstcocktail mag iedereen een plaats zoeken in de zaal, waarna de voorstelling begint. Het Jeugd Toonkunstkoor is een toonbeeld van jong zangtalent. Dan een stem in de ruimte. Die is van Mr. Pieter van Vollenhoven, maar waar is hij? Met volume voor op het podium, met body daalt hij van achteruit het theater de trap af. Hij draagt een oranje pocket in zijn donkere kostuum met strik. De rechter onderkant van z'n colbertjasje zit omgekruld. Er zit een donkerrode voering in zijn jas. Hij causeurt heel vrolijk met de bezoekers op de eerste rij. Steeds moet ik naar dat fout zittende stukje jas kijken. De grap die hij onmiddelijk introduceert over zijn oren ontgaat mij volkomen. Hij babbelt maar door en stelt zijn gevleugelde vriend Louis van Dijk voor. Een dame op de eerste rij bemerkt wat ik meteen al zag. Ze trekt het colbert recht en strijkt er nog even met de hand over. Ik slaak een zucht van verlichting. De veiling volgt. Neerlands meest bekende veilingmeester danst als het ware met zijn armen en harmonieert de bedragen met zijn stem. "Eenmaal, andemiaal, verkocht" klinkt het 60 maal. Op een onderwerp komt geen bod. De rest wordt verkocht als deeg van de molen. Ook een ambachtelijk vervaardigd kunstwerk van Siem van der Marel, waarvan het stolpje ineens voor mijn voeten ligt. De dame, die de artikelen aanreikt, verblikt of verbloost niet, stolp op het kunstwerk, opbrengst in de knip! Na de veiling zoekt menigeen weer een plekje in de zaal. Er volgt nog een optreden van 'Slagerij van Kampen'. "Mag ik een kilo percussie"t Is ietsje minder, mag dat?" "Nee, doe maar royaal wat meer!!jh

Postiljon | 1998 | | pagina 9