C uhnatr Paksoi en Chinese kool De O is i /veerin de maand Ieder jaar opnieuw Misverstanden Mooi, stevig en fris Paksoi-maalti j dsoep 16 SEPTEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 13 Tijd voor een griepprik REGIO - Elke winter wordt gemiddeld 5 tot 10 procent van de Nederlandse bevolking geveld door griep (influenza). Voor jonge, gezonde mensen betekent dit een weekje onder de wol met in het begin hoge koorts, spier- pijn, hoofdpijn en soms een droge hoest. Voor andere men- sen kan griep wel ernstige gevol- gen hebben. Gemiddeld worden per winter 20.000 mensen in het ziekenhuis opgenomen en 2.000 mensen overlijden aan de gevol- gen van griep? Bijna alle slachtoffers van griep behoren tot een van de groepen voor wie de griepprik is aanbevolen. Dit zijn alle mensen ouder dan 65 jaar en iedereen met een hart- of long- ziekte of diabetes. Ook voor nierpa- tienten, waarbij de nieren onvol- doende capaciteit hebben, is de griepprik aanbevolen. Voor alle genoemde risicogroepen kan griep ernstige gevolgen hebben, zoals een longontsteking, een blijvende ach- teruitgang van de conditie of een ontregeling van de diabetes. Griep is een ziekte waartegen men zich kan wapenen. Wereldwijd wordt namelijk bijgehouden welke griepvirussen waar in de wereld voorkomen. Dit gebeurt in zoge- naamde 'uitkijkposten' waar plaat- selijk voorkomende griepvirussen worden onderzocht. Zo voorspelt men welke virussen er de komende winter in Nederland aanwezig kun- nen zijn. Deze virussen worden dan in het vaccin voor de griepprik ver- werkt. Griepvirussen veranderen regelma- tig, waardoor u ieder jaar opnieuw griep kunt krijgen. Daarom is elk jaar een nieuwe griepprik nodig. Toch kan het gebeuren dat er tijdens het griepseizoen onverwacht een ander griepvirus voorkomt. Dit virus is dan niet in de griepprik ver- werkt waardoor de griepprik min der goed werkt. Tijdens de afgelo- pen griepperiode (1997-1998) is dit in Nederland voorgekomen. De griepprik werkte toen minder goed, maar hielp in veel gevallen wel om ernstige compicaties als gevolg van griep te voorkomen. Wanneer u de griepprik neemt en onverhoopt toch griep krijgt, dan zorgt de griepprik er voor dat de griep minder ernstig verloopt. De griepprik blijft dus een veilig en effectief middel om het risi- co op griep en de compicaties van griep te beperken. Wie zich niet lekker voelt, noemt het al gauw een griepje. De griepprik werkt echter alleen tegen de echte griep (influenza). Verkoudheid en buikgriep bijvoorbeeld worden door andere virussen veroorzaakt. Hier helpt de griepprik niet tegen. Bij echte griep (influenza) voelt men zich binnen een paar uur erg ziek worden met bonzende hoofdpijn, spierpijn over het hele lichaam en hoge koorts (rond 39°C). Ook wordt wel eens gedacht dat je van de griepprik griep zou kunnen krijgen. Dit is onjuist. De griepprik bevat namelijk geen levend virus en kan dus geen griep veroorzaken. De enige duidelijke bijwerking van de griepprik kan een gevoelige plek op de plaats van de injectie zijn. Dit treedt bij 1 op de 5 mensen op en verdwijnt weer na 1 tot 2 dagen. De griepprik vormt dus geen risico voor uw gezondheid. In oktober en november is het weer tijd voor de jaarlijkse griepprik. De meeste mensen die tot de risicogroe pen behoren, zullen van hun huis- arts een oproep krijgen voor het halen van deze prik. Volgens gege- vens van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) nam vorig jaar 8 van 10 mensen, voor wie de griep prik is aanbevolen, de griepprik. Behoort u tot de groep mensen voor wie de griepprik is aanbevolen: geef dan gehoor aan de oproep van uw huisarts of neem zelf het initiatief en vraag om een griepprik. Voor 65- plussers en andere risicogroepen is de griepprik gratis. De griepprik werkt aan uw gezondheid. Wilt u meer informatie over de griep of de griepprik? De Ziekenfondsraad geeft een gratis folder uit met de naam: 'De O is weer in de maand: tijd voor de griepprik'. Deze folder ligt voor u klaar bij de bibliotheek. Uw huisarts geeft u ook graag meer informatie. Wie zich met lekker voelt, noemt het al gauw een griepje. De griepprik werkt echter alleen tegen de echte griep (influenza). Bloemkool, witte kool, boeren- kool en rode kool zijn koolsoor- ten die bij veel mensen regelma- tig op tafel verschijnen. Minder bekend zijn Chinese kool en paksoi, maar die zijn zeker zo smakelijk. Chinese kool wordt ook wel pe-tsai genoemd en korat uit het noorden van China. Er bestaan twee ver- schillende types: een kropvormige langwerpige (granaattype) en een kort bladkool (Japans type). Paksoi, ook wel pak-choi genoemd, is een open bladkool met witte, kale bladstelen, die samen met het blad worden gegeten. Chinese kooi en paksoi zijn bijna het hele jaar door te koop, makkelijk te bereiden en snel klaar. Deze groenten lenen zich prima voor roerbakken. Bij Chinese kool kunt u het beste voor gebruik de buitenste losse bla- deren verwijderen en vervolgens de rest van de kool grof of fijn snijden. Het Japanse type kan rauw worden gegeten. Vooral het binnenste is daarvoor goed geschikt, want voor Chinese kool geldt: hoe meer naar binnen toe, hoe malser de bladeren zijn. Voor stoven en koken geldt een bereidingstijd van ongeveer 10 Paksoi-maalttjdsoep. Postilion minuten. Roerbakken kan iets kor- ter. Bij paksoi moet u blad en stelen na het wassen in stukken snijden van 4 a 5 centimeter. Het lekkerst is om de groente daarna te stoven, te roer bakken of te verwerken in groente- soep. Let er bij het kopen van Chinese kool en paksoi op dat de bladeren mooi, stevig en fris van kleur zijn. In de groentela van de koefkast is paksoi ongeveer een week houd- baar. Chinese kool kan daarin iets langer bewaard blijven. U hoeft niet in een keer de hele kooi op te maken. Snijd hem in de lengte door en bewaar de rest, afgedekt met plasticfolie in de koelkast. Zo blijft hij nog een week goed. Zelfs in een reeds aangemaakte salade blijft de kool nog 1 a 2 dagen knapperig. Wanneer paksoi en Chinese kool worden roergebakken, gekookt, gestoofd of gebakken, heeft u per persoon ongeveer 300 gram groen te nodig. Reken voor een salade op ongeveer 100 gram per persoon. Ingredienten: 2 I bouillon, 500 g paksoi, 1 ui, 1 grote wortel, 1 el boter of margarine, 4 tomaten, 350 g kalfs- of rundergehakt, 2 el fijnge- knipte peterselie, 2 el fijngeknipte bieslook, zout, peper. Maak de bouillon op uw eigen wijze. Maak de paksoi schoon en snijd deze in reepjes. Maak de ui schoon en snijd hem klein. Maak de wortel schoon en snijd deze in luci- ferreepjes. Ontvel de tomaten en snijd ze in parten. Verhit de boter, bak hierin de ui en de wortel, voeg de paksoi toe en de tomaten. Bak de groenten kort. Maak gehakbalfetjes zoals u dat gewend bent eh pocheer ze (dat wil zeggen: breng in een sreelpannetje water aan de kook, doe de gehaktballetjes erin en laat deze tegen de kook, doe de gehakt balletjes erin en laat deze tegen de kook aan in 15 minuten gaar wor den). Schenk de bouillon bij de groenten, doe de gehaktballetjes erbij en laat de soep door en door warm wor den. Voeg van het vuur af de tuin- kruiden toe en maak de soep op smaak af met zout en peper. Serveer deze gezonde maaltijdsoep met warm (bruin) stokbrood. (Bron The Greenery International)

Postiljon | 1998 | | pagina 13