"Graag was ik de hele dag van de partij geweest" Dijkshoorn Hoortechniek betrekt nieuw pand Regen toch geen spelbreker op monumentendagen Kiaas ae Weerbaas September Gratis bus Vernieuwingen 16 SEPTEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Voor de verwachting voor de komende 10 dagen: bel 0900-910 910 9 (75 ct. p.m.) Het weer van de eerste herfst- maand heeft vaak nog hetzelfde karakter als dat van eind augus- tus. Vaak wordt het weer bepaald door hogedrukgebie- den. Doordat het zeewater eind augustus, begin September de hoogste temperatuur bereikt, liggen de dag- en nachttempera- turen vaak dichter bij elkaar dan in de andere maanden. In 1949 beleefden we de warm- ste septembermaand sinds het begin van de waarnemingen. De gemiddelde temperatuur was 17,2 graden, normaal is circa 14 graden. Een gemiddel de van 17,2 is bijzonder hoog. De zomermaanden juli en augustus hebben een gemiddel de van 16,7 en 16,8. September 1949 was wel de warmste, maar 1947 had de meeste zomerse dagen, op 11 dagen steeg het kwik toen tot boven de 25 graden. De laatste jaren scoort Septem ber wat minder uitbundig. Vorige jaar was het op de eerste dagen wel aangenaam weer, maar de 25 graden werd net niet gehaald. Later in de maand noteerde Oost-Maarland (Zuid- Limburg) op 18 September nog wel 25,8. Erg warm was het op de eerste drie septemberdagen van 1991 toen op veel plaatsen het kwik steeg naar 30 tot 32 graden. Maar ook eind Septem ber kan het nog warm zijn. De periode rond de 29ste Sep tember staat gunstig bekend, getuige de volgende spreuk, die betrekkmg heeft op 29 Septem ber Sint Michiel). "Acht dagen zonneschijn, brengt Sint Michiel om wel te zijn". Het is vaak zo dat de periode rond de 29ste nog mooi weer brengt. Daarna is het vaak met de mooie, nazomerse dagen gedaan. In 1992 kende eind September ook zo'n warme periode. Van 25 tot 28 Septem ber wa$ het in het noorden van het land 20 tot 25 graden, in het zuiden op de 27ste nog ruim 27 graden. September kan ook koud uit- vallen. In 1986 was de gemid delde temperatuur 11,6 (nor maal dus 14 graden). Alleen 1912 was nog kouder met een gemiddelde van 10,7. De nach- ten waren in September 1986 ook erg koud. Op maar liefst 12 dagen kwam het ergens in Nederland tot vorst aan de grond. De laagste temperatuur op de normale waarnemtngs- hoogte van 1 meter 50 was het min 0.2 in Epen, Limburg. Voor De Bilt is de laagste mini- mumtemperatuur daar ooit gemeten 0.7 (16 September 1997). In het oosten van het land is de kans op vorst het grootst. 20 September 1971 vroor het in Twente al -3.7. De gemiddelde temperatuur ligt aan het begin van de maand nog rond de 16 graden, maar aan het einde van de maand is dat nog maar circa 12 graden. Ook neemt de kans op mist, met name m de nacht, flink toe. Vaak is de zon overdag nog sterk genoeg om de mist te doen oplossen. iv1 SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Ondanks het water dat bij bak- ken uit de hemel viel spreekt de organisatie van zowel de Vlaardingse als Schiedamse monumentendagen van een geslaagd evenement waar tame- lijk veel mensen op afkwamen. Beide gemeenten hadden met steun van het VSB-fonds een goedogend en praktische lei- draad voor het publiek uitge- bracht, dat een rondgang langs de verschillende activiteiten dui- delijk op een rij zette. Vooral de kerken - in Vlaardingen de Grote Kerk op de Markt en in Schiedam de Sint Jan aan de Lange Kerkstraat en de St. Liduinabasiliek - werden door belangstellenden druk bezocht. Naar schatting tussen de 1000 en 1500 mensen kwamen een kijkje nemen in de laatstge- noemde kerk die al geruime tijd gerestaureerd wordt. Pastoor Vismans gaf in de basiliek een toe- lichting op de restauratiewerkzaam- heden en ambachtslieden lieten de geinteresseerden zien welke proble- men en moeilijkheden zij tegenko- men in hun werk en hoe zij die de baas worden. Voorts werden in Schiedam twee beelden respectievelijk verplaatst en onthuld, van de stichtster van de stad Aleida "en de stadsheilige Liduina. Tevens kregen eigenaren van historische panden die hun woning hadden gerestaureerd een oorkonde en een schildje van wet- houder Reijnhout overhandigd. Ook in Vlaardingen was de aan- dacht voornamelijk gericht op de thema's van de Open Monumentendagen, 'Steengoed! De zorg voor historische bouwmateria- len'. Voor actieve bezoekers was het mogelijk maar liefst veertig activi teiten bij te wonen. De organisatoren van de Vlaardingse dagen zullen een twaalfjarige jongen niet snel verge- ten, die duidelijk blijk gaf van zijn interesse voor de Vlaardingse oud- heden. Hij stapte regelmatig opnieuw in de bus, die gratis een IT De Oude Kerk aan het Noordeinde in Schiedam Kethel. (Foto: Van Det fotoproducties) route onderhield tussen de verschil lende lokaties. Zo kon hij zijn licht weer ergens anders opsteken. "Het is dat ik straks met de trein naar mijn oma moet, want anders was ik de hele dag van de partij geweest", zo vertrouwde hij coordinator de heer A. Ouwendijk toe. Van de gratis 'Open Monumentenbus' werd 250 maal gebruik gemaakt en daarmee vol- deed de bus aan de behoefte. Het bezoekersaantal in Vlaardingen was gespreid over de stad. Zo werd het Stadsarchief door 150 mensen bezocht. Daan van Geenen, die op de zolder van het gebouw een demonstratie boek- en papierrestau- ratie gaf, kreeg de gelegenheid te tonen hoe beschadigde documenten weer zo goed als nieuw te voorschijn komen na het toepassen van bepaal- de technieken. In het Visserijmuseum aan de Westhavenkade stapten 250 perso- nen binnen en ruim 75 mensen beklommen de Molen Aeolus. In de Grote Kerk, waar verschillende demonstraties werden gegeven, kwamen 250 mensen een kijkje nemen. In het oude stadhuis op de Vlaardingse Markt was een exposi- tie ingericht over de verschillende vorrnen van restaureren. Bovendien vroeg het Taalgenotschap (met de nadruk op 'genot') aldaar aandacht voor het project, om oude teksten op gevels weer terug te brengen in het stadsbeeld. Winnares van de fotowedstrijd 'Kies een monument' met de achterliggende gedachte dat het onderwerp van de foto tevens in aanmerking mocht komen voor res- tauratie, was Ellen Groen. Zij had een foto gemaakt van een stenen bruggetje in Vlaardingen. "De organisatie kost ieder jaar weer veel tijd en inspanning, maar "ook dit jaar was dat het weer dubbel en dwars waard", aldus de heer Ouwendijk. Voortvarend kondigde hij aan nu alweer op zoek te gaan naar vakmensen die volgend jaar hun medewerking willen verlenen aan het thema van de Open Monumentendagen 'Historisch Groen'. 1999: Nans Wolters SCHIEDAM - Vorige week opende Dijkshoorn Hoortechniek, een speciaalzaak voor hoortoestellen, een nieuw pand in Schiedam om u nog beter van dienst te kunnen zijn. De laatste jaren is het steeds drukker geworden en Dijkshoorn besloot op zoek te gaan naar een ruimte voor meer faciliteiten voor de klanten. Mede door de toenemende verg- rijzing de afgelopen jaren heeft Dijkshoorn Hoortechniek steeds meer klanten te verwerken gekregen. "In ons nieuwe pand kunnen we de klant met de nieuwste technologie helpen", aldus de heer Kroeze. Het betrekken van het nieuwe pand heeft Dijkshoorn Hoortechniek ook meer mogelijkheden geboden voor de privacy van de klant. Kroeze: "We hebben nu priveparkeerplaat- sen en meer consultruimten voor de klant, zodat deze in alle rust gehol- pen kan worden. Privacy is van groot belang voor de klant, aange- zien er nog steeds een zeker taboe rust op slechthorendheid." Door de voortschrijdende technolo gie is er trouwens veel verbeterd met betrekking tot hoortoestellen. "De nieuwste apparaatjes zijn zo klein mogelijk gemaakt, zodat ze bij de drager niet opvallen. Zo kan iemand volledig functioneren. Bovendien leveren de nieuwe hoortoestellen, die zich automatisch regelen, een betere en meer evenwichtige geluids- kwaliteit, zodat de drager een groepsgesprek beter kan volgen en niet alleen degene hoort die dichtbij zit", aldus Kroeze. De klanten van Dijkshoorn Hoortechniek zijn via een keel-, neus- en oorarts of een audioloog doorverwezen. Kroeze: "In de win- kel krijgen ze vervolgens, individu- eel, een inleidend gesprek en wordt in overleg met de gebruiker de keuze van de hoorapparaten bepaald." "Ieder oor is uniek en verdient dus een specifieke aanpak. Daarom worden de gekozen hoortoestellen uitgebreid aangemeten met behulp van Insitu-metingen en daarna gron- dig getest. Insitu is een meetmethode hoorspecialist voor wie een aanpas- waarbij de geluidsdruk van het sing nodig heeft om weer goed te hoortoestel in het gehoorkanaal kunnen horen. Het bedrijf is geves- gemeten wordt." tigd aan de Sint-Liduinastraat 15 te Dijkshoorn Hoortechniek is de Schiedam. mihmh De nieuwe behuizing van Dijkshoorn Hoortechniek aan de Sint- Liduinastraat in Schiedam. (Foto: Van Det fotoproducties)

Postiljon | 1998 | | pagina 5