"Veel mannen komen op de kookcursus af Aangehouden Rotterdammer bekent drie overvallen Doortje Nieuw programma Huishoudelijke Voorlichting Schiedam Meer vraag naar huursubsidie Boeren planten bomen k ;r-% Direct Zelf kleding maken Overal in de stad 5ff Edith Dudink 16 SEPTEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGtNA 7 REGIO - Het afgelopen jaar hebben tien procent meer huis- houdens huursubsidie aange- vraagd dan in eerste instantie verwacht. Een toename met zo'n 100.000 aanvragen. Een groei die niet eerder is ver- toond. Voor een deel zipi dit huishoudens die voorheen geen aanvraag indienden, ter- wijl ze wei recht op huursub sidie hadden. Door de actieve voorlichting van het Ministerie van VROM is men zich dit recht op huursubsidie het afge lopen jaar gaan realiseren. Uit recent onderzoek biijkt dat maar liefst 93 procent van de huurders op de hoogte is van het bestaan van de huursubsidierege- ling. Een percentage dat vergele- ken met kennis over andere rege- lingen zeer hoog genoemd mag worden. Op het eerste gezicht lijkt het dan ook vreemd dat zoveei huishoudens hun recht op huur subsidie niet gebruiken. De redenen van dit niet-gebruik zijn divers. Men kent de regeling wei, maar heeft toch de indruk dat deze niet voor hen persoonlijk bedoeld is. Zo denken veel men- sen dat huursubsidie aileen geldt bij hoge huren. Anderen gaan ervan uit de regeling er slechts is voor mensen die van het laagste inkomen leven. En als huurders een parriculiere huisbaas hebben, heeft dat ook regelmatig tot gevoig dat geen huursubsidie wordt aangevraagd. Allemaal misvattingen, waardoor vele huis houdens geid hebben iaten iiggen. De overheid wil het in de toe- komst (na 2000) makkeiijker maken voor bestaande huursubsi- die-gebruikers. Het is de bedoe- ling dat huishoudens die eenrnaai in aanmerking komen voor huur subsidie, voortaan het bedrag waar ze recht op hebben jaar op jaar vanzelf krijgen uitbetaaid. Het komt erop neer dat als iemand eenrnaai in het systeem zit, het in de toekomst niet meer noodzakelijk is jaarlijks een aan vraag in te dienen. Voor meer informatie kunt u de gratis brochure Huursubsidie 1998 1999 bij het Distributiecentrum van VROM aanvragen, tel. (079) 344 94 49. Om makkelijk en snel te kunnen nagaan of u in aanmerking komt voor huursubsidie kunt u gebruik maken van de Huursubsidiekaart. De brochure en de kaart zijn ook te verkrijgen op het gemeentehuis. REGIO - Landschapsbeheer Zuid- Holland houdt dit winterseizoen voor de zesde keer de actie Boeren Planten Bomen. De opzet is boeren en andere bewoners van het Zuid-Hollandse platteland te stimuleren streekeigen struiken en bomen aan te planten. Via de actie Boeren Planten Bomen kunnen ze streekeigen plantmateriaal bestel- len dat bovendien gratis thuisbe- zorgd wordt. Tijdens de actie kan tegen lage prijzen een uitgebreid assortiment struiken en bomen worden besteld. Het door Landschapsbeheer Zuid-Holland geleverde plantmateriaal is van prima kwaiiteit en is gegarandeerd ziektevrij. Landschapsbeheer Zuid- Holland zorgt ook voor goede instructies voor aanplant, verzor- ging en bescherming. Bewoners van het Zuid-Hollandse landelijke gebied kunnen gratis het boekje Boeren Planten Bomen met het complete assortiment aanvragen bij Landschapsbeheer Zuid-Holland (0182) 52 45 00. Het boekje is te bestellen tot 30 november. Emmy Bekkers en Anneke Bos-van Hoogstraeten verzorgen het cursusaanbod van SHV Schiedam. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - "We bestaan al heel lang", zegt Emmy Bekkers, coordinatrice van SHV (Stichting Huishoudelijke Voorlichting). "Onze Stichting komt voort uit de in 1934 opge- richte Landelijke Federatie van Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting." SHV pre- senteert vanaf September haar nieuwe programma. Naast de reeds bestaande cursussen, die iedere keer opnieuw door velen worden bezocht, staan er dit cursusjaar enkele nieuwe onder- delen op het programma, waar- onder binnenhuisarchitectuur, workshop diverse technieken en een bridgecursus. Op 13 november 1962 werd de Stichting in Schiedam opgericht. "Doel is om met eerjhediging van gevestigde levensovertuigingen voorlichting te geven bij de verrich- ting van het werk in huishouden en gezin. Zij tracht dit doel te bereiken door onder andere cursussen, lezin- gen, filmvoorstellingen, demonstra- ties en tentoonstellingen te organise- ren", zo lezen we in het archief van SHV. "We organiseren ongeveer honderd cursussen van September tot juni", vertelt Emmy, "er. zit voor iedereen wei wat geschikts bij, voor mannen en voor vrouwen." Mannen schrij- ven zich steeds vaker in voor een kookcursus. "De drempel hiervoor is een tijdlang erg hoog geweest", gaat Emmy door. "Maar daarin is verandering gekomen. Veel mannen boven de 55 die overdag veel vrije tijd hebben gekregen komen op de cursus af." Op het moment stapt de kookcur- susleidster binnen. Enthousiast wijst ze naar de foto's van de cursus op het prikbord aan de muur. Mannen met schorten voor lezen het recept en roeren in pannen. Aan hun gezichten is te zien dat ze er erg veel plezier in hebben. Er hangen ook foto's van 'tafeltjes welbereid', door de mannen gekookt. Uitnodigend, alsof de geur van de smakelijk uit- ziende gerechten zo je neus ingaat. "Het frappante is", vertelt Emmy verder, "dat als mannen de basiscur- sus koken hebben gevolgd, ze rustig de stap durven te zetten naar de cur sus fijne of exotische keuken. Ook de cursus Magnetron leek een tijdje een uitkomst voor mannen!" Hoewel de cursus Zelf kleding maken nog altijd bovenaan staat in de advertentie in de plaatselijke kranten, loopt de inschrijving voor deze cursus een beetje terug. "Als je kinderen hebt en een fulltime baan, dan kom je 's avonds niet zo snel meer tot het maken van eigen kle ding", zegt Emmy, "en het is natuur- lijk ook zo, dat er veel winkels zijn, waar je leuke en goedkope kleding kunt kopen voor zowel je kinderen als jezelf. Het cursus aanbod bedenkt Emmy zelf. Ook haar assistente Anneke Bos-van Hoogstraeten is hier een kei in. "Vaak ligt een idee voor een cur sus zomaar voor het grijpen", zegt Anneke. "Tijdens de vakantie doe je ook wei eens een leuk idee op. De cursus High Tea bijvoorbeeld, hele- maal overgevaren met de boot van- uit Engeland naar hier. Een hele leuke workshop om te volgen. Soms zie je iemand zomaar iets heel leuks doen. Kinderverjaardagstaarten maken bijvoorbeeld. Een workshop bijwonen is beslist de moeite waard. Er worden als het ware taarten tevoorschijn getoverd met Looney Tunes, Micky Mouse figuren of clowntjes. "We proberen ook een beetje in te haken op de actualiteit", vertellen de beide dames. Zodoende staat de cursus Spaar- en beleggingsvormen in het programma. Soms wordt er een cursus geschrapt, nadat er toch jarenlang succes mee is geboekt. Verantwoord vermageren is er zo een. Soms komt een cursus niet van de grond: Uitkomen met inkomen is daar een voorbeeld van. SHV heeft 25 docenten in dienst. De cursussen worden van maandag- tot en met donderdagavond gegeven op lokaties in alle delen van de stad. "Er zijn cursisten", vertelt Emmy,' "die jarenlang achterelkaar dezelfde cursus blijven volgen. Naailes bij voorbeeld. Aan de ene kant is dat natuurlijk heel positief, je kunt dan denken, dat je een goeie cursus geeft. Het kan ook zo zijn, dat de cursist blijft voor de gezelligheid en daar is de cursus niet aileen voor bedoeld. Er stapt een mevrouw binnen. "Ik weet niets van koken", vertelt ze enthousiast "en dat zou ik toch nog zo graag willen leren!" Ze is hele- maal aan het goede adres. Het inschrijfformulier ligt op haar te wachten en mevrouw kan niet wachten tot de cursus begint. Het nieuwe programma is vorige week gestart. Het cursusboekje met inschrijfformulier ligt klaar bij SHV, Nieuwe Haven 147, Schiedam,. (010) 426 47 81. Het kantoor is geopend van maandag t/m donder- dagochtend van 09.00-12.00 uur. (aileen in September en januari op maandagavond van 19.00-20.30 uur). Kathy Korporaal-Huitema VLAARDINGEN/SCHIEDAM - De 31-jarige Rotterdammer, die donderdagmiddag 10 Sep tember na een mislukte overval op een woninginrichtingszaak in de Nettenboetsterstraat in Vlaardingen werd aangehouden, heeft inmiddels drie overvallen en twee pogingen bekend. De Rotterdammer, die werd voorge- leid aan de Officier van Justitie en inbewaring werd gesteld, bekende aan rechercheurs dat hij, naast de poging tot overval in Vlaardingen, ook afgelopen zondagmiddag een poging tot overval had gepleegd op een winkel in kristal en porselein aan de Van Oldenbarneveltstraat in Rotterdam. Daarnaast bekende hij drie geslaagde overvallen. Die von- den alle plaats in Schiedam. Op maandagavond 24 augustus overviel hij een supermarkt in de Lange Kerkstraat, een week later een slage- rij aan de Grote Markt en vorige week maandagmorgen een drogiste- rij in de Hoogstraat. In totaal maak- te de overvaller ongeveer tweedui- zend gulden buit. Het geld is vermoedelijk opgegaan aan verdovende middelen. De 31- jarige Rotterdammer wordt momen- teel nog uitgebreid verhoord in ver- band met mogelijk nog meer over vallen, waarvan hij verdacht wordt. Het wachten duurt lang. Na twee weken gaan we weer naar de fok ster om foto's te maken. Doortje is dan zes weken. "Het is een vlot hondjevertelt ze ons. Een pittig ding". Afscheid nenien valt ons nu een stuk zwaarder, omdat we haar al helemaal als ons hondje zien. Thuis staat alles al klaar. We heb ben een halsband, riem, voerbak- ken en een bensch gekocht. Een bensch is een soort huiskanterkennel. Het gevaarte wordt in teder hon- denboek aangeraden. Uw hondje went er snel aan dat daar zijn eigen plekje is", staat in het boek. Geweldig. denken wij, wat een ophssing, kan de kleme turf lekker in de bensch als we weg moeten. Hoef je niet bang te zijn dat ze aan het bankstel goat kluiven. De bond zal tevreden en blij in de bensch gaan slap en fdenken wij). We hebben ook een doos om naast het bed te zetten. Omdat zo'n httm- meltje de warmte en veiligheid van het nest mist wordt dat aangeraden. Je kunt als het piept even over het hondenbolletje aaien. Okay, laat maar komen de pup. Onverwachts snel komt een week later het telefoontje dat de hondjes getatoeeerd zijn. Als we willen mogett we Doortje ophalett. Ee paar uur later staan we op de stoep bij de fakster. Doortje heeft groene oren, een groene neus en een groene bek. Niet raar opkijken als ze morgen groen poept zegt de fokster. Ze meent het, realiseren we ons. Met een tas vol puppyvoer, een inen- tingsboekje en een lijst met adviezen gaan we naar huts. Nagezwaaid door de fokster, die zelf na veertig jaar nog steeds een brok in de keel krijgt als een van 'haar' hondjes weg gaat. "Laat nog wat van je horenvraagt ze. Dat beloven we. We moeten een nnr rijden en al die tijd ligt Doortje op schoot te sla- pen. Als we onze straat in gaan geeft ze over. Geeft niets boor klein- tje", zeg ik, terwijl ik de spuug van mijn jas veeg. Snel naar binnen, haar leven met ons is hegonnen.

Postiljon | 1998 | | pagina 7