Najaar is een prima planttijd Gras maaien *4* bt*. ItttM&l* Voor i (evensfase een andere tuin Automatisch watergeven de ideale oplossing Herfst is heerlijk in de tuin Een beetje voor- uitzien mag Doe wat met die plantenbakken CAMPAGNE GEFINANCIERD H|C: Hoveniers Informatiecentrum MET EEN BIJDRAGE VAN DE PPH: Plant Publicity Holland EUROPESE GEMEENSCHAP VBTB: Vereniging Belangenbehartiging Tuinbranche 16 SEPTEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 8 Herfst stroompje, alles is mogelijk. Ook een waterval zonder vijver is geen enkel probleem. Laat zoiets wel door de vakman-hovenier aanleg- gen. Dan functioneert ailes gegaran- deerd perfect. Bang voor elektrici- teit bij water? Ook met zwakstroom is van alles mogelijk. Planten hi) de vijver ^Echte waterplanten zult u in de herfst niet planten, dat gebeurt in mei, maar in de vochtige grond om de vijver heen kunt u al van alles zetten dat volgend jaar tnooi zal zijn: primula, varens, irissen, dotterbloem en wederiksoocten om er een paar te noemen. Vijver winterklaar makeri Zorg in ieder geval dat er zo min mogelijk blad de vijver inwaait. Dat gaat anders op de bodem liggen rotten en kan allerlei narigheid veroorzaken. Snoei ook afgestorven en in het water hangende delen van de oeverplanten weg. Ook daarmee voor- komt u rotting. U kunt pas stoppen met maaien als het gras niet meer groeit. Met de eerste nachtvorsten is dat meestal zo ver. Zorg in ieder geval dat u nooit een bevroren gazon maait. Het gras mag niet te lang de winter in gaan. Verwijder regelmatig afge- vallen blad van het gazon en mest absoluut niet meer. Door te mesten krijgen de grasplanten een groeisti- mulans en worden dan extra vorst- gevoelig. Echter, het gebruik van kalk wordt wel aangeraden. Als er een be^tje mos in het gazon ont- staat, verdwijnt dat meestal vanzelf weer in het voorjaar als het gras weer gaat groeien. Echtzwaar gesnoeid wordt er niet in het najaar en daar is een goede reden voor. Gesnoeide plantendelen moeten zich herstellen. Dat lukt wat lastiger als de planten in rust gaan. De kans op invriezen van de behan- delde takken in de periode erna is dan groot. Wat echt in de weg zit, wordt natuurlijk wel weggeknipt. Een beetje fatsoeneren mag altijd. Nog heel vaak worden alle uitge- bloeide Stengels van vaste planten voor de winter afgeknipt. Het is ech ter beter om dit pas in het voorjaar te doen. De dode Stengels en geval- len bladeren geven de plant (en ook allerlei kleine dieren) bescherming in de winter. De wortels lopen min der kans dat ze wegrotten. Bovendien zijn berijpte of besneeuwde Stengels en bloeiaren een prachtig gezicht in de winter. De herfst is wel een goede periode om bij bomen eventueel zware takken weg te nemen. Dat karwei kan nu zonder grote schade voor andere planten worden uitge- voerd. Die zijn immers in rust. Laat het door een deskundige hovenier doen. Gebruik in ieder geval kwali- teitsgereedschap voor uw veiligheid en die van de te snoeien planten, struiken of bomen. Groenblijvende planten kunt u nu prima planten of verplanten, maar niet snoeien. Het snoeien van de haag moet op zijn laatst eind Sep tember gebeuren. De struikrozen worden op zo'n 60 tot 80 cm terug- gesnoeid, in het voorjaar volgt de rest. De herfst is een prima periode om een vast sproeisysteem in uw tuin te laten aanleggen. In combinatie met een eenvoudig sproeicomputertje scheelt dat enorm veel tuinwerk en tijd. U kunt zelfs's nachts sproeien terwijl u slaapt. De waterdruk is dan beter, u bespaart water (minder ver- damping) en u kunt de hele dag ongehinderd van uw tuin genieten. Nog een voordeel: met zo'n sproei systeem wordt volgend jaar ook tij- dens uw vakantie gewoon water gegeven. De kosten van aanleg val- len best mee: vraag maar aan uw hovenier. U kunt nu winterbloeiers planten. Dan beleeft u al heel snel kleurrijk resultaat van uw werk. Mogelijkheden te over. Er zijn heel wat verschillende soorten. Een van de mooiste winterbloeiende hees- ters is Viburnum bodnantense 'Dawn'. De kale takken zitten al vanaf eind november vol zachtroze bloempjes. Ze zijn niet alleen mooi, maar geuren bovendien. Als het gaat vriezen stopt de bloei tijdelijk. Afhankelijk van de weersomstan- digheden is de bloei over de hele winterperiode verdeeld. Een beken- de winterbloeier is de toverhazelaar (Hamamelis) Ook deze heester bloeit op het kale hout. De geelbloeiende toverhazelaar is het meest bekend, maar er zijn ook tuinvormen met roodbruine bloemen. De meeste bloeien in december-januari-febru- ari en veel ervan geuren ook nog. Bovendien vertonejv-de struiken schitterende herfstkleuren. Winter- jasmijn (Jasminum nudiflorum) is misschien wel het mooist als lei- heester tegen de gevel of schutting, maar vrijstaand als struik kan ook. Als het even niet vriest verschijnen de hele winter door goudgele alleenstaande bloemen aan de kale lichtgroene twijgen. Helemaal mooi tegen een donkere achtergrond van klimop! De kerstroos (Helleborus) is een vaste plant waarvan heel veel soorten bestaan met witte, groene, roze of paarse bloemen. De meest bekende is de echte kerstroos (Helleborus niger) die al in januari- februari met grote witte bloemen bloeit (op een schaduwplek wat later). Winterheide (Erica carnea) bloeit tussen november en mei. Er zijn tiental- len soorten met bloemkleuren tus sen zuiver wit en diep-paarsroze. Late bloemen hloeien nog volop in war me tinten, maar de tuin komt tot rust. Herfst in de tuin is minstens zo mooi als zomer en lente. Kijk maar naar de hladkleuren van het krentenboompje of van de wilde wingerd en ruik de geur van de vochtige aarde. Een tijd om stil of actief van te genieten. Ook in de herfst hlijft de tuin )e tweede thuis waar )e helemaal jezelf kunt zijn! r Bladverliezende struiken, coniferen en andere groenblijvers met wor telkluit, die in het najaar worden geplant, hebben de voile winter de tijd om stevig in uw tuin te wortelen. Dan zijn ze volgend voorjaar hele maal kloar voor een compleet seizoen groei en bloei. Ook het planten van in pot gekweekte planten is geen enkel probleem. Dat kan prima als het maar niet vriest. De herfst kent een ware plontenweelde. Planten met mooie herfstkleuren. Je ziet ze nu overal om je heen: De vlammende blodkleuren van de wilde wingerd (Porthenocissus), de esdoorn (Acer) en het krentenboompje (Amelanchier). De rijke, late herfstbloei van asters, herfstchrysanten (die tegen woordig Dendranthema heten), monnikskap (Aconhum), herfstanemonen en sommige Sedum's. De froaie vruchten aon sierappels, lijsterbessen, vuurdoorns, sneeuwbes, hulst en nog vele andere soorten. waarin sommige elementen gemak- kelijk te veranderen zijn, de zand- bak straks een vijver kan worden enz. Grotere kinderen en vaak wat meer te besteden. Zwaardere tuinei- sen ook qua stijl, mooiere bestra- ting, bijzondere beplanting, meer sfeer en uitstraling, maar er is bij- voorbeeld ook ruimte nodig waar grotere kinderen aan hun scooters kunnen knutselen. De kinderen zijn het huis uit, u bent mogelijk al met pensioen en gaat er vaak even en soms ook wat langer tussenuit. Dan is een onder- houdsarme tuin ideaal en een onderhoudscontract met een hove nier nog gemakkelijker. Vooral in oktober is het weer vaak nog zo goed dat er heerlijk in de tuin gewerkt kan worden. Het is de ideale tijd om een nieuwe vijver aan te (laten) leggen, een schutting te zetten, het terras totaal te verande ren of een andere bestrating voor de oprit te maken. Maar ook voor nieu we beplanting. Bijna alles kan nu in de tuin worden gezet. Kom ideeen opdoen bij het tuincentrum of neem contact op met de hovenier voor klussen die vakmanschap vra- gen. Als er grondwerk bij komt kij- ken, moet u dat zeker doen. De hovenier beschikt over het juiste materieel om snel en goed werk te leveren. Waarom zou je moeilijk doen als het makkelijk kan! Als de tuin in winterrust gaat, is dat het moment om een nieuwe vijver of waterornament aan te leggen. De planten laten zich gemakkelijk en zonder schade verplanten om ruim te te maken. Fors grondwerk is dus heel goed uitvoerbaar en elektrici- teitsleidingen voor een pomp, ver- lichting enz. zijn probleemloos en veilig in de grond te brengen. Het maakt niet uit waar u voor kiest: een voorgevormde vijverbak of een vij ver van goede vijverfolie, met vak manschap gemaakt, wordt hij mooier! Wilt u wel water, maar geen vijver in de tuin, dan is een zogenaamde fonteinvijver met bronsteen een aantrekkelijk alternatief. Dat geheel bestaat uit een bak met een deksel waarin de pomp in water staat. Er bovenop komen een fraai bron- of borrelelement en keien. Door een gat in het element wordt water gestuwd dat vervolgens via gaten in het deksel tussen de keien weer in de bak stroomt, weer wordt opge- pompt enz. Van schuimende fon- tein tot zacht klaterend water- In de loop van uw leven veranderen uw tuinbehoeften. Zorg daarom bij- tijds dat uw tuin u blijft passen. Waarom niet al dit najaar? De hovenier maakt graag een tuin- plan dat volledig aan uw behoeften beantwoordt. Herkent u zich ergens in onderstaand lijstje? Het begin: samen werken, samen tuinieren, misschien op een balkon. Daar zijn heel leuke dingen mee te doen! Het eerste huis-met-tuin. Het tuin- budget is niet al te groot. Tip: laat een goed tuinplan maken en voer dat in fasen uit. Wat nog niet defini- tief is, kun je goedkoop beplanten. Gras kan altijd. Wat meer te besteden, maar kleine kinderen die eigen tuinruimte vra- gen. Dus ruimte voor schommel, zandbak, een eigen speelhuisje. Pas op met giftige planten, planten met scherpe stekels en harde of ruwe bestrating. Laat een plan maken In de herfst is het gebeurd met de eenjarige bloeiers. De plantenbak ken raken leeg. Maak er weer wat moois van. Vul ze met planten die in de herfst en de winter kleur aan het terras of balkon geven: kleine coniferen en andere groenblijvers zoals klimop (Hedera), bloeiende struikjes zoals Viburnum tinus of winterbloeiende heide (Erica carnea) en Skimmia japonica 'Rubella' of bij- voorbeeld Skimmia reevesiana met rode bessen. Andere leuke kleine wintergroene heestertjes met mooie bessen zijn o.a. Gaultheria (berg- thee) en Pernettya. Ook heel mooi is Leucothoe, een klein struikje met prachtig kleurig blad. Er valt van alles te combineren en bij het tuin centrum is keus genoeg. Planten in potten moeten ook in het najaar regelmatig water krijgen. Vaak wordt hierbij teveel vertrouwd op de hoeveelheid regen die er valt. In de winter is het van belang dat de potten vorstbestendig zijn en dat de wortels die tegen de zijkant van de potten JSESr. groeien worden beschermd.

Postiljon | 1998 | | pagina 8