Nieuw-Zeelands enige echte monument is de ongerepte natuur Uitgaanstips Aan de andere kant de wereld (I) Kuala Lumpur Vijftig vulkanen Houten bouwwerken 23 SEPTEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 11 I Een veredelde stedentrip, zo zou ik de eerste twee weken van mijn reis het beste kunnen omschrijven. Kuala Lumpur, Auckland en Wellington zijn tot nu toe de opval- lendste plaatsen die ik heb bezocht. En dat terwijl ik naar de andere kant van de aardbol ben afgereisd om op zoek te gaan naar ongerept natuur- schoon. Het kan raar lopen. De eerste stad die ik aan doe is meteen ook de grootste. Het ruw- weg vijf miljoen inwoners mag Kuala Lumpur, de hoofdstad van Maleisie, zich met recht een wereld- stad noemen. Ik ben gedwongen hier twee dagen door te brengen, voordat ik verder kan vliegen naar Nieuw-Zeeland. Lang genoeg, zo zal blijken, voor een paar indrukken en het verlangen weer weg te mogen. Blikvanger, al van verre, is 'city cent re', waar de wolkenkrabbers elkaar naar de kroon steken. Koploper is de KL Tower van 460 meter. In al zijn eenvoud een sieraad om te zien. Zeker 's avonds als de lichten wor- den ontstoken en het 'bewoonde' gedeelte als een fonkelende briljant aan de nachtelijke hemel schittert, Een ander hoogstandje is de Twin Tower (twee identieke torens van ruim 400 meter). Een mooi voor- beeld van trots en geloof in de toe- komst is de vlaggenmast van ruim 100 meter hoog, met in de top de Maleisische vlag. Al moet ik toege- ven dat je dit net zo makkelijk ook protserig, nationalistisch vlagver- toon zou kunnen noemen. Wat dat betreft wordt de trots op het eigen land, de natuur, afkomst en traditie er ook via tv-spotjes nadrukkelijk ingeramd. De bijbehorende tekst is soms tenenkrommend. Maar aan de andere kant heb ik ook nooit naar de spotjes in de zendtijd voor poli- tieke partijen kunnen kijken zonder lichte braakneigingen. Tot zover Kuala Lumpur, waar de hitte, de herrie, de drukte en de stank ertoe bijdragen dat ik de stad zonder pijn in mijn hart verlaat. Wat dat betreft is Auckland, waar ik twaalf uur later land, een verade- ming. Deze grootste stad van Nieuw-Zeeland telt ruim een mil joen inwoners, maar die zitten ver- spreid over een groot aantal buiten- wijken. Down town Auckland heeft met zijn kantoortorens veel weg van een metropool, maar echt fraai is het niet. Nee, van de architectuur moet deze stad het niet hebben. Auckland is de stad van het water. 'The city of sails' ligt aan zowel oost- als westkant aan zee, heeft aan beide kanten havens waar veel Aucklanders hun zeilboot hebben liggen, Ondanks deze letterlijke binding met de zee gaat bijna alles in Auckland heuvel op, heuvel af. De totale agglomeratie is gebouwd op en rond een vijftigtal uitgebluste vulkanen. Behalve mooie uitzichten zorgen deze ervoor dat zelfs bij het meest simpele 'straatje om' de been- spieren het zwaar te verduren krij- gen. In Auckland, en een week later ook in de hoofdstad Wellington, merk ik dat deze steden geen (historisch) centrum hebben. Dan pas realiseer ik me dat de westerse geschiedenis van dit land pas anderhalve eeuw oud is. Pakweg 150 jaar geleden bouwden de pioniers hier hun eerste nederzettingen. Van hout, natuur- lijk. En tot op de dag van vandaag wordt nog steeds veel uit hout opge- trokken. Niet alleen huizen, ook kerken bijvoorbeeld. (Hierop ont- breken overigens de voor ons zo ver- trouwde klokken, wat lastig is als je geen horloge hebt). Het voormalige parlementsgebouw in Wellington is ook volledig van hout. Het gebouw, waar thans een faculteit van de universiteit is geves- tigd, geldt als een van de grootste houten bouwwerken ter wereld. Samen met het huidige parlements gebouw, de Beehive (bijenkorf), de nostalgisch rode Cable Car (een soort trammetje waarmee toeristen zich naar de botanische tuinen kun nen laten vervoeren) en een schitte- rend nieuw museum, geeft Wellington heel wat te bieden. Maar een ding is me inmiddels wel duide- lijk. Nieuw-Zeeland enige echte monument is de natuur. Sander Buijs Uitzicht op downtown Auckland vanaf Mount Victoria. REGIO - Postiljon-redacteur Sander Buijs kreeg genoeg van het zitten achter zijn computer. Uitgezwaaid door zijn collega's is hij de wereld ingetrokken. Uitgerust met rugzak, blocnote en balpen stapte hij op het eerste de beste vliegtuig, om te gaan ontdekken hoe het leven is aan de andere kant van de wereld. Helemaal loskomen van zijn lezers kan hij nog niet, dus kunt u regelmatig meelezen hoe het hem op deze reis zal vergaan. Kuala Lumpur: vlnr de bonder meter hoge vlaggenmast, Twin Tower en KL Tower. HEERLIJK DUURT HET LANGST - De aanstekelijke musical 'Heerlijk duurt het langst' is op maandag 28, dinsdag 29 en woensdag 30 September te zien in Theater aan de Schie met in de hoofdrollen Paul de Leeuw en Jasperina de Jong. Geheel volgens traditie van Annie M.G. Schmidt wordt in 'Heerlijk duurt het langst' de Hollandse moraal van een luchtig maar raak commentaar voorzien. Het huwelijk van een zakenman staat onder druk door zijn relatie met zijn secretaresse en door de meningsverschillen met zijn echt- genote over de vrije seksueie mores van hun dochter. Als doch- terlief bovendien aanpapt met een allochtone werknemer van haar vader lopen de spanningen hoog op. Voor reserveringen: (010) 246 74 67. NCRV VOLGSPOT LIVE - ledere woensdagavond worden in Zaal de Unie, Mauritsweg 34 in Rotterdam, de opnames gemaakt van radioprogramma NCRV Volgspot Live. Presentator Hijlco Span biedt de kijker en luisteraar iedere week opnieuw een kans om door het actuele aanbod van caba ret en kleinkunst, pop, jazz en wereldmuziek te zappen. De live optredende muzikanten, zangers of groepen worden door Hijlco Span gei'nterviewd over hun nieuwste cd, theatervoorstelling en hoe hun werk tot stand is geko- men. NCRV Volgspot Live volgt de theateractualiteit op de voet en biedt een unieke vooruitblik op de theater- en muziekagenda. Een van de optredende groepen op woensdag 30 September is De Dijk. Aanvang 20.30 uur, toegang is gratis. LEBBIS EN JANSEN - Vanavond en morgen, woensdag 23 en don- derdag 24 September treedt in de kleine zaal van Theater Zuidplein Lebbis en Jansen op met hun soloprogramma 'Lebbis of Jansen'. Deze twee cabaretiers zijn vooral bekend door hun con ferences, die met enorm tempo de zaal in worden geslingerd. Dit sei- zoen zullen ze ook in de grote zaal te zien zijn met hun programma's 'Overdrijf' en 'In Concert'. ORGELINLOOPCONCERTEN Wegens succes programmeert de Doelen ook in het seizoen 1998/1999 de gratis serie orgelin- loopconcerten. Stadsorganist Geert Bierling heeft een zestal concerten geprogrammeerd met een aantal speciale thema's zoals Beestenbende op 4 oktober en het Lebbis en Jansen (Foto: Martin Oudshoorn) geheim van Sinterklaas op 5 december. De orgelconcerten zijn eer toegankelijk en uitstekend geschikt om met het gehele gezin te bezoeken. Vier van de zes con certen vinden plaats op de eerste zondag van de maanden van 17.00 tot 18.00 uur, twee van de zes op zaterdagmiddag (5 december om 13.00 uur en Paaszaterdag 3 april om 17.00 uur). De concerten zijn gratis toegankelijk. THE SIKULU COMPANY - Al meer dan vijf jaar reist The Sikulu Company door de wereld en over- WfSl al laat dit jonge, veertigkoppige gezelschap uit Johannesburg een uitzinnig publiek achter. The Journey vertelt in het kort de geschiedenis van Zuid-Afrika in de afgelopen decennia. Een spectacu- laire show over de strijd van de zwarte Zuid-Afrikanen om hun eigen land terug te krijgen. Het gezelschap treedt donderdag 24 September op in de grote zaal van Theater Zuidplein. De voorstelling begint om 20.15 uur en de prijzen liggen tussen de f 55,- en f 45,-. Telefonisch reserveren: (010) 481 65 00. ANNIE, DE MUSI CAL - Deze hartver- warmende en ont- roerende musical zorgde afgelopen seizoen voor uitver- kochte zalen. Tijdens de kerstperiode trokken maar liefst 70.000 bezoekers naar Carre. Op 18 September 1997, nu een jaar gelden, ging de musical in het Rotterdamse Luxor Theater in premiere. In de musical Annie draait het allemaal om het 0 Annie (hier door Nicotine van Doom) en Will van Selst als Daddy Warbucks kordate weesmeisje dat dapper vecht voor een beter bestaan. Zij vindt het geluk als zij wordt geadopteerd door de multimiljo- nair Oliver Warbucks. Zo kan zij ontsnappen aan het strenge regi me van weeshuis directrice miss Hannigan. Woensdag 30 Septem ber tot en met zondag 11 oktober is het gezelschap weer terug in Luxor. Telefonisch reserveren: (010) 413 83 26.

Postiljon | 1998 | | pagina 11