Zeer comfortabel en technisch volmaakt Mitsubishi versterkt Canter-iijn met een 2.8 liter turbodiesel Nieuwe Land Rover Discovery: Mist dient zich aan Firato heel uitgebreid Nissan-fabriek nummer 1 Kampeer Caravan RAI EU automarkt gestegen VT-JX-20 23 SEPTEMBER 1998 De regenzones lijken we gehad te hebberi. Nu dient er zich een periode aan waarbij het's morgens wel eens aar- dig mistig kan zijn. Bijna iedereen vindt mist eng. Het overzicht is stecht en de kans op een ongevai daardoor een stuk groter. Daarbij komt dat mist heel verraderltjk is. Het ene moment is het zicht rede- lijk en zijn de vooriiggers goed zichtbaar, het volgende moment rijdt u in een dichte mist en kunt u piotseiing geen hand voor ogen meer zien. Toch biijken er nog steeds weggebruikers, die niet door- drongen zijn van het gevaar. Ze Snellen de rustige rijders op de rechterbaan voorbij alsof mist voor hen niet bestaat. Toch blijft {ook voor hen! het devies: Halveer je snelheid en verdubbel je afstand en hou zo veei moge- lijk rechts. In noodsituaties kan dan uitgeweken worden naar de vluchtstrook of de berm. De nieuwste producten en ontwik- kelingen op het gebied van consu mer electronics, audio, video en hifi, telecommunicatie, fotografie, computer hard- en software en Internet- toepassingen. Het is alle- maal te vinden op de Firato in de RAI in Amsterdam. Van 1 tot en met 7 oktober vindt de beurs plaats. Uiteraard ontbreekt in de categorie audio en hifi de afspeel- apparatuur voor in de auto niet. Ook die wordt steeds geavanceer- der. De Firato geeft een goed beeld van wat er allemaal moge- lijk is. De normale toegangsprijs voor bezoekers is f 25,-. Kinderen tot 12 jaar, 65+ers en groepen betalen f 20,- per persoon. Door de week is de beurs van 11.00 tot 22.00 uur open en in het weekein- de van 10.00 tot 18.00 uur. De Nissan-fabriek in het Engelse Sunderland is voor het tweede achtereenvolgende jaar de meest productieve faciliteit in Europa. Het personeel in Sunderland pro- duceert nu gemiddeld 98 Nissans per werknemer. Dat is 25 meer dan vorig jaar. Dat is gebleken uit een onderzoek van de Economist Intelligence Unit naar 29 autofa- brieken in Europa. Nissan is er trots op de leidende positie te hebben verstevigd (de tweede fabrikant produceert 21 auto's minder per werknemer). "Onze fabriek heeft een voorbeeldpositie in Europa als het gaat om de hoge productiviteit en kostenbeheer- sing", aldus een Nissan-woord- voerder. Nu rollen de Micra's, Primera's, Primera Estates in Sunderland van de band. In 2000 komt daar de vervanger van de huidige Almera bij. Volop beursnieuws in deze tijd. In oktober kan de eerste aanzet wor den gegeven tot een geslaagde volgende kampeervakantie. Van 22 tot en met 27 oktober wordt de Kampeer Caravan RAI gehou- den in de Amsterdamse RAI. Diegenen die de beurs bezoeken zijn weer helemaal klaar voor de volgende vakantie. In de eerste zes maanden van dit jaar kregen binnen de Europese Unie 7,3 miljoen personenauto's een nieuw kenteken. Dat is 8 pro- cent meer dan in de vergelijkbare periode van 1997. Dat meldt RAI Voorrang. Met uitzondering van Denemarken noteerden alle lidsta- ten van de EU hogere verkoopcij- fers. De Volkswagen groep voerde in het eerste half jaar de ver- koopranglijst aan met 1,31 miljoen auto's, gevolgd door Fiat en de PSA groep. DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 15 De nieuwe Discovery gaat geen terrein uit de weg zo bleek tijdens onze rit door de Schotse Hooglanden. De ontdekkers van 4x4 voertui- gen hebben het weer geflikt. Land Rover heeft de Discovery helemaal onder handen geno- men met als resultaat, een dijk van een terreinauto die iedere hindernis moeiteloos neemt, maar ook op de weg rijdt als een personenauto. Land Rover brengt de Discovery in 5-deurs uitvoering en met 2 verschillende motoren. Helemaal nieuw is de 2,5-liter 5- cilinder dieselmotor met directe inspuiting en al wat langer bekend is de V8 benzinemotor. Qua uitrusting is er keuze uit vier verschillende uitvoeringen. Standaard is de nieuwe Discovery voorzien van ABS, elektronische anti-slipregeling op alle vier de wie- len en een Hill Descent Control, een regelfunctie om een helling af te dalen. Voor de veiligheid zijn er twee airbags (bestuurder en voor- passagier) en natuurlijk de stevige constructie van de auto. Boven de basisuitvoering worden 7 zitplaat- sen geleverd alsmede een achterwiel- ophanging met automatische niveauregeling en een SLS-systeem dat het mogelijk maakt om met afstandsbediening de achterkant te laten zakken voor bijvoorbeeld het aankoppelen van een aanhanger. Een andere bijzonderheid is dat Land Rover het roleffect heeft weten te neutraliseren. Het duikeffect trad bij de vorige uitgave van de Discovery op bij het remmen. De nieuwe Discovery heeft luchtve- ring. Dat maakt het mogelijk om technisch tal van speciale veilig- heidsvoorzieningen te treffen. Dat merk je dan ook zo gauw je het ter rein in gaat. Neem alleen al de op alle vier de wielen aanwezige anti- slipregeling. Het systeem werkt ongelooflijk goed. Waar nodig ver- leend het anti-slipsysteem de nodige hulp als het echt nodig is. Wij reden bijvoorbeeld stijle hellin- gen en door rivieren waar de forel- len lustig spartelen. Geen enkel moment liet de Discovery weten dit niet aan te kunnen. Integendeel, hij sleurde ons door zeer modderige poelen. Daar hielp overigens de voortreffelijke Td5-motor flink aan mee. Mijn medepassagier, toch wel het een en ander gewend op 4x4 gebied, slaakte de ene naar de ande re vreugdekreten. Hij liet weten nog nooit met zo'n terreinauto te hebben gereden en dat wil wat zeggen, want hij organiseert regelmatig 4x4 ter- reinritten in het buitenland. De L-serie van Mitsubishi blijkt een verkoopsucces te zijn. De Canter nu ook leverbaar met een ijzersterke dieselmotor. Het lijkt een trend. Steeds meer jedrijfswagenproducenten comen met krachtigere motoren in hun transportmobielen. Met de Canter FB35Ti breidt Mitsubishi de Canter-serie ver- der uit. De bedrijfswagen, zowel dicht als open te leveren, kan voortaan voorzien worden van een 2.8 liter turbodiesel inter- cooler krachtbron. Daarmee vult de Japanse firma de modellijn aan met een krachtige, snelle en veelzijdige distributietruck die zich kenmerkt door een groot laadvermogen (maximaal 1.725 kilogram). De nieuwe variant ver- groot de mogelijkheden en stelt bedrijven in de gelegenheid een keuze te maken die nog meer vol- doet aan de specifieke wensen. De Canter is vanaf het modeljaar 1999 leverbaar met de nieuwe krachtbron. Tevens heeft Mitsubishi diverse detailwijzigingen doorgevoerd waaronder standaard toplichten op het cabinedak, spiegelverwarming op de FE-serie, dubbele remklauwen voor (FE) en een EG- goedgekeurde stootbalk achter (FE). De nieuwe turbodieselkrachtbron levert 85 kW/115 pk bij 4.000 toeren per minuut. Het hoogste koppel be- draagt 216 Nm bij 2.000 toeren per minuut. Daarmee is de Canter uiterst geschikt voor vlot transport zowel binnen als buiten de stad en dat met een gunstige brandstofrekening.

Postiljon | 1998 | | pagina 15