Kerken, schepping en milieu Felicitaties voor jubilerend Grafia GGD geeft doelgroepen speciale aandacht Stichting Kringloop Blik informeert over blikrecycling Nazomeren op muziek Informatielijn voor vrouwen in de overgang GEVONDEN Vergrijzing 23 SEPTEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12PAGINA7 ROTTERDAM - Om de Nederlandse consument bekender te maken met de kringloop van blik, neemt de Stichting Kringloop Blik deel aan de Nationale Afvaldag op 26 September. Bij 10 afvalverwerkingsinstallaties (AVI's) in Nederland, waaronder de Roteb in Rotterdam, informeert zij het publiek ter plekke over blikinzame- ling en -recycling. Ruim de helft van alle Nederlanders weet niet dat blik gerecycled wordt. Dit blijkt uit NIPO-onderzoek dat in opdracht van de Stichting Kringloop Blik is uitgevoerd. Veel mensen denken nog steeds dat wanneer er niet apart ingezameld wordt, er ook geen recycling plaatsvindt. Maar blik vormt een uitzondering op de regel. Het kan gewoon bij het huisvuil en wordt bij de afvalverwerkingsinstallatie met magneten uit het afval gehaald. Zo wordt inmiddels 70 procent van alle blikverpakkingen gerycled. REGIO - Op zaterdag 26 Septem ber presenteert Veronica FM 'Beach Power, the after summer party' in de Statenhal te Den Haag. Op deze indoor Beachparty treden vele artiesten en dj's op, zoals 2 Brothers on the 4th floor, Dario G, Miss Monica en Ronald Molendijk. Verder zijn er acts te bekijken, zoals speciale barkeepers en dansers. Om de zomerse sfeer te benadrukken is de zaal met pal- men en stranddecoraties aange- kleed. Dit overdekte strandfeest begint om 20.00 uur en eindigt om 4.00. Kaarten kosten 45,- en zijn te reserveren bij de 150 grotere postkantoren en teiefo- nisch bij de ticketlijn: 0900-300 1250 (75 cpm.). Dit evenement is ook live via Veronica FM te beluisteren. Het goedkoopste adres voor grenen, rotan en eiken meubelen. Jan Wooning Meubelen, Bergweg 62, Rotterdam. Tel. 010 - 466 48 27. Tot ziens. Nl) GIGANT1SCHE OPROIMING! REGIO - In Nederland zijn 800.000 vrouwen in de overgang. Tachtig procent hiervan heeft last van spe cifieke overgangsklachten: opvlie- gers en nachtelijk zweten, onregel matig bloedverlies, minder zin in seks, botontkalking, veroudering van de huid en een verhoogd risi- co op hart- en vaatziekten). Sinds enige tijd is de Overgangs Informatie Lijn opengesteld. Via telefoonnummer 0900 - 205 55 55 (95 cent per minuut) is 24 uur per dag informatie beschikbaar over alle aspecten van deze nieuwe levensfase. Een veilig gevoel in ieder geval VLAARDINGEN/SCHIEDAM - In toenemende mate wordt de GGD Nieuwe Waterweg Noord minder afhankelijk van gemeen- telijke financiele steun. De gezondheidsinstelling behaalde in 1997 een omzet van vijftien miljoen gulden en dat betekende in vergelijking met vijf jaar gele- den een stijging van 6,5 miljoen gulden. De verwachting is dat deze tendens de komende jaren zal doorzetten. De groei is onder meer te danken aan de afdelin- gen preventieve gezondheidszorg en hulpverlening. Voor de betrokken gemeenten Vlaardingen, Schiedam en Maassluis was deze gunstige ont- wikkeling aanleiding een onderzoek te starten dat uiteindelijk moest lei- den tot verzelfstandiging van de GGD. Dit plan werd echter getorpe- derd door Minister Borst van Volksgezondheid. In plaats hiervan presenteerde de GGD Nieuwe Waterweg Noord vervolgens een zogenaamd 'productenboek' waarin alle diensten van de GGD staan beschreven. De drie gemeenten kun- nen uit dit aanbod een keuze maken. Een groot succes boekte de GGD met het opzetten van het centrum voor beweging gezondheid, Fitzorg. Het project ging in het voorjaar 1997 van start. Inmiddels hebben in de afgelopen twee jaar duizenden mensen zich aangemeld als deelne- mer aan een speciaal programma. De helft van de deelnemers heeft te kampen met een chronische ziekte of heeft rugklachten en ruim de helft van alle deelnemers is ouder dan 50 jaar. De programma's van het cen trum zijn gericht op het activeren van chronisch zieken, gehandicap- ten, revaliderende werknemers en sporters en ouderen. Ook de Gezondheidswijzer, het informatie- punt voor mensen die meer willen weten over een bepaalde ziekte blijkt aan een behoefte te voldoen. Speciale aandacht geeft de GGD aan ouderen. De vergrijzing in de Nieuwe Waterweg Noord regio is in vergelijking met de rest van Nederland hoog; 26 procent is ouder dan 55 jaar en 16 procent ouder dan 65. In 1997 werd in Maassluis gestart met een experi ment dat de titel kreeg 'Een veilig gevoel in ieder geval'. Een initiatief dat landelijk navolging kreeg. In Schiedam bestaan er vergevorderde plannen om hetzelfde initiatief te starten. In Vlaardingen is het de bedoeling eenzelfde project van de grond te tillen. Het accent van het initiatief ligt op het terugdringen van het aantal valongelukken bij 55- plussers. "Het heeft tot doel oudere mensen bewust te maken van wat er fout kan gaan en hen tips aan te reiken waardoor ze hun huis veiliger kun- nen maken en minder snel vallen", verklaart GGD-medewerkster Ans van der Houwen. "Er wordt daarbij gewezen op medicijnengebruik waaronder het beperken van slaap- middelen. Tijdens een slaapcursus die onderdeel uitmaakt van het pro ject worden manieren aangedragen om het gebruik van medicijnen af te bouwen en op een meer natuurlijke wijze met het slaapprobleem om te gaan. Ook het voedingspatroon komt aan de orde en het derde onderdeel richt zich op huisbezoek bij ouderen boven de 80 jaar." Alle ouderen die worden bezocht door een deskundi- ge vrijwilliger mogen kiezen uit drie praktische cadeautjes, namelijk een nachtlampje met sensor, een veilig antislip ondermatje of een badbeu- gel. Aan de hand van een checklist maakt de GGD-medewerkster een ronde door de woning waarbij zij wijst op onveilige situaties en uitlegt hoe een en ander verbeterd kan wor den. Het Centraal Meldpunt registreert de knelpunten en biedt de betrokke- ROTTERDAM - De zondagsmarkt wordt dit jaar en volgend jaar ver- lengd met twaalf zondagen, zodat de laatste markt op de zondag voor kerstmis valt. De gemeente- raad heeft op 5 maart van dit jaar besloten de markt ook dit jaar en volgend jaar te houden en daarbij de motie Beijnen aanvaard, waar in werd verzocht de periode te verlengen. Uit overleg met de marktkooplieden blijkt dat 70 pro- cent voor verlenging van de markt is en zijn standplaats wil blijven innemen. Bij de 20 procent die tegen is, gaat het vooral om koop- lieden die typische zomerproduc- ten verkopen. Ook de kooplieden- organisaties ondersteunen een proef voor verlenging. De GGD Nieuwe Waterweg Noord geeft speciale aandacht aan ouderen. (Foto: Van Det fotoproducties) nen hulp om de problemen op te los- sen. Het project is afhankelijk van de inzet van vrijwilligers en zodra deze zijn opgeleid kan het project beginnen. In ieder geval is het de bedoeling in oktober met de huisbe- zoeken bij de 80-plussers van start te gaan. Het is nog niet duidelijk wanneer in Vlaardingen het project 'Een veilig gevoel in ieder geval' begint. Coordinator van het Schiedamse project Nynke Dijkstra verzoekt gemotiveerde Schiedammers en Vlaardingers zich aan te melden als vrijwilliger. Het project loopt van oktober tot en met maart en er wordt gemiddeld acht uur per week gewerkt. Aanmeldingen bij de GGD, (010) 248 80 70. Nans Wolters PIJNACKER - In 1958 ging Drukkerij Grafia van start m Pijnacker. Inmiddels, zo'n 40 jaar later, is het bedrijffors gegroeid en is de naam gewij- ztgd in de Grafia Print Media Groep. De directie wilde dit jubileum graag vieren met haar relaties en hield daartoe op donderdag 17 September een open dag. Een groot aantal bezoekers nam de gelegenheid te baat om de directie te feliciteren en liet zich, uiteraard met een drankje in de hand, uitgebreid voorlichten over de dagelijkse bedrijfsvoering in de drukkerij. (Foto: Postiljon) SCHIEDAM - Een groep Schiedammers wil de aandacht van de kerken meer op het milieu richten. Men wil dat doen door leden van de gemeente te informeren over wat zij zelf kun- nen doen voor het behoud van het milieu en daarmee van de schepping. Daartoe organiseert men op dinsdag 29 September een informatieavond over Eco Teams en het Eco Team Programma. Het Eco Team Programma is een groepscursus. Maandelijks komen deelnemers bij elkaar en elke bijeen- komst staat in het licht van een thema, bijvoorbeeld afval, gas, elec- triciteit, water, vervoer en koopge- drag. Ecoteamers bespreken met elkaar hoe zij kunnen bezuinigen, geven tips door en kijken thuis of zij samen met huisgenoten bewuster met energie kunnen omgaaan. Vaak gaat het om kleine gedragsverande- ringen, zoals het licht uitdoen in ongebruikte ruimtes, een minuutjes korter douchen of wat vaker de auto laten staan. Met elkaar proberen de teamleden blijvenden veranderingen in hun gedrag te bereiken die mee helpen de aarde ook voor kinderen en kleinkinderen leefbaar te houden. Aan de hand van eigen ervaringen en een video vertelt Theo Sas, voor- lichter van het Eco Team Meldpunt, op de informatieavond meer over het Eco Team Programma. De informatieavond op 29 Septem ber vindt plaats in de Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67, Schiedam. De avond begint om 20.15 uur en duurt tot 21.30 uur. Graag telefo- nisch doorgeven als u komt: (010) 457 67 ,57 of Wilma Lens, (010) 470 09 82.

Postiljon | 1998 | | pagina 7