Na-zomeren in Zeeland Doortje n Voorbereidingen •~^c. Activiteiten 't Valt niet tegen Bons, aai, stem 23 SEPTEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 8 "Heb JIJ nou je spulletjes al bij elkaar gezocht?" Op zich een normale vraag. Maar met het ondertoontje dat mijn Marietje erin weet te leggen, betekent het zoiets als: "Moet IK het nou weer allemaal alleen doen!". Een beetje zenuwachtig en ongedul- dig doet ze dan. Zeker als ze doorheeft dat ik niet helemaal content ben met haar nieuwe plannetje. Marietje, mijn vrouw, vindt dat je moet profiteren van de sterk ver- laagde prijzen in het naseizoen. U ziet het, er is aan haar een econo- misch talent verloren gegaan. Het is waar, dat me dat vaak geen windei- eren heeft opgeleverd, maar soms moet ik -net als nu- wel eens door een zure appel heen bijten. Goed, ze heeft haar zin gekregen. We hebben een sta-caravan gehuurd in 'Krek Wa'k Wou1, een vlek ergens op de Zeeuwse eilanden. In Zeeland dus, waarvan men zegt dat er in ver- gelijking met de andere delen van ons land de minste regen valt. Ik heb wel even aan het idee moeten wen- nen. Een sta-caravan in dat ajuinen- land. Niet dat ik wat tegen kampe- ren heb hoor. Vroeger, toen de jon- gens nog thuis waren, brachten we bijna iedere zomervakantie in het zonnige Frankrijk door. Mooie tij- den waren dat. We hadden zo'n vouw-wagentje. Je kent ze wel, zo'n ding dat in een mum van tijd is uit- geklapt. Voordat je hem echter goed 'gesteld' had, was je meestal al een dag verder. Toen de jongens eenmaal potig genoeg waren om het zware werk van me over te nemen, hadden ze ineens andere interesses, wat natuurlijk ook niet ongezond is. We hebben dat ding toen maar van de hand gedaan en besloten om in 't vervolg saampjes op een wat meer gezapige manier vakantie te gaan vieren. Op het nieuwe autootje, dat we -nu al weer zo'n acht jaar gele- den- kochten, is dan ook welbewust geen 'welvaartsknobbel' meer gemonteerd. Er was immers niks meer te trekken. We hadden ons bovendien voorgenomen in het ver volg zo mm mogelijk mee te nemen. Vroeger maakten de aardappelen, blikken groenten, hagelslag, pinda- kaas, drop en de vele liters limonade voor onderweg altijd een belangrijk deel uit van de bagage. Nu mag ik van Marietje zelfs geen korte broe- ken meer meenemen. "Esthetisch niet meer verantwoordvindt ze. We zijn van plan om flinke wande- lingen te gaan maken en fietsen te huren om de omgeving beter te leren kennen. De caravan schijnt van alle gemakken voorzien te zijn. Er is zelfs telefoon en televisie. Dat laatste is helemaal niet gek; hoef ik de sportuitzendingen niet te missen. Ik kan me overigens niet herinneren dat er vroeger voor het vertrek zoveel zenuwen waren. Je trok gewoon de deur achter je dicht en rijden maar. Nu zijn we, om te beginnen, al meer dan een week bezig om de diepvriesvoorraad op te maken. Je staat ervan te kijken wat 1 i i .MR -!"s Vroeger maakten de aardappelen, blikken groenten, hagelslag, pindakaas, drop en de vele liters limonade voor onderweg altijd een belangrijk deel uit van de bagage. daar allemaal uit te voorschijn komt. Mocht de stroom eens uitval- len, dan zou het allemaal maar bederven. Vanochtend, even voor het vertrek, wordt de check-list afgewerkt: alle ramen en deuren dicht, de hoofd- kraan van het gas dichtgedraaid, de tv niet op 'stand-by' laten staan, die vervolgserie nog even gauw op de video intoetsen, de telefoon door- schakelen, de zonwering op halfze- SCHIESPOORDAG - Zaterdag 26 September is de Schiespoordag. Precies op schaal 1:87 waarop de modelbaan is gebouwd zullen dan ook treinen rijden. Het publiek kan niet alleen kijken, maar ook mee- doen aan een wedstrijd door bij- voorbeeld het juiste aantal kilome ters te raden dat de trein heeft afgelegd. Ook is er een treinen- beurs met items in de schalen HO en N, zijn er veel boeken over modelspoor in de aanbieding en zijn er demonstraties. Plaats: Clubhuis, Westerkade 21, Schiedam. Aanvang: 10.00 tot 16.00 uur. Toegang: 1,- voor vol- wassenen en 0,50 voor kinderen. PARANORMALE AVOND - Op donderdagavond 24 September verzorgt de heer Ed van Rosmalen de 'Harmonia-avond' met paranor- male waarnemingen op spirituele tekeningen. Plaats: Wijkcentrum Nieuwland, Dr. WibautpSchiedam. Aanvang: 20.00 uur. Toegang: f 8,50. OLIEVERFSCHILDEREN - Donderdag 24 September is er in dienstencen'trum Oost van 14.00 tot 16.00 uur olieverfschilderen. Deelname is gratis. Voor materiaal moet zelf gezorgd worden. Informatie: (010) 248 68 88. CURSUS SAXOFOON - Naar aanleiding van vele aanvragen voor het leren bespelen van de saxofoon heeft de christelijke muziekvereniging 'Harpe Davids'- Schiedam besloten nu ook te star- ten met een orientatiecursus (alt- )saxofoon. Dit naast de reeds bestaande cursus klarinet op maandagmiddag, de blokfluitklas op dinsdagmiddag en de cursus koperen blaasinstrumenten op vrijdagmiddag. Vanaf half oktober wordt de saxofoon-cursus voor belangstellenden van 12 jaar en ouder gegeven op iedere donder- dagmiddag vanaf 16.00 uur. De lessen worden in groepsverband gegeven en duren tussen de 30 en 45 minuten. Kosten: 50,- voor acht lessen, exclusief lesmateriaal. Plaats: Verenigingsgebouw De Tamboerijn, Nijhoffplein 22, Schiedam-Noord. Voor aanmel- ding of meer informatie: (010) 471 59 59/273 07 21. DRUMBAND - Drumband 'Juliana' is het nieuwe seizoen gestart met de muzieklessen en zoekt, ter versterking van met name de blazersectie, gevorder- den en/of personen die opgeleid willen worden. Opleiding vindt plaats bij Muziekcentrum Opmaat te Schiedam, waarbij leden een korting genieten op het cursus- geld. Voor een muziekinstrument wordt gezorgd. Op dit moment is er plaats voor tamboers, trompet- tisten en lyra spelers. Tevens kun- nen er meisjes worden geplaatst vanaf 6 jaar voor beide majorette afdelingen. Voor meer informatie kunt u bellen met Ton Spruit (010) 470 73 71. EXPOSITIE - Onder leiding van beeldend kunstenaar Ria Klop gin- gen dertien amateurschilders van de schildersgroep De Blauwe Maendagh aan de slag om hun visie op een voorwerp uit de col- lectie van het Nederlands Gedistilleerd Museum in een denkbeeldig landschap op linnen of papier te zetten. De ersultaten van die uitdaging zijn t/m 18 okto ber te bewonderen aan de muur van het museum. Plaats: Gedistilleerd Museum, Lange Haven 74-76. Openingstijden van di. t/m za. van 11.00-17.00 uur. Zondag van 12.30 tot 17.00 uur. SPELLETJES - Vrijdag 25 Sep tember worden in dienstencen- trum Oost tussen 14.00 en 16.00 uur verschillende spellen (geheu- genspel, klaverjassen, rummikub en sjoelen) gedaan. Deelname is gratis. BLOEMSCHIKKEN - Groei Bloei afdeling Schiedam is gestart met een cursus bloemschikken voor beginners. Voor deze cursus kunnen nog enkele mensen zich aanmelden. De cursus staat onder leiding van Rene Leeuwangh. Woensdag 30 September. Plaats: Natuurcentrum De Boshoek, Bospad 3 (achter flat 5 van het Bachplein). Aanvang: 20.00 uur. Voor meer informatie (010) 471 43 91 471 23 89/473 79 13. KOFFIE-INLOOP - Zondag 27 September wordt dienstencentrum de Vier Molens van 11.00 tot 13.00 uur een koffie-inloop gehouden. In dienstencentrum Oost wordt van 13.30 tot 15.30 uur een koffie- inloop gehouden. Beide inlopen zijn gratis. CONTACTMIDDAG EN RUIL- BEURS - In dienstencentrum de Vier Molens wordt zondagmiddag 27 September van 13.30 tot 16.00 uur een contactmiddag en ruil- beurs gehouden. De toegang is gratis. KOERSBAL - In dienstencentrum Oost wordt maandagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur koersbal gespeeld. Kosten f 6,- per maand. COUNTRYDANSEN - In dien stencentrum de Vier Molens wordt van 19.00 tot 22.00 uur country- dansen gegeven voor beginners en gevorderden. Kosten f 15,- per maand. ACTIVITEITENOCHTEND - In dienstencentrum Oost is woens- dagochtend 30 September van 10.00 tot 12.00 uur een activitei- tenochtend. Kosten f 1,50. HANDWERKEN WELFARE - Woensdagmiddag 30 September wordt van 14.00 tot 16.00 uur in dienstencentrum Oost gehand- werkt voor Welfare. Deelname is gratis, en voor materiaal wordt gezorgd. KOERSBAL - Woensdagavond 30 September kan van 19.30 tot 21.30 uur in dienstencentrum De Woudhoek koersbal gespeeld wor den. Kosten f 6,- per maand. CURSUS ENGELS VOOR 55+ - De cursus Engels voor 55-plussers die in april van dit jaar begonnen is in dienstencentrum de Woudhoek aan het Heijermansplein, gaat ook in sei zoen 98-99 door. De bedoeling in april was om met een groep te starten. Wegens het grote aantal aanmeldingen (36) personen kon- den er meteen drie groepen wor den gevormd: een beginnersgroep voor mensen die nooit Engels geleerd hebben, een gevorderden- groep voor mensen met enige kennis van de taal en een groep die zich meer bezighoudt met con- versatie. Ook dit seizoen gaan de drie groepen door met de lessen op woensdagmorgen. Hiervoor kunnen zich nog mensen aanmel den. Kosten f 5,- per les van een uur. Informatie: (010) 470 95 55. SLAGERIJ VAN KAMPEN - Donderdag 2 oktober treedt slage- rij Van Kampen op in het Theater aan de Schie. Aanvang 20.15 uur. Entree f 41,50. ven, nee, niet helemaal omlaag, dan ziet iedereen dat je weg bent en dat mag niet. De buurvrouw zal de kat 'nalopen'. Ook heeft ze beloofd om de planten water te geven, dus de waterleiding niet afsluiten. "De lucht breekt", zegt ze nog, terwijl we instappen en 'als het een beetje wil, krijgen jullie nog mooi weer ook. Na nog ongeveer tien kilometer te hebben omgereden naar die goedko- pe benzinepomp, zijn we nu dan ein- delijk definitief op weg. Vroeger was het twee uur rijden en een kwartier rust. Nu zijn we in ruim een uur op de plaats van bestemming. De weer- goden hebben het inmiddels laten afweten, maar de caravan is geluk- kig gauw gevonden. Een... eerlijk, 't is een mooie. Er zit zelfs verwarming in. Als het weer niet verbetert zullen we die nog nodig hebben ook. Goed beschouwd is zo'n caravan toch maar behelpen. Het bed is niks ver- geleken met wat je thuis hebt. De douche is zo klein, je kan er niet eens in uitglijden, laat staan vallen. Maar ja, voor een weekje redden we het toch wel. Al gauw wordt duidelijk dat op een nazomer-dag het leven op een kleine camping weinig afwijkt van dat bij je thuis. Direct na het uitpakken van de bagage gaan we weer op weg naar de supermarkt in het dorp voor brood, boter, beleg, melk, aardappe len, groenten en fruit. En, als het vlees niet al te duur uitvalt, mag er ook nog naar iets extra's worden gekeken. Teruggekomen op de camping hoost het inmiddels. Het ziet er niet naar uit dat het spoedig zal ophouden. Gelukkig heb ik van thuis dat flesje Franse wijn meegenomen. Trekken we die vanavond maar eens open, nadat ik met de kachel de tempera- tuur tot Franse hoogte heb laten stij- gen. Ondertussen laat ik me ontval- len: "niet te vergelijken met vroeger, Marietje". Waarop ze snedig ant- woordt: dat is ook logisch, Piet, dit hier is 'Krek Wa'k Wou'. Piet Pensioen De eerste nacht. Ik heb een kussen met plastic bekleed met daarom- been een baddoek. De kartonnen doos staat aan mijn kant van het bed. We laten Doortje in de doos zakken. Ze zal wel moe zijn na zo'n enerverende dag. Het minihondje gaat lekker liggen, maar na een kwar tier is er het eerste zielige piepje. Hier was ik natuurlijk helemaal op voorbereid. Ik draai me op mijn bmk, arm in de doos, even een aai en zachtjes praten zodat ze weet dat ze niet alleen is. Gerustgesteld gaat ze weer liggen. Kwartier later: ptepje, aaien, stem laten horen. Weer een kwartier later herhaalt het ritueel zich. Zo gaat het nog een paar uur door. Rond vijf ttur in de ochtend krijg ik bete lelijke gedachten over ons pupje. Maar met zachte stem fluister ik in het donker: "Alles is goed mormel, nu sla- penIk laat mijn arm nu permanent in de doos hangen. Zo komen we de nacht door. Ochtends ben ik geradbraakt door het liggen op mijn buik. Mijn arm voelt aan alsof er twintig kilo extra aan hangt. Volgens bet bondenadviesboek duurt deze periode hooguit drie nacb- ten. Inderdaad, na drie nachten piep ze niet meer maar good zich met een barde bons tegen de wand van de doos aan, Zo kan ze er net over- heenkijken of we er nog wel zijn, Ze heeft nog niet veel vertrouwen in oris. Er volgen dus weer nachten van een halfuurtje rust, gevolgd door bons, aai, stem enzovoort. Ze oefent zo goed in het opsprmgen dat ze uit de doos valt. De volgende dag loopt ze af en toe een beetje mank. Maar we zijn intussen zo moe dat we bardvochtig brommen "eigen schuld". Na zes nachten zijn de wallen onder mijn ogen niet meer met make-up te camoufleren. De zevende nacht besluiten we de Bensch naast het bed te zetten, boeft ze niet meer te springen. Het blijft het eerste half uur stilt ja het volgende half uur ook. Eigenlijk blijft het de hele nacht stil. Waarom ik dit zo goed weet? Omdat ik de hele nacht op bons, aai, stem, lig te wacbten. Edith Dudink

Postiljon | 1998 | | pagina 8