Jack Schillemans hoopt op WK-deelname in Sydney Inline skaten is sport met voordelen Schiedamse Sportvereniging ASVION houdt donateursavond ]eu de boules Sydney Trainen Stunten Cursussen Edith Dudink 23 SEPTEMBER 1998DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 SCHIEDAM - Zondag 13 Sep tember won het koppel Remco de Jong en Jack Schillemans de Nederlandse titel doubletten. Afgelopen zondag speelde het tweetal bij L'Esprit in Schiedam. De oude club van Schillemans, die hem een te hoge (tweede) contributie vroeg, waardoor hij nu geen lid meer is van de Schiedamse vereniging. Schillemans won er echter wel het doublettenspel van afgelopen zondag. "Ach, het is maar een formaliteit", legt de jeu de bouler uit. "Ik wilde heus wel lid blijven, want het is gebruikelijk als je naar een andere vereniging gaat, dat je loyaal blijft aan je oude vereniging en dat je dan minder contributie betaalt. Zeg maar het donateurschap. Dat kon niet en dus ben ik nu alleen lid bij Les Cailloux in Zeist. Die vereniging speelt in de ereklasse. Schiedam ook ja, maar vorig jaar werd ik gevraagd om voor Zeist te komen spelen en aangezien men in Schiedam niet in de top zal meedraaien, ben ik over- gestapt. "In Schiedam wordt heus wel op niveau gespeeld, maar net niet het niveau waarop ik wil uitkomen. Ik speelde met Marco Kok en Richard Krone in de tripletten. Dat zijn de drie-tegen-driewedstrijden. Alleen met een drietal kun je meedoen aan een wereldkampioenschap, het doel van elke jeu de bouler. Of ik daar kans op maak? We, en dan heb ik het over Remco de Jong en Jean Gortes, waren er heel dichtbij. In deze 'afdeling' speel je in mei en juni een competitie. Alleen de beste vier ploegen gaan naar de play offs." "Daar waren we wel bij, maar uit- eindelijk werden we vierde. Hoewel we van de latere winnaars met 13- 12 en 13-11 verloren. Dat was dus heel spannend." Op dinsdag 22 September werden op de Canarische eilanden de wereldkampioenschappen gehouden waar Jack Schillemans dus zo graag bij had willen zijn. "Maar volgend jaar wordt het WK in Sydney gehou den en ook dat is een mooie trip. En het jaar daarop, in 2000, gaan de beste spelers van de wereld naar Las Palmas in de Verenigde Staten." "Ach, er zijn 15.000 actieve jeu de boulers die in competitieverband uitkomen. Feitelijk telt Nederland veel meer beoefenaars. Hoeveel er in Schiedam rondlopen? Een stuk of 50 zeer actieve leden en veel liefheb- bers die het spel op een camping spelen. Jeu de boules is een snel groeiende sport en natuurlijk in een land als Frankrijk heel populair." "Wat er zo leuk is aan deze sport? Het is heel spannend en inspannend. Soms ben je in een kwartier klaar, als de tegenstander jou overlast of als je zelf super speelt, zoals tijdens het NK van vorige week zondag in Zoetermeer. Maar we spelen ook wedstrijden die twee uur en drie kwartier duren, zoals een week daarvoor tijdens het NK tete a tete. "Toen speelde ik dus alleen en werd in de finale verslagen. Ja, ik was heel dichtbij mijn eerste nationale titel. Het mocht niet zo zijn." De meeste tegenstanders van de jeu de boulers Remco de Jong en Jack Schillemans zijn tussen de 25 en 30 jaar. Voor jeu de boules moet je dus trai nen. Heel hard volgens Jack Schillemans. "Ik train meestal alleen. Maar ook met Remco de Jong en Jean Gortes. Meestal spelen we dus in drietallen, triplet. Als een van ons niet aanwezig kan zijn, schrijven we ons in voor een dou blet. Triplet is dus net iets populair- der, omdat je dan naar een groot internationaal toernooi kan worden uitgezonden als het WK. Overigens ben ik pas in 1989 begonnen met deze sport." "Ik was toen 26 en ben nu eigenlijk een van de oudere spelers, hoe gek dat misschien ook klinkt. De meeste tegenstanders zijn tussen de 25 en 30 jaar. Nee, jeu de boules is hele- maal geen ouwe lullensport. Integendeel zelfs. Het is een heel interessante sport en sterk in opkomst." REGIO - De rolschaats kreeg concurrentie toen de wedstrijd- schaatsers een manier bedachten om ook in de zomer hun sport te kunnen beoefenen. Ze zetten de wieltjes in een rechte lijn achter elkaar en zo ontstond de Inline skate. De sporthelden Art Schenk en Kees Verkerk waren een van de eerste Nederlanders die zo de hele lente, zomer en herfst door konden schaatsen. De populariteit van de Inline-skate groeit nog steeds. Het biedt dan ook tal van mogelijkheden. Van eenvou- dige tot heel heftige. Zoals Fert-of street skating; stuntschaatsen, dat ook vaak wordt gedaan in de zoge- naamde halfpipe. Alleen voor de echte waaghalsen onder ons. De gemiddelde leeftijd van de beoefe naars van dit stuntschaatsen is meestal 12 tot 16 jaar. Slobberbroeken, wijde trui en een pet horen bij de outfit van bij deze schaatsers. Hockey op asfalt, een toertocht maken of Inline Fitness Skating is voor meer mensen weggelegd. Het is een sport met veel voordelen. Doe je aan Inline Fitness Skating dan is het effect een algehele conditieverbete- ring, waarbij vooral de been- en bil- spieren worden verstevigd. Het bevordert de vetverbranding en ver- mindert stressgevoelens, zonder overbelasting van enkel- en kniege- wrichten. Het is een sport voor alle leeftijden en is snel aan te leren, maar het vereist wel enige techniek. Richard Gijben is skatinginstruc- teur. Mensen kopen skates en gaan wat oefenen op een fietspad. Meestal lukt de schaatsbeweging best goed en je maakt al snel meer vaart. Je gaat de openbare weg op en daardoor word je verkeersdeelne- mer. Dan beginnen de problemen. Uitwijken en remmen kun je niet." Eerst een cursus volgen, is het advies van de kenners. "Dan leer je het vei- lig en verantwoord", gaat Richard verder. "Als beginner leer je alle basistechnieken, zoals de schaatsbe weging, balans, remmen en bocht- jesmaken. Als je het goed aanleert heb je veel meer plezier in deze sport en kun je er meer uithalen voor je conditietraining. Je moet pas de weg op gaan als het veilig en verant woord is". Sportschooleigenaar Ringo Krutz: "Er worden ook cursussen gegeven voor halfgevorderden en gevorder- den. Bij de cursus voor halfgevor- derde wordt de basistechniek verder uitgebouwd. Je leert omgaan met opstakels die je op de weg tegen- komt, zoals stoepranden, putdek- sels, bruggen en trappen. Voor de gevorderde skater is er in groepsver- band een totale fitness workout. Een lange intensieve skating tocht met onderweg diverse krachtoefeningen voor het hele lichaam." Ringo laqht breeduit als hij zegt: "Het is gezellig om in groepsverband te skaten, je praat en hebt lol met elkaar. Het is een heerlijke ontspanning." Veiligheid staat bij de instructeurs hoog in het vaandel. Knie- en pols- beschermers zijn verplicht. Annemiek heeft, samen met haar buurvrouw, de beginnerscursus gevolgd. "Ik heb drie kinderen en een drukke baan als fysiotherapeute. Van hardlopen krijg ik last van mijn knieen, daarom heb ik voor Inline skating gekozen. Ik vond de lessen heel leuk en heb er veel van geleerd. SCHIEDAM - Onlangs is de hockeycompetite voor de Schiedamse Sportvereniging ASVION weer van start gegaan. Met een glansrijke overwinning van zowel Dames I als als Heren I, zijn de eerste punten binnen. Niet alleen de spelers van deze elf- tallen dragen hun steentje bij aan het succes van de vereniging. Alle leden zijn volop in de weer voor de 'Grote Clubactie', waarbij de opbrengst van de lotenverkoop gro- tendeels aan de vereniging toekomt. Zaterdag 26 September wordt een donateursavond georganiseerd. De Het voordeel van deze sport vind ik dat ik het op een tijdstip kan doen die mij het beste uitkomt. Als mijn zoontjes een stukje willen fietsen ga ik op de skates mee. Vinden ze hart- stikke leuk. Of ik ga gezellig met mijn buurvrouw. Een voordeel is dat je er bij kunt kletsen". "Ja", beaamt Ringo "Lekker handjes op de rug en gaan. Voor het hele gezin een per- fecte buitenactiviteit." In diverse plaatsen worden cursussen gegeven. U kunt informeren bij de plaatselij- ke sportscholen naar mogelijkhe den. heer Davidzon, voorzitter van het organisatiecomite WK'98 zal een inleiding houden bij de presentatie van de filmregistratie van het WK Hockey '98 in Utrecht. ASVION is opgericht in 1936. Het complex is gelegen in het sportpark Thurlede waar naast hockey ook cricket wordt gespeeld. De jeugd- competitie vindt plaats op zaterdag, terwijl de senioren competitie op zondag wordt gespeeld. Heren I speelt in de eerste klasse onder lei- ding van Remco Hartgers die werk- zaam is bij de KNHB. Dames I, spe- lend in de derde klasse is een jong elftal dat wordt getraind door een team van trainers. Skaten betekent handjes op de rug en gaan. Voor het hele gezin een per- fecte buitenactiviteit. (Foto: Postiljon)

Postiljon | 1998 | | pagina 9