Rij-impressie Chevrolet Camaro: Op bezoek in de geschiedenis Daihatsu Hijet 'Van of The Year' Audi wint prijs voor A3 Suzuki Grand Vitara nu ook als Van Citroen Saxo 538 Transportspektakel Serieuzer Bekerhouders 30 SEPTEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAG IN A 15 De Chevrolet Camaro maakt nog altijd veel los bij mensen. Amerikaanse auto's spreken tot de verbeelding. Of men er nou iets niee heeft of niet, ze kunnen altijd rekenen op een mening. Al is het maar omdat veel namen nog steeds herinneren aan de 'rock and roll' van de jaren 50 en 60. Een zo'n naam is Camaro. "Oh dat geluid. Dat brengt me terug naar m'n jeugd", roept een fan ons toe als we een parkeerplaats verlaten en het geborrel van de 3.8 V6 uit het vooronder opstijgt. De Camaro wordt in 1966 aan het publiek gepresenteerd. Nog geen jaar later maakte de auto al tien pro- cent van de totale Chevrolet-verko- pen uit. Ook toen al werden er twee motoren aangeboden, een V6 en een V8, net als vandaag de dag het geval is. Geen wonder dat de hierboven aangehaalde liefhebber het geluid herkende. Natuurlijk is er in al die tijd heel wat afontwikkeld, maar het geluid van een V6 blijft het geluid van een V6. Zeker een Amerikaanse V6 waarbij je de benzine als het ware door het slangenstelsel hoort borrelen. Een fraaier geluid is eigen- lijk niet denkbaar. Maar zaken moeten milieuvrien- delijker, zuiniger, pittiger, comforta- beler en veiliger en ook de Camaro ontkomt daar niet aan. Vandaar dat de hedendaagse variant wat ingeto- gener klinkt en wat serieuzer over- komt dan de rauwe ruige versies uit het verleden. Toch is er alles aan gedaan om de gecultiveerde Camaro het spannende uit vervlogen tijden mee te geven. Het koetswerk duidt op ultrasportieve prestaties en wij kunnen u mededelen dat de Camaro hierin nier teleurstelt. De platte, langwerpige koplampen kijken streng de wereld in en de enorme luchthapper in de bumper, die overigens wordt onderbroken door de nummerplaat, de ver door- getrokken, sterk aflopende motor- kap, de golvende taillelijn, de nadrukkelijk achteroverstaande A- stijl en de krachtige achterbumper geven de Camaro zijn ietwat agres- sieve belijning. Kopers kunnen kiezen tussen drie varianten: Coupe, Convertible, en T- Top. Die laatste is gebaseerd op de Coupe en krijgt dan voor f 3.650,- extra een transparant, uitneembaar dak mee. Net als onze testauto. Het voordeel van zo'n T-Top is dat de stijfheid van de carrosserie op een prettig niveau blijft, nadeel is dat je niet egaal kunt bruinen. Ander nadeel is dat de twee dakpanelen, die overigens zeer gemakkelijk te verwijderen zijn, vrijwel de hele, toch al niet te grote, bagageruimte opslokken. Tenzij je het let hebr ze thuis te laten. Wie durft? Het interieur van de Camaro is eveneens sportief van snit. Dit houdt voornamelijk in dat het een beetje krap is. Bij de Camaro is dat met name te wijten aan de enorme mid- denconsole, waarin nog ruimte is voor een bekerhouder en een opbergvakje annex armsteun. Je zit lekker in de zetels. Ze vormen zich om het lichaam heen en maken dat je ook bij een ernstig sportieve bocht gewoon rechtop blijft zitten. Bij de passagier-zetel is de bodemplaat aflopend en maakt het zitten minder prettig omdat het ene been hoger staat dan het andere. De displays zijn groot uitgevoerd, alleen moet je even op het uitzicht studeren want er zijn ietwat veel metertjes te vin- den. De knoppen en hendels zitten goed onder bereik en zijn groot uit gevoerd. Rijden met de Camaro is een feest op zich. De 3.8 liter V6 snort don- kerbruin onder de motorkap en geluid dringt amper door, mits je met open dak rijdt. En als de zon schijnt dan doe je dat met plezier, want de wind door je haren laten waaien is iets wat precies past bij het vrije gevoel dat de Camaro zijn inzittenden geeft. Wat een heerlijke rij-auto. De 142 kW/193 pk en het maximum koppel van een lieve 305 Nm bij 4.100 tpm geven de auto power. De 0 naar 100 test met onze automaat wordt in net geen tien seconden afgelegd. Dit heeft te maken met het feit dat de automaat een fractie te laat reageert op het gas: hij hapt even naar adem, zo lijkt het. Verder pakt de viertraps auto maat goed op. De top ligt op net geen 200 km/u. Voldoende voor Nederlandse begrippen. Het ver- bruik is nog steeds op z'n Amerikaans, hoewel het niet meer kan tippen aan de jaren van weleer met 1 op 2-resultaten. Onze auto- maat-Camaro neemt genoegen met gemiddeld 1 op 7,2 en dat is gezien het feit dat je nogal eens met een zware rechtervoet rijdt, toch niet slecht. De Camaro is een lekkere auto om in te rijden. Hij is wel erg smaakge- voelig, dus je houdt ervan of niet. In elk geval koop je met een Camaro ook een stuk mooie geschiedenis. Kost wel minimaal f 72.950,- (ex T- Top). Het nieuwste model van de Citroen Saxo, dat vanaf oktober in de showroom staat, luistert naar de naam 'Saxo 538'. De nieuwe serie, die in een oplage van 750 is gebouwd, heeft een fris interieur met knallende kleuren. De knop van de pook is knalgeel, evenals de knoppen van de deurvergren- deling. De bumpers, buitenspie- gels, portier- en kofferbakgrepen harmonieren met de carrosserie- kleur. 'Wat jij wil' is het credo van Radio 538 en Citroen sluit zich daar naar eigen zeggen helemaal bij aan. De Saxo 538 I.Oi kost 18.990,- in de kleur Orange Mango. De Citroen Saxo 538. Zondag 4 oktober vindt in en rond de Utrechtse Veemarkt een groots transportspektakel plaats. De Mack Dag en de Speciaal Transportdag zijn samengevoegd en zorgen gecombineerd voor extra spekta- kel. Te zien zijn grote Amerikaanse trucks en bijzondere vrachtwagens uit Duitsland, Engeland en Belgie. Op het buitenterrein zijn ook bij zondere old-timers te zien en de major Dundee Band zorgt samen met Henk Wijngaard voor de muzikale noot. De dag vindt plaats aan de Sartreweg en duurt van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. De Daihatsu Hijet wordt vanaf heden geleverd met een nieuw uiterlijk en een nieuwe motor. De bestelbus van Daihatsu heeft een nieuwe, forsere voorbum- pers die standaard in het zwart is uitgevoerd. De auto is hiermee met 7,5 cm in lengte toegeno- men. De Hijet is nu leverbaar met een 1.3 benzine injectiemotor, die 35 pro- cent meer vermogen ontwikkelt dan de vorige 1.0 motor. Het maximum vermogen bedraagt nu 48 kW (65 pk) bij 4800 omw./min. Het Britse Vakblad 'What Van' heeft de Hijet, die een laadruimte heeft van zo'n 3000 liter, uitgeroepen tot 'Best Microvan of the year'. Doorslaggend voor deze onderschei- ding was volgens het tijdschrift de lage kostprijs tot de grote inzetbaar- heid. De Hijet is in drie uitvoeringen leverbaar als Blind Van, Pick-Up en Chassis-cabine met diverse opbouw- mogelijkheden. De Hijet 1.3i Blind Van kost 17.615,- en de Hijet 1.3i Pick-Up komt op 17.675,-. De prestigieuze designprijs in Duitsland is voor 1998 toegekend aan de Audi A3. De jury karakteriseerde bet winnende ontwerp als volgt: "Dit model geeft duidelijk een nieuwe trend aan. Boven de technologische en vei- ligheidsstandaards die van zo'n merk mogen warden verwacht, biedt het model de klant ook individuele keuzes in uitrustingsdetails om hiermee een eigen sfeer te cr e'er en. De Daihatsu Hijet 1.3 EFl. De Suzuki Grand Vitara is er nu ook in een bedrijfswagenuitvoe- ring. Uiterlijk onderscheidt deze Van zich nauwelijks van de nor- male kentekenuitvoering. De firma Snoeks in Nieuw Vennep verzorgt de ombouw: het verho- gen van het dak, het plaatsen van een tussenschot en het blin- deren van de achterramen. De Vitara Van is leverbaar met keuze uit drie krachtbronnen: een 2.0 liter die 128 pk levert, een 2.5 liter (144 pk) en een 2.0 liter diesel- motor (87 pk). De prijzen van de Grand Vitara beginnen bij f 37.575,- voor de 2.0 uitvoering. Met automaat kost de auto f 2.585,- meer.

Postiljon | 1998 | | pagina 15