Scouting Tono-groep zet vrijwilligers in net zi zonnetje Stadswinkel krijgt bijzondere tafel Kracht van Scouting is de afwisseling ICfaas m Weerbaas (ranenzomer of Lucaszomertje - Complot 'Toewiet' 25-jaar 30 SEPTEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Voor de verwachting voor de komende 10 dagen: bel 0900-910 910 9 (75 ct. p.m. Begin oktober is het vaak nog rustig en aangenaam weer. Meestal is het weer in de tweede helft van de maand een stuk minder. In oktober maakt de temperatuur een forse duikeling. Aan het begin van de maand ligt de gemiddelde etmaal- temperatuur nog rond de 12 gra- den, aan het einde van de maand is dat nog maar circa 7.5 graden. Begin oktober kan het nog flink warm zijn en een enkele maal krij- gen we een zomerse dag met maxi ma van 25 graden of hoger. Er zijn twee pertoden in oktober met grote kans op mooi weer. In de volks- mond staan ze bekend als De Kranenzomer' en het 'Lucaszomertje'. De kraanvogels vliegen over het oosten van het land naar het zutden. Dat is de periode van 3 tot en met 12 oktober. En het Lucaszomertje naar de naamdag van Sint Lucas) is de periode rond 18 oktober. Na de 24ste slaat het weer vaak radicaal om en wordt het bedutdend slechter. In 1983 werd het op 4 oktober op veel plaatsen ruim 25 graden. De Bilt noteerde een maximumtemperatuur van 26. en Volkel 27.7. In De Bilt is er in oktober nog nooit een tropische dag (maximum 30 graden of hoger) geregistreerd. In Sittard daarentegen werd het op 11 oktober 1921 30.1. In 1995 hadden we van 8 tot en met 10 oktober heerlijk weer met middagtempera- turen van 22 tot 24 graden. In het zuiden werd het hier en daar zelfs ruim 26 graden. Zulke warme dagen in het najaar zijn vaak ideaal. De warmte is niet meer to druk- kend als in zomermaandende zon is minder fel en je kan dan in de middag ook heerlijk buiten zitten. Maar als de wind draait naar oost tot noordoost kan er koude lucht worden aangevoerd en lijkt het soms al een beetje winter. Zeer koud was het op 13 oktober 1975. Midden op de dag was het maar 2 tot .1 graden boven nul. Het was niet alleen kouddie ocfrtehd werd een groot deel van het land verrast door een laag sneeuw van enkele centimeters. Dat was zeld- zaam, want sneeuw komt met vaak voor in oktober en helemaal niet zo vroeg. In 1920 daalde de temperatuur in de laatste decade bijna elke nacht onder nul. Zeer koud was het ook in 1932. Op de 28ste noteerde Winterswijk een minimum van -8.5. In 1908 was het zo koud dat erin Groningen hier en daar al geschaatst kon worden. Ook vorig jaar was het eind oktober al erg koud. In de laatste vier nachten op de meeste plaatsen temperaturen onder het vriespunt. Op 28 en 29 oktober op veel plaatsen matige vorst van -5 tot -7 graden. Dat was niet zo prettig, want nog met alle aardappelen waren gerooid en som- mige bevroren dan ook. Hoe het weer ook verloopt in okto berwarm of koud, je kan er geen conclusie aan verbinden voor de komende winter. Ook veel beuken- nootjes, eikels of kastanjes zijn geen garantie voor een strenge winter, wat je wel veel mensen hoort bewe- ren. Het blijkt telkens weer dat een voorspelling voor de lange termijn, aan de hand van wat voor gegevens dan ook, een hachelijke zaak blijft. Een verwachting voor een paar dagen vooruit is redelijk te doen, maar een verwachting voor weken of maanden gaat vaak totaal de mist in. frig (Ml i De gehuldigde vrijwilligers van de Schiedamse Scouting Tono-groep. SCHIEDAM - Onlangs heeft de Scouting Tono-groep in Schiedam een aantal van haar vrijwilligers in het zonnetje gezet. Als dank voor de inzet van de mensen werd een vijftal erete- kens van Scouting Nederland uitgereikt. Het betreft hier jubi- leumtekens voor personen die een aantal jaren veel en goed werk hebben verzet voor Scouting in Nederland. De Scouting Tono-groep is een van de Scoutinggroepen in de regio. In Schiedam zijn er vier Scoutinggroepen en in Vlaardingen negen. "We hebben een enthousiaste groep vrijwilligers", zo vertelt Richard Spruit, voorzitter van de Scouting Tono-groep. ~"Deze mensen steken er veel tijd in om hier met de kinde- ren en jongeren het programma van Scouting te kunnen uitvoeren. We proberen ieder jaar ook altijd wat extra te doen voor de vrijwilligers. Voor diegenen die meerdere jaren een grote inzet leveren zijn er de jubileumtekens." Maarten van Hees is een van de ont- vangers. Als secretaris ontving hij het 5-jarig jubileumteken. "Je doet het natuurlijk allereerst voor de kin- deren, maar je hebt er zelf ook een ontzettende hoop lol aan", aldus Maarten. Hij was zeer verrast bij de ontvangst van de kleine speld. Hij was met een smoesje naar het groepshuis gelokt waar alle jeugdle- den en het voltallige bestuur al op hem wachtten. "Het is ontzettend leuk om zo'n teken van waardering te ontvangen." Guy Demol was een van de twee jeugdleiders die een ereteken ontvin- gen. Ook voor hem kwam de uitrei- king van het jubileumspeldje als een verrassing, vooral omdat hij nog geen vijf jaar jeugdleider is bij Scouting Tono-groep. "Alle jaren bij Scouting worden geteld. Ik ben eerst jeugdleider geweest in Nijmegen, en die tijd is ook meegeteld." Hij ont ving zijn ereteken nadat ook een blijk van waardering was opgespeld bij Marja van Heest. Voor Hans van de Linde lag een 10- jaar jubileumspeldje klaar. "Het kostte echter nogal wat moeite om Hans naar het groepshuis te krijgen. Hij zou die zaterdag met zijn familie keukens gaan kijken en had laten weten geen tijd te hebben", aldus Richard Spruit. Zijn vrouw, die ook in het complot zat, heeft toen maar een andere reden verzonnen. Tot het laatste moment echter bleef ondui- delijk of Hans nog wel zou komen. "Wel erg leuk", zo reageert Hans zelf. "Vijf jaar geleden ontving ik het 5-jaar jubileumteken, en toen dacht ik nog de tien niet te halen. Maar ja, Scouting blijft gewoon leuk." In de tien jaar is Hans voor zitter van het Stichtingsbestuur geweest en is hij nu penningmeester van de groep die zijn basis heeft aan de Sweelincksingel 3 in de wijk Groenoord-Zuid, op de grens van Schiedam en Vlaardingen. De kroon werd gespannen door Antoinette Zwitserlood die uit de handen van de voorzitter het 25- jarig speldje mocht ontvangen. In die tijd heeft Antoinette nogal wat verschillende functies gehad. "Dat maakt Scouting ook zo leuk. Iedere leeftijdsgroep is weer anders. Als je een aantal jaren bij een groep leid- ster bent geweest, zijn er veel moge- lijkheden om eens wat anders te doen binnen de groep. Zo was ik eerst leidster bij de kinderen van 7 tot 10 jaar. Veel Schiedammers ken- nen mij nog onder mijn stafnaam Toewiet. Later ben ik doorge- stroomd naar de oudere leeftijds- groepen en heb ik in het bestuur gezeten. Dat houdt het afwisselend en dat is de kracht van Scouting." "Het is altijd weer leuk om de erete- kens uit te reiken aan enthousiaste mensen", zo vervolgt Richard Spruit. "Je moet het als Scoutinggroep toch van de inzet van de mensen hebben, en we hebben ze hard nodig om elke week met alle jeugdleden weer onze activiteiten uit te voeren.De Scouting Tono-groep groeit nog steeds. Nu na de zomer- vakantie wordt er weer een nieuwe toename van kinderen en jongeren verwacht. Iedereen tussen de 5 en 23 jaar is welkom. "Voor al die kinde ren en jongeren zoeken we nog een beperkt aantal enthousiaste mensen om het programma te maken en uit te voeren; mensen die het leuk vin- den in een team bezig te zijn met een groep kinderen maar die zich ook kunnen vinden in de idealen van de stichting. Wie hierover meer wil weten, kan altijd bellen met Richard Spruit, (010) 246 72 70 of met Pauli Meyer, (010) 470 68 35. Voor alge- mene informatie kan men ook con tact opnemen met het groepshuis: 't Koetshuis, Sweelincksingel 3, Schiedam (010) 471 79 74. SCHIEDAM - De jury van de VSB prijs beeldende kunsten 1998 heeft Jeroen Hoogstraten aangewezen als winnaar van een in het voorjaar uitgeschreven ontwerpwedstrijd. De juryleden konden bij hun beslissing niet over een nacht ijs gaan, want zij zagen zich voor de taak gesteld maar liefst 74 inzendingen te moeten beoordelen. De kunstop- dracht die hieruit voortvloeide is bestemd voor een ruimte in de Stadswinkel, die begrensd wordt door vier pilaren. Na selectie bleven drie kandidaten over, te weten Sander Rood, Liet Heringa en Marten Kalsbeek als duo en Jeroen Hoogstraten. De voorkeur ging uit naar laatstge- noemde omdat deze volgens de jury zijn kunstwerk op een geraffineerde wijze geintegreerd heeft in de ruim te. Tussen de vier pilaren zal de uit- verkoren kunstenaar een ovale tafel plaatsen waaraan het publiek kan plaats nemen, waarna het tot de ver- rassende ontdekking zal komen dat de dingen soms minder stabiel zijn dan men verwacht. Het ontwerp van Hoogstraten werd bekroond met 20.000 gulden. Voor de realisatie van zijn tafel is 15.000 gulden beschikbaar gesteld. Vorig jaar werd de VSB prijs beeldende kunsten voor het eerst uitgereikt. Tot en met 11 oktober is in Pand Paulus een expositie ingericht met de ontwerpen van de drie genomi- neerde kunstenaars aangevuld met eerder werk van hen. Bij de tentoon- stelling is een brochure verschenen waarin dieper wordt ingegaan op de achtergronden van de kunstuitingen van de exposanten. Pand Paulus ligt aan de Korte Haven 125 en is geo- pend van donderdag tot en met zon- dag van 13.00 tot 17.00 uur. Uitreiking van Zwitserlood. het 25-jaar ereteken aan Antoinette Toewiet

Postiljon | 1998 | | pagina 5