Historische stadswandeling en lezing GEVONDEN de Weerbaas Terugblik op September Voetzoekers Het goedkoopste adres voor grerien rotan en eiken meubelen. Jan Wooning Meubclcn, Bergweg 62. Rotterdam. Tel. 010 - 466 48 27. Tct ziens Koop NO, betaal pas in 2000! Voor de verwachting voor de komende 10 dagen: bel 0900-910 910 9 (75 ct. p.m.) De afgelopen maand September verliep zeer wisselvallig. De maand was te warm en veel te nat. Opvallend waren de grote neerslagboeveelheden. Op 2 September viel er in Boskoop in twee uur maar liefst 92 mm. Maar dat was met de grootste etmaalsom daar ooit gevallen. Op 31 juli 1951 viel daar 102.5 mm, waarvan 72 mm in een half uur, een echte wolkbreuk. Erg veel regen viel er op 13 en 14 September in het zuidwesten en westen van het land, op veel plaatsen meer dan 150 mm. De Bilt noteerde een totale maandsom van 149 mm, drie keer was de septembermaand daar deze eeuw natter. Het record voor September staat daar op naam van 1957 met 213 mm. In bet westen en zuid westen dit jaar werden maand- sommen genoteerd van meer dan 200 mm. Rotterdam 287 mm, Rozendaal 256 mm. en Heerde bij Woud tapte maar liefst 303 mm af. Gemiddeld over bet land viel er in de afge lopen septembermaand 139 mm. Normaal is dat maar 69 mm. Maar koud was het niet. De gemiddelde etmaaltemperatuur bedroeg in De Bilt 15 graden en dat is een graad boven normaal. De mooiste periode beleefden we van 19 tot 27 September, toen op veel plaatsen maxima boven de 20 graden, een echte nazomerse periode. Het warm- ste was het in Oost-Maarland (Zuid-Limburg), waar werd het op 25 September 24.8. Bij ons was het dus zeer wissel vallig en nat, maar elders in de wereld kende men ook extre- men. De Bovenwindse eilanden kregen te maken met de cycloon Georges en daar werden gemid delde windsnelheden gemeten van 240 kilometer per uur. En in Florida bracht Georges zeer veel regen, plaatselijk meer dan 1000 mm. Restanten van de orkaan Jeanne hebben in de nacht van 30 September op 1 oktober 240 mm gebracht op de Azoren. Kijken we nog even naar het hoge noorden. Daar was het vooral de laatste septemberda- gen erg koud. In Noord- Zweden vroor het op de dertig- ste mm 12.7. En dat is voor September erg koud, al heeft het daar al eens in September vijf- tien graden gevroren. Ook opvallend was het bericht dat het gat in de ozonlaag boven de Zuidpool in September record groot was. En dat was door de wetenschappers niet verwacht. Het gat leek de laatste jaren met groter te worden en de ver wachting was dat het langzaam kleiner zou worden. Maar helaas is dat met het geval. Dus we zullen er hard aan moeten werken om de CFK's te vermin- deren, want die zorgen voor afbraak van de ozonlaag. 7 OKTOBER 1998 OE POST1LJON EDITIE 12 PAGINA 5 In de tent van Smit Internationale, waar een modelboten-tentoonstel- ling en tegelijk -wedstrijd was, bleef het vrij rustig. Veel belangstelling in de Binnenhaven trok de Vlaardingse vereniging die op afstand bestuurba- re modelboten liet varen. In de modellen wordt soms jarenlang werk gestoken. Er lag een model, waaraan acht jaar was gewerkt en waarvan de verf speciaal gemengd was volgens de kleurennummers van de bestaande boot. REGIO - "Het is me te koud voor de Furieade. We gaan vol- gend jaar wel weer", moeten velen gedacht hebben. Afgelopen zaterdag was het aanmerkelijk stiller dan voorgaande jaren op de braderie en bij de festiviteiten rond de haven. De gezelligheid van lichtjes, ker mis en vuurwerk op vrijdag- avond bracht meer mensen op de been. Was het voorgaande jaren voetje voor voetje, soms zelfs een poos stil- staan, dit jaar hoefde je je zelfs met een kinderwagen zelden te ergeren. De sfeer was er niet minder om. Het oude stadshart bruiste even. Onder SCHIEDAM - Zondag 11 okto ber verzorgt stadsgids Eric Vercruysse een rondleiding langs de verschillende plaatsen in de oude binnenstad van Schiedam, die een rol hebben gespeeld in de geschiedenis van het leven van Aleida van Henegouwen en Liduina. Na de stadswandeling verzorgt Martin Damen een lezing over Liduina en Aleida vanuit literair perspectief. Martin Damen is Neerlandicus en afgestudeerd op Middeleeuwse teksten over Liduina. In zijn lezing gaat Damen in op deze teksten die Schiedam reeds in de middeleeuwen op de literaire kaart van nederland plaatsten. De lezing is een initiatief van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam. Uiteraard is er ook gelegenheid de tentoonstelling 'Twee Vrouwen van Schiedam. Aleida van Henegouwen en Liduina 1250-1598' te bezoeken. De historische tentoonstelling is de tweede uit een reeks van drie en gaat over de middeleeuwen en de renais sance in Schiedam. In deze periode staan in de geschiedenis van Schiedam twee vrouwen centraal. Aleida van Henegouwen gaf Schiedam zijn stadsrechten en de wonderbaarlijke gaven van Liduina maakten van Schiedam een klein bedevaartsoord. Deze tentoonstel ling is nog te zien tot 3 janauri 1999. De stadwandeling begint om 13.OO en is gratis. Men vertrekt vanuit het Stedelijk Museum Schiedam, Hoogstraat 112. De lezing begint om 14.00 uur. Hiervoor hoeft alleen de toegang tot het museum te wor den betaald. Aleida van Henegouwen gaf Schiedam zijn stadsrechten. (Foto: Van Det fotoproducties) Kou speelt Furieade Maassluis parten de koopwaar was ook veel eetwaar. Broodjes warme beenham zijn 'in', zo leek het. Oliebollen en appelbeig- nets deden je stiekem al naar oud en nieuw verlangen, dat terwijl we vorige week nog in een T-shirt lie- pen! De ijsboer bad om een zonne- tje, om zijn laatste centen in het sei- zoen te verdienen. Maar het bleef grijs. Vanwege de kou was het afgelopen zaterdag tijdens de Furieade in Maassluis wat minder druk dan vong jaar. (Foto: Van Det fotoproducties). Vele duizenden guldens werden ver- knald tijdens het vuurwerk. Het was een schitterend gezicht. Fonteinen zo groot als je ze zelden ziet. Ook bijzonder vuurwerk, als 'voetzoe kers' in de lucht, ontbrak niet. Een tweetal vuurwerkbommen ontplofte net boven de grond, hetgeen de brandweermannen bezorgd deed toelopen. Ongelukken gebeurden er niet.

Postiljon | 1998 | | pagina 5