GGD geeft gezondheidsboekje uit voor migranten Humorvolle opening van de St. Joris zorginstelling Doortje 1 Eerste prijzen voor 'The Yellow Rainbows' Gewapende overval Collecte Kinderboerderijtje de Gorzen 'Verkeerd Geleerd' Kinderen en volwassenen onwel door traangas Mooi weer plasser Ergernis 14 OKTOBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 SCHIEDAM - Zaterdag 10 oktober hebben het B- en C-twirlteam van 'The Yellow Rainbows' van de christelijke muziekvereniging 'Harpe Davids' aan het jaarlijks concours in Rijnsburg meegedaan. Onder leiding van miss-majorette Charlotte de Jong wist het C-team van 'The Yellow Rainbows' in de jeugddivisie met 80.00 punten een eerste prijs te behalen. Het B-team behaalde onder leiding van miss- majorette Silvia de Jong eveneens een eerste prijs in de derde divisie met 80.05 punten. De beide shows van deze twirl- teams zullen ook te zien zijn tij- dens het festival in Hoogvliet op zaterdag 24 oktober tijdens het jaarconcert van 'Harpe Davids' in het VSB Theater aan de Schie op zaterdag 21 november. De twirl- groepen van 'Harpe Davids' oefe- nen iedere woensdagavond vanaf 18.00 uur in het verenigingsge- bouw 'De Tamboerijn' aan het Nijhoffplein 20, Schiedam-Noord. Informatie: (010) 471 59 59 of (010) 273 07 21. SCHIEDAM - Vorige week dinsdag overvielen twee gewapende en gemaskerde mannen een bankfili- aal aan het Rubensplein in Schiedam. Personeel en klanten werden met een vuurwapen bedreigd en er werd ook op een baliemedewerker geschoten. Deze bevond zich gelukkig achter kogel- werend glas. Niemand raakte gewond. De overvallers gingen er met een onbekend bedrag van- door en stapten in een klaarstaan- de auto. Deze auto werd korte tijd later onbeheerd aangetroffen in de Schaperlaan. SCHIEDAM - De Vereniging Kinderboerderijtje de Gorzen houdt van 19 t/m 24 oktober haar jaarlijkse collecte in Schiedam. Er zijn nog vrijwilligers nodig die wil- len helpen collecteren. Opgeven bij Xandra Driessen, telefoon (010) 273 20 97. ROTTERDAM - In het Nationaal School Museum aan de Nieuwemarkt 1-A is op het moment de tentoonstelling 'Verkeerd Geleerd'. De tentoon stelling gaat over fouten in onder- wijsmateriaal over de prehistorie. Schoolboeken uit de jaren vijftig, zestig en zeventig geven vaak een verkeerd beeld van de prehistorie. Bijvoorbeeld over gebruiksvoor- werpen, voedsel en woonplaatsen, maar ook over sociaal gedrag en religie. Zo werd de prehistorische mens beschreven als een domme, zielige heiden. De belangrijkste oorzaak hiervoor is dat de boekjes werden geschreven door mensen met weinig archeologische kennis. Tot op de dag van vandaag is een aantal van die missers in de schoolboekjes terug te vinden. Naast de fouten laat de tentoon stelling ook het werkelijke verhaal zien van de prehistorie. SCHIEDAM - Op een speelplaats in het Volkspark in Schiedam is op dinsdag vermoedelijk traangas gespoten. Zowel kinderen als later aangekomeh politie- en brand- I weermensen kregen last van tra- nende en prikkelende ogen. De omgeving werd afgezet. Negen personen, onder wie vijf kinderen, werden ter plaatse onderzocht en een aantal van hen werd voor behandeling naar het ziekenhuis vervoerd. De anderen werden ter plaatste behandeld. De politie van Schiedam heeft een onderzoek ingesteld. 1 De moskee in Maassluis. (Foto: Van Det producties) SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Voor Turks en Arabisch spre- kende inwoners van de regio Nieuwe Waterweg Noord is een boekje samengesteld dat uitge- breid informatie geeft over de mogelijkheden die de gezond- heidszorg biedt. Het boekje is uitgegeven door de Geneeskundige en Gezondheids- dienst Nieuwe Waterweg Noord en werd woensdag 14 oktober tijdens een feestelijke bijeen- komst gepresenteerd in Maas sluis. Op de handzame uitgave werd door zowel artsen als de Turkse en Marokkaanse gemeenschap positief gereageerd. Ruim tien jaar geleden verscheen in Vlaardingen en Schiedam voor het eerst een derge- lijk boekje, dat is bedoeld als vraag- baak en waarin onderwerpen zijn opgenomen als ziekenhuisopname, fysiotherapie, borstonderzoek en schoolarts. Door de voortdurende veranderingen in de gezondheids- zorg was een hernieuwde uitgave noodzakelijk. Aan de uiteindelijk presentatie van het boekje ging een periode vooraf waarin huisartsen en allochtone bewoners de kans kregen met elkaar te praten om daarmee een groot aantal misverstanden uit de wereld te helpen. Deze bijeenkom- sten die zich konden verheugen in grote belangstelling vonden plaats in de moskee in Maassluis en in Schiedam. Ans van der Houwen, coordinator van het project over de totstandko- ming van de nieuwe uitgave: "Het is gewoon een feit dat informatie over veranderingen in de gezondheids- zorg migranten nauwelijks bereikt. Dit wordt niet alleen veroorzaakt door een beperkte kennis van het Nederlands, maar ook door inge- wikkelde verwijzingen binnen de gezondheidszorg. Door informatie te geven in de eigen taal willen wij hieraan tegemoet te komen. Dit gebeurt door middel van Somalische, Turkse en Marokkaanse tolken en aan de hand van het infor- matieboekje. In de bijeenkomsten met de verschil- lende migrantengroepen werd dui- delijk gemaakt hoe de Nederlandse gezondheidszorg functioneert en kregen bezoekers en de aanwezige artsen tevens de gelegenheid duide- lijk te maken wat hen irriteert. "Op de bijeenkomsten kwamen bij voorbeeld huisartsen met het verwijt dat migranten er geen besef van heb ben waarvoor zij een arts kunnen inschakelen. Veel Turkse en Marokkaanse bewoners zijn afkom- stig uit kleine dorpjes en daar strekt de taak van een arts zich uit naar meerdere disciplines. Die houdt zich niet alleen bezig met de medische kant, maar krijgt ook vragen voor- gelegd over bijvoorbeeld juridische kwesties of het kiezen van de juiste school voor een kind. Deze vragen worden ook regelmatig gesteld tij dens een consult bij een Nederlandse arts, waarop deze dan reageert met een verwijzing naar een bevoegde instantie. Dit wekt onbe- grip bij de patient omdat die meent dat de huisarts geen interesse toont. De gesprekken hebben bij beide par- tijen verhelderend gewerkt en voor- al voor migranten betekent dat alleen maar winst voor hun lichame- lijk welbevinden", aldus Ans van der Houwen. Het boekje Informatie Gezond heidszorg wordt door huisartsen gratis uitgereikt aan patienten van buitenlandse afkomst en is voorts beschikbaar voor hulpverleners en wordt gebruikt als lesmateriaal bij inburgeringcursussen. Nans Wolters SCHIEDAM - Afgelopen donderdag opende burgemeester Scheeres van Schiedam de St. Joris zorginstelling voor psyschische patienten. Voordat men aan de officiele opening toe kwam moest een artiest er voor zorgen dat de sleutel bij de burgemeester terecht kwam. Dit leverde de komediant, uit- gerust met zwemvest, helaas een nat pak op maar uiteindelijk kon de bur gemeester de noodzakelijke handelingen verrichten. Om de opening van de St. Joris zorginstelling een feestelijk karakter te geven waren verschillende organisaties aanwezig, waaronder de stichting model maquettebouw Schiedam e.o. (Foto: Van Det fotoproducties) Zindelijkheidstraining hoort nu eenmaal bij een pup. Dat weet je van tevoren, dus moet je daar niet moeilijk over doen. leder uur naar buiten en luid juichen als het plasje of poepje, meestal per ongeluk, bui ten plaatsvindt. Er wordt vertelt dat pups van nature een ztndelijk- heidsdrang hebben. In het nest hebben ze vaak een vaste plaats om hun beboefte te doen. Maar eenmaal in je huts is dat den under verhaal. Doortje maakt er geen probleem van. Als ze moet plassen doet ze dat, zander blikken of blozen. op de plaats waar ze op dat moment is. Ze speelt graag op het karpet in de woonkamer, dus we slepen rollen keu- kenpapter ami om alle ongelukjes' op te deppen. Hond oppakken en naar buiten. Daar staan we vaak deze periode, alleen jammer dat het juist deze dagen zoveel regent. Doortje vindt het buiten best leuk, maar ze heeft geen idee waarom we daar zijn. Ze is onder de indruk van alles om haar been. Vogels. bloe- men, steentjes en wat al niet meer: het heeft haar voile aandacht. "Plasje'doen", roep ik bemoedigend. terwijl ze de bloembollen uit- graaft. Het is bij zo'n klem teckelbeest moeilijk te zien of het plasl. Het zakt anderhalve centimeter door de korte achterbeentjes eh laat de urine lopen. Maar op een gegeven moment krtjgen we het door. Het altijd zwiepende staartje staat stil en wijst omhoog, het snuitje blikt gecon- centreerd voor zich uit. "Nee*, gil ik als ze binnen in deze bonding zakt. Ik grijp haar beet en hup naar buiten. Doortje heeft al snel door dat het anders moet. Terwijl ze lekker aan een kluifje ligt te knagen staat tneens het staartje stil. Omdat ze door- kluift beb ik geen argwaan. Pas als ze opstaat zie ik het plasje liggen. Lekker makkelijk, denkt ze. Nu is zaak de true met het staartje nog beter in de gaten te houden. Het lukt steeds beter, al blijven er de bekende missers. Ach, al die verhalen van 'Mijn bond was binnen twee weken ztndelijkneem ik met een flinke korrel zout. Onze Yorkshire terrier heeft er een jaar over gedaan. Wij noemden haar een mootweer plasser', want als het regende deed ze het stiekem op de zolder. Pas veel later hoorde ik dat een York moeilijk zindelijk te krijgen is voor de zevende maand. Ook zo'n klein eigenwijs opduveltjedenk ik dan maar. Een kennis van ons bekent dat haar hondje (ook een terrier) overdag ztndelijk is. maar zodra bet donker wordt zijn behoefte doet waar het uitkomtzelfs op de bank. Nou, dan valt het bij ons nog wet mee. Het komt vast wel goed. Edith Dudink

Postiljon | 1998 | | pagina 5