Gifvrij tuinieren levert Thurlede keurmerk op Dienst Educatie gemeente verwijst leerkrachten door Feestweek Aleidaschool afgesloten met verkleedpartij Milieuvriendelijke volkstuinders in opkomst ICiaas de Weerfcaas Natuurlijke uitstraling 'Slapende' bevoegdheid 14 OKTOBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 Voor de verwachting voor de komende 10 dagen: bel 0900-910 910 9 (75 ct. p.m.) We gaan langzaam maar zeker de wintertijd tegemoet en dat betekent dat bet al vroeg don- ker wordt. Ook overdag kan bet zo somber zijn, dat je de hele dag de lamp kan laten branden. En soms hebben we in dit jaargetijde ook nog te kampen met mist en dan is er belemaal sprake van een klein wereldje. Voor veel mensen is dit sombe- re jaargetijde erg deprimerend. Het is natuurlijk ook niet pret- tig om met mist er op uit te moeten, zeker niet als je de weg op gaat. In de weerkunde is er sprake van mist als het Zicht minder dan duizend meter bedraagt. Vaak is het zicht minder dan tweehonderd meter en soms zelfs minder dan vijftig meter. TLeer extreem was de mist van I januari 1993, toen door een combinatte van factoren (onder andere de rook van het vuur- werk) het zicht minder was dan meter. Het was zo erg, dat automobilisten, met name in het westen van het land, de voorkant van hun eigen auto met konden zien. Het was daar- door levensgevaarlijk op de weg. Als je de voorkant van je eigen auto niet kan zien, hoe moet je dan ooit je medewegge- bruikers zien. Er gebeurden dan ook honderden ongelukken, met als gevolg honderden gewonden en negen doden. Een wel zeer triest begin van het nieuwe jaar. Mist is eigenlijk een wolk die zich aan het aardoppervlak heeft gevormd. Voor mist is de menging van warme, vochtige lucht met koude lucht (men- gingsmist) nodig of het contact tussen warme, vochtige lucht met het afgekoelde aardopper vlak fstralingsmistHet hierbij optredende afkoehngsproces leidt tot condensatie. Meestal is die condensatie niet zo sterk dat het tot neerslag van betekenis komt. Soms komt het wel tot enige motregen en motsneeuw. Is het vorstig dan zien we dat de mist vaak gepaard gaat met ijzel ofrijp. Stralingsmist treeat vaak op bij windstil weer en heldere hemel. Meestal zie je de eerste mist ont- staan in de buurt van water, bij- voorbeeld sloten. Deze mist is nogal verraderlijk voor het ver- keer, bet ene moment rij je met goed zicht en een tel later rij je in dichte mist. Het gevaar is dat je hard gaat remmen, met de kans dat een achterligger tegen je auto aanbotst. Hierdoor ont- staan elk jaar weer kettingbots- ingen. Mengingsmist doet zich voor als bijvoorbeeld zachte lucht het land binnenstroomt en de daar aanwezige koude lucht probeert te verdrijven. De mist wordt door de wind verplaatst. Als de dooi mvalt zie je vaak dat in de buurt van water, bij voorbeeld het IJsselmeer, hard- nekkige mist blijft hangen. Er is nog een ijslaag aanwezig waar zachtere lucht over been stroomt, daardoor ontstaat daar mist. Deze mist weet zich dagenlang te handhaven, in die gebieden is het dan ook gevoe- lig kouder dan in de rest van het land. 4Mmm Ecologisch tuinieren is op het volkstuinderscomplex Thurlede sterk in opkomst. (Van Det fotdproducties) 1 SCHIEDAM - De meeste volks tuinders benaderen hun hobby de laatste jaren op een geheel andere wijze dan voorheen. Niet alleen is men vriendelijker voor de natuur maar ook zijn de tuin- ders er zich van bewust dat een volkstuincomplex een unieke recreatie mogelijkheid biedt aan bezoekers. Volkstuindersvereniging Thurlede, met in het kielzog volkstuinvereni- ging DeVijfsluizen, is actief bezig om een definitieve omslag te bewerkstelligen. Dit levert binnen- kort voor Thurlede het keurmerk 'Natuurlijk Vriendelijk tuinieren' op. In een kortgeleden in Brussel gehouden internationaal congres stelden volkstuinders vast dat zij al veel te lang in stilte hun werk ver- richten en dat zij gezien willen wor- Paddenpoel den als een onderdeel van het stede- lijk groen waar het voor natuurlief- hebbers goed toeven is. De volks tuinders willen af van het min of meer besloten karakter van een volkstuincomplex en ook van de strenge regels die decennialang gol den voor het aldaar tuinieren. Voorzitter J. Groen van Volks tuinderscomplex Thurlede vertelt dat de vereniging een groot voor- stander is van biologisch tuinieren. "Wij zijn sinds twee jaar met een- aantal andere volkstuinverenigingen in Nederland milieuvriendelijk bezig. Dit betekent dat gebruik van giftige bestrijdingsmiddelen achter- wege blijft. Volkstuinders dragen het stempel dat zij veel gif op hun gewassen strooien om het er maar mooi uit te laten zien en van dat imago willen wij af." Het keurmerk wordt uitgereikt omdat Thurlede een aantal punten heeft gescoord op het gebied van ecologisch tuinieren. Zo zijn er op het complex geen schadelijke verdel- gingsmiddelen meer verkrijgbaar. "Voorts is bij ons moderne vereni- gingsgebouw een paddenpoel aange- legd met daarom heen een ecologi- sche tuin met drie heuveltjes waarin allerlei inheemse planten groeien", vervolgt de heer Groen. Daarin staan onder meer stinsebollen, dit zijn inheemse planten en bloemen die overal in de natuur zouden moe ten voorkomen. Dankzij kwekers is daar gelukkig nog aan te komen. De aanleg van de ecoheuvel is tot stand gekomen in samenwerking met Karin Jansen van de afdeling Groenvoorziening en Natuur van de gemeente. "In de ecoheuvels zijn onlangs 14.000 bloembollen geplant", verklaart de enthousiaste voorzitter. De meeste leden van Thurlede scha- ren zich achter het eco-initiatief. Binnen de vereniging is een ecoploeg gevormd die mensen die nog kwistig met gif strooien over de streep wil trekken. Ook is het de bedoeling de tuinen een meer natuurlijke uitstra ling te geven, niet meer zo recht toe recht aan. "Thurlede heeft als een van de weinige volkstuincomplexen het voordeel dat het in een prachtig gebied, het Beatrixpark, ligt, en dat moet voor Schiedammers toch reden genoeg zijn om eens een wandeling langs de tuinen te maken." Het keurmerk bestaat uit een certifi- caat en een vlag met het Natuurlijk Tuinieren-lieveheersbeestje logo. De onderscheiding wordt op 24 okto- ber om 13.30 uur uitgereikt door het Algemeen Verbond van Volkstuinders in het veremgingsge- bouw van Thurlede. Afhankelijk van de vorderingen op het gebied van ecologisch tuinieren krijgt het lieveheersbeestje een of meerdere stippen op zijn schild. "Wij gaan voor drie stippen", zegt voorzitter Groen optimistisch. Nans Wolters SCHIEDAM - Onderwijs staat hoog op de lijst van belangrijk- ste stedelijke aangelegenheden van Schiedam. Gemeente, schoolbesturen en scholen onderling werken goed samen en het lijkt erop dat er voor het schooljaar 1998/1999 geen vuil- tje aan de lucht is. Door de toe- name van het aantal leerlingen moest er weliswaar weer veel verhuisd en opnieuw ingericht worden, maar daar worden niet veel problemen van verwacht. Echter, er is een ander probleem. Er wordt gevreesd voor een tekort aan leerkrachten in het basisonderwijs. Weliswaar geen nieuw probleem voor Schiedam, maar toch. Het hui- dige kabinetsbeleid van klassenver- kleining is op zich goed, maar er wordt te weinig rekening mee gehouden dat er onvoldoende perso- neel is om aldus ontstane nieuwe arbeidsplaatsen in te vullen. De Dienst Educatie van de gemeente Schiedam wijst erop dat er te weinig afgestudeerden van opleidingsinsti- tuten zijn om aan de behoefte van basisscholen aan leerkrachten te kunnen voldoen. Vooral de scholen in de grotere steden in het westen van het land zijn hiervan de dupe. Allereerst zijn de kinderen de dupe van het feit dat er straks niet genoeg nieuwe leerkrachten zijn. Maar ook de ouders en de scholen zelf die graag goede en vaste onderwijzers en onderwijzeressen wensen. Dat is immers goed voor de school en de kinderen. Met het huidige perso- neelsbestand is verlof hebben of ziek-zijn als leerkracht eigenlijk niet mogelijk. De gemeente Schiedam hoopt dat er Schiedammers zijn die een 'slapen de' onderwijsbevoegdheid hebben. Zij die menen als goede leerkracht te kunnen functioneren worden opge- roepen zich te melden bij de Dienst Educatie. Deze zorgt voor mforma- tie en verwijst desgewenst door naar schoolbesturen. Belangstellenden kunnen bellen met: (010) 246 59 98 246 59 99. SCHIEDAM - Eind vorige week werden de festiviteiten van de Gravin Aleidaschool afgesloten met een verkleedpartij. Vele meisjes waren verkleed als kleine Gravinnen Aleida. De feestweek werd gehouden naar aanleiding van het vijfjarig bestaan van de school. Er is onder andere een multicultu- rele avond georganiseerd en er was een fototentoonstelling te bezichtigen. De Aleidaschool is ontstaan uit een fusie tussen de Beatrixschool en Julianaschool. (Foto: Van Det fotoproducties)

Postiljon | 1998 | | pagina 7