21 OKTOBER 1998 D^'p'oSflLJdKl ED(TltU2 -- PAG IN A 14 Motorrijbewijs New Edge design Ruimtewonder MotoRAI 98 beleeft 20e editie Nieuwe Ford Focus gaat het helemaal maken bestuurder wil. We hebben dit kun- nen testen op een circuit en de con- clusie kan alleen maar zijn dat hoe wild je ook rijdt (alleen op het cir cuit), de Focus zal niet snel verras- sen. Een optioneel tractiecontrole- systeem houdt de zaak extra goed in de gaten, maar nodig is het niet. De uitermate stijve carrosserie is hier mede credit aan. Zowel de door ons gereden 1.6 als 2.0 Zetec E zestienkleps motor mag het predikaat juweel krijgen, waar- bij we de 1.6 (100 pk) zelfs nog wat pittiger en karaktervoller vonden dan de 130 pk tellende 2.0. Beide krachtbronnen zijn wel wat sportief in hun geluid-niveau: je hoort dat ze aan het werk zijn, maar wel op een meer dan acceptabel niveau. De Focus heeft een goede geluid- demping, onder andere verkregen door isolatiemateriaal te maken van oude spijkerbroeken. De 1.4 (75 pk) en 1.8 Zetec 16V (115 pk) en de 1.8 Endura DI Turbo Diesel (90 pk) zul- len we in een later stadium beproe- ven. De goed uitgeruste Focus (stan- daard ABS, dubbele airbag, centrale portiervergrendeling en elektrisch bedienbare voorportierramen) staat vanaf nu bij de dealer voor een van- afprijs van 32.495 gulden, waarbij het niet uitmaakt of u kiest voor een drie- of vijfdeurs hatchback of de (iets minder krachtig New Edge- gestileerde) wagon. motorfietsen zich ongeveer op het huidige niveau zal stabiliseren en dat de verkoop van motorscooters verder zal toenemen. Het aanbod motorscooters op de huidige MotoRAI is wellicht al een weerslag van die toekomstvisie. Stond twee jaar geleden op de beurs een enkel model, nu zijn het er al meer dan tien, varierend van een inhoud van 125 cc tot 400 cc. Het behalen van het motorrijbewijs lijkt nog het enige obstakel. De Nederlandse wetgever kan nog niet mee gaan in een versoepeling. De voorzitter gaf aan dat zijn vereni- ging gaat proberen eeri vereenvou- digde test of examen mogelijk te maken. In de eerste helft van het jaar was er weer een opleving in het aantal geslaagden voor het rijvaar- digheidsbewijs A, van 4.500 naar 7.000 een toename van 35 procent. De deelnemerslijst vermeldt een heel breed scala motorbranche gerela- teerde bedrijven. Motoren, kleding, onderdelen en ga zo maar even door. De beurs is een prima gelegenheid om kennis te maken met alledaagse en minder alledaagse zaken op het gebied van de motor. Yamaha, Suzuki, Honda, Aprilia en BMW is slechts een greep uit de deelnemers lijst. Zelf kennismaken met nieuwe modellen kan in de Parkhal waar een opstapparcours is gecreeerd. Om de beurs nog aantrekkelijk te maken zijn er nieuwe evenementen en paviljoens. Een opvallend onder- deel is de Klassieke MotoRAI met onder andere 45 klassieke motoren uit Japan, een motorsport cafe en een steile wand. Boegbeeld van de lustrumeditie is stripheld Franka. Deze creatie van tekenaar Henk Kuijpers siert de beursposter. De laatste jaren heeft de scooter- markt een enorme groei doorge- maakt. De ScooterRAI, een beurs- in-een-beurs is een ware publieks- trekker en wordt dit jaar nog groter dan voorgaande jaren. In de Hollandhal worden de belangrijkste en nieuwste modellen gepresenteerd door merken als Puch, Suzuki, Honda, Peugeot, Kymco, Puch en Italjet. Op de ScooterRAI bestaat ook de mogelijkheid tot het maken van een proefrit. En neem de Wall of Death, een sterk staaltje van steile wand rijden. Ook motor en kunst blijken harmonieus samen te gaan. Verder is er op de MotoRAI 98 veel muziek, alles over reizen op de motor, een Custom Bike Paviljoen, de verkiezing Scooter van het Jaar en Riders for Health presenteert zich en zamelt geld in voor werk op het gebied van zorg in Afrika. Zondag 25 oktober staat de Bikersparade door Amsterdam op de rol. De Ford Focus ziet fris en sportief uit. Het vak van autojournalist neemt soms wel eens een vreem- de wending. Zoals tijdens de persintroductie van de nieuwe Ford Focus in het Franse Deauville. Op het moment dat onze delegatie aan de beurt was voor de kennismaking, stond de Focus al hoog en droog bij de dealers in de showroom. Maar na de belofte dat we de Focus ook op een circuit aan de tand konden voelen, ebde alle eerder geuite grieven langzaam weg. En het was alle moeite waard: de Ford Focus is met vlag en wim- pel geslaagd. Alle beproevingen werden moeiteloos doorstaan. "Als we het met de Focus niet gaan redden, dan kunnen we de tent net zo goed sluiten", zegt een van de Ford-medewerkers uit Engeland. Lijkt een hele partij bluf, maar nadat we twee dagen en zo'n vier- honderd kilometer in de Focus heb ben doorgebracht, durven we te stel- len dat de Ford Escort-opvolger het gaat maken. De Focus is echt ruim van binnen, echt comfortabel en stil en rijdt als de spreekwoordelijke trein op de evenzeer spreekwoorde lijke rails. Het enige 'twijfelpuntje' is de vormgeving. Niet dat de Ford- mensen dezeTwijfel hardop uitspre- ken, maar het gegeven dat men de Escort voorlopig nog blijft produce- ren, spreekt boekdelen. Reden hiervan zou kunnen zijn dat de Ford-top niet helemaal zeker is of het New Edge design, dat ook de Ka, de Puma en de nog te lanceren Cougar siert, de trouwe Escort-rij- der zal aanspreken. Ook dit zal op den duur wel loslopen, want het New Edge design is bij de Focus al minder radicaal dan bij bijvoorbeeld de Ka. "De mensen zijn er ondertus- sen ook wel wat meer aangewend. De Ka en de Puma lopen toch al weer een tijdje mee. Het zou anders zijn geweest als we het New Edge hadden ge'fntroduceerd op de Focus. Dan zouden veel mensen zich achter hun oren krabben", zegt Andrew Shackleton, met name verantwoor- delijk voor de aandrijflijn van de Focus. Opvallend, anders, vloeiend, fris, groot, sportief, het zijn allemaal woorden die boven komen drijven bij het aanschouwen van de jongste Ford. Binnenin zet dit patroon zich voort. Het dashboard is 'snedig' van opzet, door de scherpe lijnen die het kunststof sieren. Met name de hoe- kig/ronde vormgeving van de over- kapping van de klokkenwinkel doorbreekt het serieuze gehalte dat kunststof eigen is. Qua ruimte is de Focus een echt wonder. Zelfs met een meer dan gemiddeld lang persoon achter het stuur (1.89m), kunnen achterin met gemak nog twee volwassenen zitten. Dit is mede het gevolg van de hoge daklijn die ver doorloopt. Dat het net lijkt alsof de auto minder hoog is, komt door allerlei design-grapjes, zoals het vele glas en de hoge wiel- kasten. De zit achter het stuur is opvallend goed. De instelling van stoel en stuur is te optimaliseren omdat de bestuurdersstoel in hoogte verstel- baar is, net als het stuur dat boven- dien in de lengterichting aangepast kan worden. Over de stoelen op zich niks dan goeds, zij het dat ze bij een snelle bocht en bij een wat zwaarder persoon, even willen wringen. Over bochten gesproken: het rijka- rakter van de Focus is uitmuntend. Het onderstel heeft precies de juiste balans tussen comfortabel en spor tief rijden gevonden. In alle gevallen geeft de auto een betrouwbare indruk af en doet hij precies wat de De ScooterRAI is een beurs-in-een-beurs. De MotoRAI 98 in Amsterdam beleeft deze week zijn twintigste editie. De MotoRAI 98, de internationale tentoonstelling van motorfietsen, scooters, bromfietsen, onderdelen en accessoires, vindt plaats van woensdag 21 tot en met zondag 25 oktober. Op werkdagen is de beurs van 11.00 tot 22.00 uur open, in het weekeinde van 11.00 tot 18.00 uur. Alle voor- aanstaande merken zijn aanwe- zig. Tevens zijn er tal van expo- sities, presentaties en evenemen ten. De verwachting is dat de markt van De hooggeplaatste achterlichten geven de Focus iets futuristisch

Postiljon | 1998 | | pagina 14