Aanpassingen Eifelland Seicento Lokale markt 21 OKTOBER 1998 DE POSTILJON ED1TIE 12 PAGINA 15 Kampeer Caravan RAI toont compleet overzicht Alles wat te maken heeft met caravans en tenten, veel toeristi- sche informatie en volop evene- menten. Dat is te zien en te vin- den op de Kampeer Caravan RAI 98. 'Wie de beurs bezoekt, is helemaal klaar voor de vol- gende vakantie", aldus een woordvoerder van de organisa- tie. Van donderdag 22 tot en met dinsdag 27 oktober vindt de beurs plaats in de Amsterdamse RAI. De Kampeer Caravan RAI toont een compleet overzicht van toerca- ravans. Alle toonaangevende mer- ken presenteren de laatste modellen. Tevens zijn ook andere kampeer- middelen te zien zoals kampeerau- to's, vouwwagens, voortenten en stawagens. In iedere prijsklasse is er wat te vinden. Het aanbod varieert van een eenvoudige, functionele caravan tot luxueuze, comfortabele huizen op wielen. Het belangrijkste nieuws voor 1999 bij Adria is de presentatie van de geheel vernieuwde en opge- waardeerde C-serie, waarmee het merk zich een plaats wil verwerven in het hogere (duurdere) segment. De nieuwe C-serie is herkenbaar aan de geintegreerde grijze bumper, de grijze kunststof afwerking aan de voorzijde en de lichtmetalen 5- spaaks velgen. De meubels zijn uit- gevoerd in kersenhout en de bedden zijn voorzien van binnenveringsma- trassen. Sterckeman beperkt zich voor 1999 tot een aantal interieur aanpassin gen, zoals nieuwe bekleding en vitrage. Verder is een aantal (con- structie)onderdelen verbeterd en versterkt. In de stand van Burstner wordt de Akzent voorgesteld. Een luxe cara van met een breedte van 230 cm. Er zijn in deze caravan technieken en materialen toegepast, die bekend zijn van de kampeerauto's van Burstner. Bij alle drie de modellen is de dou che- en toiletruimte achter. De cara van is voorzien van onder andere vaste 1- of 2-persoons bedden, warm water, vlakke kookplaat, halogeenspots, tv-antennekabel en derde remlicht. Voor de Chateau-caravans geldt voor de gehele serie nieuwe meu- bel/bekledingsstoffen. Tevens heb- ben het keukenblok en aanrechtblad een nieuwe vormgeving. Arist is het nieuwe topmodel van Dethleffs. Het is een luxe, ruime 2- persoonscaravan uitgevoerd in een gladde beplating. De Arist is uitge- rust met een luxe Gourmet keuken- centrum en biedt gigantisch veel ruimte. Ook de Arist is voorzien van een separate douche-toiletruimte. De huidige Dethleffs caravans onderscheiden zich door een driedi- mensionaal raam (bol) en een volle- dig kunststof voorfront. De bodem is dikker waardoor de caravan beter geisoleerd is. Kip heeft in haar modellijn 1999 vooral de nadruk gelegd op veilig- heid. Eifelland heeft zich beperkt tot nieuwe interieurs. De Safari van Wilk is een familiecaravan met een gunstige prijs/kwaliteitverhouding. Caravans, de meest uiteenlopende modellen worden in de RAI getoond. Eriba heeft haar 1999 modellen ver- hoogd tot 198 cm. De meest opval- lende noviteit bij Knaus is dat zowel de Blue Wind, Siidwind en Azur op het nieuwe Al- Ko chassis met schokdempers staan. Verder hebben alle Knaus een nieuw gestyleerde wasruimte met draaibaar toilet. De Swift Group komt met een geheel nieuwe caravanserie in de populaire middenklasse, genaamd Toscane. Behalve veel nieuwe modellen en inrichtingen valt er ook volop te genieten van optredens tevens is de Kanjer Karavaan van de Nationale Postcode Loterij aanwezig. Uiteraard wordt de helpende hand geboden bij de keuze van een vakan tie. Verkeersbureaus uit onder ande re Italie en Zweden wijzen de bezoe- kers op de mooiste plekjes. Ook campings uit binnen- en buitenland tonen de leukste kampeerplaatsen, van familiecampings tot de meer intiemere kampeerboerderijen. Maar het hoeft niet altijd 'ver weg'. Ook in ons land is kamperen leuk. In het paviljoen 'Lekker weg in 1 eigen land' waarin de VW's en Nederlandse campings zich presen teren wordt u daar op gewezen. Ook zijn organisaties als Bovag en Veilig Verkeer aanwezig. De Kampeer Caravan RAI 98 is dagelijks open van 11.00 tot 20.00 uur, alleen op dinsdag 27 oktober sluit de beurs om 17.00 uur. De toe- gangsprijs bedraagt 20 gulden. Fiat bouwt fabrieken in Polen Fiat bouwt in Polen in een tweet- al fabrieken een aantal model len. De meeste vinden hun weg naar de lokale markt. De Seicento, die ook in ons land een groot succes is, komt uit Polen. De fabrieken in Tychy en Bielsco Biala draaien op voile toeren. Van de band rollen de al eerder genoemde Seicento, Palio Weekend, Siena (niet in ons land te koopt), Uno en 126. Wij brachten een bezoek aan de Fiat fabrieken in Polen. Eigenlijk zijn het twee verschillende fabrieken. In Tychy wordt veel gebruik gemaakt van de mens, ter- wijl in Bielsco Biala de robots de dienst uit maken. Voor de werkge- legenheid is het natuurlijk prachtig dat er veel mankracht nodig is om de Palio Weekend, Siena, Uno en 126 in elkaar te zetten. Het gevolg is echter wel dat met de hand laspun- ten aanbrengen niet zo precies gaat als dat van een robot. Zo zijn er nog meer verschillen. Arbeiders zie je regelmatig een hamer hanteren om een onwillig onderdeel op de juiste plaats te monteren. Toch is het opmerkelijk dat bij de eindcontrole slechts een handvol wagens nog een extra onderzoek moeten ondergaan. Inmiddels is door Fiat flink geinves- teerd in moderne machines en zo langzamerhand zie je de techniek toeslaan. Vooral in de fabrieken waar de Seicento gemaakt wordt. Daar zie je niets'anders dan robots. De mens komt meer en meer op de achtergrond. De Seicento komt uit moderne fabrieken. Robots zijn in grote hoeveelheden verantwoordelijk voor de juiste kwa- liteit van allerlei laspunten en andere componenten. Samen produceren beide fabrieken 328.000 eenheden. De helft is voor export bedoeld. In Polen heeft Fiat een marktaandeel van 35 procent en is daarmee marktleider. Volks wagen, Ford en Opel zijn ook in Polen actief. De grootste concurren ce verwacht Fiat te krijgen van het Koreaanse merk Daewoo, die met dumpprijzen de markt tracht te veroveren. Een systeem dat wij ook in Nederland hebben meegemaakt. Fiat blijft investeren in Polen. Tot 2002 zal dat ongeveer 1,6 miljard gulden bedragen. Fiat bouwt overi- gens niet alleen auto's in Polen. Ook de motor en versnellingsbak van de Seicento komen uit Polen. Verder worden de Punto, Brava, Marea en Ducato ter plaatse geassembleerd en heeft Magneti Marelli een tweetal fabrieken waar componenten van- daan komen. De productie van de 328.000 eenhe den is verdeeld over zes modellen. Van de Cinquecento werden 47.400 stuks gebouwd in 1997. Zo'n zelfde aantal werd omgezet in de Fiat Uno en de nog populaire Fiat 126 was ook nog goed voor een productiecij- fer van 47.500 stuks. Deze auto kost in Polen plusminus 6.000 gulden. De Siena en Palio Weekend zijn samen goed voor 47.400 stuks. Tot slot de Fiat Seicento. In 1997 wer den er 600 gebouwd. Dat is inmid dels wel anders. De Seicento ver- vangt de Cinquecento. Verwacht wordt dat er ruim 50.000 van de band zullen rollen dit jaar. Van de Punto, Brava, Bravo, Marea en Ducato werden 31.500 stuks geas sembleerd. In 1997 werd 67,7 procent door de lokale markt aan de Fiat fabrieken geleverd. Met 29,2 procent neemt Italie nog steeds een flinke hap uit de taart. Slechts 3,1 procent wordt door andere landen geleverd. Dit alles wil zeggen dat Fiat bezig is om alle producten uit Polen te betrek- ken. Daarbij is de hulp van toeleve- ranciers nodig. Polen is een redelijk stabiel land. Natuurlijk zijn de invloeden van het communisme nog niet helemaal uitgewist, maar Polen maakt zich sterk om de aansluiting met het rijke Westen niet te verlie- zen. Mede door de forse investerin- gen door Fiat en ook de andere autofabrieken in Polen klimt het land uit een diep dal. De komst van Daewoo zet de prij- zen onder druk. Fiat leverde het eer- ste half jaar van 1998 fors in. Het percentage van 34,87 procent in 1997 zal in 1998 uitkomen op 29,25 procent. In aantallen betekent dat van 116.078 eenheden naar 107.489 eenheden. Met de Seicento echter heeft Fiat een prima wapen om de concurrentie achter zich te laten. De fabrieken waar de Seicento's gemaakt worden, zijn zeer modern en met het jaar 2002 als einddoel voor de modernisering s van de overige fabrieken zal Fiat zeker zijn steen in Polen bijdragen aan een beter bestaan van de bevol- king.

Postiljon | 1998 | | pagina 15